open Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
6 Справа № 620/1113/19
Моніторити
Постанова /01.06.2022/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /31.05.2022/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /30.11.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /03.11.2020/ Касаційний адміністративний суд Постанова /23.09.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.02.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /03.02.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /03.02.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.12.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Рішення /27.11.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Рішення /27.11.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /02.10.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /25.09.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Постанова /07.08.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /07.08.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /22.07.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /22.07.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /13.06.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /13.06.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /22.04.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /22.04.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд
emblem
Справа № 620/1113/19
Вирок /23.01.2018/ Верховний Суд Постанова /01.06.2022/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /31.05.2022/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /30.11.2020/ Касаційний адміністративний суд Ухвала суду /03.11.2020/ Касаційний адміністративний суд Постанова /23.09.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /20.02.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /03.02.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /03.02.2020/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /23.12.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Рішення /27.11.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Рішення /27.11.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /02.10.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /25.09.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Постанова /07.08.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Постанова /07.08.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /22.07.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /22.07.2019/ Шостий апеляційний адміністративний суд Ухвала суду /13.06.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /13.06.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /22.04.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд Ухвала суду /22.04.2019/ Чернігівський окружний адміністративний суд

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2019 року м. Чернігів Справа № 620/1113/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представника позивача - Чернінської Л.М.,

представника відповідача - Тимошенка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про визнання протиправною та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз" (далі – ПАТ «Чернігівгаз») 18.04.2019 звернулось до суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), у якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 29.03.2019 №473 «Про накладення штрафу на ПАТ «Чернігівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання».

Позовні вимоги мотивовані тим, що перевірка дотримання товариством вимог Ліцензійних умов, Кодексу ГРМ та інших нормативно-правових актів у сфері нафтогазового комплексу була здійснена упереджено. Спірна постанова №473 прийнята без об`єктивного дослідження всіх фактичних обставин під час проведення позапланової перевірки, з порушенням вимог чинного законодавства України, а тому є протиправною, та такою, що порушує законні права та інтереси ПАТ «Чернігівгаз», як суб`єкта господарювання, на якого покладено функції Оператора газорозподільних систем.

Ухвалою судді від 22.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 22.04.2019 позивачу відмовлено у задоволенні клопотання про об`єднання справ в одне провадження.

Ухвалою суду від 13.06.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №640/21401/18.

Ухвалою суду від 25.09.2019 провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 02.10.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження.

Ухвалою суду від 28.10.2019, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною секретарем судового засідання до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Представник позивача у судових засіданнях уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судових засіданнях уточнені позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, надав відзив на позов та пояснив, що відповідно до частини другої статті 3 Закону про НКРЕКП Комісія здійснює державне регулювання шляхом, зокрема, формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та шляхом реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані регулятору законом, а також використання інших засобів, передбачених законом. Вищевикладене підтверджує, що оскаржувана постанова №473 прийнята Комісією в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.

Від представника позивача надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких він уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.

ПАТ «Чернігівгаз» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.11.1994 внесено відповідний запис (а.с. 224-236 Т.1). Свою діяльність товариство здійснює на підставі затвердженого загальними зборами акціонерів Статуту (а.с. 178-222).

Судом встановлено, що ПАТ «Чернігівгаз» є оператором газорозподільної системи (далі - оператор ГРМ) на території Чернігівської області та на даний час діє на підставі ліцензії, виданої Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Основна діяльність ПАТ «Чернігівгаз» полягає у здійсненні розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться в його власності або користуванні відповідно до законодавства, здійснення щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Як вбачається із матеріалів справи, посадовими особами Комісії з проведення перевірки НКРЕКП, на підставі посвідчення на проведення планової перевірки від 14.02.2019 №87 (а.с. 223 Т.1, 55-72 Т.2), у строк з 11.03.2019 по 22.03.2019 була проведена планова перевірка щодо дотримання ПАТ «Чернігівгаз» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 16 лютого 2017 року №201 (далі – Ліцензійні умови з розподілу) (відповідно до ліцензії, виданої згідно з постановою НКРЕКП від 26.03.2015 №932 та переоформленої згідно рішення НКРЕКП від 14.09.2015 №2302, та відповідно до ліцензії, яка видана згідно з постановою НКРЕКП від 19.06.2017 №807).

За результатами проведення планового заходу було складено акт планової перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу від 22.03.2019 №106, у якому зафіксовано порушення позивачем 25 нормативно-правових актів, що регулюють правовідносини у сфері енергетики (а.с. 28-157 Т.1), а саме:

- пункт 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу ГРМ, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних э документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме:

частини дев`ятої статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у частині зобов`язання суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, виконувати рішення Регулятора;

частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» у частині здійснення за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро- і газопостачання, якщо інше не встановлено договором, укладеним відповідно до законів, що регулюють відносини у сферах електроенергетики та газопостачання, періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ), що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку;

частини другої статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (із змінами, які набрали чинності 19 січня 2018 року) у частині встановлення загальнобудинкового лічильника газу лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»;

абзацу третього підпункту «а» пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі, - до 01 січня 2016 року;

пункту 6 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 липня 2015 року №474, у частині здійснення оплати періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду, відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»,

пунктів 4, 5 та 6 розділу III Інструкції щодо заповнення форми звітності №8а-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про забезпечення доступу та приєднання до газорозподільної системи», затвердженої постановою НКРЕКП від 07 липня 2016 року №1234 (далі - форма звітності №8а-НКРЕКП-газ-моніторинг), у частині відображення в розділах IV, V та VI форми звітності № 8а-НКРЕКП-газ-моніторинг за 2017 та 2018 роки фактичних даних;

пункту 1 глави 5 розділу IV Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 (із змінами) (далі - Кодекс ГРМ), у частині виконання затвердженого НКРЕКП плану розвитку в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні;

пункту 3 глави 5 розділу IV Кодексу ГРМ у частині перерозподілу фінансування між заходами в межах одного розділу за умови незмінності фізичних обсягів цих заходів при зміні (збільшенні або зменшенні) вартості , виконання заходів, передбачених затвердженим планом розвитку, до 5 (п`яти) відсотків;

абзацу четвертого глави 6 розділу IV Кодексу ГРМ у частині оприлюднення ліцензіатом електронної форми звіту щодо виконання інвестиційної програми шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті в мережі Інтернет за підсумками року не пізніше 25 лютого року, наступного за звітним періодом;

пункту 3 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині забезпечення Оператором ГРМ в установленому цією главою порядку приєднання об`єкта чи земельної ділянки замовника впродовж тримісячного строку з урахуванням вимог цього Кодексу та графіка оплати замовником за договором та в частині пуску газу на об`єкт замовника за договором на стандартне приєднання;

пункту 4 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині погодження Оператором ГРМ проекту зовнішнього газопостачання у строк, що не перевищує 15 днів, якщо інше не передбачено законодавством;

пункту 8 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині погодження проекту внутрішнього газопостачання з Оператором ГРМ у частині організації вузла обліку та кошторису затрат на організацію вузла обліку за умови, якщо технічними умовами приєднання точка вимірювання (місце встановлення комерційного вузла обліку) визначена в газових мережах внутрішнього газопостачання, а проект внутрішнього газопостачання передбачає заходи з організації вузла обліку та кошторисну частину щодо реалізації цих заходів;

пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ у частині обов`язку Оператора ГРМ не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу;

глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ у частині визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу;

