Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Ухвалою
від 13 липня 2022 року
у справі № 464/4690/20
Кримінальна юрисдикція
Щодо суб'єкта кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК України
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком суду першої інстанції ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 382 КК та призначено йому покарання у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї) тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.
Ухвалою апеляційного суду вирок суду першої інстанції скасований та закрито кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 на підставі п. 2 ч.1 ст. 284 КПК України у зв`язку з відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК.
ОЦІНКА СУДУ
Об`єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК, є умисне невиконання судового рішення, що набрало законної сили, і означає повне його ігнорування. Об`єктивна сторона зазначеного злочину також проявляється і в перешкоджанні виконанню судового рішення, що набрало законної сили, яке полягає в активній протидії його виконанню.
У цьому кримінальному провадженні апеляційний суд не надав оцінку доказам, наданим стороною обвинувачення. ОСОБА_1, достовірно знаючи, що керування транспортним засобом є спеціальним правом, якого його було позбавлено і за що його неодноразово притягували до адміністративної відповідальності, умисно без посвідчення водія після набрання постановою суду законної сили, керував транспортним засобом, ігноруючи заборону, покладену на нього рішенням суду та встановлену ст. 15 Закону України «Про дорожній рух». Крім того, обвинувачений ОСОБА_1 визнавав, що був обізнаний про судове рішення місцевого суду щодо нього, а також стверджував, що це рішення не створює жодної заборони, адресованої для виконання саме йому.
Таким чином, висновки апеляційного суду щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК, на думку колегії суддів Верховного Суду, не ґрунтуються на вимогах закону та наданих стороною обвинувачення доказах.
ВИСНОВКИ: суб'єкт кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 382 КК, може бути як спеціальним, так і загальним; питання про визнання особи суб'єктом цього кримінального правопорушення необхідно вирішувати диференційовано з урахуванням конкретних фактичних обставин кримінального провадження.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: злочини проти правосуддя, адміністративні правопорушення проти безпеки дорожнього руху, порядок виконання судових рішень, склад злочину за ст. 382 КК України