УХВАЛА
22 вересня 2020 року
Київ
справа №9901/306/20
адміністративне провадження №П/9901/306/20
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Радишевської О.Р., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вищої ради правосуддя - про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди,
УСТАНОВИВ:
17 вересня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вищої ради правосуддя - з вимогами:
- визнати протиправним і скасувати рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 17 жовтня 2018 року №1235/ко-18;
- зобов`язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України прийняти рішення за наслідками пройденого суддею ОСОБА_1 кваліфікаційного оцінювання відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та Положення про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, показники відповідності критеріям кваліфікаційного оцінювання та засоби їх встановлення, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 03 листопада 2016 року №143/зп-16 (у редакції рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 13 лютого 2018 року №20/зп-18);
- стягнути з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на користь ОСОБА_2 моральну шкоду в розмірі 1100000 (один мільйон сто тисяч) гривень.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
У розумінні пункту 8 частини першої статті 4 КАС України позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Згідно з частиною п`ятою статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Отже, вимоги адміністративного позову повинні бути спрямовані на захист прав та інтересів саме позивача. Звернення до адміністративного позову з позовом про захист прав іншої особи не відповідає завданню адміністративного судочинства.
В аспекті викладеного Суд зауважує, що в позовній заяві ОСОБА_1 є вимога, направлена на захист прав та інтересів іншої особи, а саме вимога про стягнення на користь ОСОБА_2 , який не є позивачем у справі, моральної шкоди у розмірі 1100000 грн.
Таким чином, зміст позовних вимог у зазначений частині не відповідає вимогам КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, установивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, установлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їхнього усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (частина друга статті 169 КАС України).
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені у десятиденний строк з дня отримання цієї ухвали шляхом подання до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду уточненої позовної заяви, де зміст позовних вимог приведений у відповідність до складу учасників справи.
З урахуванням вимог частини першої статті 161 КАС України до уточненої позовної заяви необхідно надати її копії у кількості, що відповідає кількості учасників справи.
Керуючись статтями 161, 169, 243, 248, 266 КАС України, Суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вищої кваліфікаційної комісії України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Вищої ради правосуддя - про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди залишити без руху.
Надати позивачці десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, перебіг якого починається з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити позивачці, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк позовна заява разом із доданими до неї матеріалами буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і не оскаржується.
Суддя: О.Р. Радишевська