ф
ПОСТАНОВА
Іменем України
13 червня 2019 року
Київ
справа №826/22527/15
адміністративне провадження №К/9901/7432/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугтеплосервіс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва в складі колегії суддів: Кузьменка В.А., Арсірія Р.О., Огурцова О.П. від 11.07.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Шелест С.Б., Глущенко Я.Б., Чаку Є.В. від 13.09.2016 у справі №826/22527/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугтеплосервіс" до Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, треті особи: ПАТ "Український комунальний банк", Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Матвієнка Андрія Анатолійовича про визнання протиправними та скасування постанови та рішення про ввіжгесення до неплатоспроможних,
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лугтеплосервіс" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Лугтеплосервіс") звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило:
- визнати протиправною та скасувати постанову Правління Національного банку України від 12 травня 2015 року №309/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Український комунальний банк" до категорії неплатоспроможних";
- визнати протиправним та скасувати рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 12 травня 2015 року №96 "Про запровадження тимчасової адміністрації у Публічному акціонерному товаристві "Український комунальний банк".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2016 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року, в задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю "Лугтеплосервіс" відмовлено повністю.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.07.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2016 і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування касаційної скарги вказує, що суди попередніх інстанцій безпідставно визнали у якості доказу пояснювальну записку директора Департаменту банківського нагляду НБУ, датовану 12.04.2015, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що суди помилково відкинули покликання позивача на постанову Правління НБУ від 26.08.2014 № 529 "Про окремі питання діяльності банків", згідно з п. 2 якої вирішено не застосовувати до банків, перелік яких додається до вказаної постанови, заходів впливу за умови дотримання ними обмежень, установлених пунктом 3 цієї постанови.
Також наголошує на порушення Національним банком України ст. 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність", оскільки постанова Правління НБУ № 309/БТ від 12.05.2015 "Про віднесення ПАТ "Укркомунбанк" до категорії неплатоспроможних" прийнята через 236 днів після віднесення банку до категорії проблемних.
У поданих письмових запереченнях Фонд гарантування вкладів фізичних осіб просить касаційну скаргу позивача залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.07.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2016 - без змін.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на таке.
У ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що Постановою Правління Національного банку України від 12.05.15 №309/БТ «Про віднесення ПАТ «Український комунальний банк» до категорії неплатоспроможних», ПАТ «Український комунальний банк» віднесено до категорії неплатоспроможних.
На підставі постанови Правління Національного банку України від 12.05.15 №309/БТ виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення «Про запровадження тимчасової адміністрації у ПАТ «Український комунальний банк» №96, яким з 13.02.15 розпочато процедуру виведення ПАТ «Український комунальний банк» з ринку шляхом застосування в ньому тимчасової адміністрації.
Тимчасову адміністрацію у ПАТ «Український комунальний банк» запроваджено строком на три місяці з 13 травня 2015 року по 12 серпня 2015 року включно.
10.08.15 Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення №149 про продовження строків здійснення тимчасової адміністрації та повноважень Уповноваженої особи Фонду на здійснення тимчасової адміністрації у ПАТ «Український комунальний банк» до 12 вересня 2015 року включно.
Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 14.09.15 №604 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Український комунальний банк» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 14.09.15 №169 «Про початок процедури ліквідації ПАТ «Український комунальний банк» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ «Український комунальний банк» строком на 2 роки з 14 вересня 2015 року по 13 вересня 2017 року (включно).
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що оспорюванні рішення прийняті у межах визначених законом повноважень та з урахуванням істотних обставин та підстав, необхідних для їх прийняття.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
За змістом статті 7 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.99 № 679-XIV (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон № 679-XIV) Національний банк виконує такі функції, зокрема: здійснює банківське регулювання та нагляд на індивідуальній та консолідованій основі.
Частинами 1 та 2 ст. 55 Закону № 679-XIV встановлено, що головна мета банківського регулювання і нагляду - безпека та фінансова стабільність банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів. Національний банк здійснює функції банківського регулювання і нагляду на індивідуальній та консолідованій основі за діяльністю банків та банківських груп у межах та порядку, передбачених законодавством України.
