Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 листопада 2021 року
у справі № 922/367/21
Господарська юрисдикція
Щодо наслідків систематичної (два і більше разів) несплати орендної плати
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 06.03.2019 у справі № 183/262/17
від 31.07.2020 у справі № 479/1073/18
від 07.10.2020 у справі № 313/780/19
та Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду в постановах
від 02.05.2018 у справі № 925/549/17
від 10.02.2021 у справі № 923/1001/19
Фабула справи: прокуратура в інтересах держави в особі міської ради звернулася з позовом до ФОП, в якому просила суд:
- розірвати договір оренди землі;
- зобов`язати ФОП повернути земельну ділянку.
Господарський суд у позові відмовив.
Апеляційний господарський суд рішення господарського суду залишив без змін.
Мотивація касаційної скарги: прокурор вказує, що відповідно до п. «д» ч.1 ст. 141 ЗК України підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати. Зазначена норма вимагає систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» визначено істотні умови договору оренди, якими, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, а положення ст.ст. 24, 25 цього Закону визначають права та обов'язки орендодавця та орендаря, зокрема, право орендодавця вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди і своєчасного внесення орендної плати, а також право орендаря самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.
Згідно із ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Положеннями п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України встановлено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Аналіз вищевказаних норм права дає можливість зробити висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).
При цьому систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зі ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Висновки: систематична (два і більше разів) несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов`язання), є підставою для розірвання такого договору.
Ключові слова: процедура пролонгації договору оренди, умови припинення орендних правовідносин, право користування земельною ділянкою