ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, https://ki.arbitr.gov.ua, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
15.12.2020Справа № 910/11210/20
Суддя Господарського суду міста Києва ДЖАРТИ В. В., за участі секретаря судового засідання Рєпкіної Ю. Є., розглянувши у судовому засіданні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс І" про забезпечення доказів
у справі 910/12110/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс І"
до Консорціуму "Науково-виробниче об`єднання "Укргідроенергобуд"
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача за первісним позовом (позивача за зустрічним позовом) Приватне акціонерне товариство "Укргідроенерго"
про стягнення 60 970 695,60 грн вартості фактично виконаних робіт,
та
за зустрічним позовом Консорціуму "Науково-виробниче об`єднання "Укргідроенергобуд"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс І"
про визнання недійсними акти приймання виконаних робіт та мотиви відмови від підписання обґрунтованими, внесення змін до договору субпідряду на виконання будівельних робіт № 6-01/2016 від 22.08.2016 та стягнення 282 241,20 грн вартості витрат генпідрядника,
Представники учасників процесу згідно протоколу від 15.12.2020
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс І" (далі - позивач, Товариство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Консорціуму "Науково-виробниче об`єднання "Укргідроенергобуд" (далі - відповідач, Консорціум) про стягнення 60 970 695,60 грн вартості фактично виконаних позивачем, але не оплачених відповідачем робіт.
Ухвалою суду від 20.08.2020 вказана справа була прийнята до свого провадження суддею Джарти В. В., постановлено розгляд справи № 910/11210/20 здійснювати за правилами загального позовного провадження в судовому засіданні 09.09.2020. Також вказаною ухвалою був призначений розгляд клопотання Консорціуму "Науково-виробниче об`єднання "Укргідроенергобуд" про скасування заходів забезпечення позову на 21.08.2020.
Ухвалою суду від 01.10.2020 зустрічну позовну заяву Консорціуму "Науково-виробниче об`єднання "Укргідроенергобуд" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс І" про визнання недійсними акти приймання виконаних робіт та мотиви відмови від підписання обґрунтованими, внесення змін до договору субпідряду на виконання будівельних робіт № 6-01/2016 від 22.08.2016 та стягнення 282 241,20 грн вартості витрат генпідрядника прийнято до спільного розгляду з первісним позовом та об`єднане в одне провадження з первісним позовом у справі № 910/11210/20.
Підготовче судове засідання неодноразово було відкладено, а також у підготовчому засіданні оголошувалась перерва.
Так, за наслідками підготовчого судового засідання 03.12.2020 судом була постановлена ухвала, якою було відмовлено у задоволення клопотання Консорціуму про витребування доказів, яке містилось у відзиві на первісний позов, залучено Приватне акціонерне товариство "Укргідроенерго" (далі - третя особа, Укргідроенерго) в якості третьої особи та відкладений розгляд справи на 15.12.2020.
14.12.2020 через відділ діловодства та документообігу Господарського суду міста Києва від Товариства надійшло клопотання про забезпечення доказів, в якому заявник просить суд вжити заходи забезпечення доказів шляхом зобов`язання Приватне акціонерне товариство «Укргідроенерго», Консорціум «Науково-виробниче об`єднання «Укргідроенергобуд» забезпечити до 19.12.2020 доступ конкретно визначеним особам Товариства до об`єктів будівництва для здійснення ними огляду та необхідних замірів, зйомок тощо на спірних об`єктах, а також шляхом заборони Приватному акціонерному товариству «Укргідроенерго», Консорціуму «Науково-виробниче об`єднання «Укргідроенергобуд» та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії (в тому числі пуск води), які призведуть або можуть призвести до затоплення спірних об`єктів будівництва Дністровської ГАЕС.
Представники Консорціуму та Укргідроенерго заперечували проти задоволення поданого клопотання та зазначили, що жодним чином ними не чиняться перешкоди представникам Товариства щодо здійснення огляду, зйомок, замірів на спірних об`єктах будівництва, проте позивач за первісним позовом до відповідача та третьої особи не звертався із відповідною вимогою надати дозвіл. Щодо заходу забезпечення доказів представники Консорціуму та Укргідроенерго категорично заперечували, обґрунтовуючи тим, що, по-перше, спірні об1єкти будівництва не підлягають запланованому затопленню, а також, по-друге, відкладення планового затоплення кар`єру може призвести до негативних наслідків не лише для третьої особи, а й для Дністровської ГАЕС.
Розглянувши подане Товариством клопотання про забезпечення доказів, заслухавши думку всіх представників учасників справи, суд зазначає наступне.
За приписами частини 1 та 2 статті 110 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений, або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
Заява про забезпечення доказів розглядається у судовому засіданні в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею. Заява розглядається не пізніше п`яти днів з дня її надходження до суду (частина 1 статті 112 ГПК України).
Процесуальним законом (стаття 111 ГПК України) унормовано, що в заяві про забезпечення доказів зазначається обґрунтування необхідності забезпечення доказів.