Відповідно до змісту ст. 15 Закону № 679-XIV, Правління Національного банку приймає рішення, зокрема, про віднесення банку до категорії проблемних або неплатоспроможних.
Відповідно до ст. 73 Закону України від 07.12.00 № 2121-III Закону України «Про банки і банківську діяльність» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 2121-III) у разі порушення банками або іншими особами, які можуть бути об`єктом перевірки Національного банку України відповідно до цього Закону, банківського законодавства, нормативно-правових актів Національного банку України, його вимог, встановлених відповідно до статті 66 цього Закону, або здійснення ризикової діяльності, яка загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банку, застосування іноземними державами або міждержавними об`єднаннями або міжнародними організаціями санкцій до банків чи власників істотної участі у банках, що становлять загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку та/або стабільності банківської системи, Національний банк України адекватно вчиненому порушенню або рівню такої загрози має право застосувати заходи впливу, до яких зокрема належать: віднесення банку до категорії проблемного або неплатоспроможного.
Частина 1 ст. 76 Закону № 2121-III визначає, що Національний банк України зобов`язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних у разі:
1) не приведення банком своєї діяльності у відповідність із вимогами законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, після віднесення його до категорії проблемних, але не пізніше ніж через 180 днів з дня визнання його проблемним;
2) зменшення розміру регулятивного капіталу або нормативів капіталу банку до однієї третини від мінімального рівня, встановленого законом та/або нормативно-правовими актами Національного банку України;
3) невиконання банком протягом 10 робочих днів поспіль 10 і більше відсотків своїх зобов`язань перед вкладниками та іншими кредиторами;
4) одноразове грубе або систематичне порушення банком законодавства у сфері готівкового обігу, запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, що створює загрозу інтересам вкладників чи інших кредиторів банку.
Згідно з частиною 2 статті 76 Закону № 2121-III, Національний банк України не пізніше дня, наступного за днем прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, повідомляє про це рішення Фонд гарантування вкладів фізичних осіб для вжиття ним заходів, передбачених Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами розгляду пояснювальної записки Департаменту банківського нагляду про необхідність віднесення Банку до категорії неплатоспроможних, складена за результатами безвиїзного банківського нагляду за діяльністю ПАТ «Український комунальний банк», керуючись ст.ст. 7, 15, 55 Закону України «Про національний банк України», ст.ст. 67, 73, 75, 76 Закону України «Про банки і банківську діяльність», гл. 3 розділу І та гл. 13 розділу ІІ Положення про застосування Національним банком України заходів впливу за порушення банківського законодавства, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.08.12 №346, Національним Банком України прийнято постанову 12.05.15 №309/БТ «Про віднесення ПАТ «Український комунальний банк» до категорії неплатоспроможних».
З метою запобігання загрози життю і здоров`ю працівників та клієнтів банків, забезпечення стабільності банківської системи, керуючись статтями 3, 27, 99 Конституції України, статтями 7, 15 Закону України «Про Національний банк України», статтею 66 Закону України «Про банки і банківську діяльність», Законом України «Про боротьбу з тероризмом», розділом I Інструкції щодо організації роботи банківської системи в надзвичайному режимі, затвердженої Постановою Правління Національно банку України від 22 квітня 2014 року, №435, Указом Президента України від 14.04.14, №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», Правління Національного банку України своєю Постановою від 04.08.14 №466 «Про призупинення здійснення фінансових операцій» постановило банкам України призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій у населених пунктах, які не контролюються українською владою.
У зв`язку із зазначеним, ПАТ «Український комунальний банк» прийняло рішення про тимчасове призупинення діяльності, з 01.08.14 до нормалізації ситуації в регіоні, та звернулось до Національного банку України із клопотанням від 31.07.14 №12-127 про блокування роботи банку в системі електронних платежів.
31.08.14 Національним банком України заблоковано початкові платежі через систему електронних платежів Національного банку України на адресу ПАТ «Український комунальний банк» та від ПАТ «Український комунальний банк» на адресу інших учасників системи електронних платежів.