пункту 5 глави 3 розділу X Кодексу ГРМ у частині погодження робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку Оператором ГРМ упродовж десяти робочих днів з дня його отримання та в частині погодження Оператором ГРМ робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку тільки в обсязі виданого ним технічного завдання;

пункту 5 глави 8 розділу X Кодексу ГРМ у частині обов`язку Оператора ГРМ у разі прийняття рішення про недоцільність проведення ремонту лічильника газу споживача протягом п`ятнадцяти робочих днів після результатів проведення періодичної повірки (але не пізніше двомісячного строку після зняття лічильника газу на періодичну повірку) безкоштовно встановити власний розрахунковий лічильник газу (аналогічного типорозміру) для подальших комерційних розрахунків;

пункту 3.8 розділу III Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженого постановою НКРЕ від 28 листопада 2011 року №2255 (у редакції, що діяла до 04 листопада 2018 року);

пункту 7 розділу І Методології встановлення плати за приєднання до газотранспортних і газорозподільних систем, затвердженої постановою НКРЕКП від 24 грудня 2015 року № 3054, у частині передбачення в платі за приєднання відшкодування всіх витрат оператора газорозподільної системи, зокрема на пуск газу;

пункту 4.1 Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 21 вересня 2017 року № 1156 (далі - Мінімальні стандарти та вимоги), у частині складання Оператором ГРМ інформації щодо показників комерційної якості надання послуг оператора газорозподільної системи станом на останнє число звітного періоду і подання щоквартально до НКРЕКП та її територіальних органів за місцезнаходженням Оператора ГРМ не пізніше ніж через 50 днів після звітного періоду;

пункту 4.6 Мінімальних стандартів та вимог у частині подання Оператором ГРМ переліку джерел інформації, реєстру письмових звернень споживачів, реєстру надання послуг щоквартально до НКРЕКП та її територіальних органів за місцезнаходженням Оператора ГРМ або постачальника не пізніше ніж через 50 днів після звітного періоду;

пункту 4.9 Мінімальних стандартів та вимог у частині направлення інформації, визначеної у пунктах 4.1, 4.6 та 4.8 цієї глави, Оператором ГРМ до НКРЕКП поштою на паперових носіях та в електронному вигляді, а також до її територіальних органів за місцезнаходженням Оператора ГРМ;

підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині повідомлення НКРЕКП про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, що додавалися до заяви про отримання ліцензії, у строк не пізніше ніж один місяць з дня настання таких змін, крім інформації щодо кількості підключених споживачів, кількості об`єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, яка надається протягом 30 днів після закінчення календарного року;

підпункту 6 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку;

підпункту 7 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині подання річної фінансової звітності у встановленому законодавством порядку;

підпункту 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки), у визначеному розмірі та за цільовим призначенням;

підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема, розділу І Плану розвитку газорозподільної системи ПАТ «ЧЕРНІГІВГАЗ» на 2017 - 2026 роки, затвердженого постановою НКРЕКП від 28 грудня 2017 року №1608 (далі - розділ І (2017 рік) Плану розвитку), та розділу І Плану розвитку газорозподільної системи ПАТ «ЧЕРНІГІВГАЗ» на 2018 - 2027 роки, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 жовтня 2018 року № 1323 (далі - розділ І (2018 рік) Плану розвитку);

підпункту 28 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу;

підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із суміжними суб`єктами ринку природного газу, у тому числі зі споживачами;

підпункту 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.

Не погоджуючись із виявленими порушеннями ПАТ «Чернігівгаз» оскаржило висновки акту в адміністративному порядку (а.с. 158-171 Т.1).

29.03.2019 НКРЕКП винесено постанову №473 «Про накладення штрафу на ПАТ «Чернігівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природнього газу та здійснення заходів державного регулювання» (а.с. 44-54 Т.2).

Зокрема, вказаною постановою на позивача накладено штраф

у сумі 850 000,00 грн. за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу ГРМ, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, зокрема, щодо дотримання вимог глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ у частині визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єктах побутових споживачів, крім споживачів за ЕІС-кодами 56ХМ41А739494319, 56ХМ41А62976929R, 56XM41C96878663V, 56XM41G60500719K, 56XM41E67068426W, 56XM41G57317367P;

у сумі 850 000,00 грн. за порушення Ліцензійних умов, вказаних вище в акті перевірки.

Крім того, зазначеною постановою №473, окрім накладення санкцій, НКРЕКП застосовано до ПАТ «Чернігівгаз» заходи державного регулювання.

Вважаючи постанову НКРЕКП від 29.03.2019 №473 протиправною, ПАТ «Чернігівгаз» звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Пунктом 3 частини 2 статті 6 Закон України від 02.03.2015 №222-VІІІ «Про ліцензування видів господарської діяльності» (далі – Закон №222-VІІІ) передбачено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та за результатами перевірки приймає рішення.

При цьому, Комісія діє на підставі Закону України від 22.09.2016 №1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон №1540-VIII), відповідно до статті 1 якого НКРЕКП є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 2 Закону №1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.

Відповідно до статті 3 Закону №1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону №1540-VIII, Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Частинами 14, 15 статті 19 Закону №222-VІІІ встановлено, що акт перевірки додержання ліцензіатом вимог ліцензійних умов складається в останній день проведення перевірки. В акті відображаються питання, що перевірялися, та встановлений стан додержання ліцензіатом вимог ліцензійних умов. У разі встановлення в ході перевірки додержання ліцензіатом вимог ліцензійних умов підстав для складання актів, що є підставами для анулювання ліцензії, такі акти складаються як окремі документи в останній день проведення перевірки.

Розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов видається органом ліцензування не пізніше трьох робочих днів з останнього дня проведення перевірки у разі виявлення за результатами її проведення порушень ліцензіатом вимог ліцензійних умов. У разі складення за результатом проведення перевірки акта, що є підставою для анулювання ліцензії, розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов не видається.

Відповідно до статті 22 Закону №1540-VIII суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» (далі – Закон №329-VIII) передбачено, що Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах, як від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню, зокрема, за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню (тобто, від 51 000 грн до 850 000 грн).

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що проведення планової перевірки дотримання Ліценціатом ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності належить до виключних повноважень Комісії.

За приписами частини 5 статті 59 Закону №329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини.

Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами.

Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем.

Пунктом 3 глави 1 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем визначено, що фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках.

Об`єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу.

Оператор ГРМ відповідає за переведення об`єму природного газу в обсяг переданої (спожитої) енергії.

Обсяг переданої (спожитої) енергії визначається Оператором ГРМ за трьома одиницями виміру в кВт·год/Гкал/МДж.

Обсяг переданої (спожитої) енергії за трьома одиницями виміру (кВт·год, Гкал, МДж) та величина об`єму природного газу (м куб.) за відповідний період повинні бути зазначені Оператором ГРМ в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу та актах приймання-передачі природного газу по об`єктах споживачів, що не є побутовими.

Оператор ГРМ зобов`язаний за підсумками місяця, але не пізніше 8-го числа, наступного за розрахунковим місяцем, опублікувати на власному сайті фактичні дані щодо розміру середньозваженої вищої теплоти згоряння природного газу за кожним маршрутом; передбачити у платіжних документах споживачів за послуги з розподілу природного газу, а також в особистому кабінеті споживача, інформацію про величину коефіцієнту приведення до стандартних умов (якщо вузол обліку природного газу споживача не приводить в автоматичному режимі об`єм природного газу до стандартних умов), розмір середньозваженої вищої теплоти згоряння за розрахунковий період, а також розмір спожитого обсягу енергії природного газу (за трьома одиницями виміру: кВт·год, Гкал, МДж).

