ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про залишення зустрічної позовної заяви без руху
04.02.2020 р. Cправа № 914/2762/19
Господарський суд Львівської області у складі судді Яворського Б.І., розглянувши матеріали зустрічної позовної заяви Фізичної особи-підприємця Ковалишина Володимира Ігоровича (відповідача у справі №914/2762/19)
до відповідача за зустрічним позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м. Львів (позивача у справі № 914/2762/19),
про відшкодування коштів на здійснення невід`ємних покращень орендованих приміщень, визнання порушень умов договору оренди і здійснення перерахунку орендної плати відповідно до фактичної площі та зобов`язання компенсувати вивіз габаритного обладнання на суму 24'600,00 грн.
у справі № 914/2762/19
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях, м.Львів,
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Ковалишина Володимира Ігоровича, м.Львів,
про розірвання договору оренди та стягнення 98'539,24 грн. заборгованості,
без виклику сторін,
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській, Закарпатській та Волинській областях до Фізичної особи - підприємця Ковалишина Володимира Ігоровича про розірвання договору оренди нерухомого державного майна №63 від 31.05.2018 р. та стягнення 98'539,24 грн. заборгованості, з яких: 81'390,99 грн. основного боргу, 9'009,15 грн. пені та 8'139,10 грн. штрафу.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 27.12.2019 р. справу № 914/2762/19 передано на розгляд судді Яворському Б.І.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 02.01.2020 р. справу № 914/2762/19 прийнято до розгляду, вирішено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.02.2020 р., встановлено відповідачу строк у 15 календарних днів з дня отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов. Вказану ухвалу відповідач отримав 13.01.2020р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.
Наказом № 05-07/7 від 13.01.2020 р. судді Яворському Б.І. у період з 27.01.2020 р. по 31.01.2020 р. включно надано частину щорічної основної відпустки.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 46 Господарського процесуального кодексу України, відповідач має право подати зустрічний позов у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.180 ГПК України відповідач має право пред`явити зустрічний позов у строк для подання відзиву. Зустрічна позовна заява, яка подається з додержанням загальних правил пред`явлення позову, повинна відповідати вимогам статей 162, 164, 172, 173 цього Кодексу.
28.01.2020 року, тобто в межах строку для подання відзиву, відповідачем подано зустрічну позовну заяву з вимогою:
- визнати порушеними умови договору оренди №63 від 31.05.18р та зобов`язати РВ ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях зробити перерахунок орендної плати відповідно до фактичної площі;
- зобов`язати ЛФ Концерну «Військторгсервіс» зробити перерахунок орендної плати відповідно до фактичної площі та зарахувати надлишок коштів в рахунок орендної плати орендодавцю;
- зобов`язати ЛФ Концерну «Військторгсервіс» компенсувати вивіз габаритного обладнання на суму 24600,00 грн. та зарахувати надлишок коштів в рахунок орендної плати орендодавцю.
- зобов`язати РВ ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях компенсувати витрати пов`язані з влаштуванням невід`ємних покращень, а саме: влаштування дверного отвору та супутніх робіт, згідно наданих дозволів ЛФ Концерну «Військторгсервіс» та зарахувати надлишок коштів в рахунок орендної плати.
Розглянувши зустрічну позовну заяву та додані до неї документи, суддя дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, з огляду на наступне.
Частиною 2 ст.91 ГПК України передбачено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 та ч.5 ст. 91 ГПК України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до п.5.27. Національного стандарту України «Державна уніфікована система документації, Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації, вимоги до оформлювання документів (ДСТУ 4163-2003)», затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 7 квітня 2003р. №55, відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23 (нижче підпису). Приклад засвідчення копії документа зазначено у п.5.27. Національного стандарту України (ДСТУ 4163-2003).
У даному випадку копії документів, долучені додатком до зустрічного позову не засвідчені належним чином.
Відповідно до п.5 ч.3 ст.162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову. Однак, всупереч наведеному положенню у зустрічній позовній заяві не вказані правові підстави позову.
Згідно п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
ФОП Ковалишин В.І. до зустрічної позовної заяви долучив низку документів у копіях. При цьому, у порушення вимог п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, він не зазначив про наявність у нього або іншої особи оригіналів доказів, копії яких додано до зустрічної позовної заяви.
Також, у п. 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України зазначено, що позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Дослідивши матеріали зустрічної позовної заяви, суд встановив, що вона не містить підтвердження про те, що ФОП Ковалишиним В.І. не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Частиною 1 ст. 172 ГПК України встановлено що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
За змістом п.61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 р. у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.
