Справа №333/4991/20
Провадження №1-кп/333/617/20
24.12.2020 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
ОСОБА_6
провівши в приміщенні суду відкрите судове засідання у кримінальному провадженні №12020080040002072відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Запоріжжя, громадянина України, українця, який має середню спеціальну освіту, одруженому,неповнолітніх дітей на утриманні не має, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , раніше судимому:
1)01.02.2012 року Жовтневимрайонним судом м. Запоріжжя за ч. 2 ст. 186 КК України до покарання у виді
позбавлення волі строком на 4 роки. На підставі ст. 75 КК України звільнений від відбування покарання з іспитовим строком на 4 роки;
2)01.06.2012 року Жовтневимрайонним судом м. Запоріжжя за ч. 4 ст. 187, ст. 69 КК України до покарання у виді
позбавлення волі строком на 5 років. 02.11.2015 звільнений умовно-достроково з невідбутим строком на 1 рік 2 місяці 18 днів;
3)19.10.2016 року Комунарськимрайонним судом м. Запоріжжя за ч. 2 ст. 146 КК України до покарання у видіпозбавлення волі строком на 1 рік 4 місяці10 днів, звільнено з-підварти у залісудового засідання,
обвинуваченого у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України,
ВСТАНОВИВ:
14.09.2020 року до Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов обвинувальний акт за кримінальним провадженням, затверджений прокурором Запорізької місцевої прокуратури № 2 Запорізької області відносно ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 121 КК України.
15.09.2020 року ухвалою суду було призначено підготовче судове засідання.
В судовому засіданні захисником обвинуваченого заявлено клопотання про надання обвинуваченому медичної допомоги.
Обвинувачений та його захисник підтримали клопотання.
Прокурор не заперечував проти його задоволення.
Суд вислухавши учасників процесу приходить до наступного висновку.
Клопотання захисника обвинуваченого щодо надання обвинуваченомумедичної допомоги підлягає задоволенню частковому задоволенню з наступних підстав.
В жовтня 2020 року ОСОБА_4 неодноразово, як усно, так і письмово, звертався до посадових осіб СІЗО, медичних працівників медичної частини ДУ «Запорізький слідчий ізолятор» з повідомленням, скаргами що має гострий зубний біль та з вимогою надати йому медичну допомогу, а саме, провести йому обстеження та здійснити лікування зубів у стоматологічному медичному закладі. Крім цього, має скарги на сильний головний біль, пекучий біль у потиличній ділянці голови та у ділянці шиї.
Однак, скарги ОСОБА_4 на погіршення стану здоров`я та вимоги про надання невідкладної медичної допомоги з зв`язку із гострим зубним болем залишаються без уваги.
Захисник ОСОБА_5 23.11.2020 року письмово звернулася до керівництва ДУ «Запорізький слідчий ізолятор» та керівництва Філії ДУ «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Запорізькій області з вимогою організувати надання медичної допомоги та провести медичного обстеження стану здоров`я, у тому числі обстеження і лікування зубів обвинуваченому ОСОБА_4 та надати відповідну медичну допомогу відповідно до скарг обвинуваченого.
Однак, зазначені клопотання адвоката були залишені без задоволення. У письмовому листі начальника філії ДУ «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Запорізькій області від 01.12.2020 року вказано, що ОСОБА_4 15.10.2020 року встановлено діагноз: цефалгія (15.10.2020р.), дорсалгія (12.11.2020р.), призначено амбулаторне лікування, стан здоров`я задовільний, додаткових призначень та консультацій не потребує. Жодного посилання на скарги ОСОБА_4 на гострий зубний біль. А також повне ігнорування вимог захисника щодо надання необхідної належної медичної допомоги та медичного обстеження.
Відповідно до ст. 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров`я та медичну допомогу. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, ст. З Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладає на державу обов`язок захищати фізичне здоров`я осіб, позбавлених волі.
