Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
12 липня 2021 року № 520/10096/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В.
розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Територіального центру надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова (пров. Решетникивський, буд. 3,м. Харків,61001, код ЄДРПОУ 22726648), Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (вул. Вишнева, буд. 3,м. Харків,61124, код ЄДРПОУ 03196624) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати бездіяльність Територіального центру надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова протиправною, так як Територіальний центр надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова є надавачем соціальних послуг, який відповідно до ст. 19 Закону України "Про соціальні послуги" зобов`язаний у разі звернення особи або її законного представника безпосередньо до надавача соціальних послуг надати їм допомогу в поданні заяви про надання соціальних послуг до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчого органу міської ради міст обласного значення, ради об`єднаної територіальної громади не пізніше наступного робочого дня, що не було виконано, а також відповідно до ч. З ст. 7 Закону України "Про звернення громадян", якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення, що також не було виконано.
- на підставі п. 5 ч. 2 ст. 245 КАС України встановити наявність повноважень Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради щодо розгляду заяви Про надання соціальних послуг в порядку, передбаченого Законом України "Про соціальні послуги".
- визнати, що Управлінням соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради був порушений порядок розгляду заяви Про надання соціальних послуг, передбачений Законом України "Про соціальні послуги" на підставі того, що за моєю заявою Управлінням не було визначено моїх потреб у соціальному обслуговуванні, Мого право на отримання соціальних послуг (допомоги), не було прийнято рішення про надання чи відмову у наданні соціальних послуг за встановленим порядком.
- зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради розглянути мою заяву Про надання соціальних послуг від 03.04.2021 за порядком, встановленим Законом України "Про соціальні послуги".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є інвалідом І групи по зору (повністю сліпий), що підтверджується довідкою медико-соціальної експертної комісії.
У 2019 р. позивач вступив на денну форму навчання до Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".
З огляду на те, що навчання у вищевказаному закладі вищої освіти змушує пересуватися в великих навчальних корпусах, а також проведення занять в декількох корпусах на далеких відстанях один від одного в один і той же день, позивачу необхідно отримати допомогу супроводжуючого.
Позивач звернувся до Громадської організації Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей Право вибору м. Харків, вул. Киргизька, 10, де для ОСОБА_1 було знайдено особу, що працювала по договору підряду. З цією особою домовилися про супровід в приватному порядку за особисті кошти.
Супровід зазначеною особою здійснювався в період з початку вересня по кінець грудня 2019 року.
Після через відмову особи в подальшому супроводі, Право вибору було знайдено іншу особу, що супроводжувала позивача з січня по березень 2020 року.
З 18.03.2020 через поширення коронавірусної інфекції був оголошений карантин, в тому числі у закладі вищої освіти, у зв`язку з чим співпрацю з супроводжуючим було призупинено.
03.04.2021 позивач звернувся із заявою Про надання соціальних послуг до Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради.
12.04.2021 Управлінням соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради була надана відповідь, в якій зазначено, що відповідно до покладених завдань та обов`язків Управління не надає соціальні послуги.
Водночас повідомлено, що надавачем соціальних послуг в Слобідському районі є Територіальний центр надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова (м. Харків, провулок Решетниківський, 3, тел. 737-24-88, 734-57-64, 737-15-33), який забезпечує надання соціальних послуг згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання Соціальних послуг)» та від 01.06.2020 № 587 «Про організацію надання соціальних послуг».
Також порадили для отримання соціальної послуги щодо супроводу звернутися до Харківської міської громадської організації осіб з інвалідністю «Соціально-реабілітаційний центр незрячих», який знаходиться за адресою: м. Харків, вулиця Світла 29а, 1 поверх, (тел. (057) 781-06-91, (057) 761-48-1 1 , (066) 460-60-86 , (093) 726- 77-82).
26.04.2021 позивачем було надіслано заяву про надання соціальних послуг до Територіального центру надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова та Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
У заяві просив надати соціальну послугу: фізичний супровід особи з інвалідністю по зору за кодом 021.0 в класифікаторі соціальних послуг, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 23 червня 2020 року № 429 (Далі - Класифікатор соціальних послуг), а також передбаченої пунктом 13 частини 6 статті 16 Закону України "Про соціальні послуги".
