Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 07 березня 2024 року
у справі № 460/10350/21
Адміністративна юрисдикція
Щодо тимчасового покладання інших обов`язків за іншою посадою поліцейського з ініціативи начальників органів поліції
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області (далі - ГУ НП в Рівненській області) в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ відповідача Головного управління Національної поліції в Рівненській області про покладення виконання обов`язків за посадою заступника начальника відділення поліції № 2 Вараського районного управління поліції ГУ НП в Рівненській обл. з превентивної діяльності на підполковника поліції ОСОБА_1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що спірний наказ прийнятий всупереч вимогам чинного законодавства, оскільки позивач був переміщений на нерівнозначну посаду в іншу місцевість без його згоди.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено.
Постановою апеляційного адміністративного рішення окружного адміністративного суду скасовано та прийнято нову постанову, якою в задоволенні позову відмовлено.
ОЦІНКА СУДУ
Предметом даного публічно-правового спору є правомірність покладення виконання обов`язків за посадою заступника начальника відділення поліції № 2 Вараського районного управління поліції ГУ НП в Рівненській області з превентивної діяльності на підполковника поліції ОСОБА_1 на підставі частини шостої статті 68 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII) , який (позивач) перебував на посаді начальника Гощанського відділення поліції Острозького відділу поліції ГУ НП в Рівненській області.
Статтею 65 Закону №580-VIII врегульовано питання переміщення поліцейських в органах, закладах та установах поліції.
Аналіз вимог спеціального акта - статті 65 Закону №580-VIII та загального законодавства - частини другої статті 32 КЗпП України вказує на те, що розглядувані дії відповідача не можна кваліфікувати саме як переміщення (переведення) працівника (поліцейського) в межах одного органу (підприємства) на інше робоче місце в межах спеціальності, кваліфікації.
Так, зокрема, переведення (переміщення) поліцейського здійснюється на підставі єдиного наказу про звільнення із займаної посади та направлення для подальшого проходження служби до іншого органу (закладу, установи) поліції та про призначення на посаду в органі (закладі, установі) поліції, до якого переміщується поліцейський.
Разом з тим, в розглядуваному випадку спірним наказом позивач не був звільнений з посади начальника Гощанського відділення поліції Острозького відділу поліції ГУ НП в Рівненській області; натомість оскаржуваним у цій справі наказом на позивача було покладено виконання інших обов'язків за іншою посадою без фактичного звільнення із посади начальника Гощанського відділення поліції Острозького відділу поліції ГУ НП в Рівненській області відповідно до частини шостої статті 68 Закону №580-VIII, та підставою для винесення якого (наказу) слугувало подання заступника начальника ГУНП в Рівненській області полковника поліції Стрельбіцького Р.П. від 12.02.2021.
Статтею 68 №580-VIII врегульовано питання порядку призначення поліцейських на посади під час здійснення реорганізації, частинами першої-третьої якої визначено, що у разі здійснення реорганізації, внаслідок якої на підставі відповідного наказу скорочуються посади в органі чи окремому підрозділі органу (закладу, установи) поліції, поліцейський, посада якого буде скорочена, має бути персонально письмово попереджений про можливе наступне звільнення зі служби в поліції за два місяці до такого звільнення (частина перша). Поліцейський, посада якого скорочена, може бути призначений за його згодою з урахуванням досвіду роботи, освітнього рівня, стану здоров'я, ставлення до виконання службових обов'язків на іншу посаду в будь-якому органі (закладі, установі) поліції до закінчення двомісячного строку з дня його персонального попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції відповідно до частини першої цієї статті (частина друга). Поліцейський, посада якого була скорочена і якого не призначено на іншу посаду в поліції відповідно до частини другої цієї статті, після закінчення двомісячного строку з дня попередження про можливе подальше звільнення зі служби в поліції має бути звільнений зі служби в поліції на підставі пункту 4 частини першої статті 77 цього Закону (частина третя).
Порядок тимчасового виконання обов`язків поліцейським врегульовано статтею 69 Закону №580-VIII, відповідно до частини першої якої встановлено, що у зв`язку зі службовою необхідністю на поліцейського, який займає штатну посаду, може бути покладено тимчасове виконання обов`язків за іншою посадою, а саме: 1) вакантною - за його згодою; 2) невакантною - у разі тимчасової відсутності або внаслідок усунення чи відсторонення від посади поліцейського, який займає таку посаду, незалежно від його згоди.
Зміст частини першої статті 69 Закону №580-VIII не містить винятків щодо того, що у разі якщо посада поліцейського була скороченою та/або особа перебувала в процесі вивільнення, то на такого поліцейського може бути покладено тимчасове виконання обов`язків за іншою вакантною посадою незалежно від його згоди.
В силу наведених приписів та вимог пункту 1 частини першої статті 69 Закону №580-VIII, не зважаючи на наявність подання заступника начальника ГУНП в Рівненській області, мала бути згода позивача, оформлена рапортом (заявою), щодо покладення на нього інших обов`язків за іншою посадою в порядку частини шостої статті 68 Закону №580.
На позивача, який обіймав посаду начальника Гощанського відділення поліції Острозького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області оскаржуваним наказом покладено виконання обов`язків за посадою у відділенні поліції, яке знаходиться в іншій місцевості, фактично за 180 кілометрів від місця основного несення служби.
У спірних правовідносинах відбулося саме тимчасове покладення обов`язків у відповідності до частини шостої статті 68 та у порядку статті 69 Закону №580-VIII, а не переміщення позивача в органах, закладах та установах поліції у порядку статті 65 даного Закону.
Однак, дії відповідача щодо видачі оскаржуваного наказу все ж таки містять ознаки переведення (переміщення), з огляду на територіальну віддаленість (180 км).
А тому, видання спірного наказу за відсутності згоди позивача на покладення на нього інших обов'язків за іншою посадою, що відбулось в межах цього публічно-правового спору не переслідувало легітимної мети; протилежного відповідачем не доведено. Указане слугувало самостійною підставою для визнання протиправним та скасування спірного наказу відповідача в частині, що стосується позивача.
ВИСНОВКИ: тимчасове покладання інших обов'язків за іншою посадою поліцейського з ініціативи начальників, особливо коли це переміщення передбачає зміну місця несення служби, повинно мати легітимну мету та бути пов'язаним з певними об`єктивними чинниками - інтересами служби. У будь-якому разі воно не може бути прихованою формою покарання, а поліцейські повинні мати засоби правового захисту від переміщень, що не відповідає меті цього інституту. У випадку тимчасового покладення інших обов'язків за іншою посадою на поліцейського на підставі одного лише подання без згоди на це особи, такі дії можуть породжувати свавільне втручання у права поліцейських з боку суб'єктів владних повноважень в особі їх керівників.
Покладення інших обов'язків на поліцейського за іншою посадою для більш ефективної служби, виходячи з інтересів служби з підстав, передбачених частиною шостою статті 68 Закону №580-VIII, та у випадку, коли таке призначення має фактичні ознаки переміщення в іншу місцевість, можливо лише за умови надання поліцейським згоди на таке призначення, виходячи із вимог частини першої статті 69 Закону №580-VIII.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: порядок проходження служби в поліції, спори щодо проходження публічної служби, правовий статус поліцейських