Справа № 683/2422/19
2/683/231/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2020 року Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області
в складі:
головуючого судді Завадської О.П.
при секретарі Васічевій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в місті Старокостянтинові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, ОСОБА_2 про визнання недійсним та скасування Державного акту на право приватної власності на землю,
встановив:
В вересні 2019 року ОСОБА_1 пред`явила позов до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, ОСОБА_2 про визнання недійсним та скасування Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 755903, виданого Пашковецькою сільською радою Старокостянттинівського району Хмельницької області 27 червня 2003 року для ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,225 га по АДРЕСА_1 . Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що їй на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 0,457 га по АДРЕСА_1 згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ХМ № 01655, виданого 24 листопада 1997 року Пашковецькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області. Вищевказані земельні ділянки є суміжними. З 2012 року у неї з ОСОБА_3 виник спір щодо меж земельних ділянок, так як вона позбавлена можливості присвоїти власній земельній ділянці кадастровий номер, оскільки межі сусідньої земельної ділянки накладені на її земельну ділянку. Вона неодноразово зверталась до різних державних інстанцій, в тому числі до суду для захисту свого права власності на землю, однак ситуація не знаходила свого вирішення. В 2015 році ОСОБА_3 померла. Вважає незаконним виданий оспорюваний нею правовстановлюючий документ, оскільки не були враховані межі її земельної ділянки згідно її Державного акту на право приватної власності на землю, який був виданий раніше від оспорюваного, заперечує підписання протоколу встановлення та погодження меж даних суміжних ділянок. Крім того під час підготовчого судового засідання по даній справі були встановленні невідомі їй раніше обставини щодо підстав видачі оспорюваного правовстановлюючого документу. Так, за змістом рішення Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 01 серпня 2003 року надавався лише дозвіл на розроблення технічної документації, а в оспорюваному Державному акті це рішення вказане як підстава для його видачі 27 червня 2003 року. Протокол встановлення та погодження меж суміжних земельних ділянок в натурі виданий 17 серпня 2003 року, технічна документація почала розроблятися 28 серпня 2003 року, тобто через три місяці після видачі Державного акту.
Сторона позивачки підтримала позовні вимоги за обставин на їх обґрунтування, про що подала заяву.
Представник співвідповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області при вирішенні справи поклався на розсуд суду, просив справу розглянути без його участі.
Представник співвідповідача Пашковецької сільської ради Старокосятнтинівського району Хмельницької області просив справу розглянути без його участі.
Сторона співвідповідача ОСОБА_2 до суду не з`явилась, хоч про час і місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку. Подала до суду заяву про застосування позовної давності, на підставі чого просила відмовити в задоволенні позову, оскільки позивачка попередньо вже зверталась з позовом про скасування Державного акту, який є предметом даного спору, і по попередній справі було винесено рішення 29 серпня 2013 року, яке набрало законної сили. За таких обставин вважає, що позивачка пропустила строк звернення до суду, який закінчився 15 жовтня 2016 року.
Дослідивши матеріали справи, дійшов висновків про наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 являється власником земельної ділянки площею 0,457 га по АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку 0,25 га та ведення підсобного господарства 0,207 га на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ХМ № 01655, виданого 24 листопада 1997 року Пашковецькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі рішення Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області за № 7 від 02 квітня 1994 року.
Згідно з архівного витягу, виданого архівним сектором Старокостянтинівської районної державної адміністрації від 14 лютого 2013 року за № 13 з рішення 14 сесії ХХІ скликання Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 02 квітня 1994 року № 7 «Розгляд заяв громадян про приватизацію земельних ділянок» вирішила: «задовільнити заяви громадян і передати у приватну власність земельні ділянки для ведення підсобного господарства і розширення погосподарських дворів: 31. ОСОБА_5 - 0,26-0,25 всього землі 0,51».
ОСОБА_3 належить право приватної власності на земельну ділянку площею 0,225 га по АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку 0,225 га на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 № 755903, виданого 27 червня 2003 року Пашковецькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області на підставі рішення Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області за № 5/8 від 01 серпня 2003 року.
У відповідності до архівного витягу, виданого архівним сектором Старокостянтинівської районної державної адміністрації від 17 лютого 2020 року за № 9 з рішення 9 сесії 24 скликання Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 01 серпня 2003 року № 5 «Розглянувши представлені матеріали та заяви громадян сесія сільської ради вирішила: «8. Задовільнити заяву ОСОБА_3 і надати дозвіл на виготовлення технічної документації для приватизації земельної ділянки і передачі її безкоштовно у приватну власність розміром 0,225 га, в тому числі для обслуговування і будівництва житлового будинку в розмірі 0,225 га, яка розташована в с. Пашківці Старокостянтинівського району Хмельницької області».
