УХВАЛА
17 серпня 2021 року
м. Київ
Справа № 908/2536/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Васьковський О.В. - головуючий, Білоус В.В., Жуков С.В.
розглянувши матеріали касаційної скарги Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України"
на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021
та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021
у справі № 908/2536/20
за заявою фізичної особи ОСОБА_1
про неплатоспроможність, -
ВСТАНОВИВ:
07.06.2021, Акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021 у справі №908/2536/20 в порядку статей 286-289 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №908/2536/20 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Васьковський О.В., суддя - Білоус В.В., суддя - Погребняк В.Я., що підтверджується протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 19.07.2021.
У зв`язку з відпусткою судді Погребняка В.Я., автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №908/2536/20 визначено колегію суддів у складі: головуючого судді - Васьковський О.В., суддя - Білоус В.В., суддя - Жуков С.В., що підтверджується протоколом передачі судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) раніше визначеному складу суду від 03.08.2021.
Здійснивши перевірку матеріалів касаційної скарги на відповідність вимогам статей 287-291 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням приписів статей 294, 301 Господарського процесуального кодексу України, Суд дійшов висновку, що подана Акціонерним товариством "Державний експортно-імпортний банк України" касаційна скарга відповідає вимогам щодо її форми та змісту згідно із статтями 290, 291 Господарського процесуального кодексу України.
На виконання вимог п. 5 частини 2 статті 290 Господарсько процесуального кодексу України, скаржник визначив підставою касаційного оскарження пункт 3 частини 2 статті 287 Господарсько процесуального кодексу України, зазначивши про неправильне застосування судами норм матеріального права, зокрема положень п.5 Розділу "Прикінцеві та Перехідні положення", статей 123, 124, 126 Кодексу України з питань банкрутства та відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норм права у подібних правовідносинах, зокрема про розгляд та затвердження планів реструктуризації боргів боржників - фізичних осіб.
Крім того, підставою касаційного оскарження зазначено п.4 ч.2 ст. 287 ГПК України, а саме: з підстав, передбачених частинами 1, 3 статті 310 ГПК України.
Частиною 1 статті 294 Господарського процесуального кодексу України визначено, що за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі, в якій повідомляється про дату, час і місце розгляду скарги, а також про витребування матеріалів справи. До відкриття касаційного провадження учасники справи мають право подати заперечення проти відкриття касаційного провадження.
Представником боржника - фізичної особи ОСОБА_1 та керуючим реструктуризацією боржника арбітражним керуючим Хандуріним Д.В., подано до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду заперечення проти відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" з посиланням на те, що відповідно до частини 3 статті 9 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - Кодексу) не підлягають касаційному оскарженню судові рішення прийняті за результатами розгляду плану реструктуризації боргів у справі про неплатоспроможність фізичної особи, а тому на підставі пункту 1 частини 1 статті 293 ГПК України у відкритті касаційного провадження за такою касаційною скаргою необхідно відмовити.
Розглянувши доводи вищевказаних заперечень проти відкриття касаційного провадження у справі № 908/2536/20 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021, колегія суддів дійшла висновку про відмову в їх задоволенні, оскільки згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати касаційну скаргу на ухвали і постанови суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку та постанови суду апеляційної інстанції у справах про банкрутство (неплатоспроможність) у випадках, передбачених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, цей Кодекс набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Кодексом.
Кодекс України з процедур банкрутства № 2597-VIII набрав чинності 21.04.2019, а введено його в дію з 21.10.2019.
З дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами); Постанову Верховної Ради України "Про введення в дію Закону України "Про банкрутство" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 441).
Частиною 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства, який введено в дію з 21.10.2019, визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства ухвали господарського суду, постановлені у справі про банкрутство за результатами розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, а також постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури можуть бути оскаржені в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 3 статті 9 Кодексу України з процедур банкрутства, в редакції на момент прийняття судом апеляційної інстанції оскаржуваної постанови та прийняття судом касаційної інстанції даної ухвали, передбачено, що у касаційному порядку не підлягають оскарженню постанови апеляційного господарського суду, прийняті за результатами перегляду судових рішень, крім: ухвали про відкриття провадження у справі про банкрутство, ухвали за результатами розгляду грошових вимог кредиторів, ухвали про закриття провадження у справі про банкрутство, а також постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Акціонерним товариством "Державний експортно-імпортний банк України", згідно вимог касаційної скарги, оскаржується постанова Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021, предметом перегляду якої була ухвала Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021 у справі № 908/2536/20, якою, зокрема, затверджено план реструктуризації боргів у справі про неплатоспроможність фізичної особи.
