ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2019 р.
м. Одеса
Справа № 916/1998/19
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
при секретарі судового засідання Граматик Г.С.
за участю представників:
від позивача – Бондаренко І.О.,
від відповідача – Глиняна Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Одеської міської ради до Приватного підприємства “Мода” про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку, -
ВСТАНОВИВ:
Одеська міська рада звернулась до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства “Мода” про:
- розірвання договору оренди землі, укладеного 26.04.2017 р. між Одеською міською радою та Приватним підприємством “Мода” щодо земельної ділянки площею 1,1001 га, що знаходиться за адресою: місто Одеса, проспект Академіка Глушка, земельна АДРЕСА_1 17-А, кадастровий номер: 5110136900:31:002:0080;
- зобов`язання Приватного підприємства “Мода” повернути на користь Одеської міської ради земельну ділянку площею 1,1001 га, що знаходиться за адресою: місто Одеса, проспект Академіка Глушка, земельна АДРЕСА_1 17-А, кадастровий номер: 5110136900:31:002:0080.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
На підставі рішення Одеської міської ради від 08.02.2017 року № 1669-VII між Одеською міською радою та Приватним підприємством “Мода” укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 26.04.2017 року, та згідно з яким земельну ділянку загальною площею 1,1001 га, за адресою: м. Одеса, просп. Академіка Глушка, 17-А, (кадастровий номер: 5110136900:31:002:0080) передано ПП “Мода” у строкове платне користування строком на 49 років для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою території.
Відповідно до п. 2.1. договору в оренду передається земельна ділянка площею 1,1001 га, у тому числі по угіддях: капітальна одноповерхова - 0,1491 га; тимчасова - 0,0025 га; під спорудами - 0,1467 га; під проїздами, проходами, площадками - 0,3376 га; під зеленими насадженнями - 04642 га.
Згідно п. 5.1 договору земельна ділянка передається в оренду ПП “Мода” для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території. Категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - В .03.15 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови).
Однак, як стверджує позивач, 09 липня 2019 року Департаментом комунальної власності Одеської міської ради здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства за вказаною адресою, про що складено відповідний акт. Згідно вказаного акту в результаті перевірки встановлено, що на виконання рішення Одеської міської ради від 08.02.2017 року № 1669-VII між Одеською міською радою та ПП “Мода” укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно від 26.04.2017 року, та згідно якого земельну ділянку загальною площею 1,1001 га, розташовану за адресою: м. Одеса, просп. Академіка Глушка, 17-А, передано ПП “Мода” у строкове платне користування строком на 49 років. За результатами огляду встановлено, що на теперішній час на зазначеній земельній ділянці розташована капітальна одноповерхова будівля (на схемі зазначено зеленим кольором) та тимчасова споруда (на схемі зазначено червоним кольором), площа яких складає відповідно 0,0058 га та 0025 га. Всі інші будівлі та споруди знесені, тобто угіддя під капітальною одноповерховою, тимчасовою спорудами зменшені на 0,29 га. Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради ПП “Мода” видані містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 18.05.2017 року № 95 на будівництво 16-24 поверхового 4-х секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, просп. Академіка Глушка, 17-А. Відповідно до даних Єдиного реєстру Державного архітектурно-будівельної інспекції України 26.09.2018 року управлінням Державного архітектурно-будівельної інспекції Одеської міської ради надано дозвіл на будівельні роботи № ОД 112182691771 “Будівництво 16 поверхового 4-х секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, Київський, просп. Академіка Глушка, 17-А. Крім того, 17.10.2017 року за № ОД 010172901570 було зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт “Будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями і підземним паркінгом; Одеська область, м. Одеса, прсп. Глушка Академіка, 17-А.
Так, позивач вказує, що ПП “Мода” на зазначеній земельній ділянці планує будувати 16 поверховий 4-х секційний житловий будинок з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом, для чого знесло існуючі будівлі та споруди, що були розташовані на земельній ділянці. Натомість відповідно до п. 5.1 договору земельна ділянка передається ПП “Мода” для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі. Також в ході перевірки встановлено, що на земельній ділянці не забезпечено належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки. Таким чином, в акті перевірки встановлено порушення орендарем п. 9.4.3. договору оренди землі, а саме використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, згідно п. 5.1. договору забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки, будівель і споруд, розташованих на ній.