У зв`язку із закінченням дії програмних та апаратних ключів захисту інформації для системи електронних платежів ПАТ «Український комунальний банк» з 17.10.14 тимчасово було виключене з довідника учасників системи електронних платежів.
Останній баланс за формою ІД «Баланс» ПАТ «Український комунальний банк» надіслано до Національного банку України - 31.08.14, а починаючи з 01.08.14 ПАТ «Український комунальний банк» призупинило діяльність і не подавало статистичну звітність до Національного банку України.
З моменту призупинення діяльності акціонери та керівництво ПАТ «Український комунальний банк» не вживали належних заходів для приведення діяльності банку у відповідність до вимог законодавства, у тому числі нормативно-правових актів Національного банку України, зокрема щодо організації роботи в приміщеннях відділень ПАТ «Український комунальний банк» у місті Києві, здійснення державної реєстрації на території, підконтрольній українській владі, з метою виконання своїх зобов`язань перед кредиторами і вкладниками та проведення роботи з позичальниками щодо погашення кредитної заборгованості.
За даними статистичної звітності за формою №611 «Звіт про дотримання економічних нормативів та лімітів відкритої валютної позиції» станом на 01.08.14 ПАТ «Український комунальний банк» допустив порушення економічних нормативів (нормативу миттєвої ліквідності (Н4) та нормативу поточної ліквідності (Н5). Так, значення нормативу миттєвої ліквідності в липні 2014 року не перевищувало 5,84% за нормативного значення не менше ніж 20%, а значення нормативу поточної ліквідності (Н5) станом на 11 липня 2014 року та 21 липня 2014 року становили 39,75% та 38,68% відповідно за нормативного значення не менше ніж 40%.
Крім того, ПАТ «Український комунальний банк» не дотримувалось вимог Положення про порядок формування та зберігання обов`язкових резервів для банків України та філій іноземних банків в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 16.03.06 №91, щодо зберігання на кореспондентському рахунку в Національному банку України середньоарифметичної суми залишків коштів у розмірі, який дорівнює або більший, ніж фактична середньоарифметична сума обов`язкових резервів за звітний період (відхилення протягом липня 2014 року «-« 1,9 млн. грн.).
Наведені порушення стали підставою для прийняття Національним банком України постанови №512/БТ «Про віднесення ПАТ «Український комунальний банк» до категорії проблемних».
Також судами встановлено, що ПАТ «Український комунальний банк» має заборгованість перед Національним банком України за двома кредитами рефінансування в сумі 52,7 млн. грн., в тому числі прострочену заборгованість у сумі 33,4 млн. грн.
Відповідно до постанови Правління Національного банку України від 28.03.14 №177/БТ ПАТ «Український комунальний банк» надано кредит для збереження ліквідності згідно вимог Положення про надання Національним банком України кредитів банкам України для збереження їх ліквідності, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 24.02.14р. №91, у сумі 17,0 млн. грн. строком до 26.03.16, однак, станом на 27.04.15 залишок заборгованості за кредитом становив 15,0 млн. грн. (заборгованість прострочена), за простроченими нарахованими процентами - 2,2 млн. грн.
Згідно з постановою Правління Національного банку України від 12.05.14 №274/БТ відповідно до вимог Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.07.10 №327, ПАТ «Український комунальний банк» надано стабілізаційний кредит у сумі 34,0 млн. грн. строком до 13.05.16, однак, станом на 26.04.15 залишок заборгованості за кредитом становив 32,1 млн. грн., (у тому числі прострочена заборгованість становила 12,8 млн. грн.), за простроченими нарахованими процентами - 3,4 млн. грн.
У заставу за кредитом для збереження ліквідності надано майнові права за кредитними договорами, укладеними ПАТ «Український комунальний банк» з позичальниками, за стабілізаційним кредитом - іпотеку (власні приміщення ПАТ «Український комунальний банк»).
Останнє погашення заборгованості за стабілізаційним кредитом, кредитом для збереження ліквідності та за нарахованими відсотками ПАТ «Український комунальний банк» здійснив у червні 2014 року, проте, з липня 2014 року за ПАТ «Український комунальний банк» обліковується прострочена заборгованість за вищезазначеними кредитами та процентами.