06.05.2021 Територіальним центром надання соціальних послуг було надано відповідь, згідно із якою, Соціальна послуга № 021.0 «Фізичний супровід осіб з інвалідністю терцентром не надається.
Згідно відповіді Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації: Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, у разі звернення людини, визначає її потребу у соціальному обслуговуванні, її право на отримання соціальних послуг (допомоги), у тому числі за місцем проживання.
За скаргою позивача народними депутатами України в порядку ст. 16, ч. 5 ст. 17 Закону України "Про статус народного депутата України" були надіслані депутатські звернення до голови Харківської обласної державної адміністрації і Секретаря Харківської міської ради.
21.05.2021 позивачем отримана відповідь від департаменту соціальної політики виконавчого комітету Харківської міської ради (вул. Сумська. 64. м. Харків, 61002).
Згідно відповіді, в місті реалізується пільга соціального напрямку за видом: супроводження людей з вадами зору містом, у транспорті, закладах та установах, торговельних мережах. Соціальна послуга надається на безоплатній основі протягом робочого дня.
Департаментом запропоновано скористатися соціальною послугою та, для отримання цієї послуги, звернутись до Центру реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» за адресою: вул. Киргизька, 10, ( тел. 721 29 39 ; (067)418 32 09 ).
28.05.2021 була отримана відповідь від адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (вул. Плеханівська, 42, м. Харків, 61001).
Згідно відповіді, реалізація державної політики у сфері соціального захисту населення на території Слобідського району міста Харкова в межах повноважень, встановлених чинним законодавством України є компетенцією Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (далі - Управління).
Відповідно до Положення про Управління, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 № 7/20 та відповідно до покладених завдань та обов`язків Управління не надає соціальні послуги.
Надавачем соціальних послуг на території Слобідського району міста Харкова є Територіальний центр надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова (далі - Терцентр).
Як зазначає Терцентр у своєму листі до Адміністрації району від 24.05.2021 №877/0/165-21 відділеннями„ Терцентру надаються підопічним соціальні послуги відповідно до Державних стандартів.
Соціальна послуга №021.0 «Фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями», згідно з Класифікатором соціальних послуг, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 23.06.2020 № 429, Терцентром не надається.
Адміністрацією району направлено лист до Харківської молодіжної громадської організації Центру реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» для сприяння у вирішенні питання щодо можливості забезпечення позивача необхідною соціальною послугою.
Позивач не згоден з бездіяльність відповідачів, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, дослідивши надані матеріали справи, суд вказує наступне.
Основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім`ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, визначає Закон України «Про соціальні послуги».
Згідно ст. 13 Закону, надавачі соціальних послуг провадять свою діяльність відповідно до законодавства про соціальні послуги, на підставі установчих та інших документів, якими визначено перелік соціальних послуг та категорії осіб, яким надаються такі послуги, за умови забезпечення їх відповідності критеріям діяльності надавачів соціальних послуг, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Надавачі соціальних послуг можуть належати до державного, комунального або недержавного секторів.
До надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору належать надавачі соціальних послуг, утворені органами, зазначеними у частині першій статті 11 цього Закону, діяльність яких фінансується за рахунок коштів відповідного бюджету/бюджетів.
До надавачів соціальних послуг державного/комунального сектору належать:установи/заклади надання соціальних послуг (стаціонарні, реабілітаційні, тимчасового перебування);інші установи/заклади соціальної підтримки (обслуговування), у тому числі спеціалізовані служби підтримки осіб, постраждалих від домашнього насильства та насильства за ознакою статі.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону, підставою для відмови у наданні соціальних послуг є: відсутність потреби у соціальних послугах за результатами оцінювання потреб особи/сім`ї; ненадання надавачем соціальних послуг тих соціальних послуг, яких потребує особа.