Нормативно-правовими актами, які визначають величини коефіцієнтів є:

1) Методика визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.10.2003 року № 595 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 року за № 1224/8545 (далі - Методика № 595);

2) Методика визначення питомих втрат природного газу при його вимірюваннях побутовими лічильниками в разі неприведення об`єму газу до стандартних умов, затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.02.2004 року № 116 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 19.03.2004 року за № 346/8945 (далі - Методика № 116).

Відповідно до глави 1 Методики №595 - ця Методика призначена для розрахунків питомих втрат газу в разі неприведення до стандартних умов результатів вимірювання об`ємів газу низького тиску, які вимірюються лічильниками, що не мають спеціальних пристроїв для автоматичного приведення до стандартних умов їх показів при зміні тиску та/або температури газу. Розрахунки питомих втрат газу здійснюються за допомогою коефіцієнтів коригування показів лічильників. Питомі втрати газу визначаються підприємствами з газопостачання та газифікації розрахунковим шляхом самостійно згідно з даною Методикою і включаються до собівартості транспортування газу цих підприємств.

Отже, вказана Методика може застосовуватись виключно для розрахунку питомих витрат газу і включення їх до собівартості розподілу (тариф на розподіл природного газу).

Глава 1 "Загальні положення" та Глава 2 "Галузь використання" Методики №116 визначають, що розрахунки об`єму газу, приведеного до стандартних умов, здійснюються з урахуванням коефіцієнтів коригування показів лічильників, визначених у цій Методиці. Такі розрахунки виконуються споживачами газу самостійно. Дія цієї Методики поширюється на суб`єктів господарювання, які у господарсько-виробничій діяльності для вимірювання об`єму спожитого газу використовують лічильники, крім випадків використання газу за показами лічильників громадянами-підприємцями для власних потреб.

Оскільки, побутові споживачі, не є суб`єктами господарювання та громадянами-підприємцями норми Методики №116, зокрема, величини коефіцієнтів, також не можуть бути застосовані до побутових споживачів.

Отже, чинними нормативно-правовими актами не визначено величин коефіцієнтів приведення до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків із побутовими споживачами, а отже і такі дії операторів ГРМ є неправомірними, що й стало підставою, зокрема, для прийняття відповідачем пункту 3 оскаржуваної Постанови №501.

На підставі викладеного суд робить висновок про безпідставне посилання позивача на пункт 3 глави 1 розділу ІX Кодексу газорозподільних систем, згідно якого фактичний об`єм надходження природного газу до/з ГРМ (у тому числі по об`єктах споживачів) за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур у передбачених цим Кодексом випадках; об`єм природного газу в точках комерційного обліку має бути приведений до стандартних умов та переведений в одиниці енергії (обсяг) згідно з розділом XV цього Кодексу, оскільки норма щодо приведення до стандартних умов застосовується виключно при здійсненні перерахунків об`ємів природного газу з куб. м в енергетичні одиниці.

Тобто, розрахунки за природний газ на сьогодні здійснюються лише в куб. м, а переведення в енергетичні одиниці носить виключно інформаційний характер.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір).

За приписами пункту 1.1 Договору цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Так, згідно підпункту 5.3 Договору за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.

Разом з тим суд зауважує, що норми Кодексу газорозподільних систем не регламентують процедуру приведення обсягів спожитого природного газу побутовими споживачами до стандартних умов для здійснення комерційних розрахунків в обсягах (куб. м.) та містять виключно процедуру такого приведення для споживачів, що не є побутовими.

Зокрема пунктом 5 глави 3 розділу VІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що персоніфіковані дані мають бути достатніми для проведення розрахунків та визначення об`єму споживання природного газу, зокрема мають містити:

1) присвоєний споживачу персональний ЕІС-код як суб`єкту ринку природного газу та за необхідності ЕІС-код його точки (точок) комерційного обліку;

2) величину приєднаної потужності об`єкта споживача;

3) перелік комерційних вузлів обліку (за їх наявності);

4) акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін, що складається з урахуванням вимог цього Кодексу;

5) групу споживання та планові місячні об`єми споживання побутового споживача у розрізі 12 календарних місяців, що визначаються відповідно до вимог цього Кодексу (норма застосовується щодо побутових споживачів з лічильником газу);

6) норми споживання природного газу у розрізі 12 календарних місяців (норма застосовується щодо побутових споживачів без лічильника газу);

7) розрахунок втрат і витрат природного газу (за необхідності щодо споживачів, які не є побутовими).

Пунктом 1 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем вказано, що визначення фактичного об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Згідно визначення, наданого у Методиці визначення питомих втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України від 30.05.2003 року №264, виробничо-технологічні (нормовані) втрати газу - граничний витік газу, під час якого ще можливо забезпечити надійне функціонування та умовну нормативну герметичність газопроводів, з`єднувальних деталей, арматури, компенсаторів, газового обладнання, приладів тощо.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 25.02.2016 №236, затверджено Методику визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу (далі - Методика №236), дія якої поширюється на суб`єктів господарювання, які отримали або мають намір отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з розподілу природного газу (далі - Оператори газорозподільної системи, Оператори ГРМ, ліцензіати).

Пунктом 6 Методики № 236 передбачено розмежування розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу для побутових та непобутових споживачів суб`єкта господарювання з розподілу природного газу за одиницю приєднаної потужності.

До завдань Міністерства енергетики та вугільної промисловості України належить, зокрема, затвердження переліку нормативних втрат і виробничо-технологічних витрат нафти, природного газу та газового конденсату під час їх видобутку, підготовки до транспортування і транспортування, порядок визначення їх розмірів та ведення їх обліку (п.п. 14 п. 4 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №382/2011).

Методикою №595, яка призначена для розрахунків питомих втрат газу в разі неприведення до стандартних умов результатів вимірювання об`ємів газу низького тиску, які вимірюються лічильниками, що не мають спеціальних пристроїв для автоматичного приведення до стандартних умов їх показів при зміні тиску та/або температури газу, передбачено, що питомі втрати газу визначаються підприємствами з газопостачання та газифікації розрахунковим шляхом самостійно згідно з даною Методикою і включаються до собівартості транспортування газу цих підприємств.

За приписами п.2 глави 6 розділу ІІІ Кодексу газорозподільних систем очікувані річні об`єми (обсяги) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ на 2017 рік визначаються НКРЕКП на рівні передбачених об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у тарифі на послуги з розподілу природного газу на 2016 рік відповідного Оператора ГРМ.

Очікувані річні об`єми (обсяги) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ на наступні роки (після 2017 року) визначаються НКРЕКП на рівні передбачених об`ємів (обсягів) втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ у тарифі на послуги з розподілу природного газу поточного року, зменшених на показник ефективності, який встановлюється НКРЕКП щороку до 31 грудня і не може перевищувати 5 %.

Відповідно до п. 2.1 глави 2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності на ринку природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 №201, господарська діяльність з розподілу природного газу здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про ринок природного газу", чинних Кодексу газорозподільних систем, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу.

Підпунктом 2.2 глави 2 Ліцензійних умов передбачено, що при провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: надавати послуги розподілу природного газу за тарифами, що встановлені НКРЕКП (п.п. 15).

Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №424, яка діяла до 01.04.2017, до встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини приєднаної потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494, та Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 №2498, установлено ПАТ «Чернігівгаз» тариф на послуги розподілу природного газу за 1000 куб.м.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що покриття об`єктивної різниці у вимірах природного газу здійснюється за рахунок тарифу, а отже і стягнення додаткових витрат із побутових споживачів є безпідставним, оскільки такі витрати вже включені у тариф, що встановлений НКРЕКП.

Наведене підтверджується наявними у матеріалах справи доказами (а.с. 73-86 Т.2).

При цьому, доводи позивача щодо невключення до тарифу нормативних втрат та виробничо-технологічних витрат, суд вважає необґрунтованими, оскільки в даному випадку ПАТ «Чернігівгаз» погодилось із постановою НКРЕКП щодо встановлення тарифів та не оскаржувало її у судовому порядку. У зв`язку з наведеним, суд вважає, що позивач безпідставно поклав тягар сплати втрат та витрат природного газу на споживачів за відсутності нормативно-правого регулювання.

Також суд звертає увагу, що у зв`язку із відсутністю Методики визначення питомих втрат та витрат природного газу для побутових споживачів, за роз`ясненнями щодо застосування Типового договору до побутових споживачів, а саме пункту 5.3, яким передбачено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем, ПАТ «Чернігівгаз» не зверталось до відповідача.

Щодо порушення позивачем частини дев`ятої статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у частині зобов`язання суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, виконувати рішення Регулятора, судом встановлено таке.

Частиною дев`ятою статті 14 Закону про НКРЕКП передбачено, що рішення Регулятора є обов`язковими до виконання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача, постановою НКРЕКП від 07.09.2017 №1080 «Про накладення штрафу на ПАТ «Чернігівгаз» та необхідність усунення порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ» (далі - Постанова №1080) (додається) Ліцензіата було зобов`язано, зокрема, усунути: - до 31 грудня 2017 року порушення пункту 3.9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі- НКРЕ) від 13.01.2010 №12, в частині дотримання вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме абзацу третього підпункту «а» пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» в частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі, та виконати вимоги пункту 1 розпорядження НКРЕКП від 30.04.2015 №7-р (зі змінами) щодо усунення порушення пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг, а саме абзацу шостого пункту 33 Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.1999 № 2246, у частині проведення періодичної повірки лічильників газу, їх технічного обслуговування та пов`язаного з такою повіркою ремонту за рахунок газорозподільного підприємства.

ПАТ «Чернігівгаз» листом від 02.02.2018 за №Сг04-ЛВ-873-0218 повідомило сектор НКРЕКП про стан усунення порушень станом на 31.12.2017.

Так, у 2015 році фактично нараховані кошти витрат для встановлення індивідуальних лічильників склали 14897,95 тис. грн (без ПДВ), профінансовано та закрито актами виконаних робіт на суму 5417,20 грн. Невикористані кошти у сумі 9480,75 грн були освоєні у 2016-2017 роках: 6306,25 грн у 2016 році; 3174,5 грн у 2017 році.

За 2016 рік встановлення індивідуальних побутових лічильників газу профінансовано та закрито актами виконаних робіт всього на суму 7,7 млн. грн.

Загальна кількість абонентів станом на кінець 2017 року, що проживає в квартирах та приватних будинках, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі - 28060 абонентів. Забезпечено індивідуальними лічильниками газу - 24506 абонентів. Не забезпечено індивідуальними лічильниками газу - 3554 абонентів.

Факторами, що перешкоджали виконання ПАТ «Чернігівгаз» постанови НКРЕКП є небажання окремих абонентів встановлювати у своїх помешканнях лічильники обліку газу та відсутність абонентів за місцем проживання. При виявленні факту недопуску споживача до газової мережі для встановлення індивідуального лічильника газу, складається акт про порушення та після прийнятого комісією рішення проводиться нарахування плати за спожитий газ за нормами споживання.

На 2015 - 2017 роки ПАТ «Чернігівгаз» затвердило плани повірки побутових лічильників газу. Зняття лічильників газу на періодичну повірку відбувалося виключно в межах затвердженого графіку періодичної повірки лічильників.

У 2015-2016 роках повірку лічильників газу виконували три сервісних центри (Чернігів, Ніжин, Прилуки). У 2017 році роботи з повірки виконували два сервісних центри (Чернігів і Ніжин).

Станом на 31.12.2014 кількість приладів обліку із простроченим терміном державної повірки становила 127761 од.

Кількість повірених побутових лічильників газу сервісними центрами ПАТ «Чернігівгаз» за 2015 рік складає 42334 шт. (з них: потреба повірити у 2015 році - 18902 шт.; термін повірки сплив до 31.12.2014 - 23432 шт.). Згідно Довідок про непридатність ЗВТ, виданих ДП «Чернігівстандартметрологія», кількість непридатних до експлуатації лічильників за 2015 рік складає 8599 шт. Відремонтовано у сервісному центрі 402 шт. лічильників.

Кількість повірених побутових лічильників газу сервісними центрами ПАТ «Чернігівгаз» за 2016 рік складає 35290 шт. (з них: потреба повірити у 2016 році - 18215 шт.; термін повірки сплив до 31.12.2015 - 17075 шт.). Згідно з Довідками про непридатність ЗВТ виданих ДП «Чернігівстандартметрологія», кількість непридатних до експлуатації лічильників за 2015 рік складає 12716 шт. Відремонтовано у сервісному центрі 389 шт. лічильників, на заводі-виробнику - 6 шт.

Станом на 31.12.2016 кількість приладів обліку із простроченим терміном державної повірки становила 68352 од.

Кількість повірених побутових лічильників газу сервісними центрами ПАТ «Чернігівгаз» за 2017 рік складає 21814 шт. (з них: потреба повірити у 2017 році - 2521 шт.; термін повірки сплив до 31.12.2016 - 19293 шт.). Згідно з Довідками про непридатність ЗВТ, виданих ДП «Чернігівстандартметрологія», кількість непридатних до експлуатації лічильників за 2015 рік складає 8632 шт. (що не заперечується Позивачем у заяві про збільшення позовних вимог).

У 2017 році за рахунок Оператора ГРМ проведена заміна 9687 індивідуальних лічильника газу у випадку визнання лічильників непридатними до подальшої експлуатації.

Тобто, станом на 31.12.2017 загальна кількість не повірених лічильників становила 81110 од. (що не заперечується Позивачем у заяві про збільшення позовних вимог).

Отже, до 31.12.2017 ПАТ «Чернігівгаз» не було у повному обсязі виконано вимоги постанови НКРЕКП від 07.09.2017 №1080 щодо усунення порушення пункту 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі, та в частині проведення періодичної повірки лічильників газу, їх технічного обслуговування та пов`язаного з такою повіркою ремонту за рахунок газорозподільного підприємства.

Сектором НКРЕКП у Чернігівській області було направлено до позивача лист від 21.01.2019 № 57-37/80 за результатами розгляду звернення по споживачу №30, ЕІС- код 56ХМ41Е670163424 (о/р 1500237499).

