707/1921/20
2/707/950/20
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2020 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого-судді Тептюка Є.П.
за участю секретаря Федорової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси заяву першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури про забезпечення позову, -
в с т а н о в и в:
Упровадженні Черкаськогорайонного судуЧеркаської областіперебуває нарозгляді впорядку спрощеногопозовного провадженняцивільна справаза позовомпершого заступникакерівника Черкаськоїмісцевої прокуратури,який дієв інтересахдержави вособі Черкаськоїобласної державноїадміністрації,Черкаського управліннязахисних масивівдніпровських водосховищдо Черкаськоїрайонної державноїадміністрації, ОСОБА_1 ,Головного управлінняДержгеокадастру уЧеркаській області,третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивачів Державна екологічна інспекція Центрального округу про визнання незаконним та скасування розпорядження Черкаської районної державної адміністрації №326 від 10.11.2015 року, визнання незаконним та скасування свідоцтва про право власності, скасування державної реєстрації права приватної власності з припиненням речового права, усунення перешкод в користування та розпорядженні земельною ділянкою шляхом повернення, визнання незаконною та скасування державної реєстрації земельної ділянки.
27.11.2020 року від першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури надійшла заява про забезпечення позову, шляхом накладення арешту та заборони вчиняти будь-які дії, у тому числі укладати договори, вчиняти інші правочини стосовно земельної ділянки, яка належить ОСОБА_1 , за кадастровим номером 7124986000:01:001:0040, площею 0,0550 га, розташована в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, за межами населеного пункту. Заява обґрунтована тим, що спір стосується порушених інтересів держави щодо незаконної зміни цільового призначення земельних ділянок та їх протиправної передачі у приватну власність для потреб індивідуального дачного будівництва. Відчуження нинішнім власником спірної земельної ділянки призведе до затягування строків розгляду даного позову та до унеможливлення в подальшому виконання рішення суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 149 ЦПК України, забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
п.1, п. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 150 ЦПК України передбачає, що позов забезпечується: накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною вчиняти певні дії. Суд може застосувати кілька видів забезпечення позову.
Згідно п. 3 ч. 1 ст.152 ЦПК Українизаява про забезпечення позову подається: після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
Заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи (учасників третейського (арбітражного) розгляду) - ч. 1 ст. 153 ЦПК України.
п. 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №9 «Про практику застосування судами цивільного процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову»наголошує, що розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу позивача та відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.
Дослідивши заяву про забезпечення позову, дотримуючись принципів здійснення цивільного судочинства, суд вважає, що дана заява не підлягає до задоволення.
Прокурором не наведено реальних ризиків того, що спірна земельна ділянка може бути відчужена відповідачем ОСОБА_1 на користь третіх осіб, з метою невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову.
Так, 23.10.2020 року від відповідача ОСОБА_1 надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, з зазначенням, що нею була адресована заява до Черкаської РДА про відмову від даної земельної ділянки. Отже, позивачу відомо про перебування у провадженні Черкаського районного суду Черкаської області цивільної справи щодо спору з приводу належної їй земельної ділянки, і до цього часу відповідач не вчинила жодних дій, спрямованих на відчуження земельної ділянки. Згідно наданої прокурором Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 25.11.2020 року, станом на час формування витягу, спірна земельна ділянка перебуває у власності ОСОБА_1 .
Отже, заява прокурора не містить чіткого обґрунтування реальних ризиків того, що відповідач ОСОБА_1 вчиняє дії по відчуженню спірної земельної ділянки на користь третіх осіб, з метою утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову, у зв`язку з чим у задоволенні заяви необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 149-153,353 ЦПК України,-
у х в а л и в :
У заяві першого заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури про забезпечення позову - відмовити повністю.
Ознайомитись з повним текстом ухвали суду, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги на ухвалу можуть бути подані протягом 15 днів з дня її складення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду або безпосередньо до Черкаського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: Є. П. Тептюк