Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 18 вересня 2023 року
у справі № 363/2337/19
Цивільна юрисдикція
Щодо тлумачення пункту договору іпотеки, в якому його сторонами обумовлено позасудове звернення стягнення на предмет іпотеки
Аналогічна правова позиція висловлена
Великою Палатою Верховного Суду в постанові
від 13 липня 2022 року у справа № 199/8324/19
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до державного реєстратора комунального підприємства «Путрівське», ТОВ «ФК «Алькор Інвест», третя особа - орган опіки і піклування міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора щодо проведення 1 державної реєстрації права власності на квартиру, за ТОВ «ФК «Алькор Інвест».
Рішенням суду першої інстанції позов ОСОБА_1 задоволено.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Після внесення Законом України «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва» змін до статті 36 Закону України «Про іпотеку» її нормами передбачено, зокрема, що сторони іпотечного договору можуть вирішити питання про звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання на підставі договору. Позасудове врегулювання здійснюється згідно із застереженням про задоволення вимог іпотекодержателя, що міститься в іпотечному договорі, або згідно з окремим договором між іпотекодавцем і іпотекодержателем про задоволення вимог іпотекодержателя, що підлягає нотаріальному посвідченню, який може бути укладений одночасно з іпотечним договором або в будь-який час до набрання законної сили рішенням суду про звернення стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до частини третьої статті 33 Закону України «Про іпотеку» звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.
Отже, положення Закону України «Про іпотеку» прямо вказують, що договір про задоволення вимог іпотекодержателя, яким також вважається відповідне застереження в іпотечному договорі, є одним зі шляхів звернення стягнення на предмет іпотеки.
Стягнення є примусовою дією іпотекодержателя, направленою до іпотекодавця з метою задоволення своїх вимог. При цьому до прийняття Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» право іпотекодержателя звернути стягнення на предмет іпотеки (як у судовому, так і в позасудовому способі) не залежало від наявності згоди іпотекодавця, а залежало від наявності факту невиконання боржником умов кредитного договору.
ВИСНОВКИ: пункт договору іпотеки, в якому його сторонами обумовлено позасудове звернення стягнення на предмет іпотеки, необхідно розуміти як іпотечне застереження, яке не потребує укладення сторонами окремого договору про застосування відповідного способу звернення стягнення на предмет іпотеки.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: способи захисту прав іпотекодержателя, іпотечне зобов'язання, споживче кредитування, зміст іпотечного договору