За ствердженнями позивача, на даний час земельну ділянку звільнено від забудови з метою подальшого будівництва на ній багатоповерхової житлової будівлі, що свідчить про використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, про що свідчать як встановлені фактичні обставини - знесення будівель та споруд, що розташовувались на земельній ділянці, так і отримання орендарем дозвільної документації на будівництво: реєстрації повідомлення про початок виконання підготовчих робіт; отримання містобудівних умов та обмежень щодо будівництва та дозволу на виконання будівельних робіт. Так, позивач зазначає, що станом на даний час не тільки зареєстровано повідомлення, але й проведено підготовчі роботи щодо будівництва.
Наразі позивач посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року “Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт”, за якими підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під`їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.
Таким чином позивач зазначає, що здійснюючи знесення існуючих на земельній ділянці будівель та споруд ПП “Мода” виконувало підготовчі роботи щодо будівництва 16-24 поверхового чотирьох секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями і підземним паркінгом, про що зазначено безпосередньо у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, зареєстрованому 17.10.2017 року № ОД 010172901570, тобто розпочато використання земельної ділянки саме для будівництва цього об`єкта житлового призначення, а не експлуатації неіснуючої нежитлової будівлі адміністративного призначення.
При цьому позивач наголошує, що відповідно до статті 35 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності” замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю виключно після набуття права на земельну ділянку та відповідно до її цільового призначення. Таким чином, як стверджує позивач, безпосередньо законодавство пов`язує здійснення підготовчих робіт із цільовим призначенням земельної ділянки.
Отже, позивач стверджує, що з одного боку виконуючи відповідні роботи на земельній ділянці, що не відведена для цієї мети, ПП “Мода” порушує законодавство у сфері містобудування, з іншого - фактично здійснювані роботи у сукупності із отриманим дозволом доводять використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, оскільки вид цільового призначення згідно з класифікацією видів цільового призначення земель - В.03.15 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) не охоплює будівництво багатоквартирних житлових будинків, а також багатоквартирних житлових будинків з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури.
За приписами статті 1 Закону України “Про землеустрій” цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно ст. 15 Закону України “Про оренду землі” умова щодо використання та цільового призначення земельної ділянки є істотною умовою договору. У п. 9.4.3. договору визначено обов`язок орендаря використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення згідно з п. 5.1. договору, забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки, будівель і споруд, розташованих на ній.
Відповідно до умов частини 1 статті 24 Закону України “Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів норм і правил.
Так, посилаючись на п. 7 ч. 2 ст. 16, ст. 610, ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 141 Земельного кодексу України, ст. ст. 24, 25, ч. 1 ст. 32 Закону України “Про оренду землі”, п. 9.1.3 договору оренди землі, п. 2.21 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин”, позивач вказує, що, враховуючи використання орендованої земельної ділянки не за цільовим призначення, даний договір підлягає розірванню у судовому порядку.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.07.2019 р. позовну заяву Одеської міської ради прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1998/19 за правилами загального позовного провадження, при цьому підготовче засідання з викликом учасників справи призначено на 05.08.2019 р.
