Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 лютого 2020 року
у справі № 161/1246/18
Цивільна юрисдикція
Щодо можливості визначення територіальної юрисдикції (підсудності) за фактичним місцем проживання або перебування позивача, відмінним від зареєстрованого (ч. 1 ст. 28 ЦПК України)
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів.
Ухвалою суду першої інстанції, яка залишена без зміни постановою апеляційного суду, відкрито провадження у цій справі.
ОЦІНКА СУДУ
Позови про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача (частина перша статті 28 ЦПК України).
Правило територіальної підсудності, закріплене у частині першій статті 28 ЦПК України, надає позивачу можливість пред`явити позов не лише в судах за місцем проживання відповідача, тобто у порядку застосування положень загальної територіальної підсудності (стаття 27 ЦПК України), але і в інших судах.
Згідно з частиною першою статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Згідно з абзацом третім, четвертим частини першої статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
ВИСНОВКИ: до суду позивач звернулася, за місцем свого перебування. Посилання в касаційній скарзі, що позивач звернулась з позовом до суду не за місцем своєї реєстрації не спростовують висновків суду апеляційної інстанції про місце перебування позивача.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: принцип територіальності, правила територіальної юрисдикції, визначення місця проживання позивача