Номер провадження: 11-п/813/1539/19
Номер справи місцевого суду: 523/8990/18
Головуючий у першій інстанції
Доповідач ОСОБА_1
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.11.2019 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1 ,
судді: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання судді Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 про визначення територіальної підсудності кримінального провадження №12018161490001031 від 11.06.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України,
встановив:
10.09.2019 року з Одеського апеляційного суду до Суворовського районного суду м. Одеси був повернутий обвинувальний у кримінальному провадженні №12018161490001031 від 11.06.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України для розгляду по суті.
11.11.2019 року суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 звернувся до Одеського апеляційного суду з поданням про вирішення питання про територіальну підсудність зазначеного обвинувального акту за Малиновським районним судом м. Одеси, посилаючись на те, що на розгляді Малиновського районного суду м. Одеси перебуває обвинувальний акт №12018161470002406 від 22.12.2018 року відносно ОСОБА_5 за ч. 2 ст. 121 КК України, що підтверджується повідомленням, отриманим з Малиновського районного суду м. Одеси від 05.03.2019 року та долученого до обвинувального акту.
Учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду подання, однак в судове засідання не з`явились, у зв`язку з чим апеляційний суд вважає можливим розглянути подання за відсутності учасників судового провадження та, згідно з положеннями ч.4 ст.107 КПК України, не здійснювати технічну фіксацію судового розгляду.
Дослідивши матеріали провадження та перевіривши доводи подання, апеляційний суд дійшов до висновку, що у задоволенні подання необхідно відмовити з наступних підстав.
Положення ст. 2 КПК України визначають завдання кримінального судочинства, відповідно до яких, одним із завдань є забезпечення швидкого, повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до положень ст. 7 КПК України, зміст і форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких зокрема відносяться верховенство права, законність, рівність перед законом і судом, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя та обов`язковість судових рішень, змагальність сторін, диспозитивність та розумність строків розгляду справи.
Згідно зі ст. 8 КПК Україникримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно зіст.30КПК України,у кримінальному провадженні правосуддя здійснюється лише судом згідно з правилами, передбаченими цим Кодексом.
Визначення територіальної та інстанційної підсудності кримінального провадження регламентовано кримінальним процесуальним законодавством, а саме, ст. ст. 32-34 КПК України. Зокрема, частиною 1 ст. 32 КПК України встановлено, що кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено кримінальне правопорушення. У разі якщо було вчинено кілька кримінальних правопорушень, кримінальне провадження здійснює суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено більш тяжке правопорушення, а якщо вони були однаковими за тяжкістю, - суд, у межах територіальної юрисдикції якого вчинено останнє за часом кримінальне правопорушення. Якщо місце вчинення кримінального правопорушення встановити неможливо, кримінальне провадження здійснюється судом, у межах територіальної юрисдикції якого закінчено досудове розслідування.
Відповідно до ч. 2ст. 34 КПК Українипитання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 02.05.2019 року суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 вже звертався до Одеського апеляційного суду з відповідним поданням про вирішення питання щодо визначення територіальної підсудності кримінального провадження №12018161490001031 від 11.06.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України.
Ухвалою колегії суддів Одеського апеляційного суду від 02.09.2019 року під головуванням судді ОСОБА_6 , у задоволенні подання судді Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 було відмовлено, кримінальне провадження було повернуто до Суворовського районного суду м. Одеси для розгляду по суті, враховуючи, що кримінальне провадження підсудне Суворовському районному суді м. Одеси, розподіл кримінального провадження відбувся та у даному кримінальному провадженні був призначений судовий розгляд, також було роз`яснено, що вирішення питання про об`єднання або виділення матеріалів кримінального провадження віднесено виключно до компетенції суду першої інстанції.
11.11.2019 року суддя Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 повторно звернувся до Одеського апеляційного суду з відповідним клопотання про визначення територіальної підсудності кримінального провадження №12018161490001031 від 11.06.2018 року за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України, за Малиновським районним судом м. Одеси
За вказаних обставин, апеляційний суд вважає, що підстав для повторного звернення судді Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 з відповідним поданням до Одеського апеляційного суду не було, у зв`язку з чим, необхідно відмовити у задоволенні подання про визначенням територіальної підсудності кримінального провадження, оскільки це питання вже вирішено колегією суддів Одеського апеляційного суду, матеріали зазначеного кримінального провадження повернути до Суворовського районного суду м. Одеси для розгляду.
Керуючись ст.34, 376 КПК України, апеляційний суд, -
постановив:
Відмовити у задоволенні подання судді Суворовського районного суду м. Одеси ОСОБА_4 .
Обвинувальний акт відносно ОСОБА_5 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 186 КК України у кримінальному провадженні №12018161490001031 від 11.06.2018 року повернути до Суворовського районного суду м. Одеси для розгляду по суті.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді Одеського апеляційного суду:
ОСОБА_1 ОСОБА_3 ОСОБА_2