02.08.2019 р. відповідачем подано до господарського суду відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. В обґрунтування заперечень відповідач вказує, що між Одеською міською радою та ПП “Мода” укладено договір оренди землі від 26.04.2017 року, згідно якого в оренду передана земельна ділянка з цільовим призначенням: для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою території. Так, відповідач зазначає, що ПП “Мода” має намір на вказаній земельної ділянці на підставі дозволу на виконання будівельних робот № ОД 112182691771 від 26.09.2018 р., виданий Управлінням держаного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, здійснити будівництво 16 - поверхового 4-секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, АДРЕСА_2 район, проспект Академіка Глушка, 17-А. Посилаючись на ст. 41 Конституції України, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 26 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, ст. 1 Земельного кодексу України, ч. 4 ст. 373, ч. 1 ст. 375 Цивільного кодексу України, відповідач стверджує, що власник земельної ділянки має право використовувати належну йому земельну ділянку на власний розсуд, у тому числі здійснювати її забудову, виключно в межах цільового призначення такої земельної ділянки. Відповідно до частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Положеннями частини 1 статті 20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Таким чином, як стверджує відповідач, земельним законодавством чітко встановлено, що за проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури здійснюється зміна цільового призначення земельних ділянок. Водночас відповідач додає, що відповідно до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Отже, за ствердженнями відповідача, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником самостійно з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Разом з тим відповідач зазначає, що за статтею 39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм. Стаття 1 Закону України “Про землеустрій” містить визначення поняття “цільове призначення земельної ділянки”, яким вважається її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку. Цільове призначення земельних ділянок, які надані громадянам, юридичним особам у власність чи користування, зазначається в державних актах на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорах оренди. Як вказує відповідач, категорії земельних ділянок визначені у ст. 19 Земельного кодексу України, землі житлової та громадської забудови включені в одну окрему категорію, регулювання якої здійснюється 4 главою Земельного кодексу. Так, відповідач зазначає, що у відповідності до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 р. № 548 “Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель” землі житлової та громадської забудови включені в секцію “категорію” земель з ознакою “В”. Таким чином, як зазначає відповідач, цільове призначення землі для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення є землями громадської забудови має код - В.03.15., цільове призначення землі для будівництва і обслуговування багатоквартирного жилого будинку має код - В.02.03. Вказані два коди цільового призначення включені в одну категорію земель, оскільки використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) здійснюється її власником самостійно з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Наразі відповідач зауважив, що відповідно до генерального плану м. Одеси ділянку, на якій має намір здійснювати будівництво ПП “Мода” віднесено до земель багатоповерхової житлової забудови, тобто ПП “Мода” відповідно до цільового призначення використовує земельну ділянку, а позов Одеської міської ради є безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Наразі відповідач вказує, що його позиція відповідає практиці Верховного суду, а також Вищого господарського суду України, зокрема постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 19 червня 2019 року по справі № 904/7071/17, в якій Верховний Суд вказав, що самовільне розташування тимчасової споруди на земельній ділянці, що була передана в оренду під розміщення об`єктів комерційного призначення - будівель і споруд в межах категорії земельної ділянки “землі житлової та громадської забудови”, не є зміною цільового призначення земельної ділянки. Також відповідач додає, що висновки з цього питання містяться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.06.2018 року по справі №915/47/17, постанові Вищого господарського суду України від 08.11.2017 року по справі № 922/1427/17, постанові Вищого господарського суду України від 20.11.2013 року по справі № 910/2475/13, постанові Вищого господарського суду України від 05.10.2017 року по справі № 920/750/16, постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.04.2018 року по справі №924/1032/17.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.10.2019 р. у справі № 916/1998/19 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті в засіданні суду на 24 жовтня 2019 р.
Так, у судовому засіданні 24 жовтня 2019 року по справі № 916/1998/19 було протокольно оголошено перерву до 31 жовтня 2019 р., про що під розписку повідомлено представників сторін.
Під час розгляду справи по суті позивач підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі, відповідач проти заявлених позовних вимог заперечував та просив в їх задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши та дослідивши всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд дійшов наступних висновків.
Рішенням Одеської міської ради від 08.02.2017 р. № 1669-VІІ “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 1,1001 га за адресою: м. Одеса, просп. Академіка Глушка, 17-А та надання її в оренду Приватному підприємству “Мода” затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер 5110136900:31:002:0080), площею 1,1001 га (категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови), за адресою: м. Одеса, просп. Академіка Глушка, 17-А; надано ПП “Мода” земельну ділянку, вказану в пункті 1 цього рішення, в оренду на 49 років, для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території; затверджено проект договору оренди землі між Одеською міською радою та ПП “Мода” (додається); затверджено орендну плату в розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; зобов`язано ПП “Мода”: дотримуватися положень статті 96 Земельного кодексу України; виконувати вимоги та умови землекористування, передбачені договором оренди землі, визначені службами й організаціями міста та області, викладені в проекті землеустрою щодо відведення земельної ділянки; оформити в порядку, встановленому чинним законодавством, договір оренди землі, передбачений пунктом 3 цього рішення.
26 квітня 2017 року між Одеською міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством “Мода” (орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до п. 1.1 якого позивач як орендодавець на підставі Закону України “Про оренду землі” та рішення Одеської міської ради № 1669-VI від 08.02.2017 р. передає, а орендар приймає у строкове платне володіння, користування земельну ділянку площею 1,1001 га., що знаходиться за адресою: м. Одеса, проспект Академіка Глушка, земельна ділянка 17-А (сімнадцять - “А”).
