Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
_______________________________________________________________________________________
УХВАЛА
"10" жовтня 2019 р. м. Рівне Справа №918/335/17
Господарський суд Рівненської області у складі судді Марач В.В., розглянувши у справі
за заявою ініціюючого кредитора товариства з обмеженою відповідальністю "ЮТ-АГРО ЗЕРНО": вул. Шкільна, 10а, с. Копиткове, Здолбунівський район, Рівненська область, 35720
до боржника Фермерського господарства "Ім. Шевченка": вул. Шкільна, 9, с. Копиткове, Здолбунівський район, Рівненська область, 35720
про визнання банкрутом,
скаргу ОСОБА_1 на дії ліквідатора
Без виклику сторін.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Рівненської області від 30.01.2018р. Фермерське господарство "Ім. Шевченка" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Ткачука Д.В..
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 05.02.2019 року продовжено строк ліквідаційної процедури та повноважень ліквідатора на шість місяців.
15.04.2019р. через відділ канцелярії та документального забезпечення суду від ОСОБА_1 надійшла скарга на дії ліквідатора, в якій просить:
- визнати неправомірними дії ліквідатора ФГ «Ім. Шевченка» арбітражного керуючого Ткачука Дмитра Володимировича щодо відмови у поверненні ОСОБА_1 комбайну марки CASE 1666 (свідоцтво про реєстрацію машини Серія НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , 1993 року випуску); двох жаток (кукурудзяна та зернова); решет на зернові культури в кількості 2 шт.; шнеків бункера в кількості 2 шт.; що знаходяться на території Ремонтно-тракторної майстерні ФГ «Ім. Шевченка» за адресою: вул.Тракторна, 8, с.Копитків, Здолбунівського району, Рівненської області;
- зобов`язати ліквідатора ФГ «Ім. Шевченка» арбітражного керуючого Ткачука Дмитра Володимировича повернути ОСОБА_2 комбайн марки CASE 1666 (свідоцтво про реєстрацію машини Серія НОМЕР_1 ), реєстраційний номер НОМЕР_2 , 1993 року випуску; дві жатки (кукурудзяна та зернова); решета на зернові культури в кількості 2 шт.; шнеки бункера в кількості 2 шт., що знаходяться на території Ремонтно-тракторної майстерні ФГ «Ім. Шевченка» за адресою: вул.Тракторна, 8, с.Копитків, Здолбунівського району, Рівненської області.
Дану скаргу ОСОБА_1 обгрунтовує тим, що вказане майно є його власністю, перебуває на території ремонтно-тракторної майстерні ФГ «Ім. Шевченка» без достатніх правових підстав, а дії ліквідатора Ткачука Д.В. щодо відмови в його поверненні є протиправними.
Супровідним листом № 918/335/17/269/19 від 07 березня 2019 р. матеріали справи №918/335/17, в зв`язку із надходженням апеляційної скарги на ухвалу суду від 14.02.2019 року, направлені до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 15.04.2019 року відкладено вирішення питання про прийняття або повернення скарги ОСОБА_1 на дії ліквідатора до повернення матеріалів справи №918/335/17 до Господарського суду Рівненської області.
07.10.2019 року матеріали справи №918/335/17 повернулись до Господарського суду Рівненської області із Верховного суду.
Розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 на дії ліквідатора, суд дійшов висновку про відмову у прийнятті вищевказаної скарги з огляду на наступне.
Як вбачається із матеріалів справи №918/335/17 громадянин ОСОБА_1 не є учасником провадження у справі про банкрутство Фермерського господарства "Ім. Шевченка".
У відповідності до ч.1 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" учасники у справі про банкрутство - сторони, забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.
Відповідно до ст. 41 ГПК України у справах про банкрутство склад учасників справи визначається Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ст. 42 ГПК України учасники справи мають право: ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них витяги, копії, одержувати копії судових рішень; подавати докази; брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; брати участь у дослідженні доказів; ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими визначеними законом процесуальними правами.
Частиною 11 статті 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що дії (бездіяльність) ліквідатора (ліквідаційної комісії) можуть бути оскаржені до господарського суду учасниками справи про банкрутство, права яких порушено такими діями (бездіяльністю).
Відтак, Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Господарським процесуальним кодексом України визначено коло осіб які мають право на звернення до суду із відповідними заявами, клопотаннями та скаргами у справі про банкрутство.
Розгляд скарг на дії (бездіяльність) ліквідатора у ліквідаційній процедурі передбачає певну процедуру звернення із такою скаргою, порядок її розгляду, а також суб`єктний склад осіб, що мають право на звернення з такою скаргою та суб`єктний склад осіб, дії яких можуть бути оскаржені в ліквідаційній процедурі боржника.
При цьому, як вбачається із матеріалів справи № 918/335/17 громадянин ОСОБА_1 не є учасником провадження у справі про банкрутство Фермерського господарства "Ім. Шевченка".
Виходячи з приписів ст.ст. 1, 2, 41 ГПК України, наведених норм Закону про банкрутство - 4, 10, 20, 38, 40, 41, ч. 8 ст. 44, розділу VIII, а також з урахуванням норм ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України спори, які виникають у процесі банкрутства:
- розглядаються в межах провадження у справі про банкрутство;
- за заявою арбітражного керуючого або конкурсного кредитора (або інших учасників справи про банкрутство або учасників спірної угоди);
- в окремому провадженні;
- та із застосуванням способів захисту прав та інтересів, визначених нормами ст. 16 Цивільного кодексу України.
При цьому слід наголосити, що в порядку відокремленої процедури провадження здійснюється як розгляд скарг на дії арбітражного керуючого або інших учасників ліквідаційної процедури, так і спорів, які виникають при проведенні та виконанні результатів аукціонів та заяв про визнання угод недійсними, а також про витребування майна та інше.
Що стосується скарги на дії ліквідатора або інших учасників ліквідаційної процедури, то під час такого розгляду з боку господарського суду здійснюється оцінка лише правомірності дій арбітражного керуючого або іншого учасника ліквідаційної процедури, а її розгляд може мати правові наслідки лише щодо особи, стосовно якої було подано скаргу, але аж ніяким чином не може мати правові наслідки щодо інших учасників справи про банкрутство або зацікавлених осіб.
Зовсім інше стосується розгляду заяв про захист цивільних прав у справі про банкрутство. Розгляд таких заяв відбувається за правилами ГПК України з урахуванням особливостей, передбачених нормами Закону про банкрутство, та із застосуванням інструментів захисту цивільних прав та охоронюваних інтересів, що визначені відповідним інститутом цивільного права.
На підставі викладеного, скарга громадянина ОСОБА_1 на дії ліквідатора Фермерського господарства "Ім. Шевченка" - арбітражного керуючого Ткачука Д.В. не підлягає прийняттю до розгляду у справі про банкрутство Фермерського господарства "Ім. Шевченка".
Керуючись статтями 1, 2, 41 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтями 42, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд-
УХВАЛИВ:
Відмовити громадянину ОСОБА_1 у прийняті скарги на дії ліквідатора Фермерського господарства "Ім. Шевченка" - арбітражного керуючого Ткачука Д.В. у справі про банкрутство Фермерського господарства "Ім. Шевченка".
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення. Ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду, через місцевий суд, що її постановив або безпосереднього до апеляційного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя Марач В.В.