Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 15 вересня 2021 року
у справі № 160/5405/20
Адміністративна юрисдикція
Щодо доказів на підтвердження повноважень виконуючого обов'язки керівника юридичної особи - суб'єкта владних повноважень на підписання апеляційної скарги
ФАБУЛА СПРАВИ
ОСОБА_1 звернувся до окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням окружного адміністративного суду позов задоволено частково.
Ухвалою апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України на рішення окружного адміністративного суду повернуто особі, яка її подала.
ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 298 КАС України апеляційна скарга не приймається до розгляду та повертається заявнику в разі, якщо апеляційна скарга подана особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписана, або підписана особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не зазначено.
Частиною 1 статті 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто та (або) через представника.
Відповідно до частини 3 статті 55 КАС України юридична особа, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Пунктом 1 частини першої статті 59 КАС України встановлено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема довіреністю фізичної або юридичної особи.
У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання (частина восьма цієї статті).
Застосування наведених норм у системному зв'язку дає підстави для висновку, що апеляційна скарга, яка подається юридичною особою, може бути підписана керівником або членом виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, або представником. Повноваження цих осіб, крім випадку, коли вони встановлені законом, підтверджуються статутом, положенням, а представника - довіреністю, ордером чи договором про надання правової допомоги адвокатом.
ВИСНОВКИ: сам факт підписання апеляційної скарги виконуючою обов`язки начальника Головного управління Пенсійного фонду України вказує на те, що така дія виконана за підстав, визначених наказом "Про розподіл обов`язків між першим заступником та заступниками начальника Головного управління Пенсійного фонду України", оскільки підписант може набути такого статусу тільки в разі відсутності керівника управління (лікарняний, відпустка, тощо). Тобто, в даному випадку, виконання підписантом обов`язків керівника управління свідчить про відсутність на роботі (лікарняний, відпустка, тощо) такого керівника на момент підписання/подання апеляційної скарги, а тому відсутня необхідність у наданні додаткових доказів на підтвердження повноважень визначених, зокрема наказом "Про розподіл обов`язків між першим заступником та заступниками начальника Головного управління Пенсійного фонду України" та відсутності керівника управління на роботі (невиконання ним посадових обов`язків за визначених законодавством підстав).
Крім того, перебування начальника управління на лікарняному під час подання виконуючим обов`язки апеляційної скарги, унеможливлювало надання до суду фактичних даних на підтвердження відсутності керівника, зокрема листка непрацездатності, оскільки такий можливо отримати лише після закінчення перебування на лікарняному.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: підстави повернення апеляційної скарги, процесуальне представництво, представництво юридичної особи в суді, суб'єкти підписання апеляційної скарги