Провадження № 1-кп/702/2/17
Справа № 702/716/14-к
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2018 року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
з участю секретарів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Умань Черкаської області, українки, громадянки України, освіта повна вища, незаміжньої, має на утриманні сина ОСОБА_6 , 1997 року народження, не працює, проживає по АДРЕСА_1 , раніше не судимої, за ч. 1 ст. 367 КК України,
з участю сторін та інших учасників судового провадження:
прокурорів: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
захисників: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,
обвинуваченої - ОСОБА_5 ,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_5 обвинувачується в тому, що працюючи згідно розпорядження голови Монастирищенської районної державної адміністрації №122-к від 09 вересня 2010 року на посаді начальника відділу культури і туризму Монастирищенської РДА, юридична адреса: м. Монастирище, вул. Леніна, 121, Черкаської області та відповідно до своєї посадової інструкції, затвердженої 10 вересня 2010 року заступником голови районної державної адміністрації, будучи наділеною повноваженнями по здійсненню керівництва діяльністю відділу культури і туризму районної державної адміністрації; сумлінно виконувати обов`язки, визначені ст. 10 Закону України «Про державну службу»; представляти інтереси району в галузі культури і туризму у відносинах з юридичними і фізичними особами; розпоряджатися коштами відділу культури і туризму в межах затвердженого кошторису витрат на його утримання; затверджувати положення про підрозділи служби районного відділу культури і туризму, функціональні обов`язки його працівників; затверджувати договори про співробітництво і взаємодію із закладами культури і туризму; видавати накази в межах своєї компетенції, організувати і контролювати їх виконання; заохочувати та накладати дисциплінарні стягнення на працівників відділу культури і туризму, керівників культури району; нести відповідальність за зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури і туризму; розглядати листи, заяви, скарги громадян; здійснювати керівництво радою при районному відділі культури і туризму; працювати над перспективою розвитку культури та сприяти розвитку, відродженню та збереженню культурних традицій українського народу; розробляти проекти цільових програм та прогнозів розвитку мережі державних закладів культури, комплексного вирішення проблем галузі в районі; організовувати виконання і здійснювати контроль за виконанням рішень органів виконавчої влади вищого рівня щодо розвитку культури і туризму; призначати та звільняти керівників закладів культури і туризму району; сприяти створенню і організації діяльності при закладах культури і колективів художньої самодіяльності, організації надання закладами культури і туризму платних послуг населенню; дбати про забезпечення закладів культури і туризму кадрами спеціалістів; здійснювати контроль за організацією підвищення кваліфікації працівників закладів культури і туризму району; контролювати дотримання законодавства в державних закладах культури і туризму району; начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації повинен знати Закони України, Укази та розпорядження Президента України, постанови і рішення Верховної Ради України, Уряду України, які визначають розвиток української культури і туризму; керівні матеріали Міністерства культури і туризму України, обласної і районної державної адміністрації, обласної і районної рад з питань культурно-просвітницької роботи; сучасні форми і методи діяльності установ культури і туризму, передовий досвід; основи трудового законодавства; відповідати за додержання правил охорони праці та техніки безпеки у закладах культури і туризму району; вживати заходів, спрямованих на розвиток творчої ініціативи трудових колективів, сприяти соціальному захисту працівників у галузі, тобто займаючи посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов`язків, і таким чином являючись службовою особою, вчинила службову недбалість.
Так, у 2011 році ТОВ «ВКФ» Світ Будівельних Технологій» в особі директора ОСОБА_12 укладено договір № 19/06/11 від 21.07.2011 з відділом культури і туризму Монастирищеиської РДА в особі начальника відділу ОСОБА_13 на виконання капітального будівництва частини покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в м.Монастирище Черкаської області по вул. Леніна, 124.
Згідно умов вказаного договору до 31 грудня 2011 року передбачено використання коштів на суму 275000 грн., у тому числі ПДВ 45833,30 грн.