Водночас, комісією з перевірки встановлено та зафіксовано в акті, що за адресою споживача №30 09.03.2017 (в період дії редакції Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» до 20.01.2018) підрядною організацією ТОВ «ПП ТЕПЛОБУД», згідно з проектною документацією розробленою ТОВ «Чернігівгазбуд», було встановлено централізований комерційний вузол обліку газу багатоквартирного житлового будинку. «Акт о приемке законченного строительством объекта системы газоснабжения» представниками ПАТ «Чернігівгаз» і ТОВ «ПП ТЕПЛОБУД» було підписано 09.03.2017. У момент встановлення загальнобудинкового лічильника газу вимога, щодо можливості такого встановлення лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку, Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» ще не була передбачена.

У той же час, загальнобудинковий прилад обліку за участі балансоутримувача даного будинку був введений в експлуатацію 01.02.2018. За результатами пуску складений Акт приймання загальнобудинкового комерційного вузла обліку газу від 01.02.2018.

Стосовно зняття показників лічильника газу 01.02.2018 між ПАТ «Чернігівгаз» і балансоутримувачем даного житлового будинку укладений договір щодо зняття показань будинкового вузла обліку та лічильників встановлених у квартирах споживачів.

Відповідно до пункту 2 статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (із змінами, які набули чинності 19.01.2018) з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу.

Загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

На момент введення в експлуатацію загальнобудинкового приладу обліку (01.02.2018) у Оператора ГРМ було відсутнє документальне підтвердження згоди співвласників багатоквартирного будинку щодо встановлення даного лічильника (Додаток 32 до Акту №106).

Таким чином, ПАТ «Чернігівгаз» було порушено пункт 2 статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (із змінами, які набули чинності 19.01.2018), яким передбачено, що загальнобудинковий лічильник газу може бути встановлений лише за згодою співвласників багатоквартирного будинку в порядку, визначеному статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».

Щодо порушення товариством абзацу третього підпункту «а» пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі, суд зазначає таке.

Облік протранспортованого розподільними трубопроводами природного газу за певний період визначається в точках комерційного обліку (на межі балансової належності) на підставі даних комерційних вузлів обліку, встановлених в точках вимірювання, та інших регламентованих процедур, згідно з пунктом 3 глави 1 розділу IX Кодексу газорозподільних систем, затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1379/27824 (далі - Кодекс ГРМ).

Комісією з перевірки було встановлено розбіжності між наданою листом від 15.01.2019 № 14002.1-Сл-481-0119 інформацією по ПАТ «Чернігівгаз» щодо оснащення лічильниками газу населення за 2018 рік станом на 01.01.2019 та звітними даними.

Під час перевірки ПАТ «Чернігівгаз» надало листом від 20.03.2019 № 14001.1-Лв-5894-0319 виправлену інформацію щодо оснащення лічильниками газу населення за 2018 рік станом на 01.01.2019 та листом від 20.03.2019 № 14001.1-Лв-5893-0319 виправлену інформацію щодо оснащення лічильниками газу населення станом на 01.03.2019.

Остаточна інформація щодо забезпечення споживачів природного газу категорії «населення» лічильниками газу за 2017 - 2018 роки встановлена під час здійснення перевірки.

Зокрема, станом на 31.12.2017 кількість споживачів (особових рахунків) по «Виду споживання - тільки для приготування їжі», що забезпеченні будинковими вузлами обліку газу, становить 47 887; - на 31.12.2018 кількість споживачів (особових рахунків) по «Виду споживання - тільки для приготування їжі», що забезпеченні будинковими вузлами обліку газу, становить 47 098.

При цьому, особливості встановлення лічильників газу споживачам визначаються Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі - Закон про облік).

Відповідно до статті 2 Закону про облік (у редакції, яка діяла в 2017 році) постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року.

Станом на 31.12.2017 кількість споживачів, у яких газ використовується комплексно, у т.ч. для опалення становила 232 800, з них у 232 800 споживачів або 100,0 % були встановлені лічильники газу. Кількість споживачів, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі становила 28 060, з них у 24 506 споживачів або 87.3 % були встановлені лічильники газу. Кількість споживачів, у яких газ використовується тільки для приготування їжі становила 94 699, з них у 42 084 споживачів або 44.4 % були встановлені лічильники газу.

З 19.01.2018 набув чинності Закон України від 21.12.2017 № 2260-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо порядку встановлення лічильників споживачам природного газу». Відповідно до статті 2 цього Закону постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2021 року.

Станом на 31.12.2017 кількість споживачів, у яких природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі, становила - 28 060 споживачів, з них: 24 506 - з приладом обліку, 3 554 - без лічильника.

Станом на 31.12.2018 кількість споживачів, у яких газ використовується комплексно, у т.ч. для опалення становила 235 503, з них у 235 503 споживачів або 100,0 % були встановлені лічильники газу.

Кількість споживачів, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі, становила 27 691, з них у 26 888 споживачів або 97,10 % були встановлені лічильники газу, 803 -без лічильника.

Кількість споживачів, у яких газ використовується тільки для приготування їжі, становила 92 816, з них у 88 477 споживачів або 95,33 % були встановлені лічильники газу.

У 2017 році на основі задокументованих фактів відмови споживачів від оснащення помешкань приладами обліку природного газу на граничні норми споживання було переведено 377 побутових споживачів, у 2018 році - 615.

Проте, як вбачається з інформації, що задокументована комісією з перевірки в Акті №106, станом на 31.12.2017 без лічильника було 3 554 споживачів, у яких природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі, а станом на 31.12.2018 без лічильника було 803 споживача, у яких газ використовується для підігріву води та приготування їжі.

Також під час аналізу питання приєднання до газових мереж, комісією з перевірки було виявлено розбіжності у показниках, які були надані ліцензіатом на запит комісії, та тих, які були вказані у формі звітності №8а - НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про забезпечення доступу та приєднання до газорозподільної системи», затвердженій постановою НКРЕКП від 07.07.2016 № 1234 (Додаток 13 до Акту № 106).

Зокрема, у розділі IV форми 8а-НКРЕКП за 2017 рік вказано, що виконано приєднань: по стандартному -71 од., не стандартному - 247 од. У листі ПАТ «Чернігівгаз» від 21.03.2019 №14001.1-Лв-6118-0319 вказано: по стандартному - 64 од., не стандартному - 189 од. Відповідно, по розділам V та VI звіту показники вартості послуг з приєднання не відповідають фактичним.

У розділі IV форми 8а-НКРЕКП за 2018 рік вказано, що виконано приєднань: по стандартному - 63 од., не стандартному - 206 од. У листі ПАТ «Чернігівгаз» від 21.03.2019 № 14001.1-Лв-6118-0319 вказано: по стандартному - 64 од., не стандартному - 161 од. Відповідно, по розділам V та VI звіту показники вартості послуг з приєднання не відповідають фактичним.

Отже, у формах звітності 8а-НКРЕКП за 2017 та 2018 роки у розділах, що стосуються приєднання до газових мереж - IV, V, VI, занесені не достовірні дані.

При цьому, суд звертає увагу, що у заяві про збільшення позовних вимог щодо даного порушення зазначено позицію ПАТ «Чернігівгаз», яка полягає у дотриманні ним строків надсилання форм звітностей, що не відноситься до суті вчиненого порушення. До того ж, комісія з перевірки здійснювала порівняння показників за даними, наданими до НКРЕКП самим позивачем.

Також постановою НКРЕКП від 28.12.2017 №1608 було затверджено План розвитку газорозподільної системи ПАТ "Чернігівгаз" на 2017 - 2026 роки (Інвестиційна програма).

