Справа № 947/7430/20
Провадження № 2/947/2415/20
УХВАЛА
13.04.2020 року
Суддя Київського районного суду м. Одеси Луняченко В.О. розглянувши матеріли позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Держави Україна в особі:
1. Міністерства юстиції України ( ЄДРПОУ 00015622, місце реєстрації:01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13 ),
2. Прокуратури Івано-Франківської області (ЄДРПОУ 03530483, місце реєстрації: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11),
3. Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (ЄДРПОУ 40108798, місце реєстрації: 76018, м. Івано-Франківськ, вул. Академіка Сахарова, 15),
4 Державної казначейської служби України (ЄДРПОУ 37567646, місце реєстрації: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 6)
про відшкодування матеріальної шкоди, завданої незаконним кримінальним переслідуванням, що полягає в заподіянні збитків у вигляді втраченої вигоди із-за завідомо незаконного арешту майна слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-франківської області,-
ВСТАНОВИВ:
02.04.2020 року до Київського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 , з позовною заявою, згідно якої просить відшкодувати майнову шкоду, у вигляді упущеної вигоди, яка заподіяна в рамках незаконного кримінального переслідування його як адвоката, по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за №12015090150000043 від 17.02.2015 року за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч.2 ст. 289 КК України, шляхом завідомо незаконного арешту його нерухомого майна. накладеного ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В. від 05 квітня 2016 р. по справі № 344/4147/16-к, який тривав до вилучення відомостей про даний арешт з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 27.03.2020 року. Майнову шкоду ОСОБА_1 просить відшкодувати в загальній сумі 9941400,5 ( дев`ять мільйонів дев`ятсот сорок одна тисяча чотириста) гривень 50 копійок у спосіб надання судом розпорядження Державній казначейській службі України безспірно списати з Державного бюджету України на банківський рахунок ОСОБА_1 зазначену суму. Також позивач просить вирішити питання щодо судових витрат.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 56 Конституції України, ст.ст. 15, 16, 22, 170, 174, 393, 623, 1166, 1167, 1169, 1170, 1171, 1173, 1176, 1187, 1192, 1193 Цивільного кодексу України, ст. 1 Закону України « Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», ст. 49 Закону України « Про судоустрій і статус суддів», ст. 23 Закону України « Про прокуратуру», п.3 Положення про Міністерство юстиції України.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Київського районного суду від 02.04.2020 року головуючим по справі визначено суддю Луняченку В.О.
Згідно довідки відділу адресної довідкової роботи головного управління державної міграційної служби України в одеської області зареєстрованим місцем проживання позивача є АДРЕСА_2 , що територіально відноситься до Київського району м. Одеси.
Позовну заяву, пов`язану з відшкодуванням шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду, надано до суду з додержанням вимог ч.4 ст. 28 ЦПК України – за місцем проживання або перебування позивача.
Позовна заява відповідає вимогам статей 175-177 ЦПК України, справа підсудна Київському районному суду м. Одеси.
Підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні, Обставини, які б дозволили застосувати норми Глави 10 ЦПК України, відсутні.
Відповідно до статті 12 закону «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду» визначений порядок відшкодування такої шкоди: у місячний термін після звернення громадянина орган який провадив слідчі (розшукові) дії чи розглядав справу визначає розмір заподіяної шкоди про що виноситься відповідна постанова ( ухвала), яку, у разі незгоди із визначеним розміром, у порядку цивільного процесуального кодексу має право оскаржити громадянин, а ухвалу суду - до суду вищої інстанції в апеляційному порядку.
Одночасно із цим ч.4 ст. 28ЦПК України визначена підсудність саме позовів, пов`язаних із відшкодуванням шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.
Згідно вимог ст. 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд, тому у суду, в даному випадку, відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху у зв`язку із неподанням із заявою доказів вжиття позивачем заходів досудового врегулювання спору у випадку, коли законом визначені такі заходи.
Цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Цивільним процесуальним кодексом України кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного); 3) окремого провадження ( ст. 19 УПК України). Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні, та проводиться із обов`язковим проведенням підготовчого засідання, під час якого остаточне визначається предмет спору та характер спірних правовідносин, позовних вимог та склад учасників судового процесу; з`ясовується заперечення проти позовних вимог; визнаються обставини справи, які підлягають встановленню, та збираються відповідні докази; вирішуються відводи; визначається порядок розгляду справи; а також вчиняються інші дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
В даному випадку, з урахуванням ціни позову у 9941400,5грн. та складнощі справи згідно ст. 187 ЦПК України суд вважає за можливе відкрити провадження по справі та призначити справу до розгляду в загальному порядку із призначенням підготовчого судового засідання.
Одночасно з позовом позивачем заявлено клопотання щодо витребування доказів, а саме про витребування з прокуратури Івано-Франківської області матеріалів кримінального провадження, що внесене в ЄРДР за №12015090150000043 від 17.02.2015 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 289 КК України, з Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області – справу №344/4147/16-к.
Суд, враховуючи, що предметом позову зазначено стягнення матеріальної шкоди заподіяної в рамках кримінального провадження фактом арешту майна позивача, яке було здійснено ухвалою слідчого судді, приходить до висновку, що матеріали всього кримінального провадження не відносяться до предмету доказування, а тому відмовляє у задоволенні клопотання в цій частині.
Клопотання щодо витребування відповідного провадження, пов`язаного із ухвалою слідчого судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В. від 05 квітня 2016 р. по справі № 344/4147/16-к вирішуватиметься судом окремо.
Керуючись ст.ст. 27,175,177,187 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відкрити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна, в особі Міністерства юстиції України Прокуратури Івано-Франківської області Головного управління Національної поліції в Івано- Франківській області, Державної казначейської служби України про відшкодування матеріальної шкоди, завданої незаконним кримінальним переслідуванням, що полягає в заподіянні збитків у вигляді втраченої вигоди у розмірі 9941400,5 гривень із-за завідомо незаконного арешту майна слідчим суддею Івано-Франківського міського суду Івано-франківської області.
Розгляд справи здійснити за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче судове засідання з повідомленням учасників справи на 25.05.2020 року о 10 годині 00 хвилин в приміщенні Київського районного суду м. Одеси за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 3-Б.
Визначити відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідачі мають право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 178 ЦПК України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову. Відповідно до вимог ч. 4 ст. 178 ЦПК України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів відповідач зобов`язаний надіслати іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 8 ст. 178 ЦПК України). Також у відповідності до вимог ст. 83 ЦПК України відповідач повинен подати до суду докази, або повідомити суд про неможливість подання відповідного доказу і надати письмове клопотання про витребування або забезпечення доказу, разом із відзивом та у строки визначені судом.
Відповідачі мають право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Також суд повідомляє, що у разі наявності підстав визначених ст. 36,37 УПК України, сторони мають право подати обґрунтовану заяву про відвід судді, яка розглядається у відповідності до вимог ст. 40 ЦПК України.
Учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається, та мають наслідки визначені ст. 44 ЦПК України.
Суд роз`яснює, відповідно до п.3 Розділу ХІІ Прикінцевих положень ЦПУ України,. які набрали чинності 02.04.2020 на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19), під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 46,157,195,229,256,260,288,295,306,321,341,346,349, а також інші процесуальні строки, продовжуються на час дії такого карантину.
Учасників процесу повідомляються про можливість отримання інформації щодо справи на веб-сторінці офіційного веб-порталу судової влади України (court.gov.ua).
Копію ухвали про відкриття провадження у справі разом з копією позовної заяви та копіями доданих до неї матеріалів надсилаються учасникам справи.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути подані у апеляційної скарзі на рішення суду.
Суддя Луняченко В. О.