Упродовж з липня 2011 року по грудень 2011 року ОСОБА_5 здійснювала обов`язки, відповідно до своєї посадової інструкції, затвердженої 10 вересня 2010 року та неналежно виконуючи їх через несумлінне ставлення до них, в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, порушуючи вимоги ч.3 ст. 26, п. 6 ст. 46 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-V1, (Розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх закладах та у підвідомчих бюджетних установах. Внутрішнім контролем є комплекс заходів, що застосовуються керівником для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань, планів і вимог щодо діяльності бюджетної установи та її підвідомчих установ; стадіями виконання бюджету за видатками та кредитуванням є: використання товарів, робіт і послуг для виконання заходів бюджетних програм); п. 1 ст. 3, п. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996 (метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства; підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи), п. 10, 11 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 «Будівельні контракти», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2001 № 205 (дохід за будівельним контрактом включає передбачену будівельним контрактом ціну, а також суму відхилень, претензій та заохочувальних виплат за будівельним контрактом; дохід за будівельним контрактом оцінюється за справедливою вартістю активів, які вже отримані або підлягають отриманню), п. 10 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку № 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 № 290 (дохід, пов`язаний з наданням послуг визнається, виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції. Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності всіх наведених нижче умов: можливості достовірної оцінки доходу; імовірності надходження економічних вигод від надання послуг; можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу; можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення), не дивлячись на завищення обсягів та вартості виконаних будівельних робіт в прямих витратах та на невідповідність між фактично виконаними обсягами підрядних робіт, вартість яких складає 211573 гривень та обсягами, вказаними в акті приймання виконаних підрядних робіт типової форми № КБ-2 складеному та підписаному в грудні 2011 на загальну суму 275000 гривень, у приміщенні Монастирищенської РДА, за адресою: м. Монастирище, вул. Леніна, 121, Черкаської області, не вжила заходів щодо перевірки їх на відповідність фактичним обсягам робіт, а прийняла та підписала як замовник наданий їй для перевірки Підрядником акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року на суму 275000 грн.
На підставі вищевказаного акту приймання виконаних будівельних робіт типової форми № КБ-2 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт типової форми № КБ-3 06 березня 2012 року, згідно платіжного доручення № 1 від 06 березня 2012 року, ТОВ «ВКФ» Світ Будівельних Технологій» з державного бюджету перераховані грошові кошти в загальній сумі 275000 грн., що на 62117,00 грн. більше від вартості фактично виконаних обсягів будівельних робіт та невитрачених матеріалів та підтверджується висновком експерта ТОВ «Центр судових експертиз «Альтернатива» № 22/17 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 13.03.2017.
Таким чином, внаслідок недбалих дій ОСОБА_5 заподіяно істотну шкоду державним інтересам, яка виразилась в нанесенні матеріальних збитків на загальну суму 62117,00 грн., що у 115 (62117/536,5=115,7) разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Своїми діями ОСОБА_5 вчинила злочин, передбачений ч.1 ст. 367 КК України, - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам.
Кримінальним правопорушеннямзавдано майновушкоду державіна загальнусуму 62117,00 грн., прокурор заявив цивільний позов в порядку ст. 128 КПК України до ОСОБА_5 про стягнення з неї на користь держави в особі Монастирищенської районної державної адміністрації завдані кримінальним правопорушенням державі збитки на загальну суму 62117,00 грн.
Прокурор підтримав, пред`явлене ОСОБА_5 обвинувачення за ч.1 ст.367 КК України та цивільний позов в сумі 62117,00 грн. повністю, просить стягнути з обвинуваченої ОСОБА_5 на користь держави в особі Монастирищенської районної державної адміністрації 62117,00 грн. та судові витрати в сумі 13000 грн. за проведену ТОВ «Центр судових експертиз «Альтернатива» судової будівельно-технічної експертизи від 13.03.2017 № 22/17 на користь ТУ ДСА в Черкаській області.
Обвинувачена ОСОБА_5 винуу вчиненнізлочину тацивільного позовув сумі 62117,00грн.не визналаповністю тапоказала, щовона дійснопрацювала напосаді начальникавідділу культуриі туризмуМонастирищенської райдержадміністрації.В їїпосадові обов`язкивходило:здійснення керівництвадіяльністю відділукультури ітуризму,і втому числі,розпорядження коштамивідділу культуриі туризмув межахзатвердженого кошторисувитрат найого утримання,тобто коштамиДержавного бюджету. Централізована бухгалтерія, яка була організована засновником Монастирищенською районною радою, як самостійний структурний підрозділ при відділі культури райдержадміністрації здійснювала бухгалтерське забезпечення діяльності районного будинку культури, дитячої музичної школи, районної бібліотеки, музею, районної ради ветеранів, відділу у справах сім`ї, молоді та спорту, апарату відділу культури.
За змістом п.1.4., п.5розділу 1 Положення централізована бухгалтерія сприяє ефективному і раціональному використанню коштів, які виділяються на культуру, зміцнення матеріально-технічної бази, обслуговуваних установ; банківські документи (чеки, платіжні доручення), а також видаткові касові ордери і платіжні відомості на заробітну плату по строках і сумах виплат з каси підписуються начальником відділу культури і головним бухгалтером.
Інші документи, що є підставою для видачі грошей, товарно-матеріальних цінностей, розрахункові зобов`язання установ, що обслуговуються централізованою бухгалтерією, підписуються відповідними керівниками установ і головним бухгалтером.
Згідно п. 3.1., 2 розділу 3 Положення про централізовану бухгалтерію відділу культури централізована бухгалтерія забезпечує правильну організацію бухгалтерського обліку по виконанню кошторисів видатків обслуговуваних установ, перевірку документів відносно своєчасності, правильності оформлення і законності операцій, що проводяться; головний бухгалтер забезпечує неухильне дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів всіма підрозділами, службами і працівниками.
