Правова позиція
Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 25 червня 2021 року
у справі № 905/2214/14-908/5734/14
Господарська юрисдикція
Щодо повноважень суду на скасування рішень органів державної виконавчої служби/приватних виконавців
Фабула справи: ПрАТ "Концерн Стирол" звернулось до господарського суду зі скаргою на дії приватного виконавця, за змістом якої просило визнати незаконною та скасувати постанову приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження.
Ухвалою господарського суду відмовлено у задоволенні скарги на дії приватного виконавця.
Апеляційний господарський суд скасував ухвалу господарського суду. Прийняв нове рішення, яким скаргу ПрАТ "Концерн Стирол" задовольнив частково. Визнав незаконною постанову приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження із примусового виконання наказу господарського суду. В іншій частині скарги відмовив.
Мотивація касаційної скарги: Дочірня компанія "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" вказує, що суд апеляційної інстанцій неправильно застосував норми матеріального права та порушив норми процесуального права, а саме: ст.ст. 11, 86, 210, 236 ГПК України.
Правова позиція Верховного Суду: відповідно до ч. 4 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" допущене приватним виконавцем порушення норми закону зумовлює право боржника на подання скарги на відповідні дії/рішення виконавця.
Відповідно до ст. 343 ГПК України за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов`язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Відповідно до положень наведеної норми процесуального права за результатами розгляду скарги господарський суд постановляє ухвалу, в якій або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність виконавця неправомірними, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Висновки: норми процесуального права не передбачають повноважень суду на скасування рішень органів державної виконавчої служби / приватних виконавців, з огляду на що суд апеляційної інстанції правильно та обґрунтовано відмовив у задоволенні скарги на дії приватного виконавця в частині її вимог про скасування постанови приватного виконавця про відкриття виконавчого провадження.
Ключові слова: порушення виконавцем територіальної юрисдикції, судовий контроль за виконанням рішень, процедура примусового виконання судових рішень