Як доказ направлення РВ ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях зустрічної позовної заяви разом із копіями доданих до неї документів, позивачем до зустрічної позовної заяви долучив лише фіскальний чек без опису вкладення до цінного листа про таке відправлення із переліком усіх додатків, які містяться у конверті.
Враховуючи наведене, всупереч вимогам ГПК України, до зустрічної позовної заяви не долучено належних доказів надіслання позивачу за первісним позовом копії зустрічної позовної заяви та копій доданих до неї документів
Згідно із ч.1 ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Зустрічний позов - це позов, що подається відповідачем до позивача для одночасного розгляду з первісним позовом. Зустрічний позов характеризується самостійністю матеріально-правової вимоги відповідача до позивача.
Зустрічний позов має певну особливість, яка відрізняє його від інших видів позовів (зокрема, й від первісного), а саме: право подання зустрічного позову має не будь-який учасник процесу, а лише відповідач за первісним позовом і пред`являється він виключно до первісного позивача; подання зустрічного позову є можливим у строк для подання відзиву; зустрічний позов має на меті захист від первісного позову або заліком, або спростуванням його частково чи повністю, або розглядом в одному провадженні хоча й різних, але взаємопов`язаних вимог. Подання зустрічного позову надає можливість через спільний розгляд первісної і зустрічної вимоги повніше врахувати правові відносини сторін.
Суд також звертає увагу заявника на те, що згідно з ч. 2 ст. 180 Господарського процесуального кодексу України, зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов`язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Отже, необхідною умовою для прийняття зустрічної позовної заяви для розгляду з первісним позовом, є взаємна пов`язаність вказаних позовів, яка може виявлятись у наступному:
а) обидва позови взаємно пов`язані, і їх спільний розгляд сприятиме оперативному і правильному вирішенню спору. Взаємна пов`язаність первісного і зустрічного позову може виражатись у підставах цих позовів або поданих доказах;
б) вимоги за зустрічним і первісним позовами можуть зараховуватись;
в) задоволення зустрічного позову виключатиме повністю або частково задоволення первісного позову. Подання такого зустрічного позову має на меті довести відсутність у позивача матеріально-правової підстави на задоволення первісного позову через відсутність матеріальних правовідносин, з яких випливає суб`єктивне право позивача за первісним позовом.
Предметом первісного позову РВ ФДМУ по Львівській, Закарпатській та Волинській областях є вимога про розірвання договору оренди нерухомого державного майна № 63 від 31.05.2018р. та стягнення заборгованості, а у зустрічному позові до позивача за первісним позовом заявлено вимогу про компенсацію витрат, пов`язаних з влаштуванням невід`ємних покращень (дверного отвору та супутніх робіт) та визнання порушеними умов договору оренди і зобов`язання зробити перерахунок орендної плати відповідно до фактичної орендованої площі.
Крім того, позивачем за зустрічним позовом також заявлено ряд вимог до ЛФ Концерну «Військторгсервіс», яка не є стороною у первісній справі.
Суд зазначає, що заявник не позбавлений права у встановленому законодавством порядку звернутися з позовом до ЛФ Концерну «Військторгсервіс» в окремому позовному провадженні за загальними правилами подання позовів.
Виходячи з наведеного та керуючись ст.ст. 164, 174, 180, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ :
1. Зустрічний позов Фізичної особи-підприємця Ковалишина Володимира Ігоровича залишити без руху.
2. Встановити Фізичній особі-підприємцю Ковалишину В.І. 5-денний строк з дня отримання ухвали на виправлення допущених недоліків шляхом надання суду:
- доказів надіслання відповідачу за зустрічним позовом зустрічної позовної заяви з додатками, а саме: опису вкладення до цінного листа про таке відправлення із переліком усіх додатків, які містяться у конверті з відміткою відділення поштового зв`язку про прийняття відправлення до пересилки;
- зазначення правових підстав зустрічного позову;
- інформації із зазначенням про наявність у ФОП Ковалишина В.І. або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до позовної;
- підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (за зустрічним позовом) з тим самим предметом та з тих самих підстав; докази направлення цієї заяви відповідачу;
- належним чином засвідчених копій документів, долучених до позовної заяви.
У випадку невиконання цієї ухвали у встановлений судом строк, зустрічна позовна заява вважається неподаною і підлягає поверненню позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Яворський Б.І.