Під час її роботи всі документи її на підпис готувала головний бухгалтер централізованої бухгалтерії ОСОБА_14 , тим самим посвідчуючи, що всі документи правильно оформлені і відповідають чинному законодавству.
Районний центр культури і дозвілля створений відповідно до рішення районної ради від 05.11.2008 року №23-17/V, перебуває в районній комунальній власності (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №21933523 від 19.02.2009) та переданий в оперативне управління відділу культури і туризму райдержадміністрації (рішення районної ради від 30.05.2011 №6-6/V).
Районний центр культури та дозвілля є самостійною юридичною особою, яка розпоряджається частиною майна районної комунальної власності, має самостійний баланс, рахунок в банку. Районний центр культури та дозвілля має право від свого імені укладати угоди, набувати майнові права. Директор районного центру культури та дозвілля діє на основі єдиноначальності, несе повну відповідальність за стан і діяльність районного центру культури та дозвілля, укладає угоди, розпоряджається майном і коштами районного центру культури та дозвілля (договір 138 від 21.07.2011 між ПП ОСОБА_15 та Монастирищенським РЦКД ОСОБА_16 , акт приймання-передачі в оренду частини приміщення РЦКД між ОСОБА_17 і ОСОБА_16 , акт приймання-передачі частини приміщення між ПП ОСОБА_18 та ОСОБА_16 )
На момент підписання договору з ТОВ «Світ будівельних технологій» 21.07. 2011 приміщення РЦКД використовувалось приватними підприємцями за договором оренди.
Упродовж всього часу, протягом якого проводились будівельні роботи, щодо зведення покрівлі, РЦКД працював у звичному режимі, що підтверджують табелі виходу на роботу працівників РЦКД, договорами оренди РЦКД.
Рішення щодо проведення ремонтних робіт РЦКД було прийняте керівництвом району наприкінці 2010 року - початок 2011 року.
Питання про виділення коштів на капітальне будівництво покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 » розглядалися райдержадміністрацією, постійною комісією районної ради, президією районної ради. Рішенням районної ради від 29.12.2010 «Про районний бюджет на 2011 рік» виділено цільові кошти в сумі 162900 грн. (додаток до рішення від 29.12.2010). Цих коштів на будівництво покрівлі не вистачало, тому за ініціативи головного розпорядника коштів РДА, рішенням сесії районної ради від 04.04.2012 №5-1/VІ виділено також кошти з вільного залишку по КФКВ «Культура та мистецтво» КЕКВ 2123 в сумі 237000 грн.
На той момент комісія в складі начальника відділу архітектури і містобудування ОСОБА_19 , директора РЦКД ОСОБА_16 і її, як начальника відділу культури 01.04.2011 склала дефектний акт про проведення будівництва частини покрівлі кінотеатру «Промінь», в якому визначено обсяги робіт, які необхідно здійснити. Всі обрахунки та види робіт в дефектному акту здійснені ОСОБА_19 , який є фахівцем-будівельником. І оскільки коштів на проведення всіх будівельних робіт не вистачало, для проведення тих ремонтних робіт, які були зазначені в робочому проекті, що було зроблено наприкінці 2010 року, рішенням райдержадміністрації було прийнято рішення про здешевлення самих будівельних робіт, щоб вписатися в суму, яка була виділена. Тому робочий проект, як документ під час будівництва не використовувався, а було створено нові локальні кошториси на основі дефектного акту, який склав ОСОБА_19 . В дефектному акті не було передбачено три позиції будівельних робіт, які зазначалися раніше в попередньому робочому проекті.
Виконавця даних робіт визначав голова РДА ОСОБА_20 , її викликали і поставили перед фактом, що ось підрядник, який буде займатися ремонтними роботами покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Підрядчик - директор ТОВ "Світ будівельних технологій" ОСОБА_12 , прийшов з готовими документами. До яких входили локальний кошторис 2-1-1, локальний кошторис 2-1-2, які як уже з`ясувалось в судовому засіданні, виготовила ОСОБА_21 . З використанням цих документів був підписаний договір від 21.07.2011 з ТОВ "Світ будівельних технологій"- директор ОСОБА_12 , і нею, як начальником відділу культури, на проведення будівництва частини покрівлі кінотеатру «Промінь». Будівництво покрівлі було завершено в грудні 2011 року, про що складено акт приймання виконаних робіт, який комісійно підписали ОСОБА_12 , вона і ОСОБА_16 . Вона запрошувала головного архітектора ОСОБА_19 взяти участь у прийманні виконаних робіт. Він відмовився, сказав, що в його посадові обов`язки не входить приймати роботи і підписувати акти виконаних робіт.
