Правова позиція
Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 24 березня 2020 року
у справі № 130/720/17
Кримінальна юрисдикція
Щодо встановлення причинного зв’язку при кваліфікації дій особи за ст. 286 КК України
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду в постанові
від 16.10.2019 у справі № 163/1753/17
ФАБУЛА СПРАВИ
За вироком місцевого суду ОСОБА_2 було засуджено за ч. 2 ст. 286 КК.
Апеляційний суд залишив вирок місцевого суду без зміни.
ОСОБА_2, керуючи автомобілем, усупереч вимогам пунктів 10.1, 13.3 ПДР під час початку руху та подальшої зміни його напрямку праворуч не переконався, що це буде безпечним і не створить перешкод іншим учасникам руху, не обрав безпечного бокового інтервалу з пішоходом, яка рухалась у зустрічному напрямку праворуч від автомобіля по краю проїзної частини дороги, внаслідок чого допустив наїзд на ОСОБА_3. У результаті ДТП потерпіла отримала тяжкі тілесні ушкодження, від яких померла.
ККС ВС скасовано ухвалу апеляційного суду з призначенням нового розгляду у суді апеляційної інстанції.
ОЦІНКА СУДУ
За нормативним визначенням об`єктивна сторона злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК, складається з: порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту, суспільно небезпечних наслідків, причинного зв`язку між порушенням і наслідками. Відсутність хоча б одного з елементів об'єктивної сторони виключає можливість притягнення особи до кримінальної відповідальності.
ВИСНОВКИ: при встановленні причинного зв’язку під час кваліфікації дій особи за ст. 286 КК України необхідно враховувати як дії (бездіяльність) особи, яка керує транспортним засобом, так і неналежне (у тому числі невинне) поводження інших учасників руху (тобто й пішохода), що також може виключити відповідальність водія. Крім того, при вирішенні питання про причинний зв’язок ураховується наявність у водія технічної можливості уникнути шкідливого наслідку. Якщо такої можливості не було і встановлено, що аварійну ситуацію викликано не ним, то відповідальність водія виключається. У випадку, коли вказану ситуацію було створено самим водієм-порушником, то відсутність технічної можливості уникнути шкідливих наслідків юридичного значення не має.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, склад злочину за ст. 286 КК України, істотні порушення кримінального процесуального закону, об'єктивна сторона кримінального правопорушення, оцінка доказів, предмет доказування