465/7322/17
2/465/499/19
У Х В А Л А
підготовчого судового засідання
07.02.2019 р.Франківський районний суд м.Львова у складі-Головуючого
судді Гулієвої М.І.
при секретарі Жовнір Р.С.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м.Львові клопотання позивача по справі за позовом ОСОБА_1 до Центру соціальної-психологічної допомоги у Львівській області про визнання дій незаконними, протиправними, перевищення службових повноважень, стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
в с т а н о в и в
у провадженні суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Центру соціальної-психологічної допомоги у Львівській області про визнання дій незаконними, протиправними, перевищення службових повноважень, стягнення матеріальної та моральної шкоди.
У судовому засіданні позивачка заявила клопотання про звільнення від сплати судового збору,посилаючись на те,що з лютого 2017р.вона не працює,за період з квітня 2017р.по січень 2018р. отримала дохід в сумі 20457,36грн., у її сім»ї лише вона має дохід,який є значно меншим від рівня прожиткового мінімуму.
Заслухавши позивачку,яка дане клопотання підтримала,представника відповідача,яка при вирішенні даного питання покладається на розсуд суду,дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання слід задоволити.
Як встановлено судом, позивачкою заявлено позовні вимоги про визнання дій незаконними, протиправними, перевищення службових повноважень, стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Судовий збір при подачі позову не сплачено,у зв»язку з чим позов відповідно до ухвали суду від 27.12.17р.залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків, ухвалою від 08.02.18р.вказаний строк продовжено за клопотанням позивачки. 15.02.18р.позивачкою надіслано на адресу суду клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того,що положення п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду позов ,що стосується його прав і обов"зків.Однак,право на суд не є абсолютним і може бути піддане обмеженням,тому,що право на доступ до суду потребує регулювання з боку держави.Разом з тим такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою,щоб завдати шкоди суті цього права та мають переслідувати законну мету.
Положеннями ст.8 Закону України"Про судовий збір"передбачено право суду з врахуванням матеріального стану сторони , відстрочити,розстрочити сплату судового збору,зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.
Аналогічні положення містяться в ст.136 ЦПК УКраїни.
З метою забезпечення доступу до правосуддя, враховуючи майновий стан позивачки,яка не працює,отримує мінімальний дохід, що підтверджується наданими суду довідками, суд вважає,що клопотання слід задоволити.
Керуючись ст.136 ЦПК України,суд,-
у х в а л и в
Клопотання задоволити.
Звільнити позивача ОСОБА_1від сплати судового збору за подачу позову до Центру соціальної-психологічної допомоги у Львівській області про визнання дій незаконними, протиправними, перевищення службових повноважень, стягнення матеріальної та моральної шкоди.
Суддя М.І.Гулієва