Разом з ОСОБА_16 і ОСОБА_12 вони піднялися на горище, залізли на покрівлю через незакриті листи ондуліну. На горищі Маслов їм показав, які види робіт зроблено. Вони візуально оглянули. Після цього вони втрьох прийшли до централізованої бухгалтерії, де фахівці-бухгалтери ще раз перевірили наявність всіх необхідних документів, запевнили, що все є, і після цього вони з ОСОБА_16 і ОСОБА_12 підписали акт виконаних робіт.
На той момент, в кінці грудня 2011 року, гроші «зависли» в казначействі. На початку 2012 року головним розпорядником коштів РДА, вони були зареєстровані як кредиторська заборгованість. Рішенням районної ради від 28.02.2012 №12-3/VІ з вільного залишку було виділено 275000 грн. на покриття кредиторської заборгованості і централізована бухгалтерія відділу культури перерахувала їх на рахунок ТОВ «Світ будівельних технологій». Всі бухгалтерські документи перевіряла централізована бухгалтерія. Інформації про те, як здійснюється приймання виконаних робіт вона не мала, не володіла, в її посадові обов`язки це не входило.
Вона сумлінно виконувала свої обов`язки, щоб відповідати вимогам Кодексу етики державного службовця, в матеріалах кримінальної справи немає жодного документа, який би підтвердив її винуватість, просить виправдати її в зв`язку з відсутністю складу і події інкримінованого її злочину, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, зняти арешт з автомобіля «CHEVROLET AVEO SF69Y» реєстраційний номер НОМЕР_1 , який належить її на праві приватної власності.
Свідок ОСОБА_14 , показала, що вона працювала у відділі культури і туризму Монастирищенської РДА головним бухгалтером з 19.01.2011, коли вона почала працювати головним бухгалтером, ОСОБА_5 уже працювала керівником відділу. Всі питання вирішував керівник, вона забезпечувала фінансову частину. Оплата за виконані роботи проводиться, коли є підписаний акт виконаних робіт. Пакет документів був підписаний ОСОБА_5 , ОСОБА_16 і підрядчиком. Пакет документів для оплати дала їй ОСОБА_5 в грудні 2011 року і сказала перерахувати кошти. Розпорядник грошових коштів ОСОБА_5 . Гроші не були проведені на 1 січня 2012 року. Рішенням сесії Монастирищенської районної ради виділили кошти на погашення заборгованості і тільки тоді провели оплату. Є центральна бухгалтерія, її створила райрада, відділ культури підпорядкований РДА, фінансовий апарат фінансується з держбюджету, «Промінь» фінансується з місцевого бюджету. «Промінь» перейменували на «Райцентр культури і дозвілля», є статут центру, керівник. Підписує платіжні доручення начальник відділу культури і туризму ОСОБА_5 і головний бухгалтер. В липні 2011 року кошти на ремонт виділила і затвердила сесія райради з бюджету, були виділені додаткові кошти, кошти на матеріали виділили додатково за рішенням райради з районного бюджету. Перерахунок коштів за придбання матеріалів здійснено за платіжним дорученням, підписаним ОСОБА_5 і нею, накладні підписувала ОСОБА_16 . Цінності на 95000 грн. передані підрядчику. 275000 грн. та 95000 грн. окремі платіжки. 275000 грн. - це інші матеріали і роботи. 95000 грн. в 275000 грн. не включені. В довідці про вартість і в акті 95000 грн. не враховані, вони відмінусовані. Матеріали передані по акту передачі. За матеріали гроші перерахували відповідно до договору, рахунків, і накладних. Документи на підписання і перерахування принесла ОСОБА_16 , на них була віза ОСОБА_16 «бух.оплатити», накладна № 3 від 21.11.2011, видана Мізеракою. Відомість видачі матеріалів директором центру ОСОБА_16 підрядчику ОСОБА_12 затвердила ОСОБА_5 , відомість видачі матеріалів на потреби організації за жовтень отримувала ОСОБА_16 , передавала ОСОБА_22 . Гроші в сумі 25000 грн. були перераховані на рахунок відділу культури за рішенням сесії, на окремий спеціальний рахунок, для центру.
