Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 30 червня 2021 року
у справі № 620/1190/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо законодавства, яке застосовується до працівників поліції у випадку переведення в іншу місцевість
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 17.10.2019 у справі № 420/5192/18
від 11.08.2020 у справі № 620/2624/19
від 30.09.2020 у справі № 640/20160/18
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції (далі - ГУ НП), в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ НП по особовому складу в частині призначення позивача заступником начальника Семенівського відділення поліції Новгород-Сіверського відділу поліції ГУ НП;
- поновити позивача на посаді начальника Срібнянського відділення поліції Прилуцького відділу поліції ГУ НП в Чернігівській області;
- зобов'язати відповідача перерахувати грошове забезпечення у межах виділених асигнувань, відповідно до штатної посади.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що переміщення на іншу посаду та в іншу місцевість відбулось незаконно, з порушенням положень КЗпП України, без його згоди та Закону України «Про державну службу», на нерівнозначну посаду.
Окружний адміністративний суд рішенням у задоволенні адміністративного позову відмовив повністю.
Постановою апеляційного адміністративного суду рішення окружного адміністративного суду скасовано та прийнято нове, яким адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано наказ по особовому складу ГУ НП в частині призначення ОСОБА_1 заступником начальника Семенівського відділення поліції Новгород-Сіверського відділу поліції ГУ НП; поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Срібнянського відділення поліції Прилуцького відділу поліції ГУ НП в Чернігівській області. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Допущено негайне виконання рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді начальника Срібнянського відділення поліції Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції.
ОЦІНКА СУДУ
Загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, якщо нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться у спеціальному законі.
Закон України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). є спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, а відтак у даному спорі застосуванню мають підлягати норми спеціального законодавства.
Зі змісту позовних вимог слідує, що спірні правовідносини виникли з приводу застосування відносно позивача підпункту 2 пункту 1 частини першої статті 65 Закону № 580-VIII.
Спеціальний Закон № 580-VIII встановлює підстави переміщення, які зазначені у частині першої статті 65 цього закону та порядок переміщення, який визначає за чиєю ініціативою таке переміщення відбувається. Таке переміщення може відбуватися - за ініціативою поліцейського або ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення (частина восьма статті 65 Закону № 580-VIII).
Стаття 32 КЗпП України встановлює можливість переведення в іншу місцевість тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.
Судом апеляційної інстанції правильно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач проходив службу у Срібнянському відділенні поліції Прилуцького відділу поліції ГУ НП, що розташоване у смт Срібне, Срібнянського району, Чернігівської області.
З огляду на зазначене судом апеляційної інстанції зроблено правильний висновок про те, що ОСОБА_1 перевели на таку ж саму роботу на тому самому підприємстві, але в іншій місцевості, без його згоди.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що переведення особи з відділу який розташований у м. Семенівка Чернігівської області, до відділку, який розташовано у смт Срібне, Чернігівська області є переведенням особи до іншої місцевості.
ВИСНОВКИ: Закон № 580-VIII не врегульовує випадки, коли переведення відбувається або в межах однієї місцевості або переведення до іншої місцевості, про що йдеться у статті 32 КЗпП України.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: спори щодо проходження публічної служби, порядок переведення, трудові відносини поліцейських