Отже, предметом спору у цій справі став план реструктуризації боргів (його умови), що заперечується Кредитором, визнаним у цій справі за вимогами до Боржника.
Регулювання реструктуризації боргів боржника - фізичної особи наведено в розділі ІІІ "Реструктуризація боргів боржника" книги четвертої "Відновлення платоспроможності фізичної особи" Кодексу.
Зокрема стаття 124 цього Кодексу встановлює загальні вимоги до плану реструктуризації боргів боржника, серед яких є вимоги до умов, що мають бути зазначені у цьому плані (частина друга), зокрема: - інформація про визнані судом вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та черговості задоволення (пункт 2); - вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану реструктуризації боргів (пункт 6).
Таким чином оскаржуване судове рішення стосується розгляду вимог кредиторів, їх задоволення та погашення, можливість касаційного оскарження якого передбачено спеціальними нормами Кодексу України з процедур банкрутства, а саме частиною 3 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відтак, вищевказане спростовує доводи заперечень представника боржника - фізичної особи Оселедчика Сергія Юрійовича та керуючого реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Хандуріна Д.В. проти відкриття касаційного провадження у справі № 908/2536/20 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021.
Підстав для застосування статей 292, 293 Господарського процесуального кодексу України не встановлено.
За таких обставин, колегія суддів Верховного Суду дійшла висновку про відкриття касаційного провадження у справі № 908/2536/20 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021.
У прохальній частині касаційної скарги скаржником заявлене клопотання про зупинення дії ухвали Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021, залишеної без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі № 908/2536/20, яке мотивоване забезпеченням недопущення виконання судового рішення, яким списані вимоги банку.
Згідно вимог частини 4 статті 294 Господарського процесуального кодексу України, за наявності клопотання особи, яка подала касаційну скаргу, суд у разі необхідності вирішує питання про зупинення виконання рішення (ухвали) суду або зупинення його дії, якщо зупинити його виконання неможливо.
Частиною 1 ст. 332 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскарженого рішення суду або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Колегія суддів суду касаційної інстанції відмовляє у задоволенні вищевказаного клопотання Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про зупинення дії ухвали Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021 та постанови Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі № 908/2536/20 до вирішення справи судом касаційної інстанції, оскільки зазначені скаржником доводи заяви ґрунтуються на припущеннях.
Відповідно до частини першої статті 294 ГПК України в ухвалі про відкриття касаційного провадження у справі повідомляється про дату, час і місце розгляду скарги.
Також виходячи з положень частини четвертої статті 294 та частини восьмої статті 165 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Верховного Суду вважає необхідним надати учасникам справи строк на подання відзиву на касаційну скаргу протягом 10 днів від дати отримання ухвали про відкриття касаційного провадження.
На підставі викладеного та керуючись статтями 234, 290, 294 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду,-
У Х В А Л И В:
1. Відкрити касаційне провадження у справі №908/2536/20 Господарського суду Запорізької області за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021.
2. Призначити розгляд касаційної скарги Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на 07 вересня 2021 року о 15:15 у приміщенні Касаційного господарського суду за адресою: м. Київ, вул. О. Копиленка, 6 в залі судових засідань №330.
3. Відмовити у задоволенні заперечень представника боржника - фізичної особи ОСОБА_1 та керуючого реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Хандуріна Д.В. проти відкриття касаційного провадження у справі № 908/2536/20 за касаційною скаргою Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" на Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 та ухвалу Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021.
4. Відмовити у задоволенні клопотання Акціонерного товариства "Державний експортно-імпортний банк України" про зупинення дії ухвали Господарського суду Запорізької області від 23.02.2021 та постанови Центрального апеляційного господарського суду від 19.05.2021 у справі № 908/2536/20 до вирішення справи судом касаційної інстанції.
5. Надати учасникам справи строк для подання відзиву на касаційну скаргу - протягом 10 днів від дати отримання ухвали про відкриття касаційного провадження.
6. Витребувати з Господарського суду Запорізької області та/або Центрального апеляційного господарського суду матеріали справи №908/2536/20 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 .
5. Довести до відома учасників справи, що нез`явлення їх представників в судове засідання не є перешкодою для розгляду касаційної скарги.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.В. Васьковський
Судді В.В. Білоус
С.В. Жуков