Свідок ОСОБА_16 показала,що працює директором Центру культури та дозвілля з березня 2010 року, розпорядник коштів - відділ культури, підпорядкований центр відділу культури Монастирищенської райдержадміністрації. Вона бачила матеріали на дах, коли ОСОБА_15 їх привіз, матеріали зберігали в приміщенні центру. Підписувала договір ОСОБА_23 , хто знайшов виконавця не знає. Роботи почали восени, до нового року закінчили. Акт прийому самої покрівлі підписували ОСОБА_22 і ОСОБА_23 . Перевіряли виконану роботу, вона була при цьому, піднімалися на дах по пожежній драбині, тоді можна було попасти на дах, оскільки не було ще піддашків, ринв і двох листів ондуліну. ОСОБА_15 зробив вихід на дах. Коли проводили експертизу піднімалися на дах, вперше не могли, вона попросила, щоб пересунули драбину і вдруге експерти попали на дах. Центр культури та дозвілля є юридичною особою, має свідоцтво про реєстрацію. Штатний розпис центру затверджує райрада за погодженням з відділом культури. ОСОБА_15 їй по накладнйі передав матеріали, вона рахунок на оплату передавала в центральну бухгалтерію, після оплати вона матеріали передала виконавцю робіт на використання. ОСОБА_15 добудовує там впритул до Центру культури та дозвілля своє приміщення, не під одним дахом з центром. Центр культури і дозвілля фінансується з районного бюджету, будівництво даху фінансувалося з районного бюджету. В грудні 2011 року вона була в комісії, яка перевіряла виконані роботи, підіймались на дах, утеплювач - вата лежала в два шари, пожежна драбина була. Пересунули драбину в 2014 році, щоб зручно було попасти на дах, оскільки заважали піддашки і ринви. Чиї були витрати на доставку матеріалів, вона не знає. На момент підписання акту і першого приїзду експерта драбина була впритул до стіни, на момент проведення експертизи (другого приїзду експертів) драбина відсунута від стіни, зроблений трап і перило. На час першого приїзду експертів було небезпечно попасти на дах. Вона звернулась до ОСОБА_15 і він доробив драбину, щоб можна було попасти на дах. ОСОБА_5 повідомила, що привезуть матеріали, які потрібні на будівництві. Коли ОСОБА_15 перший раз привіз матеріали, вона з ним їх перевірили і занесли в зал центру. Це було восени, почали використовувати ці матеріали через місяць чи два. Теплоізоляцію було покладено в два шари, коли вони перевіряли роботу. Під час експертизи на 25м один шар. Ніяких повідомлень про крадіжку ні від кого не надходило. Під час експертизи на будівлю піднімались три особи, а можливо і більше. Вона з ними не піднімалась на дах, а лише показала кудою можна попасти під дах - через голуб`ятники. ОСОБА_15 драбину відсунув безкоштовно. Хто розробляв кошторис, хто робив розрахунки по необхідній кількості утеплювача не знає. Сама вона рішень ніяких не приймала. Драбина була до ремонту. Під час перевірки виконаних робіт спеціалісти не залучалися, були присутні: вона, ОСОБА_23 і підрядник. В 2011 році було засідання тендерної комісії і було надано право добудови до приміщення центру ОСОБА_15 і він почав працювати. До 2011 року приміщення кінотеатру перебувало в оренді по липень-серпень, були ритуальні послуги, відеозйомка, перукарня, комуністична партія, афганці, телемайстерня. У кінотеатру даху не було, була тільки покрівля, яка була побита, порубана і протікала. Коли йшли дощі, то в залі кінотеатру було по кісточки води, сирість, цвілість. Був лист від начальника відділу культури, щоб звільнили приміщення, оскільки будуть розпочинати будівництво. Лист в зв`язку з реконструкцією даху кінотеатру. В липні місяці всі орендарі були відразу попереджені. Орендарі звільнили приміщення, але речі деяких орендарів залишалися ще певний час. Кінотеатр за призначенням не функціонував, там проводились ремонтні роботи. В період реконструкції приміщенням користувалась вона та техпрацівник, яка одночасно двірник на 0,5 ставки. Вона оформляла табель виходу на роботу, здійснювала постійний нагляд території, приміщень. Її робоче місце знаходиться у кінотеатрі, вона щоденно була на роботі в приміщенні кінотеатру, техпрацівник постійно працювала, у неї на другому поверсі є своє приміщення. Коли йшла реконструкція, техпрацівник була постійно на роботі. Вона як директор центру приймала виконані роботи, підписувала акт приймання виконаних робіт, виконавець ОСОБА_22 . Дефектні акти були. З ОСОБА_15 знайома, він добудовував своє приміщення до кінотеатру, вставляв вікна в кінотеатрі. По даху всі роботи були виконані. Під час підписання акту виконаних робіт були виконані всі роботи, окрім пожежної драбини, її доробили пізніше. Районний центр культури та дозвілля створено сесією райради, де вирішили ліквідувати кінотеатр «Промінь» і створити центр, це було у 2008 році. Засновник райрада, фінансування бюджет культури. У вересні 2011 року приміщення фойє не здавалось в оренду.
Свідок ОСОБА_24 показала, що працює з серпня 1979 на посаді бухгалтера відділу культури, займається нарахуванням заробітної плати. ОСОБА_5 керівник відділу культури з вересня 2010 року. Платіжні доручення підписує керівник і головний бухгалтер. По Центру культури і дозвілля табель підписує директор ОСОБА_16 . По ремонту кінотеатру «Промінь» - Центру культури і дозвілля, її нічого не відомо.