Відповідно до частини 2 ст. 28 Закону, надавачі соціальних послуг державного та комунального секторів надають соціальні послуги за рахунок бюджетних коштів, незалежно від доходу отримувача соціальних послуг, особам, які постраждали від торгівлі людьми і отримують соціальну допомогу відповідно до законодавства у сфері протидії торгівлі людьми, особам, які постраждали від домашнього насильства або насильства за ознакою статі, дітям з інвалідністю, особам з інвалідністю І групи, дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, особам з їх числа віком до 23 років, сім`ям опікунів, піклувальників, прийомним сім`ям, дитячим будинкам сімейного типу, сім`ям патронатних вихователів, дітям, визначеним пунктом 5 частини шостої статті 13 цього Закону.
Наказом Міністерства соціальної політики від 16.11.2020 № 769 «Про затвердження форм документів, необхідних для надання соціальних послуг», затверджено окрім іншого, форму заяви про надання соціальних послуг.
Наказом Міністерства соціальної політики України від 23 червня 2020 № 429 «Про затвердження Класифікатора соціальних послуг» затверджено класифікатор соціальних послуг.
Розділом II зазначеного Наказу затверджено перелік соціальних послуг. Під кодом 021.0 зазначена соціальна послуга - фізичний супровід осіб з інвалідністю, які мають порушення опорно-рухового апарату та пересуваються на кріслах колісних, з інтелектуальними, сенсорними, фізичними, моторними, психічними та поведінковими порушеннями
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 № 1417 «Деякі питання діяльності територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг)», затверджено Типове положення про територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) та перелік соціальних послуг, умови та порядок їх надання структурними підрозділами територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
Відповідно до зазначеної постанови в Територіальному центрі надання соціальних послуг Слобідського району м. Харкова працюють відділення: соціальної допомоги вдома, підопічні якого є особами похилого віку та особами з інвалідністю, які частково не здатні до самообслуговування, і отримують в домашніх умовах згідно з медичним висновком соціальні послуги догляд вдома та паліативний/хоспісний догляд; денного перебування, підопічні якого отримують соціальні послуги соціальна адаптація; організації надання адресної натуральної та грошової допомоги.
Відділеннями Терцентра надаються підопічним соціальні послуги відповідно до Державних стандартів.
Судом встановлено, що соціальна послуга за кодом 021.0, згідно з Класифікатором соціальних послуг, «Фізичний супровід осіб з інвалідністю...», а саме: постійний щоденний супровід під час навчання за графіком заявника, Терцентром не надається.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю І групи по зору.
Вперше позивач звернувся до Управління у квітні 2021 року з проханням надати соціальну послугу на постійній основі - фізичний супровід особи з інвалідністю по зору.
Управлінням в межах наданих повноважень, та в порядку Закону України «Про звернення громадян» було розглянуто вищезазначене звернення та надано відповідь № Р-01-48/124/0/297-21-140/0/759-21 від 12.04.2021 року (яку було відправлено поштою), відповідно до якої Управлінням було зазначено, що відповідно до покладених завдань та обов`язків Управління не надає соціальні послуги, а також було запропоновано позивачу звернутися до Територіального центру надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова (як до надавача соціальних послуг), та до Харківської міської громадської організації осіб з інвалідністю «Соціально-реабілітаційний центр незрячих» для отримання вищезазначеної послуги.
Судом встановлено, що позивач отримував соціальну послугу (супровід) в Харківській громадській організації «Центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» протягом 2019-2020 року.
07.05.2021 року до Управління надійшло звернення від народного депутата України Третьякової Г.М. , зі змісту якого вбачалося, що позивач нібито не отримав відповіді Управління на своє звернення, та містилося прохання розглянути повторно звернення позивача.
В свою чергу, Управлінням була надана відповідь як позивачу, так і народному депутату України Третьяковій Г.М.
18.05.2021 року до Адміністрації Слобідського району Харківської міської ради надійшло звернення від народного депутата України Кінзбурської В.О. з проханням розглянути в межах повноважень звернення ОСОБА_1 .
В подальшому, до Обласної державної адміністрації надійшли також звернення від народних депутатів України - Дирдіна М.Є. та Іонової М.М. щодо розгляду звернення позивача.
В період розгляду звернень народних депутатів України, Адміністрацією Слобідського району Харківської міської ради та Управлінням було здійснено запит до Харківської громадської організації «Центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору», щодо можливості надання соціальної послуги (супровід) гр. ОСОБА_1 .