Комісією з перевірки встановлено перевищення 5 % вартості заходів по Розділу 1 Інвестиційної програми від запланованого фінансування: станом на 01.01.2018: 8568,27 - 1,05*7766,30 - 413,66 тис. грн; станом на 01.03.2019: 8747,31 - 1,05*7426,92 = 949,04 тис. грн.

Таким чином, ПАТ «Чернігівгаз» порушило пункт 3 глави 5 розділу IV Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494 (зі змінами), а саме: при зміні (збільшенні або зменшенні) вартості виконання заходів, передбачених затвердженим планом розвитку, до 5 (п`яти) відсотків Оператор ГРМ може самостійно зробити перерозподіл фінансування між цими заходами в межах одного розділу за умови незмінності фізичних обсягів цих заходів.

Крім того, під час перевірки було виявлено, що електронна форма звіту щодо виконання Інвестиційної програми за 2017 рік оприлюднена ПАТ «Чернігівгаз» шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті в мережі Інтернет 02.03.2018, а електронна форма звіту, щодо виконання Інвестиційної програми за 2018 рік оприлюднена ПАТ «Чернігівгаз» шляхом розміщення на своєму офіційному веб-сайті в мережі Інтернет 04.03.2019.

При цьому, у заяві про збільшення позовних вимог позивачем не надано заперечень або пояснень щодо даного порушення.

Комісією з перевірки також було встановлено, що між ПАТ «Чернігівгаз» та Замовником №5 було укладено Договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що є стандартним) від 16.08.2018 №02АСг 18211-18/СП, видано технічні умови приєднання від 16.08.2018 №Сг02/1-Туп-260-0818 до газорозподільної системи.

Дані документи набули чинності з дати повернення їх на адресу ПАТ «Чернігівгаз», підписаними та оплаченими замовником 05.09.2018.

Оплату вартості послуги із стандартного приєднання Замовником № 5 було здійснено в повному обсязі 05.09.2018 у сумі на суму 12696,00 грн (з ПДВ).

Пунктом 3 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ передбачено, що після укладення договору на приєднання Оператор ГРМ забезпечує в установленому цією главою порядку приєднання об`єкта чи земельної ділянки замовника (будівництво газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання) впродовж тримісячного строку з урахуванням вимог цього Кодексу та графіка оплати замовником за договором.

За домовленістю сторін в договорі на приєднання може бути визначений більший або менший строк виконання зазначених заходів, у тому числі з урахуванням строку, необхідного Оператору ГРМ для погодження та оформлення права користування земельною ділянкою під газовими мережами зовнішнього газопостачання відповідно до встановленого законодавством порядку.

Згідно з положеннями договору Оператор ГРМ зобов`язується у термін до 05.12.2018 забезпечити будівництво та введення в експлуатацію газових мереж зовнішнього газопостачання від місця забезпечення потужності до точки приєднання.

На момент здійснення перевірки об`єкт замовника не був приєднаний до газорозподільної системи ПАТ «Чернігівгаз», акт наданих послуг за договором на приєднання до газорозподільної системи не підписано.

При цьому, комісією з перевірки встановлено, що документів щодо подовження терміну приєднання між оператором ГРМ та замовником не підписано.

Аналогічна ситуація склалась по Замовнику №6 (Договір на приєднання до газорозподільної системи від 28.08.2018 №02АСг 19042- 18/СП), Замовником № 7 (Договір на приєднання до газорозподільної системи від 30.08.2018 №02АСг 19021- 18/СП.

Також між ПАТ «Чернігівгаз» та Замовником №8 (ЕІС - код 56ХМ41А108149227) укладено договір на стандартне приєднання від 07.02.2018 №02АСг 3498-18/СП.

При цьому, Замовник № 8 уклав із ПАТ «Чернігівгаз» договір на пуск газу на плиту газову від 15.11.2018. Вартість цієї послуги у сумі 186,14 грн було сплачено замовником 15.11.2018 (Додаток 9 до Акту № 106).

Згідно із пунктом 6 розділу І Методології встановлення плати за приєднання до газотранспортних і газорозподільних систем, затвердженої постановою НКРЕКП від 24.12.2015 № 3054, (далі - Методологія) перелік послуг, які надаються оператором газорозподільної системи замовнику при приєднанні його об`єкта (земельної ділянки) до газорозподільної системи та які включаються в плату за приєднання об`єкта замовника, визначений в Кодексі ГРМ.

У пункті 3 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ вказано, що Оператор ГРМ за договором на стандартне приєднання забезпечує, зокрема, пуск газу на об`єкт замовника.

Пунктом 7 розділу І Методології встановлено, що плата за приєднання передбачає відшкодування всіх витрат оператора газорозподільної системи, зокрема, на пуск газу.

Згідно із положеннями Методології пуск газу - надання оператором газотранспортної або газорозподільної системи послуги замовнику з фактичного пуску природного газу в газові мережі внутрішнього газопостачання, що здійснюється згідно з вимогами Кодексу газорозподільних систем та є складовою приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи.

Відповідно до положень Кодексу ГРМ газові мережі внутрішнього газопостачання - газові мережі від місця/точки приєднання об`єкта або земельної ділянки замовника до його газових приладів (пристроїв) включно або до системи газоспоживання третіх осіб (замовників, споживачів).

Отже, при стандартному приєднанні пуск газу повинен здійснюватись у газові мережі внутрішнього газопостачання включно із газовими приладами. У 2018 році діяв Прейскурант цін на пуск газу в окрему квартиру, який було затверджено наказом голови правління ПАТ «Чернігівгаз» від 01.02.2018 № 54.

Згідно з даним прейскурантом вартість пуску газу в окрему квартиру становить 186,14 грн з ПДВ. На кожний наступний прилад додається 63,68 грн.

Даний прейскурант було розраховано на підставі Типових норм часу на технічне обслуговування і ремонт систем газопостачання, затвердженого наказом НАК «Нафтогаз України» від 26.12.2006.

При цьому, у п.7.4 даного документа вказано, яким є зміст роботи з пуску газу в окрему квартиру: «Перевірити відповідність системи газопостачання проектній документації і технічним умовам. Перевірити наявність заглушки на газопроводі біля крана на вводі. Провести контрольне обпресування повітрям газопроводу до кранів перед пальниками газовик приладів. Перекрити крани, з`єднати внутрішньо-будинковий газопровід з краном на вводі. Перевірити щільність з`єднань, провести продувку газом до повного витиснення повітря. Перевірити ступінь чистоти газу, що поступає. Відрегулювати горіння газу. Перевірити і настроїти роботу автоматики газових приладів. Провести інструктаж абонента і зробити запис в абонентській книзі».

Тобто, зміст роботи, для якої розраховано прейскурант цін на пуск газу в окрему квартиру, і за яким виставляються рахунки замовникам за пуск газу при стандартному приєднанні, відповідає роботі з пуску газу, про яку йдеться у пункті 3 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ.

Отже, ПАТ «Чернігівгаз» неправомірно виставляє рахунки та отримує плату за пуск газу в газові мережі внутрішнього газопостачання при наданні замовнику послуги з стандартного приєднання.

Між ПАТ «Чернігівгаз» та ТОВ «Комбікормник» укладено договір на не стандартне приєднання від 15.11.2017 №ОЗАСг 145-17/НП (Додаток 10 до Акту № 106).

Згідно із відміткою у журналі у Центрі обслуговування клієнтів м. Чернігів замовник здав на погодження ПКД 04.04.2018.

Згідно з пунктом 4 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ погодження повинно не перевищувати 15 днів.

Так, крайній термін погодження - 19.04.2018.

