ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
16.03.2020
Справа № 910/3260/20
Суддя Господарського суду міста Києва Ярмак О.М., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр технічних рішень-груп Україна"
до Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"
про визнання недійсним односторонього правочину
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Центр технічних рішень-груп Україна" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" про визнання недійсним одностороннього правочину Акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" щодо розірвання договору із банківського обслуговування, що був укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Центр технічних рішень-груп Україна" та Акціонерним товариством Комерційний банк "Приватбанк".
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд зазначає, що позовну заяву подано без додержання вимог ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з п. 8 ч. 3 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч.4 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Згідно зі ст. 80 Господарського процесуального кодексу України позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.
Приписами статті 91 Господарського процесуального кодексу України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на безпідставне одностороннє розірвання банком договору про банківське обслуговування, укладеного між ним та АТ КБ "Приватбанк", зазначаючи про відсутність у товариства примірника договору про банківське обслуговування, про розірвання якого банком було повідомлено товариство листом від 09.01.2020.
Положення ч.3 ст.13 та ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України визначають, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.3 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ч. 4 ст.74 Господарського процесуального кодексу України).
Частинами 1-3 ст.80 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Водночас, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання (ч.ч.1 та 2 ст.81 Господарського процесуального кодексу України).
Як зазначає позивач у позовній заяві, між ним та банком був укладений договір про банківське обслуговування шляхом приєднання на офіційному сайті банку до Умов та Правил надання банківських обслуг, тобто укладення публічного договору на банківське обслуговування, проте примірник цього договору у позивача відсутній.
У клопотанні про витребування доказів позивач посилаючись на ненадання відповіді банком на адвокатські запити представників позивача, просить витребувати у відповідача копію договору про банківське обслуговування, що був укладений між ТОВ "Центр технічних рішень-груп Україна" та АТ Комерційний банк "Приватбанк", про розірвання якого було банком повідомлено ТОВ "Центр технічних рішень-груп Україна" листом від 09.01.2020.
Проте, викладені позивачем у клопотанні обставини відсутності примірника договору у ТОВ "Центр технічних рішень-груп Україна", неможливості самостійного його отримання у банку не доведені належними засобами доказування, суд оцінює вказані мотиви критично з огляду на незазначення позивачем будь-яких реквізитів укладеного правочину, факт укладення якого він не заперечує (дата, номер договору, номер відкритих рахунків тощо), неможливості звернення директором товариства, особою, що здійснювала укладення публічного договору до банку із клопотанням про надання копії/примірника правочину, укладеного із банком.
Таким чином позивач не надає доказів наявності будь-яких договірних відносин із АТ Комерційний банк "Приватбанк", що є предметом даного спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Внаслідок вказаного позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр технічних рішень-груп Україна" підлягає залишенню без руху.
Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Суд звертає увагу Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр технічних рішень-груп Україна" на те, що відповідно до ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 180, ч. 2 ст. 232, ст.ст. 233, 234 Господарського процесуального кодексу України
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр технічних рішень-груп Україна" залишити без руху.
2. Встановити спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- подання заяви про усунення недоліків позовної заяви, до якої додати всі наявні докази в обгрунтування позовних вимог або письмові пояснення щодо їх відсутності/неможливості надання; докази укладення публічного договору та наявності рахунків у АТ КБ "Приватбанк"; повідомлення про усі заходи, що вживались товариством для отримання доказів у справі, зазначення реквізитів договору про банківське обслуговування;
- надання доказів надсилання копії заяви про усунення недоліків позовної заяви з доданими документами відповідачу.
3. Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви: 7 днів з дня вручення цієї ухвали.
4. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Дата підписання ухвали 16.03.2020.
Суддя О.М.Ярмак