УХВАЛА
04 березня 2020 року
Київ
справа №9901/58/20
адміністративне провадження №П/9901/58/20
Суддя Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду Рибачук А.І.,
перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу, -
ВСТАНОВИВ:
03.03.2019 ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду як суду першої інстанції з позовом до Президента України, в якому просив визнати протиправним та скасувати Указ Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України" в частині, яка стосується позивача.
Крім того, до позовної заяви позивач додав клопотання про витребування від відповідача оригіналу або належним чином засвідченої копії Указу Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України", а також інших супровідних до нього документів, визначених пунктом 8 Положення про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України, затвердженого Указом Президента України від 15.11.2006 №970/2006 (в тому числі: проект Указу Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України", супровідний лист, пояснювальна записка, довідкові та аналітичні матеріали, довідка про погодження проекту із зазначенням посадових осіб, з якими погоджено проект акта).
Згідно з частиною сьомою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) до заяви про визнання індивідуального акта протиправним чи адміністративного договору недійсним додається також оригінал або копія оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.
Відповідно до статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Враховуючи викладене, наявні підстави для задоволення клопотання про витребування від Президента України належним чином засвідченої копії Указу Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України", а також інших супровідних до нього документів, визначених пунктом 8 Положення про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України, затвердженого Указом Президента України від 15.11.2006 №970/2006 (в тому числі: проекту Указу Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України", супровідного листа, пояснювальної записки, довідкових та аналітичних матеріалів, довідки про погодження проекту із зазначенням посадових осіб, з якими погоджено проект акта).
Позовна заява ОСОБА_1 відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України. Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі відсутні.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів передбачені у статті 226 КАС України.
Пунктом 1 частини першої статті 266 КАС України передбачено, що правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов Верховної Ради України, указів і розпоряджень Президента України.
Справа підсудна Верховному Суду як суду першої інстанції відповідно до частини четвертої статті 22 КАС України та відповідно до статті 266 цього Кодексу підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Керуючись статтями 12, 19, 22, 171, 248, 262, 266 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі № 9901/58/20 за позовом ОСОБА_1 до Президента України про визнання протиправним та скасування Указу.
2. Витребувати від Президента України належним чином засвідчену копію Указу Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України", а також інші супровідні до нього документи, визначені пунктом 8 Положення про порядок підготовки та внесення проектів актів Президента України, затвердженого Указом Президента України від 15.11.2006 №970/2006 (в тому числі: проект Указу Президента України від 11.09.2019 №680/2019 "Про скасування деяких указів Президента України", супровідний лист, пояснювальну записку, довідкові та аналітичні матеріали, довідку про погодження проекту із зазначенням посадових осіб, з якими погоджено проект акта).
3. Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження колегією суддів у складі п`яти суддів.
4. Призначити справу до розгляду в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін на 27.04.2020 об 11 годині 00 хвилин в приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Московська, 8, корп. 5.
5. Установити відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу.
6. Установити позивачу триденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання до суду відповіді на відзив та документів, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до нього доказів відповідачу.
7. Установити відповідачу триденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень проти відповіді на відзив і документів, що підтверджують надіслання (надання) заперечень і доданих до нього доказів позивачу та третій особі.
8. Повідомити сторонам, що відзив на позовну заяву (відзив), відповідь на відзив, заперечення та пояснення повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України.
9. Повідомити сторонам, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 КАС України.
10. Повідомити сторонам, що інформацію у справі, яка розглядається, учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за адресою: supreme.court.gov.ua.
11. Повідомити сторонам, що у разі невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу, зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству, суд, відповідно до статті 149 КАС України, може застосувати заходи процесуального примусу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.
...........................
А.І. Рибачук,
Суддя Верховного Суду