Справа № 711/7760/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2018 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого – судді Кондрацької Н.М.
при секретарі Мелещенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Придніпровського районного суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини. Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 27.10.2011 між сторонами був укладений шлюб. Від даного шлюбу мають неповнолітню дитину: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Дитина постійно хворіє. Згідно законодавства дитині повинен бути забезпечений належний рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Відповідач участі в матеріальному забезпеченні сина не приймає, працює.
Просить суд стягнути з відповідача на користь позивача аліменти на утримання сина в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно. Починаючи стягнення з дня подачі позову до суду і до повноліття дитини. Також просить стягнути з відповідача на її користь витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2550 грн.
Ухвалою судді від 19.10.2018 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
До початку розгляду справи, позивач ОСОБА_1 подала до суду заяву про зміну предмету позовних вимог та просила стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання сина в розмірі 6000 грн. щомісячно до досягнення сином повноліття.
Відповідач ОСОБА_2 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив задовольнити позов частково та стягнути з нього аліменти на утримання дитини в розмірі 1500 грн., так як сума аліментів, яку бажає стягнути позивач є для нього непомірною. На даний час він отримує незначний прибуток (дохід) і не спроможний сплачувати аліменти в розмірі 6000 грн. крім того, він проживає разом із своєю мамою ОСОБА_4, яка є пенсіонером, отримує незначну пенсію, потребує поліпшення свого стану здоров’я.
В судовому засіданні представник позивача адвокат ОСОБА_5 зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача на користь позивача аліменти на утримання сина в розмірі 3000 грн. щомісячно до повноліття дитини.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 визнав позовні вимоги частково та просив стягнути з нього аліменти на утримання сина в розмірі 1500 грн. щомісяця і до повноліття дитини.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до свідоцтва про шлюб серії 1-СР № 082087, 27.10.2011 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстрували шлюб в Відділі державної реєстрації актів цивільного стану по м. Черкаси Черкаського міського управління юстиції.
Сторони є батьками неповнолітньої дитини: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії І-СР № 165419.
Неповнолітня дитина проживає з позивачем, що підтверджується довідками про реєстрацію місця проживання особи.
Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Частина 3 ст. 181 СК України передбачає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.184 СК України, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Як зазначив відповідач у відзиві на позовну заяву та в судовому засіданні, він має незначний мінливий прибуток (дохід).
При визначенні розміру аліментів, суд враховує те, що обов’язок утримувати дитину є рівною мірою обов’язком матері і батька. Відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік» встановлений прожитковий мінімум для дітей віком від 06 до 18 років в розмірі 1 944 грн..
Отже, з урахуванням вимог ст. 182 СК України та обставин встановлених під час судового розгляду, суд вважає необхідним визначити розмір аліментів, які підлягають стягненню із відповідача на утримання сина у розмірі 1500 грн..
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, рішення підлягає до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць.
Частиною 2 ст.184 СК України, визначено, що розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру. До таких доходів відноситься в тому числі і розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ч.1 ст.191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.
Згідно частин 1, 2 ст.15 ЦПК України, учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов’язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 137 ЦПК України врегульовано порядок розподілу витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно ст.137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов’язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
В матеріалах справи містяться: витяг з договору про надання правової допомоги від 05.09.2018; опис робіт (наданих послуг) виконаних адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги від 14.09.2018; квитанція від 12.09.2018 про оплату позивачем за надані адвокатом послуги на загальну суму 2550 грн.
У новій редакції ЦПК України відсутня норма стосовно обмеження або граничного розміру компенсації витрат на правничу допомогу. Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким процесуальні кодекси викладені у новій редакції,Закон України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» визнано таким, що втратив чинність. Відтак, на сьогодні закон не обмежує розмір компенсації витрат на професійну правничу допомогу, однак він має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (наданих послуг); обсягом наданим адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або ) значенням справи для сторони.
Проаналізувавши матеріали справи, вирішуючи питання про відшкодування витрат на професійну правову допомогу при розгляді справи в суді, суд приймає до уваги обставини справи, умови укладеного договору про надання адвокатських послуг від 05.09.2018, співмірність винагороди за надані юридичні послуги зі складністю справи; час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт та вважає за достатнє стягнути витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 2500 грн.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави в сумі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 180-184, 191 СК України, ст.19, 81, 264-265 ЦПК України суд,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів – задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_4, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_6, ІПН НОМЕР_2, проживаючої за адресою ІНФОРМАЦІЯ_7, аліменти на утримання неповнолітньої дитини – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1500 (одна тисяча п’ятсот) щомісячно, починаючи з дня пред’явлення позову 14.09.2018 до досягнення дитиною повноліття
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_4, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_6, ІПН НОМЕР_2, проживаючої за адресою ІНФОРМАЦІЯ_7, витрати на професійну правничу допомогу у сумі 2550 (дві тисячі п’ятсот п’ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_3, ІПН НОМЕР_1, проживаючого ІНФОРМАЦІЯ_4, на користь на користь держави судовий збір у розмірі 704, 80 грн.
Допустити до негайного виконання судове рішення в межах суми платежу за один місяць.
Повний текст рішення буде виготовлений 17.12.2018.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через Придніпровський районний суд м. Черкаси, шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий:
ОСОБА_6