Відповідно до листа Харківської громадської організації «Центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору» від 11.06.2021 № 59, зазначена організація повідомила, що в рамках надання послуги соціального супроводу у робочі дня з 9.00 до 17.00 має можливість призначити супроводжуючого для ОСОБА_1 під час навчання за його бажанням.
В свою чергу 14.06.2021 року Управлінням направлено лист позивачу з пропозицією звернутися до вищезазначеної організації задля отримання соціальної послуги (супровід).
Щодо визнання дій Управління неправомірними щодо порушення порядку розгляду заяви позивача про надання соціальної послуги суд зазначає, що до Управління від гр. ОСОБА_1 надходило лише звернення, яке було розглянуто в межах Закону України «Про звернення громадян», та надано вичерпну відповідь, а не заява про надання соціальної послуги.
Саме Наказом Міністерства соціальної політики від 16.11.2020 № 769 «Про затвердження форм документів, необхідних для надання соціальних послуг», затверджено форму заяви про надання соціальних послуг.
Тобто, лист - відповідь Управління № Р-01-48/124/0/297-21-140/0/759-21 від 12.04.2021 року фактично є, на думку суду, відповідь на звернення, а не відмовою у наданні соціальної послуги, адже Наказом також затверджена форма рішення про відмову в наданні соціальних послуг, а тому Управління діяло виключно в межах законодавства та наданих повноважень, та не вчиняло противоправних дій.
У разі, якщо б позивачем було додержано вимоги законодавства та подано заяву про надання соціальної послуги встановленого зразка, Управління діяло б виключно в правовому порядку та надало рішення про надання/відмову у наданні соціальної послуги.
Щодо вимог позивача до Територіального центру надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова.
Судом встановлено, що Позивач ОСОБА_1 , інвалід 1 групи по зору, звернувся до Терцентру 26 квітня 2021 року з проханням надати соціальну послугу на постійній основі - фізичний супровід особи з інвалідністю по зору.
Терцентром в межах наданих повноважень, та в порядку Закону України «Про звернення громадян» було розглянуто вищезазначене звернення та надано відповідь № 135/01 від 06.05.2621 року (яку було відправлено на електронну пошту заявника), відповідно до якої Терцентром було зазначено, що соціальна послуга за кодом 021.0, згідно з Класифікатором соціальних послуг, «Фізичний супровід осіб з інвалідністю...», а саме: постійний щоденний супровід за графіком заявника, терцентром не надається. Крім того було повідомлено, що Державний стандарт щодо надання вищезазначеної послуги наразі не є затвердженим.
Матеріалами справи підтверджено, що до Терцентру про допомогу щодо оформлення та подання заяви про надання соціальних послуг до Управління ОСОБА_1 не звертався.
Наказом Міністерства соціальної політики від 16.11.2020 № 769 «Про затвердження форм документів, необхідних для надання соціальних послуг», затверджено форму заяви про надання соціальних послуг. В листі ОСОБА_1 було надано інформацію, що для отримання соціальної послуги щодо супроводу, він може звернутись до ГО «Харківський центр реабілітації молодих інвалідів та членів їх сімей «Право вибору», який знаходиться за адресою: вул. Киргизька, 10 , (тел. 721 29 39 ; (067) 418 32 09 ).
Щодо визнання бездіяльності Терцентру, суд вказує, що дії Терцентру не є протиправними, оскільки Терцентр діяв в межах Закону України «Про соціальні послуги», а саме, позивачу було повідомлено, що Терцентром не надається запитувана соціальна послуга, розгляд звернення був проведений відповідно до діючого законодавства, а тому визнання позовної вимоги щодо бездіяльності Територіального центру не підлягають задоволенню.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Суб`єкти публічного права мають право здійснювати свої повноваження в межах встановлених границь та повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з`ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 245, 246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Територіального центру надання соціальних послуг Слобідського району міста Харкова (пров. Решетникивський, буд. 3,м. Харків,61001, код ЄДРПОУ 22726648), Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (вул. Вишнева, буд. 3,м. Харків,61124, код ЄДРПОУ 03196624) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зінченко А.В.