Починаючи з 01.03.15 ПАТ «Український комунальний банк» не виконало 10 і більше відсотків своїх зобов`язань перед Національним банком України, у зв`язку з чим, станом на 27.04.15 невиконані зобов`язання ПАТ «Український комунальний банк» перед Національним банком України становили 12,5% від зобов`язань цього банку, обсяг яких за даними останнього балансу банку станом на 01.08.14 становив 266,8 млн. грн.
П. 3 ч.1 ст. 76 Закону № 2121-III визначено, що у разі невиконання банком протягом 10 робочих днів поспіль 10 і більше відсотків своїх зобов`язань перед вкладниками та іншими кредиторами, Національний банк України зобов`язаний прийняти рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Крім того, судами встановлено, що на адресу НБУ надходили численні звернення та скарги від клієнтів банку щодо неналежного фінансового обслуговування (затримка виплати заробітної плати, неперерахування коштів; невиплата депозитів тощо).
Таким чином, колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відповідність оскаржуваних рішень вимогам закону.
Щодо покликання позивача на те, що суди попередніх інстанцій безпідставно визнали у якості доказу пояснювальну записку директора Департаменту банківського нагляду НБУ датовану 12.04.2015, яка має численні недоліки та суперечності, Верховний Суд вказує наступне.
Відповідно до ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
Слід зазначити, що судами попередніх інстанції досліджено та надано оцінку пояснювальній записці директора Департаменту банківського нагляду НБУ, датованій 12.04.2015. Натомість, суд касаційної інстанції не має права вирішувати питання про достовірність такого доказу.
Щодо доводів позивача про порушення Національним банком України ст. 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність", оскільки постанова Правління НБУ № 309/БТ від 12.05.2015 "Про віднесення ПАТ "Укркомунбанк" до категорії неплатоспроможних" прийнята через 236 днів після віднесення банку до категорії проблемних слід зазначити наступне.
У відповідності до положень ст. 75 Закону України "Про банки І банківську діяльність" у період до 180 днів проблемний банк зобов`язаний привести свою діяльність у відповідність із вимогами законодавства та протягом семи днів повідомити Національний банк України про заходи, які він вживатиме з метою приведення своєї діяльності у відповідність із вимогами законодавства, а Національний банк України приймає рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, або про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.
Разом з тим, зі змістовного аналізу ч. 1 ст. 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність" вбачається, що відсененню банку до категорії проблемних з наданням 180 денного терміну для приведення своєї діяльності у відповідність із вимогами законодавства обов`язково передує прийняття рішення про визнання банку неплатоспроможним на підставі п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність". В інших випадках за наявності підстав, визначених п. 2 - 6 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про банки і банківську діяльність" Національний банк України зобов`язаний віднести банк до категорії неплатоспроможних незалежно від перебування банку в категорії проблемних та надання строку для приведення своєї діяльності у відповідність до законодавства.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для віднесення ПАТ "Укркомунбанк" до категорії неплатоспроможних, серед іншого, було порушення п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 176 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
Таким чином, за наявності підстав, визначених п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 176 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Національний банк України був зобов`язаний віднести ПАТ "Укркомунбанк" до категорії неплатоспроможних незалежно від наявності постанови про віднесення його до категорії проблемних чи перебігу 180 деного терміну, визначеного ст. 75 Закону України "Про банки і банківську діяльність".
Безпідставним є покликання позивача на постанову Правління НБУ від 26.08.2014 № 529 "Про окремі питання діяльності банків", згідно з п. 2 якої вирішено не застосовувати до банків, перелік яких додається до вказаної постанови, заходів впливу за умови дотримання ними обмежень, установлених пунктом 3 цієї постанови, оскільки, як зазначено вище, за наявності підстав, визначених п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 176 Закону України "Про банки і банківську діяльність", Національний банк України був зобов`язаний віднести ПАТ "Укркомунбанк" до категорії неплатоспроможних.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів попередніх інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди всебічно перевірили обставини справи, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Лугтеплосервіс" залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 вересня 2016 року залишити без змін.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
Л.Л. Мороз
А.І. Рибачук ,
Судді Верховного Суду