Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 01 грудня 2023 року
у справі № 926/3347/22
Господарська юрисдикція
Щодо повноважень суду та належних доказів у спорах з приводу реєстрації податкових накладних за господарським зобов'язанням
ФАБУЛА СПРАВИ
ПрАТ "НАК "Укренерго" звернулося до господарського суду з позовом до ТОВ "Чернівецька обласна енергопостачальна компанія" про відшкодування збитків у сумі 3 518 307,60 грн.
Правовою підставою позову позивач зазначив статті 22, 108 ЦК України, статті 20, 193, 217, 224- 226 ГК України, абзац 3 пункту 198.6 статті 198, абзац 2 пункту 201.10 статті 210 ПК України.
Зазначав, що відповідач порушив граничні терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що призвело до заподіяння позивачу збитків на суму неотриманого податкового кредиту в розмірі 3 518 307,60 грн у зв?язку із неможливістю включити до податкового кредиту суму податку на додану вартість, зазначену в спірних податкових накладних.
Господарський суд рішенням у задоволенні позову відмовив.
Апеляційний господарський суд постановою залишив без змін зазначене рішення суду.
ОЦІНКА СУДУ
Вирішуючи питання про стягнення збитків, заподіяних неналежним складенням та реєстрацією податкових накладних, суди повинні встановити наявність чи відсутність усіх елементів складу господарського правопорушення.
Загалом чинне законодавство не містить вимог щодо певних засобів доказування, якими можуть підтверджуватися обставини (факти), що стосуються реєстрації податкових накладних. Крім того, право позивача надавати докази щодо таких обставин (фактів) не може бути обмежене діями чи бездіяльністю контролюючого органу щодо проведення чи не проведення ним відповідної перевірки.
У контексті доказування такої складової цивільного правопорушення як протиправна поведінка заподіювача збитків, відсутність матеріалів податкової перевірки (акта або рішення) відповідного контролюючого органу, не може звільняти продавця від відповідальності за завдані покупцю майнові збитки, а господарський суд у такому випадку має як самостійно оцінити надані докази, зокрема ті, що стосуються реєстрації податкових накладних, так і самостійно здійснити оцінку дій чи бездіяльності продавця, у тому числі щодо порушення ним податкового законодавства.
ВИСНОВКИ: обставини (факти), що стосуються реєстрації податкових накладних, можуть підтверджуватися не тільки матеріалами відповідної перевірки контролюючим органом, а й, зокрема, податковими накладними, розрахунками коригування тощо.
Господарський суд має повноваження самостійно надавати оцінку правомірності чи неправомірності дій чи бездіяльності відповідача, зокрема стосовно відповідності його дій чи бездіяльності при виконанні зобов`язання податковому законодавству України, якщо це необхідно для вирішення спору.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави стягнення збитків, договірне зобов'язання, невиконання податкового зобов'язання