Товариство, звертаючись із заявою про забезпечення доказів вказує, що орієнтовно 20.12.2020 планується запуск води та огляд спірних об`єктів будівництва після цього буде неможливим, позивач дізнався саме з пояснень відповідача про долучення доказів до матеріалів справи №910/11210/20 від 17.11.2020. При складанні Акту від 13.11.2020 та під час спільного обстеження об`єктів, Консорціум такої інформацію Товариству не зазначав. Як з`ясувалось, про заплановане здійснення у кінці грудня 2020 року пускових операцій на Дністровській ГАЕС повідомляється також на офіційному сайті ПрАТ «Укргідроенерго» в розділі «новини»: - 03.12.2020 новина під назвою «ДНІСТРОВСЬКА ГАЕС: ВЧАСНО РОЗПОЧАТИ ПУСКОВІ ОПЕРАЦІЇ НА ГА № 4» (https://uhe.gov.ua/media tsentr/novyny/dnistrovska-gaes-vchasno-rozpochati-puskovi- operacii-na-ga-no-4); - 04.12.2020 новина під назвою «НА ДНІСТРОВСЬКІЙ ГАЕС ЗДІЙСНЕНО ПРОВЕРТАННЯ РОТОРА ГЕНЕРАТОРА ТА ТУРБІНИ ГІДРОАГРЕГАТУ № 4» (https://uhe.gov.ua/media tsentr/novynv/na-dnistrovskiy-gaes-zdiysneno-provertannya- rotora-generatora-ta-turbini).
Отже, запуск води в кінці грудня 2020 року (орієнтовно 20 грудня) унеможливить огляд виконаних робіт на об`єктах Дністровської ГАЕС на ділянках карти 10.1, 12.1, 12.2 та мілководдя в с. Волошково. Виконання Позивачем будівельно-монтажних робіт на перелічених об`єктах є предметом доказування у справі. Об`єкти будівництва, на яких здійснено неоплачені будівельно-монтажні роботи, є частиною технічної інфраструктури Дністровської ГАЕС та знаходяться під охороною Відповідача. Доступ до об`єктів на ділянках карти 10,1, 2, 3, 12.1, 12.2 та мілководдя в районі с. Волошково для позивача недоступний.
Так, згідно зі статями 73, 74, 77, 79 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим (частина 1 статті 236 ГПК України).
Керуючись вказаними нормами процесуального права, беручи до уваги викладені вище обставини, враховуючи той факт, що умовою застосування заходів до забезпечення доказів є достатньо обґрунтоване припущення, що докази можуть зникнути та/або зазнати певних змін, що унеможливить встановленню реальних обставин спору на момент його виникнення, суд дійшов обґрунтованого висновку про необхідність вжиття заходів забезпечення доказів шляхом зобов`язання надати дозвіл представника Товариства.
Щодо вжиття заходу забезпечення доказів шляхом заборони Приватному акціонерному товариству «Укргідроенерго», Консорціуму «Науково-виробниче об`єднання «Укргідроенергобуд» та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії (в тому числі пуск води), які призведуть або можуть призвести до затоплення спірних об`єктів будівництва Дністровської ГАЕС суд відзначає наступне.
13.07.2016 Кабінет міністрів України розпорядженням схвалив та затвердив Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року.
Енергетична стратегія України на період до 2030 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 24 липня 2013 р. № 1071, передбачає реалізацію масштабних інвестиційних проектів у тепловій енергетиці (модернізація енергоблоків теплових електростанцій). Передбачається продовження ресурсу атомних енергоблоків і будівництво нових енергоблоків атомних електростанцій. В умовах дефіциту регулюючих потужностей гідроелектростанцій і гідроакумулюючих електростанцій використання потужностей теплових електростанцій як для регулювання напівпікової зони графіків навантаження, так і пікової зони, є нехарактерним для зазначеного типу потужностей і забезпечується шляхом застосування неекономічних і неефективних режимів роботи теплових електростанцій. Надійне та ефективне функціонування вітчизняних теплових електростанцій неможливе без проведення їх масштабної модернізації. Зобов`язання України, визначені в Угоді про асоціацію з Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їх державами-членами, а також у Протоколі про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, передбачають приведення параметрів роботи об`єктів теплової енергетики у відповідність з вимогами ЄС щодо рівня викидів SO2, NOx та пилу.
Оціночні розрахунки свідчать, що витрати на проведення модернізації енергоблоків теплових електростанцій в розрахунку на 1 МВт встановленої потужності є порівняним з питомими капітальними витратами для Дністровської ГАЕС та Канівської ГАЕС. При цьому необхідно враховувати повну відповідність параметрів функціонування гідроакумулюючих електростанцій як екологічним стандартам ЄС, так і природоохоронним та кліматичним зобов`язанням України, зокрема Паризькій угоді, підписаній Україною у квітні 2016 р. у межах Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, яка передбачає обмеження викидів парникових газів, а також те, що середній строк експлуатації гідроакумулюючих станцій становить 100 років, що значно перевищує очікуваний строк експлуатації реконструйованих енергоблоків теплових електростанцій, який становить 15-20 років.