Згідно із відміткою та особистим підписом у даному журналі замовник забрав погоджену ПКД 21.05.2017. Перевищення терміну погодження становить 32 дні.

Отже, погодження проектно-кошторисної документації відбулось у термін, що перевищує 15 днів.

Аналогічна ситуація склалась по договорам, укладеним ПАТ «Чернігівгаз» із Замовником №2 (ЕІС - код 56ХМ41А35672959Р; договір на не стандартне приєднання від 03.03.2017 №ОЗАСг 1645-17/НПв), Замовником №3 (ЕІС - код 56ХМ41А67890675Н; договір на не стандартне приєднання від 14.09.2017 №ОЗАСг 20448-17/НП).

Отже, погодження позивачем проектно-кошторисної документації відбулось у термін, що перевищує 15 днів.

Також між ПАТ «Чернігівгаз» та Замовником №1 укладено договір на стандартне приєднання від 03.05.2017 № 02АСг 6041-17/СП.

Відповідно до проектно-кошторисної документації зовнішнього газопостачання даного об`єкту у ній передбачаються заходи з облаштування засобу обліку природного газу.

Згідно із заявою Замовника № 1 від 15.08.2017 між ПАТ «Чернігівгаз» та Замовником №1 укладено договір про надання послуг із погодження проектно-кошторисної документації на систему внутрішнього газопостачання за адресою Замовника № 1. Вартість даної послуги - 317,82 грн.

Замовник № 1 сплатив дану суму ліцензіату 30.05.2017 (Додаток 2 до Акту № 106, доказ додається).

Проте, у пункті 8 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ зазначено, що проект внутрішнього газопостачання має бути погоджений з Оператором ГРМ в частині організації вузла обліку та кошторису затрат на організацію вузла обліку за умови, якщо технічними умовами приєднання точка вимірювання (місце встановлення комерційного вузла обліку) визначена в газових мережах внутрішнього газопостачання, а, у свою чергу, проект внутрішнього газопостачання передбачає заходи з організації вузла обліку та кошторисну частину щодо реалізації цих заходів.

При аналізі погодженого проекту зовнішнього газопостачання та його кошторисної частини і проекту внутрішнього газопостачання замовників встановлено, що заходи з організації вузла обліку та кошторисна частина щодо реалізації цих заходів передбачається у проектно- кошторисній документації зовнішнього газопостачання.

Отже, погодження проекту внутрішнього газопостачання об`єктів замовників та справляння плати за дану роботу здійснювалось ПАТ «Чернігівгаз» не правомірно.

Аналогічна ситуація склалась із Замовником №3 (ЕІС - код 56ХМ41А67890675Н; договір на не стандартне приєднання від 14.09.2017 № ОЗАСг 20448-17/НП), Замовником №4 (ЕІС- код 56ХМ41А85702351І).

При цьому, у заяві про збільшення позовних вимог позивачем не надано заперечень або пояснень щодо даного порушення.

За даними ПАТ «Чернігівгаз», об`єм розподілу та споживання природного газу за адресою Споживача №5 ЕІС - код 56ХМ41В55483291W (о/р 1500039865) визначалися відповідно до показників лічильника, які споживач передавав Оператору ГРМ, контрольних показників знятих представником Оператора ГРМ. 30.03.2015 споживач оплачує по розрахунковій книжці ПАТ «Чернігівгаз» за спожиті обсяги природного газу за березень 2015 року 544,50 грн. з показниками лічильника початкові «3220», кінцеві «3720». У квитанції оплати AT «Ощадбанк» ці показники лічильники відображено, тобто у електронному вигляді ПАТ «Чернігівгаз» їх отримав. 04.11.2015 споживач оплачує по розрахунковій книжці ТОВ «Чернігівгаз збут» за спожиті обсяги природного газу за жовтень 2015 року 36,00 грн. з показниками лічильника початкові «3720», кінцеві «3730». У квитанції оплати AT «Ощадбанк» (електронний реєстр) ці показники лічильники відображено, тобто у електронному вигляді ПАТ «Чернігівгаз» їх отримав. 17.08.2017 представник газорозподільного підприємства зафіксував під підпис споживача контрольний показник «3678», а отже, зазначені споживачем по оплаті кінцеві показники 04.11.2015 (3730) і 30.03.2015 (3720) не відповідають дійсності.

Кодексом зазначено, що якщо у споживача, який використовує природний газ комплексно (для опалення, приготування їжі та/або підігріву води), на дату контрольного зняття показань ЗВТ показання лічильника газу будуть менші, ніж надані споживачем за попередній місяць в опалювальний період, то ці контрольні показання вважаються фактичними показаннями лічильника природного газу станом на 01 число місяця, в якому провадиться таке контрольне зняття показань ЗВТ.

В той же час, комісією з перевірки встановлено, що позивач не підтвердив проведення протягом 2017 року до 17.08.2017 зняття контрольних показників лічильника, що є порушенням ПАТ «Чернігівгаз» пункту 4 глави 4 розділу IX Кодексу, щодо обов`язку Оператору ГРМ не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу.

Також встановлено, що на підставі техзавдання від 22.11.2017 Дошкільний навчальний заклад № 1 м. Ічня 24.05.2018 було розроблено відповідні проекти. 24.05.2018 замовник звернувся до ПАТ «Чернігівгаз» із проханням погодити проектну документацію «Реконструкцію вузла обліку природного газу шляхом їх облаштування засобами дистанційної передачі даних» двох об`єктів - «Харчоблок» та «Топкова».

ПАТ «Чернігівгаз» не погодило проект та Протоколом від 10.07.2018 №113 повернуло його із зауваженням.

Згідно з пунктом 5 глави 3 розділу X Кодексу ГРМ Оператор ГРМ погоджує робочий проект з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку в обсязі виданого ним технічного завдання впродовж десяти робочих днів з дня його отримання.

У даному випадку кінцевий термін погодження проекту - 08.06.2018, фактично повернуто із зауваженнями - 10.07.2018, або через 28 днів. Отже, погодження проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку відбулось у термін, що перевищує 10 робочих днів.

У повернутому Протоколі від 10.07.2018 №113 зазначено зауваження: «Відповідно до Постанови НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» передбачити єдиний вузол обліку газу. Необхідно отримати технічні умови на реконструкцію вузла обліку газу та відповідно до технічних умов розробити проект».

При цьому, додаткові вимоги ПАТ «Чернігівгаз», які не стосуються дистанційної передачі даних, при погодженні даних проектів значно підвищують вартість робіт з облаштування засобів обліку дистанційної передачі даних для споживачів.

Згідно з пунктом 3 глави 3 розділу X Кодексу ГРМ порядок організації та облаштування комерційних вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних передбачає розробку на підставі технічного завдання Оператора ГРМ робочого проекту з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку та його погодження Оператором ГРМ.

У пункті 4 глави 3 розділу X Кодексу ГРМ надано вичерпний перелік даних, які повинно включати технічне завдання Оператора ГРМ на проектування організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку.

У даному переліку відсутні положення про будь-які перенесення лічильника, встановлення запірних пристроїв, об`єднання вузлів обліку.

Згідно з пунктом 5 глави 3 розділу X Кодексу ГРМ Оператор ГРМ повинен погоджувати робочий проект з організації та облаштування системи дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку тільки в обсязі виданого ним технічного завдання.

