Правова позиція
Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду
згідно з Постановою
від 12 серпня 2020 року
у справі № 810/3782/18
Адміністративна юрисдикція
Щодо юрисдикції спору про зобов`язання сільської ради зареєструвати місце проживання
Аналогічні правові позиції висловлені
Великою Палатою Верховного Суду в постановах
від 16 травня 2018 року у справі № 337/2535/2017
від 12 грудня 2018 року у справі № 826/8687/16
від 10 квітня 2019 року у справі № 826/3620/17
Фабула справи: ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до сільської ради, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність сільської ради, а саме відмову у реєстрації її місця проживання;
- зобов`язати сільську раду зареєструвати місце проживання ОСОБА_1.
Окружний адміністративний суд рішенням, залишеним без змін постановою апеляційного адміністративного суду, адміністративний позов задовольнив.
Мотивація касаційної скарги: сільська рада вважає неправильним застосуванням норм матеріального права та порушенням норм процесуального права.
Правова позиція Верховного Суду: публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з`ясовувати, у зв`язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Відтак, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов`язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Висновки: спірні правовідносини пов`язані з правом користування та розпорядження майном, адже ініційований позивачем спір щодо реєстрації її місця проживання у житловому будинку, придбаному за договором купівлі-продажу, має цивільно-правову природу, оскільки спрямовані на зміну (припинення) цивільних прав останньої.
Отже, цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ключові слова: компетенція адміністративних судів, бездіяльність суб`єкта владних повноважень