В п. 1.2 договору вказано, що зазначена земельна ділянка сформована із земель комунальної власності територіальної громади міста Одеси. Орган, який зареєстрував земельну ділянку - Управління Держгеокадастру у м. Одесі Одеської області, дата державної реєстрації земельної ділянки - 18.01.2017р., кадастровий номер 5110136900:31:002:0080. Державна реєстрація права власності Територіальної громади міста Одеси на земельну ділянку, яке набуто відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності”, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права оренди земельної ділянки в порядку встановленому законом.
Згідно п. 2.1 договору в оренду передається земельна ділянка площею 1,1001 га, у тому числі по угіддях: капітальна одноповерхова - 0,1491 га; тимчасова - 0,0025 га; під спорудами - 0,1467 га; під проїздами, проходами та площадками - 0,3376 га; під зеленими насадженнями - 0,4642 га.
Відповідно до п. 2.2 договору на земельній ділянці розташовано об`єкт нерухомого майна, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1074055251101, державна реєстрація права власності Приватного підприємства “Мода” на яке проведена в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про право власності: 17246088, дата держаної реєстрації: 02.11.2016 року на підставі Технічного висновку, виданого 12.08.2016 року ТОВ “БТІ ЕКСПЕРТ-КОНСАЛТИНГ” та свідоцтва про право власності ( НОМЕР_1 ), виданого 15.09.2006 року Виконавчим комітетом Одеської міської ради. Інженерне забезпечення - від існуючих міських мереж.
Пунктом 2.3 договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладання договору становить 7485180,87 грн. згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси № 985 від 13.04.2017 р., складеного Відділом у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.
За положеннями п. 2.4 договору недоліків, що можуть перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки, яка передається в оренду не встановлено.
Пунктом 3.1 договору встановлено, що договір укладено на 49 (сорок дев`ять) років для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території.
Згідно п. 3.2 договору після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 (шістдесят) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 4.1 договору орендна плата за земельну ділянку площею 1,1001 га розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 224555,43 грн. на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі.
Пунктом 4.2 договору передбачено, що розмір орендної плати встановлюється згідно рішень Одеської міської ради у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах передбачених законодавством. Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням коефіцієнтів індексації, у порядку визначеному законодавством.
За умовами п. 4.3 договору орендна плата сплачується орендарем рівними частками за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця на вказані в договорі реквізити.
За положеннями п. 4.4 договору орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності.
Згідно п. 4.6 договору орендар надає виконавчому органу Одеської міської ради щодо забезпечення реалізації повноважень Одеської міської ради у галузі земельних відносин копію платіжного документу щодо внесеної орендної плати за його вимогою.
Відповідно до п. 5.1 договору земельна ділянка передається в оренду Приватному підприємству “Мода” для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території.
Пунктом 5.2 договору передбачено, що категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель - В.03,15 (для будівництва та обслуговування Інших будівель громадської забудови).
За умовами п. 5.3 договору умови збереження стану об`єкта оренди: забезпечення належного санітарного, протипожежного, екологічного стану земельної ділянки, будівель і споруд, що розташовані на ній та охорони зелених насаджень.
За положеннями п. 6.1 договору об`єкт оренди за цим договором вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.
Умовами п. 9.1.1., 9.1.3 п. 9.1 визначено, що орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за її цільовим призначенням згідно з п. 5.1. цього договору, додержання орендарем екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, державних стандартів, норм і правил, проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів; вимагати дострокового розірвання договору у разі невиконання орендарем його обов`язків, передбачених Законом України “Про оренду землі”, цим договором, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно п. 9.2 договору орендодавець зобов`язаний передати у користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору оренди, та придатну для використання за цільовим призначенням; здійснювати контроль за використанням земельної ділянки відповідно до її цільового призначення та умов її надання.
В п. 9.3.1., 9.3.2. п. 9.3 договору вказано, що орендар має право приступати до використання земельної ділянки після державної реєстрації права оренди земельної ділянки відповідно до закону; самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору.
Відповідно до п. 9.4.1., 9.4.3 п. 9.4 договору орендар зобов`язаний виконувати встановлені щодо об`єкта оренди зобов`язання, додержувати вимог, встановлених Законом України “Про оренду землі”, виконувати обов`язки відповідно до умов договору і Земельного кодексу України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, згідно з п. 5.1. договору.
Пунктом 12.3 договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
За умовами п. 12.4 договору розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
За положеннями п. 14.1 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його нотаріального посвідчення. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону та виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.
Як вбачається зі змісту договору, цей договір посвідчено приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Калгановою М.В. 26.04.2017 р. та зареєстровано в реєстрі за № 105.
Таким чином відповідно до п. 14.1 договору оренди земельної ділянки, вказаний договір набрав чинності з 26.04.2017 р., тобто із дня його нотаріального посвідчення.
Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5103925092017 від 18.01.2017 р., цільовим призначенням земельної ділянки за кадастровим номером 5110136900:31:002:0080, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , площею 1,1001 га, визначено саме для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земель – землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки – для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території.
Також згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 85949705 від 26.04.2017 р. право оренди земельної ділянки площею 1,1001 га, за адресою: м. Одеса, проспект Академіка Глушка, земельна ділянка 17-А (кадастровий номер 5110136900:31:002:0080), за ПП “Мода” було зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 26.04.2017 р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Калгановою М.В.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про набуття ПП “Мода” 26.04.2017 р. права оренди на вищевказану земельну ділянку згідно договору оренди від 26.04.2017 р., тобто з дня державної реєстрації права оренди.
Як свідчать матеріали справи, ПП “Мода? було отримано в Управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради містобудівні умови і обмеження за вих. № 01-06/82 від 18.05.2017 р. забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 . АДРЕСА_3 17-А, щодо об`єкта будівництва – нове будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом.
В той же час, 17.10.2017 р. за № ОД 010172901570 Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було зареєстроване повідомлення про початок виконання підготовчих робіт / про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, подане ТОВ ПП “Мода?, згідно з яким останній в порядку ст. 35 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності? повідомив про початок виконання підготовчих робіт, необхідних для здійснення нового будівництва 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_3 17-А, яка розташована на земельній ділянці, що перебуває в користуванні ПП “Мода? відповідно до умов договору оренди від 26.04.2017 р.
При цьому з матеріалів справи вбачається, що 26.09.2018 р. Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради надано Приватному підприємству “Мода? дозвіл № ОД 112182691771 на будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 .
Так, 09 липня 2019 року Відділом самоврядного контролю за використанням і охороною земель дотримання земельного законодавства Управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради було здійснено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 09.07.2019 р. У вказаному акті зазначено, що за результатами огляду встановлено, що на теперішній час на зазначеній земельній ділянці розташована капітальна одноповерхова будівля (на схемі зазначено зеленим кольором) та тимчасова споруда (на схемі зазначено червоним кольором), площа яких складає відповідно 0,0058 га та.0025 га. Всі інші будівлі та споруди знесено, тобто угіддя під капітальною одноповерховою, тимчасовою спорудами зменшені на 0,29 га. Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради ПП “Мода” видані містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки від 18.05.2017 року №95 на будівництво 16-24 поверхового 4-х секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 . Згідно даних Єдиного реєстру Державного архітектурно-будівельної інспекції України 26.09.2018 року управлінням Державного архітектурно-будівельної інспекції Одеської міської ради надано дозвіл на будівельні роботи № ОД 112182691771 “Будівництво 16 поверхового 4-х секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 . Крім того, 17.10.2017 року за № ОД 010172901570 було зареєстровано повідомлення про початок виконання підготовчих робіт “Будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями і підземним паркінгом; Одеська обл., м. Одеса, АДРЕСА_4 . АДРЕСА_3 , 17-А”. Таким чином, в акті перевірки вказано, що ПП “Мода” на зазначеній земельній ділянці планує будувати 16 поверховий 4-х секційний житловий будинок з торгово-офісними приміщеннями та підземним паркінгом, для чого знесло існуючі будівлі та споруди, що розташовувались на земельній ділянці. Відповідно до п. 5.1 договору земельна ділянка передається ПП “Мода” для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі. Також встановлено, що на земельній ділянці не забезпечено належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки. Таким чином, орендарем порушено п. 9.4.3. договору оренди землі, а саме використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, згідно п. 5.1. договору забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки, будівель і споруд, розташованих на ній”.
Водночас, як вбачаться з матеріалів справи, 27.09.2019 р. Наказом Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради № 01-13/398ДАБ “Про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт № ОД 112182691771 від 26.09.2018 року? анульовано дозвіл на виконання будівельних робіт № ОД 112182691771 від 26.09.2018 року “Будівництво 16-поверхового 4-секційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 ?, замовник – Приватне підприємство “Мода”.
Також згідно наказу Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради від 27.09.2019 р. № 01-13/399ДАБК скасовано право на виконання підготовчих робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання підготовчих робіт № ОД 010172901570 “Будівництво 16-поверхового 4-секційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 ?, замовником якого є Приватне підприємство “Мода”.
Наразі за ствердженнями позивача, відповідач в порушення умов цільового використання спірної земельної ділянки, визначеного договором оренди землі від 26.04.2017 р., здійснив знесення існуючих на спірній земельній ділянці будівель та споруд та виконував підготовчі роботи щодо будівництва 16-24 поверхового чотирьох секційного житлового будинку з торгово-офісними приміщеннями і підземним паркінгом, про що зазначено безпосередньо у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, зареєстрованому 17.10.2017 року № ОД 010172901570, тобто розпочато використання земельної ділянки саме для будівництва цього об`єкта житлового призначення, а не експлуатації неіснуючої нежитлової будівлі адміністративного призначення. Викладені обставини зумовили звернення позивача до суду із даним позовом про розірвання спірного договору оренди землі.
Згідно положень ст. 1 Закону України “Про оренду землі”, ст. 93 Земельного кодексу України визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України “Про оренду землі”.
Положеннями ст. 13 Закону України “Про оренду землі” передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 17 Закону України “Про оренду землі” об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
За положеннями ст. 24 Закону України “Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Відповідно до статті 25 Закону України “Про оренду землі” орендар земельної ділянки має право, зокрема, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.
Згідно зі ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
Виходячи з положень п. 9.4.1., 9.4.3. п. 9.4 договору оренди від 26.04.2017 р. орендар зобов`язаний виконувати встановлені щодо об`єкта оренди зобов`язання, додержувати вимог, встановлених Законом України “Про оренду землі”, виконувати обов`язки відповідно до умов договору і Земельного кодексу України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, згідно з п. 5.1. договору.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про землеустрій? цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Отже, основою для визначення цільового призначення земельної ділянки є її належність до відповідної категорії земель і відповідного способу використання. Поділ земельного фонду країни на категорії передбачено Земельним кодексом.
При цьому, в силу положень ст. 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.
До земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії (ст.18 Земельного Кодексу України).
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення;
ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
є) землі лісогосподарського призначення;
є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Отже, усі землі у межах України мають своє цільове використання, як це передбачено статтею 19 Земельного кодексу України, цільове використання земельних ділянок є одним із принципів земельного законодавства. За змістом статей 91, 96 Земельного кодексу України як власники, так і землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Частиною 1 ст. 20 ЗК України передбачено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Отже, зміна цільового призначення земельних ділянок (тобто переведення земельної ділянки з однієї категорії, визначеної ч. 1 ст. 19 ЗК України в іншу) здійснюється за проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури.
Водночас, відповідно до ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Отже, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником (користувачем) самостійно.
Так, як вбачається з п. 7 містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки – цільове призначення земельної ділянки визначено наступним чином: згідно з договором оренди земельної ділянки від 26.04.2017 р., зареєстрованим в реєстрі за № 105 – для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території; згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (земельну ділянку) про реєстрацію іншого речового права від 26.04.2017 р., індексний номер витягу: 85949705 – для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земель - землі житлової та громадської забудови. При цьому п. 8 вказаних містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки передбачені посилання на містобудівну документацію: генеральний план населеного пункту, план зонування, детальний план території та рішення про їх затвердження (у разі наявності): “План зонування території м. Одеси” (зонінг), затверджений рішенням Одеської міської ради від 19.10.2016 р. № 1316-VІІ, “Генеральний план м. Одеси”, затверджений рішенням Одеської міської ради від 25.03.2015 р. № 6489- VІ.
Пунктом 5.1 договору оренди землі від 26.04.2017 р. земельна ділянка передається в оренду Приватному підприємству “Мода” для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території.
Водночас, як встановлено сторонами пунктом 5.2 договору оренди землі від 26.04.2017 р. - категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови; вид цільового призначення згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель - В.03,15 (для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови).
При цьому, в пункті 9.3.2 договору оренди землі від 26.04.2017 р. відповідачу надано право самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до призначення земельної ділянки та умов договору.
Крім того, як встановлено судом вище, згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5103925092017 від 18.01.2017 р. цільовим призначенням земельної ділянки за кадастровим номером 5110136900:31:002:0080, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , площею 1,1001 га, визначено - для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, категорія земель – землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки – для експлуатації, обслуговування нежитлової будівлі адміністративного призначення та благоустрою прилеглої території.
Отже, цільове призначення земельної ділянки відповідно до законодавчо встановлених категорій земель визначається на підставі документації із землеустрою, а порядок використання земельної ділянки в межах певної категорії визначається землекористувачем самостійно, проте з обов`язковим дотриманням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Таким чином, господарський суд зауважує, що зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель не є зміною її цільового призначення, а отже, не потребує проходження процедур, які відповідно до земельного законодавства України застосовуються при зміні цільового призначення (розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, його затвердження тощо).
Єдина умова, яку встановлює ч. 5 ст. 20 ЗК України при самостійному визначені виду використання земельної ділянки її власником/користувачем, є дотримання вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, та необхідність урахування містобудівної документації та документації із землеустрою.
Вказаної позиції дотримується також Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 31.07.2019 р. по справі № 806/5308/15.
Таким чином, виходячи з викладеного вище та враховуючи частину 5 статті 20 Земельного кодексу України, суд доходить висновку, що у даному випадку має місце лише зміна виду використання земельної ділянки її користувачем в межах однієї категорії земель, а саме земель житлової та громадської забудови, а не використання її відповідачем не за цільовим призначенням.
При цьому господарський суд зазначає, що ПП “Мода? було отримано в Управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради містобудівні умови і обмеження за вих. № 01-06/82 від 18.05.2017 р. забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_3 , щодо об`єкта будівництва – нове будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом, а також 17.10.2017 р. за № ОД 010172901570 Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було зареєстроване повідомлення про початок виконання підготовчих робіт / про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт, подане ТОВ ПП “Мода?. При цьому, 26.09.2018 р. саме Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради було надано Приватному підприємству “Мода? дозвіл № ОД 112182691771 на будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_3 . Вказане свідчить, що державні органи та органи місцевого самоврядування знали про спорудження будівництво 16-24 поверхового чотирьохсекційного житлового будинку з торгово-офісним приміщенням і підземним паркінгом на спірній земельній ділянці і з цим погоджувалися.
Водночас, підстави для розірвання договору визначені Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України та Законом України “Про оренду землі”.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За приписами ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Згідно ст. 142 Земельного кодексу України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
За приписами ст. 32 Закону України “Про оренду землі” на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно п. 12.3 договору від 26.04.2017 р. дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Як встановлено судом, зміна виду використання земельної ділянки її користувачем не є підставою для розірвання спірного договору оренди землі від 26.04.2017 р..
Враховуючи викладені обставини, суд вважає позовні вимоги Одеської міської ради про розірвання укладеного між сторонами договору оренди землі від 26.04.2017 р. щодо земельної ділянки площею 1,1001 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , у зв`язку з використанням відповідачем земельної ділянки не за цільовим призначенням необґрунтованими, не доведеними належними та допустимими доказами.
При цьому оскільки судом було встановлено відсутність підстав для розірвання спірного договору оренди землі від 26.04.2017 р., суд вважає безпідставними вимоги позивача про зобов`язання Приватного підприємства “Мода” повернути на користь Одеської міської ради земельну ділянку площею 1,1001 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 , кадастровий номер: 5110136900:31:002:0080, з огляду на те, що вказана вимога є похідною від вимоги про розірвання договору оренди землі.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Одеської міської ради до Приватного підприємства “Мода” про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку не відповідають фактичним обставинам справи і вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Вказані положення ЦК кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України.
У зв`язку з тим, що рішення відбулось не на користь позивача, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем при подачі позову, відносяться за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Одеської міської ради до Приватного підприємства “Мода” про розірвання договору оренди землі та зобов`язання повернути земельну ділянку відмовити.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом 20-денного строку з моменту складання повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07 листопада 2019 р.
Суддя В.С. Петров