У разі незгоди з даними технічного завдання або робочого проекту з організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку сторони (Оператор ГРМ або суміжний суб`єкт ринку газу) можуть ініціювати їх експертизу, яка здійснюється відповідно до вимог законодавства та за рахунок її ініціатора (пункт 6 глави З розділу X Кодексу ГРМ).

ПАТ «Чернігівгаз» не правомірно не погодило робочі проекти з організації та облаштування засобів дистанційної передачі даних на комерційному вузлі обліку та висунуло вимоги, які виходять за межі виданого техзавдання.

Аналогічна ситуація склалась щодо правовідносин зі споживачем ТОВ «Автомобільна група «Богдан».

Комісією з перевірки встановлено (стор. 84-102 Акту №106), що ПАТ «Чернігівгаз» не проведено ремонти лічильників газу побутових споживачів (визнаних відповідним органом у сфері метрології та метрологічної діяльності непридатним до подальшої експлуатації) або не встановлено безкоштовно власних розрахункових лічильник газу для подальших комерційних розрахунків протягом двох місяців з дати його зняття (споживачам ЕІС-коди 56XM41B55919861V, 56XM41B55919861V, 56ХМ41В555033533, 56XM41F613400201, 56XM41F58793137P, 56ХМ41В557647722, 56ХМ41В555266604, 56XM41B55263092R, 56XM41B55297012D, 56XN41B53491738N, 56XM41B55258870N, 56XM41F581872843, 56XM41G73893990V, 56ХМ41В562847858, 56XM41E58520306Z, 56XM41D53865261B, 56XM41B55264598R, 56XM41B63702546R, 56XM41E64525178G,56ХМ41В552499938, 56XM41B55247534D, 56XM41B55258012W, 56ХМ41Е651727648, 56ХМ41A62142107F, 56XM41F60998569C, 56XM41F59827699R).

Вищенаведене не заперечувалось позивачем у заяві про збільшення позовних вимог.

На підставі проведеної перевірки первинних документів з виконання Інвестиційної програми на 2017 рік ПАТ «Чернігівгаз» надало недостовірні дані в звіті Додаток 10 «Звітна інформації щодо виконання заходів першого планового року Плану розвитку газорозподільної системи на 2017-2026 роки ПАТ «Чернігівгаз» станом на 01 січня 2018 року», що є порушенням вимог підпункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог Закону України «Про ринок природного газу», чинних Кодексу ГРМ, інших нормативно-правових актів, державних будівельних норм та нормативних документів у сфері нафтогазового комплексу, а саме підпункту 3.8 розділу ІІІ Порядку формування інвестиційних програм газопостачальних, газорозподільних, газотранспортних та газозберігаючих підприємств, затвердженого постановою НКРЕ від 28 листопада 2011 року № 2255 (діяв до 04.11.2018).

При цьому, у заяві про збільшення позовних вимог позивачем не надано заперечень або пояснень щодо даного порушення.

Ліцензіат відповідно до постанови НКРЕКП від 21.09.2017 №1156 «Про затвердження Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання 22природного газу» несвоєчасно надавав до НКРЕКП та сектору НКРЕКП у Чернігівській області додатки 5, 6, 7, 9 та 15 до Мінімальних стандартів та вимог до якості обслуговування споживачів та постачання природного газу.

На запит комісії з перевірки від 13.03.2019 №57-34/393 щодо надання реєстру листів Товариства (з зазначенням дат відправлення, отримання) направлених до НКРЕКП протягом 30 днів після закінчення календарного року за результатами 2017 і 2018 років щодо зміни кількості підключених споживачів, кількості об`єктів газорозподільної системи ліцензіата, кількості персоналу ліцензіата та його матеріально-технічної бази, товариством не було надано відповідне документальне підтвердження, що свідчить про порушення зі сторони ПАТ «Чернігівгаз» підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов.

Протягом 2017-2018 років ПАТ «Чернігівгаз» надавало до НКРЕКП та сектору НКРЕКП у Чернігівській області звітність за формами, які затверджені постановою НКРЕ від 04.10.2012 №1258 «Про затвердження форм звітності НКРЕ у нафтогазовому комплексі та інструкцій щодо їх заповнення» (із змінами) (в редакції до 20.09.2018), а саме: №4-НКРЕКП-розподіл природного газу (квартальна), додаток 3 (місячна) та додаток 4 до форми №4-НКРЕКП-розподіл природного газу (річна).

У 2018 році ПАТ «Чернігівгаз» почало надавати до НКРЕКП та сектору НКРЕКП у Чернігівській області звітність за формами, які затверджені постановою НКРЕКП від 07.07.2016 № 1234 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкцій щодо їх заповнення» (із змінами) (в редакції після 20.09.2018), а саме: №8а-НКРЕКП-газ-моніторинг (річна) «Звіт про забезпечення доступу та приєднання до газорозподільної системи»; № 8б-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про застосування тарифів на послуги розподілу природного газу»; №8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків».

Відповідно до пункту 4 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419, датою подання фінансової звітності для підприємства вважається день фактичної її передачі за належністю, а у разі надсилання її поштою - дата одержання адресатом звітності, зазначена на штемпелі підприємства зв`язку, що обслуговує адресата.

Разом з тим, ПАТ «Чернігівгаз» несвоєчасно надавало безпосередньо до НКРЕКП звітність за формою № 4-НКРЕКП-розподіл природного газу (квартальна), додатку 3 до форми № 4- НКРЕКП-розподіл природного газу (квартальна), за формою № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) і внесення недостовірних даних до форми № 8в-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна), що є порушенням підпункту 6 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку та пункту 2.1 Ліцензійних умов.

У 2017 році річна фінансова звітність (за 2016 рік) ПАТ «Чернігівгаз» була надана з порушенням терміну подання до НКРЕКП на 7 днів (27.02.2017), що є порушенням підпункту 7 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині подання річної фінансової звітності у встановленому законодавством порядку.

При цьому, позивач зазначає про те, що НКРЕКП було зафіксовано дане порушення у акті від 28.04.2017 №61 (за період 2014-2016 роки), у зв`язку з чим неправомірним є застосування штрафу за дане порушення, яке також зафіксовано в акті №106.

Однак, суд зазначає, що за результатами розгляду акту від 28.04.2017 №61 було прийнято постанову НКРЕКП від 07.09.2019 №1080, якою на ПАТ «Чернігівгаз» не було накладено штраф за дане порушення. Водночас, вказане порушення є таким, що вчинене позивачем у 2017 році, та входить у межі проведення перевірки з 2017 по 2018 роки.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Частинами 1-3 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

З огляду на сукупність викладених обставин, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржувану постанову від 29.03.2019 №473 «Про накладення штрафу на ПАТ «Чернігівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг діяла обґрунтовано, на підставі та у спосіб, що визначені законодавством України.

З урахуванням наведеного, відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, спірна постанова від 29.03.2019 №473 є обґрунтованою та не підлягає скасуванню, отже у задоволенні позову ПАТ «Чернігівгаз» слід відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз" - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 09 грудня 2019 року.

Позивач : Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Чернігівгаз" (код ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021).

Відповідач: Національна комісія, що здійснює Державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (код ЄДРПОУ 39369133, вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057).

Суддя С.В. Бородавкіна

Джерело: ЄДРСР 86200191
Друкувати PDF DOCX
Копіювати скопійовано
Надіслати
Шукати у документі
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено:

Зачекайте, будь ласка. Генеруються посилання на нормативну базу...

Посилання згенеровані. Перезавантажте сторінку