Свідок ОСОБА_25 показала, що працює бухгалтером відділу культури з 01.04.1999, веде основні засоби, матеріали, банківські платіжки. Всі документи в роботу дає її головний бухгалтер. Знає, що проводився ремонт кінотеатру «Промінь». Рахунок на оплату дала її головний бухгалтер, вона по ньому набрала платіжку і занесла в казначейство для проплати. Матеріальні цінності на суму більше ніж 95000 грн. були проведені по рахунку Центру культури та дозвілля.
Свідок ОСОБА_15 , який показав, що є приватним підприємцем, має дозвіл на реалізацію будівельних матеріалів, займається посередництвом, будує магазин в Монастирище. Ціни в накладних середні, адекватні. Домовлявся з ОСОБА_26 , йому перерахували кошти, він привіз. За адекватною ціною привіз матеріали своєю автомашиною за три рази, за доставку гроші не взяв, директор центру ОСОБА_16 прийняла матеріали, перерахували, в холі склали. Зверталась ОСОБА_16 , щоб перенести драбину, сказав своїм будівельникам перенесли, коштів не брали, об`єм невеликий. Він поставив на ремонт даху центру товару на 100 тисяч. Ціни застосовував середні. Купляв ондулін раніше, в 2009 році, ціни не пам`ятає. Домовлялась ОСОБА_5 за ондулін, вату, ліс, вона вказала кількість, на протязі двох тижнів поставив. Приймала матеріальні цінності ОСОБА_16 . На дах в нього купували будівельні матеріали. Реконструкцію даху бачив, добудовували праву і ліву сторони. Його будівництво здавала будівельна фірма, він контролював хід роботи на правому своєму крилі. Працівники паралельно працювали, роботи проводили одночасно. На постачання будматеріалів, лісоматеріалів і ондуліну укладав договори.
Свідок ОСОБА_27 показав,що є інженером будівельником промислового будівництва, стаж більше 20 років. Кошторис складається на комп`ютері за допомогою програми. На момент складання кошторису повинні діяти ринкові ціни, ціна має бути нефіксована. Вона є ринкова на будівельні матеріали, державних цін немає. Локальні кошториси складав заказ на держпрограми, в яку вносилися зміни, опис робіт, фізичні обміри. Замовник робить кошторис, підрядчик перевіряє. Локальний і зведений кошторис на період інвестиційної діяльності, далі договірна ціна, яка є динамічною. Ондулін новий матеріал, ціни на нього не знає. На технагляд, на складання кошторису ліцензії не має, але на той період коли він працював, ліцензія не потрібна була. Практику по кошторисах має.
Свідок ОСОБА_18 показала,що є приватним підприємцем, орендувала приміщення в кінотеатрі «Промінь» для перукарні на підставі договору оренди в 2010 році, орендували і інші орендарі, їх було чоловік десять, ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 та інші. Звільнили приміщення відразу після попередження, столи залишились і стільці, стояли з місяць, вони шукали інші приміщення. Щоб звільнили приміщення повідомлення принесли і повідомили, що буде проводитись ремонт. Почали ремонт вхідних дверей, обнесли тином 3 м. Інших документів не підписували, угоду про розірвання договору оренди підписували. За комунальні послуги платили в банк, бухгалтерія виставила рахунки за оренду і світло. За оренду не платила з часу отримання повідомлення.
Свідок ОСОБА_31 показав,що він очолює Монастирищенську районну громадську організацію «Союз. Чорнобель. України». Приміщення організації в кінотеатрі надала і проплачувала орендну плату та комунальні послуги райрада. Почався ремонт, попередили листом про ремонт, виселилися одночасно з перукарнею, райрада надала інше приміщення в дитячому садку по АДРЕСА_2 . В кінотеатрі орендували приміщення також підприємці ОСОБА_30 , ОСОБА_28 , перукарі, комуністи.
Свідок ОСОБА_32 показала,що орендували приміщення в кінотеатрі «Промінь», надавали ритуальні послуги, Повідомлення було про виселення через ремонт, розписались. Її дозволили, щоб товар постояв, його вона забрала пізніше. Орендували приміщення в кінотеатрі перукарі, фотограф, чорнобильці, комуністи, афганці, приватні підприємці. Всі виселялись разом.
Свідок ОСОБА_33 показав,що орендував невелику кімнату в кінотеатрі «Промінь», займався там фото, попередили про ремонт, приміщення необхідно було звільнити. В середині липня мали вибратися. Виселився відразу, бо були дощі і приміщення затекло, приміщення, яке він орендував, було на першому поверсі і навіть у нього стеля протікала. Щоб виселився, його повідомила ОСОБА_16 , чи письмово чи усно не пам`ятає.
Свідок ОСОБА_34 показав,що з 2009 року орендував приміщення в кінотеатрі, в 2011 році, в серпні чи вересні, дати не пам`ятає прийшло письмове повідомлення відділу культури, щоб звільнили приміщення. За місяць після повідомлення звільнили приміщення. Там не можна було працювати, будівельники будинок обгородили, закрили двері. Орендували приміщення кінотеатру ще перукарі, фотограф, чорнобильці, афганці. Він орендував, підписував договір оренди з відділом культури.