Рішенням Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 29 серпня 2013 року, яке залишено без змін ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 15 жовтня 2013 року, відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району, управління Держземагенства у Старокостянтинівському районі про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, визнання незаконним та скасування Державного акта на право власності на земельну ділянку серії Р1 № 755903, виданого 27 червня 2003 року Пашковецькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Звертаючись до суду із попереднім позовом ОСОБА_1 просила визнати незаконним та скасувати виданий на ім`я ОСОБА_3 . Державний акт на право приватної власності на землю серії Р1 №755903 від 27 червня 2003 року з тих підстав, що у власність останньої під час приватизації нею земельної ділянки по АДРЕСА_1 була передана частина належної їй на праві власності земельної ділянки.
З огляду на те, що ОСОБА_1 не заявляла вимог щодо визнання недійсним рішення Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області № 5/8 від 01
серпня 2003 року, відповідно до якого ОСОБА_3 безкоштовно передано у власність земельну ділянку площею 0,225 га для обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 , судом було відмовлено у визнанні недійсним та скасуванні лише спірного Державного акту, як правовстановлюючого документу, що посвідчує право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку, без оспорення рішення на підставі якого він був виданий.
Таким чином спростовуються посилання сторони співвідповідача ОСОБА_2 про наявність судового рішення за позовом, попередньо пред`явленого з аналогічних підстав, а також про пропуск строку звернення до суду, оскільки про зміст рішення сільської ради, що вказане як підстава для видачі оспорюваного Державного акту, стороні позивача стало відомо під час підготовчого судового засідання після отримання на запит суду його копії, після чого сторона уточнила позовні вимоги та підстави звернення до суду з позовом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Пашківці Старокостянтинівського району Хмельницької області, про що складено відповідний запис № 13 згідно даних свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконавчим комітетом Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області 11 квітня 2015 року.
Зі змісту копій матеріалів даної спадкової справи № 311/2015, заведеної Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 07 травня 2015 року вбачається, що співвідповідач ОСОБА_2 являється єдиним спадкоємцем до майна померлої.
Згідно ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та законних інтересів.
Чинним законодавством України визначено способи захисту порушеного права власності на землю.
За змістом ст.90ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.
Частиною 1 статті 116ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться, в тому числі у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (ч. 3 ст. 116 ЗК України).
Відповідно до ч. ч. 6, 10 ст.118ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п`ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
За змістом ч. 1 ст.125ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
В силу ч. 1 ст.126ЗК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Відповідно до ст.152ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним (ч. 1 ст. 155 ЗК України).
Так як державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, то у спорах, пов`язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.
Визнання недійсними державних актів на право власності вважається законним, належним та окремим способом поновлення порушених прав у судовому порядку.
Рішення Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 01 серпня 2003 року за № 5/8, яке в оспорюваному Державному акті вказувалось як підстава його видачі, стосувалось лише надання дозволу на виготовлення технічної документації для подальшої приватизації земельної ділянки і передачі її безкоштовно у приватну власність ОСОБА_3 і було лише підставою виконання робіт (складання технічного звіту) на розробку Державного акту на право власності на землю для землекористувача ОСОБА_3 , для чого начальником Старокостянтинівського районного відділу земельних ресурсів Хмельницької області було затверджено технічне завдання від 28 серпня 2003 року за № 1667, виконавцем якого визначено ПП «Земпроект». При цьому оспорюваний Державний акт був виданий 27 червня 2003 року, тобто до виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, до прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, оскільки право власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку є первинним щодо права власності ОСОБА_3 , на час оформлення права власності на земельну ділянку для ОСОБА_3 було чинним право власності на спірну земельну ділянку для ОСОБА_1 , що унеможливлювало її передачу іншому власнику, в судовому засіданні не встановлено порушень закону при передачі земельної ділянки у власність позивачки, натомість встановлено порушення порядку безоплатної приватизації земельної ділянки ОСОБА_3 , тому суд прийшов до висновку про необхідність захисту порушеного права землевласника ОСОБА_1 шляхом визнання незаконним та скасування заявленого правовстановлюючого документу на земельну ділянку, на підставі якого ОСОБА_3 незаконно отримала у власність спірну земельну ділянку.
Керуючись ст. ст. 263-265, 355 ЦПК України,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати Державний акт на право приватної власності на землю серії Р1 № 755903 на земельну ділянку площею 0,225 га для обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1 , виданого Пашковецькою сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької
області 27 червня 2003 року на підставі рішення Пашковецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області від 01 серпня 2003 року за № 5/8 на ім`я ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , серія та номер паспорта НОМЕР_2 .
Відповідач: Головне управління Держгеокадастру, місцезнаходження: вул. Інститутська, 4/1 м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 39767479.
Відповідач: Пашковецька сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місцезнаходження: с. Пашківці Старокостянтинівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04405389.
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Суддя: