Провадження№ 2/747/206/19
У Х В А Л А
16.10.2019 року смт Талалаївка
Талалаївський районний суд Чернігівської області в складі головуючої судді Тіщенко Л.В. за участю секретаря Зірки В.П., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , до Моторного (транспортного) страхового бюро України про стягнення страхового відшкодування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась із зазначеним позовом до відповідача. Ухвалою судді Талалаївського районного суду від 05 вересня 2019 року було відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено справу розглядати без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та призначено судове засідання на 10.00 год. 16 жовтня 2019 року, про що учасники справи повідомлені належним чином. До початку першого судового засідання представником відповідача подано до суду відзив на позов та клопотання про залучення до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_3 . Своє клопотання представник відповідача мотивує тим, що позивач звернувся до відповідача з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної смертю фізичної особи, яку спричинив своїми неправомірними діями ОСОБА_3 , що встановлено вироком Талалаївського районного суду від 27.02.2019 року. В подальшому в разі задоволення позову відповідач матиме регресні вимоги до ОСОБА_3 в сумі задоволених позовних вимог.
Розглянувши клопотання представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.
Положенням ч.1 ст. 53 ЦПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі, коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою сторін.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для подання позову стали неправомірні дії ОСОБА_3 , якого засуджено вироком Талалаївського районного суду від 27.02.2019 року за ч.2 ст. 286 КК України до шести років двадцяти п`яти днів позбавлення волі, і які спричинили смерть потерпілого ОСОБА_4 , батька неповнолітнього ОСОБА_2 , законним представником якого виступає позивач ОСОБА_1
Правовим обґрунтуванням позову є Закон України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», оскільки цивільно-правова відповідальність водія ОСОБА_3 на момент скоєння злочину, що спричинив смерть потерпілого, не була застрахована. Згідно ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Статтею 1188 ЦК України передбачено, що шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме – шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується виною особою.
Під час розгляду кримінального провадження відносно ОСОБА_3 потерпілими цивільний позов не заявлявся, тобто, питання відшкодування шкоди, спричиненої винною особою, не розглядалось. Статтею 38 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника, водія транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність. Незалучення зазначеної третьої особи до участі у справі може в подальшому потягти за собою наслідки, передбачені ст. 54 ЦПК України, що призведе до порушення законних прав відповідача на регресний позов.
Поскільки цивільно-правова відповідальність ОСОБА_3 на час вчинення ДТП не була застрахована, рішення по даній цивільній справі може вплинути на обовязок ОСОБА_3 відшкодувати спричинену злочином шкоду, тому у суду є всі підстави для залучення ОСОБА_3 до участі у справі у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору із направленням йому копії позовної заяви з додатками та роз`ясненням прав, передбаченим ЦПК України для третіх осіб. Згідно матеріалів кримінального провадження № 747/799/18 ОСОБА_3 для відбування покарання вибув із Чернігівського СІЗО до Північно-Східного МРУ в ДУ «Харківська УПВ № 27».
Так як для належного повідомлення третьої особи про розгляд цивільної справи та виконання передбачених ЦПК України вимог потрібен значний час, у розгляді справи необхідно оголосити перерву.
Керуючись ст. 53, 54 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Залучити до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_3 , який на даний час перебуває в ДУ «Харківська УВП № 27» (вул. Полтавський шлях, 99 м. Харків), направивши йому копію позовної заяви з додатками.
Встановити ОСОБА_3 , як третій особі, строк для надання пояснень щодо позову або відзиву на позов – десять днів з дня отримання копії позовної заяви з додатками, попередивши, що у разі їх ненадання у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Роз`яснити, що у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи підписуються третьою особою або її представником. До пояснень третьої особи застосовуються тотожні для відзиву правила, передбачені ст. 178 ЦПК України. У разі ненадання третьою особою пояснень у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У розгляді справи за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 , до Моторного (транспортного) страхового бюро України, третя особа – ОСОБА_3 , про стягнення страхового відшкодування оголосити перерву до 10.00 год. 06 листопада 2019 року, про що повідомити учасників справи.
Ухвала не оскаржується.
Суддя: Л.В.Тіщенко