За результатами розрахунків введення в експлуатацію Дністровської ГАЕС у складі трьох гідроагрегатів та Канівської ГАЕС забезпечить середньомісячну економію природного газу під час пусків енергоблоків теплових електростанцій в обсягах від 9,3 млн. куб. метрів, або 3,6 млн. доларів США, та 10,3 млн. куб. метрів, або 4 млн. доларів США, відповідно.
Експлуатація Дністровської ГАЕС і Канівської ГАЕС та заміщення енергоблоків теплових електростанцій в добовому графіку навантаження в об`єднаній енергетичній системі України дозволить значно зменшити викиди тепловими електростанціями забруднюючих речовин.
У Додатку № 2 до вказаної Програми вказано, що будівництво Дністровської ГАЕС - перша черга у складі трьох гідроагрегатів та будівництво Дністровської ГАЕС - друга черга у складі гідроагрегату № 4 мало бути завершено введенням в експлуатацію у 2019 році.
З вказаного слідує, що запуск Дністровської ГАЕС міг здійснитись значно раніше, у тому числі й до звернення із даним позовом до суду, а тому не може перешкоджати збиранню доказів та їх огляду. Крім того, беручи до уваги, що судом прийнято рішення про зобов`язання надати дозвіл представникам позивача на огляд, зйомку та заміри, суд вбачає підстав заборонити Приватному акціонерному товариству «Укргідроенерго», Консорціуму «Науково-виробниче об`єднання «Укргідроенергобуд» та будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії (в тому числі пуск води), які призведуть або можуть призвести до затоплення спірних об`єктів будівництва Дністровської ГАЕС.
Статтею 112 ГПК унормовано, що за результатами розгляду заяви про забезпечення доказів суд постановляє ухвалу про задоволення чи відмову у задоволенні заяви. У разі задоволення заяви суд в ухвалі зазначає доказ, а також дії, що необхідно вчинити для його забезпечення. Ухвала про забезпечення доказів (крім забезпечення доказів шляхом допиту свідків, призначення експертизи, огляду доказів) є виконавчим документом та виконується негайно в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Керуючись статтями 110-112, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Будмонтажсервіс І" про забезпечення доказів задовольнити частково.
2. Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «Укргідроенерго» та Консорціум «Науково-виробниче об`єднання «Укргідроенергобуд» забезпечити до 19.12.2020 наступним особам: - Директору ТОВ «Будмонтажсервіс І» Палику Михайлу Михайловичу; Заступнику директора з технічних питань ТОВ «Будмонтажсервіс І» Сарнавському Володимиру Григоровичу; Начальнику дільниці земельно-скельних робіт ТОВ «Будмонтажсервіс І» Бааджи Михайлу Михайловичу; Провідному геодезисту Орел Світлані Віталіївні; Інженеру-геодезисту Лагодзінському Олегу Олександровичу доступ до об`єктів будівництва для здійснення ними огляду та необхідних замірів, зйомок тощо на таких об`єктах:
- Кріплення берегів низової водойми. Уположення схилу на ділянці карти 10.1,
- Уположення схилу правового берегу р. Дністра на ділянках карти 2, 3,
- Кріплення берегів нижнього водосховища. Ділянка покращення гідравлічних характеристик р. Дністер. Кріплення берега на ділянці карти 12.1,
- Кріплення берегів нижнього водосховища. Ділянка покращення гідравлічних характеристик р. Дністер. Кріплення берега на ділянці карти 12.2,
- Кріплення берегів нижнього водосховища. Ліквідація мілководдя в районі с. Волошково.
3. Дана ухвала набирає законної сили з 15.12.2020, підлягає негайному виконанню в порядку, встановленому чинним законодавством України для виконання судових рішень, та може бути пред`явлена до виконання в передбаченому чинним законодавством порядку до 15.12.2023.
4. Стягувачем за даною ухвалою є Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДМОНТАЖСЕРВІС І" (01103, місто Київ, ВУЛИЦЯ МИХАЙЛА БОЙЧУКА, будинок 17; ідентифікаційний код 35876701).
5. Боржником за даною ухвалою є Консорціум "Науково-виробниче об`єднання "Укргідроенергобуд"(04112, місто Київ, ВУЛИЦЯ АВІАКОНСТРУКТОРА ІГОРЯ СІКОРСЬКОГО, будинок 8, офіс 14; ідентифікаційний код 33834660).
6. Боржником за даною ухвалою є Приватне акціонерне товариство "Укргідроенерго" (07300, Київська обл., Вишгородський р-н, місто Вишгород; ідентифікаційний код 20588716).
7. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку в порядку, передбаченому статтями 253-259 Господарського процесуального кодексу України.
Повна ухвала складена 16.12.2020.
СУДДЯ В. В. ДЖАРТИ