Свідок ОСОБА_35 показав,що є приватним підприємцем, сесією райради винесене рішення про передачу частини приміщення кінотеатру, де він мав займатися аптечним бізнесом, але він не скористався цим рішенням оскільки розпочався ремонт. Розпочались будівельні роботи і скористатись приміщенням не було можливості. Він договір не укладав, приміщення не використовував.
Свідок ОСОБА_17 показав, що є головою спілки ветеранів Афганістану, на третьому поверсі кінотеатру спілка орендувала кімнату з 2010 року безкоштовно, договір укладали з райрадою на один рік, а потім щороку переукладали. В червні чи липні 2011 року йому під розписку дали лист, що має робитись капітальний ремонт і був вказаний термін, щоб звільнити приміщення. Через тиждень вони звільнили приміщення. Коли звільняли приміщення, то бачили, що проводились ремонтні роботи, добудовували.
Помічник судовогоексперта ОСОБА_36 показав,що цейоб`єкткапітального будівництвачастини покрівлікінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 »був досліджений,але небуло наданодоступу надах іпокрівлю,оскільки небула зробленапожежна драбина,яка булазанесена вакт виконанихробіт в2011році.Перший разна дослідженняприїхали представникз відділукультури м.Монастирище,директор кінотеатру«Промінь»,головний архітекторМонастирищенського району,слідчий міськвідділу,обвинуваченої небуло,тоді небуло доступудо даху.Через місяцьзробили пожежнудрабину ібув наданийдоступ надах іпокрівлю.Було обстежено,обміряно обсягивиконаних робітта буловиявлено,що на25квадратних метрахбув відсутнійдругий слойтеплоізоляції ізмінеральної вати,не булона 2011рік встановлено пожежнудрабину іне буловиконано обмірівметалопрофілю.Були виконаніобміри горища,даху покрівлі,які матеріализастосовані.Дерев`яні конструкціїне обробленіпротипожежною рідиноютак,що роботивиконані неу відповідностіз державнимибудівельними нормами.Протипожежний захистїх незроблений,на теперішнійчас вонинесуть небезпеку,будівництво єкапітальним будівництвом,на нього повиннабути розробленапроектна документація,проектно-кошториснадокументація,жодного листапроекту наце будівництвоніхто ненадав йому.Проєкту немає,в проекті повиннібути зазначеніобсяги робіті те, яквони виконані. При дослідженні актувиконаних робіті кошторисубуло виявлено незаконнезастосовання підвищуючогокоефіцієнту удва разидля впливуумов виробництвамонтажних робіт,хоча роботипроводилися внормальних умовахі коефіцієнт1,2не повиненбув бутизастосований навітьодин раз,а вінзастосований дварази.Є порушенняі увартості матеріалів,на 2011рік надеякі видиматеріалів завищені ціні.Підвищені коефіцієнтизастосовуються надіючих підприємствах,де робочийпроцес підприємстваперешкоджає увиконанні будівельно-монтажнихробіт,в даномувипадку цьогоне було. Кошторисна документаціябула виконанаі булайому надана,але оскількиданий об`єктє капітальнимбудівництвом згіднодержавних будівельнихнорм іправил повиненбути проектвиконаних робіт,де повиннобути креслення,які конструкціїповинні бутизастосовані,які матеріали,обсяг матеріаліввизначається тількипроектною документацією,а недефектним актом,який складаютьне спеціалісти,а повиннапроектна організація,оскільки це капітальнебудівництво.На ремонтне потрібнопроекту,а накапітальне будівництводержавні будівельнінорми вимагаютьпроектну документацію.Він розглядавкошторисну документацію,оскільки проекту небуло.Кошторисна документаціябула наданайому слідством.Перед тимяк приступитидо обмірів, він розглянувкошторисну частинудокументації.Він слідствуповідомляв,що йомупотрібно проектнудокументацію.Слідчий повідомив,що проектунемає.Для проведенняекспертизи достатньобуло вказаноїдокументації.Спілкування попроектній документаціїпроходило вусній форміі булинадані тількиматеріали,кошторисна частинапроектної документації.Не моженадати судупідтвердження того,що спілкувавсяз органомдосудового слідства,який призначивекспертизу,щодо наданнявідповідної необхідноїдокументації.Виконувати технічніроботи поекспертизі маєправо,а висновкипідписувати разомз судовимекспертом маєправо,як спеціалістбудівельник.Висновки надавалисьразом зсудовим експертом.Експертизи можепроводити тількиразом зсудовим експертом. Керуєтьсясвідоцтвом судовогоексперта,статутом підприємства.Експерт дляпроведення експертизи,запрошує усісторони,які йомупотрібні,з йоготочки бачення,для проведенняекспертизи. Експерт не має права збирати матеріали, які йому потрібні, тільки ті, які надані йому судом або слідчим.
