Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 11 листопада 2020 року
у справі № 640/10134/19
Адміністративна юрисдикція
Щодо підстав застосування наслідків у вигляді скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт
Аналогічна правова позиція висловлена
Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду в постановах
від 14.03.2018 у справі № 814/1914/16
від 26.06.2018 у справі № 826/20445/16
від 18.10.2018 у справі № 695/3442/17
Фабула справи: ТОВ «Гарант Інвест Буд» звернулось з позовом до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого органу міської ради (далі - Департамент), треті особи: Державна архітектурно-будівельна інспекція України (далі - ДАБІ України), ОСББ «Прага», в якому просило визнати протиправним та скасувати наказ, виданий Департаментом щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт та реєстрації декларації про готовність до експлуатації об'єкта.
Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задоволено.
Мотивація касаційної скарги: Департамент посилається на те, що судами першої та апеляційної інстанцій при ухваленні оскаржуваних рішень порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних рішень у даній справі.
Правова позиція Верховного Суду: реєстрація декларації може бути скасована у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю факту наведення у ній недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", зокрема ст. 39-1, встановлено єдину підставу для скасування реєстрації декларації, а саме: подання замовником недостовірних даних, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.
При цьому такі недостовірні дані повинні відповідати одній із наступних умов, які дають підстави вважати об'єкт самочинним будівництвом: об'єкт збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети; об`єкт збудований або будується без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи; об'єкт збудований або будується без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта.
Наявність інших недостовірних даних, які не свідчать про самочинне будівництво, не є підставою для скасування реєстрації декларації.
Висновки: наслідки у вигляді скасування реєстрації декларації можуть застосовуватись уповноваженим органом винятково у разі повідомлення в цій декларації недостовірних даних, які дають підстави вважати об'єкт самочинним будівництвом.
Ключові слова: порушення державних архітектурно-будівельних норм, правомірність здійснення будівництва, порушення вимог земельного законодавств, підстави віднесення об'єкта будівництва до самочинного