Правова позиція
Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 10 серпня 2022 року
у справі № 541/312/21
Цивільна юрисдикція
Щодо моменту обчислення початку перебігу позовної давності у справах про поділ спільного майна подружжя, шлюб якого розірвано
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 04 липня 2018 року у справі № 584/1319/16-ц
від 06 листопада 2019 року у справі № 203/304/17
від 13 лютого 2020 року у справі № 320/3072/18
від 13 липня 2020 року у справі № 570/4234/16-ц
від 24 лютого 2021 року у справі № 303/6365/17
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 про визнання нерухомого майна спільною сумісною власністю подружжя та визнання за нею права власності на Ѕ частку такого майна.
ОСОБА_2 подала до суду зустрічний позов до ОСОБА_1 про встановлення факту роздільного проживання при фактичному припиненні шлюбу.
Рішенням суду першої інстанції у задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання нерухомого майна спільною сумісною власністю подружжя та визнання права власності на Ѕ частку такого майна відмовлено, в задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про встановлення факту роздільного проживання при фактичному припиненні шлюбу відмовлено.
Постановою апеляційного суду рішення суду першої інстанції залишено без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Загальним правилом, закріпленим у частині першій статті 261 ЦК України, встановлено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Обов'язок доведення часу, з якого особі стало відомо про порушення її права, покладається на позивача.
У частині другій статті 72 СК України визначено, що до вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у три роки. Позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
Неподання позову про поділ майна, у тому числі до спливу трьох років з дня розірвання шлюбу, за відсутності доказів, які б підтверджували заперечення права одного з подружжя на набуте у період шлюбу майно, зареєстроване за іншим подружжям, не може свідчити про порушення права і вказувати на початок перебігу позовної давності.
ВИСНОВКИ: початок перебігу позовної давності у справах про поділ спільного майна подружжя, шлюб якого розірвано, обчислюється не з дати прийняття постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану (статті 106, 107 СК України) чи з дати набрання рішенням суду законної сили (статті 109, 110 СК України), а від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності (частина друга статті 72 СК України).
КЛЮЧОВІ СЛОВА: правила обчислення позовної давності, майнові спори подружжя, дотримання строків у цивільному праві, спільна сумісна власність подружжя, початок перебігу строку звернення до суду