Держава має забезпечити належний захист здоров`я ув`язнених, зокрема шляхом надання необхідної медичної допомоги (п.72 рішення ЕСПЛ від 18.12.2008 року у справі «Ухань проти України», заява №30628/02).
Відповідно до 116 Кримінально-виконавчого кодексу України та статті 11 Закону України «Про попереднє ув`язнення» медичне обслуговування, а також лікувально-профілактична і протиепідемічна робота в слідчих ізоляторах та установах виконання покарань організовується і проводиться відповідно до законодавства про охорону здоров`я. Медична частина забезпечує надання первинної лікувально-профілактичної допомоги ув`язненим і засудженим. Вона включає консультацію лікаря, діагностику і лікування основних найпоширеніших захворювань, травм і отруєнь, профілактичні заходи, направлення хворого ув`язненого чи засудженого для надання спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги.
Враховуючи те, що особи, які перебувають під вартою, позбавлені можливості самостійно вживати заходів для отримання належної медичної допомоги та медичного догляду, відповідний обов`язок покладений на службових осіб місць попереднього ув`язнення.
Порядок надання ув`язненим медичної допомоги, використання з цією метою не підпорядкованих органам, що здійснюють попереднє ув`язнення, державних та комунальних закладів охорони здоров`я, залучення їх медичного персоналу та проведення медичних експертиз визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 21 Закону України «Про попереднє ув`язнення» на адміністрацію місць попереднього ув`язнення покладений обов`язок забезпечити особам, взятим під варту, медичне обслуговування.
Згідно Наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров`я Державної кримінально - виконавчої служби України із закладами охорони здоров`я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту» № 239/5/104 від 10.02.2012 року:
Пункт п. 2.3. Медичне обстеження осіб, узятих під варту, здійснюється у разі їх звернення зі скаргою на стан здоров`я за ініціативою лікаря медичної частини СІЗО або адміністрації СІЗО.
Таким чином, з метою дотримання принципів верховенства права та поваги до людської гідності, забезпечення додержання прав особи, яка тримається під вартою, а також з метою надання кваліфікованої медичної допомоги особі, яка тримається під вартою, необхідно зобов`язати начальника ДУ «Запорізький слідчий ізолятор» та начальника філії Державної установи «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Запорізькій області організувати і забезпечити обвинуваченому ОСОБА_4 належне медичне обстеження необхідним лікарем-фахівцем, надання медичних препаратів за призначенням відповідного лікаря, виконання необхідних обстежень стану здоров`я за призначенням лікаря.
Натомість в суді захисником не надано доказів про те, що лікарі медичної частини СІЗО не можуть самостійно встановити діагноз та не надано доказів про необхідність надання такої медичної допомоги поза межами СІЗО окрім того законом передбачено, що вирішення даного питання покладається на керівника установи. У зв`язку з чим суд вважає за необхідним відмовити в направленні обвинуваченого до закладу охорони здоров`я поза межами СІЗО.
Керуючись ст.ст.206, 350 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 про надання медичної допомоги задовольнити частково.
Зобов`язати начальника Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» Міністерства юстиції України та начальника філії Державної установи «Центр охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України» в Запорізькій області організувати надання медичної допомоги та проведення медичного обстеження стану здоров`я, у тому числі обстеження і лікування зубів обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до порядку взаємодії закладів охорони здоров`я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров`я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров`я, для встановлення точного діагнозу та призначення необхідної кваліфікованої медичної допомоги із залученням вузьких спеціалістів з лікарняних закладів чи закладів охорони здоров`я.
З урахуванням результатів обстеження та встановленого діагнозу призначити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , лікування в обсязі, передбаченому стандартами та нормативами медичної допомоги у сфері охорони здоров`я, клінічними протоколами надання медичної допомоги.
Про результати надання допомоги повідомити суд.
В іншій частині - відмовити.
Повний текст ухвали оголошено 24.12.2020 року
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`яти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя.
Суддя Комунарського районного
суду м. Запоріжжя ОСОБА_1