Господарський суд
Житомирської області
______________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"15" лютого 2021 р. м. Житомир Справа № 906/140/21
Господарський суд Житомирської області у складі судді Маріщенко Л.О.,
перевіривши матеріали позовної заяви
Фермерського господарства «РостокЗПФ»
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Цвіт-2012»
2. Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Сербо-Слобідської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області Ходоровської Оксани Миколаївни
про витребування майна з чужого незаконного володіння,
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство «РостокЗПФ» звернулося до господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агро-Цвіт-2012» та державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Сербо-Слобідської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області Ходоровської Оксани Миколаївни, в якому просить суд витребувати з чужого незаконного володіння Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Цвіт - 2012" земельні ділянки з кадастровими номерами 1821782000:02:000:1121, 1821782000:02:000:1123, 1821782000:02:000:1105, 1821782000:02:000:1108, 1821782000:02:000:1111, господарства "Росток ЗПФ" як орендаря вказаних земельних ділянок згідно договорів оренди від 13.01.2021, укладених з Ємільчинською селищною радою.
Розглянувши зазначену позовну заяву господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Згідно з п.2 ч.1 ст.164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч.2 ст.123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами ч.1, пп.2 п.2 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Судовий збір справляється із позовних заяв майнового характеру, що подаються до господарських судів - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" мінімальний прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2021 року складає 2 270,00 грн.
Як вбачається зі змісту прохальної частини позовної заяви, позивач звернувся до суду із позовом, в якому міститься вимога про витребування із чужого незаконного володіння майна ( семи земельних ділянок), яка по суті є вимогою майнового характеру.
При цьому, як зазначено в п.2.2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 №7, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна у позадоговірних зобов`язаннях (у тому числі в зв`язку з вимогами, заснованими на приписах ч.5 ст.216, ст.1212 Цивільного кодексу України тощо) - як рухомих речей, так і нерухомості - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Водночас, слід зазначити, що суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки за змістом п.3 ч.3 ст.162 і ст.163 Господарського процесуального кодексу України такий обов`язок покладається на позивача.
На підтвердження оплати позивачем судового збору за вимогою про витребування із чужого незаконного володіння майна (земельних ділянок), останнім надано до суду дублікат квитанції №0.0.2000379894.1 від 02.02.2021 на суму 2 270,00 грн.
Обґрунтованість проведеного розрахунку судового збору, позивач підтверджує з посиланням на лист Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відділ в Ємільчинському районі в якому зазначена інформація про те, що згідно земельно-облікових документів станом на 01.01.2019 вартість сільськогосподарських угідь реформованих приватно-колективних сільськогосподарських підприємств Ємільчинського району становить, зокрема Великоцвілянської сільської (селищної) ради ПКСП "Перемога" вартість 1 га ріллі - 8 129,16 грн, а вартість земельної частки (паю) з урахуванням коефіцієнтів індексації на 01.01.2019 1 га ріллі становить 18 453,19 грн.
Оскільки позивачем у позові заявлено вимогу про витребування земельних ділянок, то відповідно до здійснених позивачем розрахунків ціна позову становить 131 017,66 грн (8 129,16 грн х 16,117 га), а розмір судового збору, відповідно, 2 270,00 грн.
За приписами статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 р. № 831 було затверджено Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, на підставі якої Міністерством аграрної політики та продовольства України було прийнято наказ № 262 від 23.05.2017 р. «Про затвердження Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення», який визначає процедуру проведення нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення: сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища, перелоги) та несільськогосподарські угіддя на землях сільськогосподарського призначення.
Відповідно до п. 4 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за результатами проведення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки сільськогосподарського призначення територіальний орган Держгеокадастру через центр надання адміністративних послуг за місцезнаходженням земельної ділянки видає витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель.
Згідно п. 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою зацікавленої особи як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Позивачем при зверненні з даною позовною заявою не додано доказів на підтвердження вартості спірних земельних ділянок у зазначеному розмірі 131 017,66 грн., зокрема, але не виключно, витяг органу Держгеокадастру з технічної документації про нормативну грошову оцінку спірних земельних ділянок.
Таким чином, визначена позивачем ціна позову, з якої було сплачено ставку судового збору, не підтверджена документально та не доведено, що вона відповідає вартості спірного майна станом на день подання позову до суду.
За таких обставин, сплачена сума судового збору у розмірі 2 270,00 грн є непідтвердженою доказами, що позбавляє суд можливості встановити виконання позивачем вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України щодо сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Крім того, відповідно до п.4 ч.3 ст. 162 ГПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Позивачем в позовній заяві вказано два відповідача ТОВ "Агро-Цвіт -2012" та державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Сербо-Слобідської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області Ходоровська Оксана Миколаївна.
Однак, в порушення п. 4 ч. 3 ст. 162 позовна заява не містить зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Згідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
Проте, позовна заява не містить ідентифікаційного коду відповідача-2 в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (реєстраційний номер облікової картки платника податків).
Також позивачем зазначено у позові третіми особами Ємільчинську селищну раду та Ємільчинську районну державну адміністрацію, однак не заявлено клопотання про їх залучення до справи із визначенням їх статусу та на боці якої зі сторін та не обґрунтовано підстав для їх залучення .
Відповідно до ч.1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Фермерському господарству «РостокЗПФ» протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви. Заяву про усунення недоліків разом із додатками (при наявності) направити всім учасникам справи, докази направелення надати суду.
3. Роз`яснити Фермерському господарству «РостокЗПФ» , що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається заявнику згідно з ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Дата підписання : 15.02.2021
Суддя Маріщенко Л.О.
Друк.
1- в справу
2- заявнику (рек. з пов.) та елект пошта ІНФОРМАЦІЯ_1