Пров. №2/766/4770/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.03.2020 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Кузьміної О.І.,
за участю секретаря Білої А.Ю.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Антонівської селищної ради, третя особа - ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із позовом до Територіальної громади в особі Антонівської селищної ради, третя особа - ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок. Позивач є спадкоємцем першої черги. У зв`язку із тим, що позивач спілкувався з батьком лише тоді, коли той приходив до нього до дому, оскільки дружина батька була проти їх спілкування, про смерть батька його ніхто не повідомив. Спілкування з батьком за допомогою засобів зв`язку він також не мав можливості, адже батько не мав телефону та інших засобів зв`язку. Також позивач працює охоронцем в ТОВ ОСА «Євро Сервіс». В зимовий та весняний період 2019 року він був у відряджений на роботі з охорони дачного кооперативу «Лісник», що знаходиться за межами міста та дістатися до м. Херсона можливо лише водним шляхом, а в цей період не здійснювалася навігація. Відрядження тривало з 03.01.2019р. по 03.04.2019р. З 04.04.2019р. по 15.09.2019р. він перебував у службовому відрядженні в с. Лазурне Скадовського району Херсонської області, де виконував роботу з охорони бази відпочинку ПБП «Паритет». Крім того, у відповідності до ст. 63 Закону України «Про нотаріат», в редакції закону, який діяв на час виникнення спірних правовідносин, нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме та може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі. Позивач про право подачі заяви про прийняття спадщини нотаріусом повідомлений не був. У зв`язку з тим, що він звернувся несвоєчасно до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та пропустив строк звернення для прийняття спадщини, просив визначити додатковий строк у один місяць для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті його батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 03.01.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 10.03.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. Заяв, клопотань чи відзив до суду не надходив.
Третя особа ОСОБА_3 та її представник в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили, однак ОСОБА_3 суду надала пояснення, в яких вказала, що вона є сестрою дружини померлого ОСОБА_4 , вона протягом останніх 5 років здійснювала догляд та піклування за ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та за своєю сестрою. Інших родичів, які піклувались про нього померлий не мав. Після смерті її сестри ОСОБА_4 з листопада 2018 по лютий 2019 рік переїхав до її квартири, де вони мали спільний бюджет та вели спільне господарство та фактично проживали однією сім`єю. Також ОСОБА_4 передав їй документи, що підтверджують право власності на його житло та мав намір передати їй його у спадщину. Вона особисто сплачувала всі послуги за поховання ОСОБА_4 . Померлий ОСОБА_4 мав мобільний телефон, яким він користувався до самої смерті. За час перебування у шлюбі з її сестрою ОСОБА_4 ніколи не згадував, що у нього є діти., позивач ніколи не приходив до нього, не піклувався та не утримував його, не цікавився життям та здоров`ям батька і згадав про нього лише після його смерті. У зв`язку із чим просить відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши думку позивача та його представника, покази свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 06.01.1965р. міським відділом ЗАГС м. Херсона, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком записаний ОСОБА_4 , матір`ю - ОСОБА_8 , про що зроблений актовий запис №16.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 21.10.2019р. Дніпровським районним у м. Херсоні відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Херсонській області ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що зроблений актовий запис №161.
Відповідно до довідки від 12.12.2019р. ТОВ «ОСА «Євро-сервіс» ОСОБА_1 працює на посаді охоронця в ТОВ «ОСА «Євро-сервіс». З 03.01.2019 року по 03.04.2019 року ОСОБА_1 знаходився у відрядженні в Голопристанському районі Херсонської області за договором з охорони дачного кооперативу «Лісник» (Потьомкинський острів, причал №8). З 04.04.2019р. по 15.09.2019р. ОСОБА_1 знаходився у відрядженні в с. Лазурне Скадовського району Херсонської області, де виконував службові обов`язки з охорони баз відпочинку ПБП «Паритет».
Відповідно до листа - роз`яснення вих.№4041/02-14 від 23.10.2019р. державний нотаріусом Першої Херсонської державної нотаріальної контори Херсонської області, ОСОБА_9 відмовлено позивачу у вчиненні нотаріальної дії, а саме у прийнятті заяви про прийняття спадщини та видачі свідоцтва, у зв`язку із пропуском строку. У встановлений законом строк позивач не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, тому на даний час не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач є спадкоємцем першої черги, про смерть батька позивач дізнався випадково від знайомого після шестимісячного строку для прийняття спадщини, під час життя він дуже рідко зустрічався з батьком, оскільки дружина батька була проти їх спілкування. Позивач постійно знаходиться у тривалих службових відрядженнях, з 03.01.2019 року по 03.04.2019 року ОСОБА_1 знаходився у відрядженні в Голопристанському районі Херсонської області за договором з охорони дачного кооперативу «Лісник» (Потьомкинський острів, причал №8) та з 04.04.2019р. по 15.09.2019р. ОСОБА_1 знаходився у відрядженні в с. Лазурне Скадовського району Херсонської області, де виконував службові обов`язки з охорони баз відпочинку ПБП «Паритет», крім того, про право подачі заяви про прийняття спадщини не був повідомлений нотаріусом у передбаченому законом порядку, що підтверджується показами свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та матеріалами справи.
За загальним правилом положення про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про нотаріат», нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
Постановою Верховного Суду від 22.08.2019 року у справі №320/1321/18-ц висловлена правова позиція про те, що нотаріус у розумні строки, але в межах строку на прийняття спадщини, зобов`язаний повідомити спадкоємців про право подачі заяви про прийняття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Якщо спадкоємець протягом зазначених у ст.1270 ЦК України строків (6 місяців) не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. Спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, має право звернутися до суду з позовом про надання додаткового строку для прийняття спадщини. Якщо суд встановить, що причини пропуску строку для прийняття спадщини були поважними (тривале відрядження, хвороба тощо), то він визначає додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України від 04 листопада 2015 року (справа №6-1486цс15), Верховного Суду України від 26 червня 2019 року (справа № 565/1145/17) відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Таким чином, суд вважає поважними причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, тому відповідно до вимог ст. 1272 ЦК України йому необхідно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном один місяць, який починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Керуючись ст. 63 Закону України «Про нотаріат», ст.ст. 15, 16, 1220, 1222, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 4, 12-13, 19, 81, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Антонівської селищної ради, третя особа - ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном один місяць, який починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів безпосередньо до Херсонського апеляційного суду з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або про прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 24.03.2020 року.
Суддя
О. І. Кузьміна