Сам експерт визначає кого запрошувати для проведення експертизи. Ведеться облік про доручення проведення експертного дослідження, є журнал в якому ведеться облік, є постанова, яка зареєстрована в цьому журналі. Проведення експертизи було доручено ПП «ТехБудЕксперт» і судовому експерту. Постанова надійшла йому тому, що ПП «ТехБудЕксперт» є будівельною організацією, яка спеціалізується на кошторисах, є спеціалісти і є судовий експерт, який працює по договору в ПП «ТехБудЕксперт». У відповідності до інструкції, за результатами проведення експертного дослідження, складається, Висновок будівельно-технічної експертизи. Він такий документ склав. Право проводити експертизи є в експерта. ТОВ «Контакт-Сервіс» має представництво в м.Умані і це ПП «ТехБудЕксперт». Вони по контракту із ТОВ «Контакт-Сервіс» співпрацюють і він є у них в штаті, як помічник судового експерта. Засновник ПП «ТехБудЕксперт» ОСОБА_37 , а він є директором. Про них немає відомостей у реєстрі, , що особа має право проводити судові експертизи.
Це висновокі спеціалістаі експерта.Висновок експертаі висновокекспертного дослідження цедва різнихдокументи,між нимирізниця всамій формідокумента.Його дослідженняспеціаліста виконані,коли ужебув доступдо даху,перший раз нескладали ніякихдокументів.30квітня 2012 булидиректор кінотеатру,головний архітекторі слідчий,два йогопомічники,з якимивін піднімавсяна дах, ОСОБА_38 -майстер покрівельнихробіт, ОСОБА_39 -майстер пом`яких покрівлях,хтось ізних проводивфотографування.Експерт Гнатокна місціне був.На обмірипіднімались тількивін зпомічниками.Туди неможливобуло залізтиі решта побоялись.Дослідницька частинане міститьніяких даних,які вінтам виміряв,оскільки всенаписано взауваженнях.До висновку додававфотографії.Коефіцієнти К15та К16це підвищуючийкоефіцієнт,який введенийна покрівлях,застосовується утих випадках,коли роботипроводяться надіючому підприємствіі роботасамого підприємстваперешкоджає проведеннюбудівельних робіт.Коефіцієнт К 16застосовується надуже високихпокрівлях,коли неможнані кранамивеликими податиматеріали,тоді застосовуєтьсякоефіцієнт К16,а назвичайні будівлі,висота тамбула трохибільша 10метрів,це трохибільше третього поверху,а коефіцієнтзастосовується привисоті 25-30метрів,коли єзатруднення доставкиматеріалів.На цеє державнібудівельні нормиі правила,які передбачають,де повиннізастосовуватися:ДБН Д.2.5-2000«Ресурсні елементнікошторисні нормина ремонтно-будівельніроботи» іДБН -Д.1.1-1.2000«Правила визначеннявартості будівництва».Коли застосовуютьтакі коефіцієнти,то повиннабути зібранакомісія,яка затверджуєцей коефіцієнт,що вінмає бути застосований..Не дававзапити проте,щоб йомунадали такідокументи наобґрунтування застосуванняцих коефіцієнтів.Є норми,які визначаютьколи застосовується коефіцієнт.Приміщення можеексплуатуватися,але нена всіхпідприємствах,які експлуатуються,застосовується підвищуючий коефіцієнт 1,2,приміняється коефіцієнттільки натих працюючихпідприємствах,які своєюпрацею заважаютьпроведенню будівельнихробіт,яка роботакінотеатру моглазаважати проведеннюробіт,що потрібнобуло застосовуватикоефіцієнт 1,2,який передбачаєв собі,що годинучи двіпотрібно неробити,тому,що таміде робочийпроцес,тому застосовуєтьсякоефіцієнт 1,2.Воно можеексплуатуватись,оскільки робилине внутрішнійремонт,а робилидах іпокрівлю.Зробив висновкипро те,що вартістьпевних будівельнихматеріалів на2011рік становилане такуціну,яка булазакладена вкошторисі,згідно цінякі булив місті,вимоги на2011рік взяву бухгалтеріяхвеликих магазинів«Євродім»,«Стандарт будівельний»і «Будкомфорт».Відомості надавалисяйому усно.По цініондуліну ішиферу,шифер врахованийпо ціні, трошкидешевшій.Не досліджувавким придбававсяондулін.Бачив довідку,про те,що бувзакуплений ондуліні щедеякі матеріалибули закупленізамовником.Частину ондулінузакуповував виконавецьробіт,а частинуматеріалу закуповувавзамовник заокремим договором,Він дослідив акти виконаних робіт, договори, локальні кошториси, дефектні акти. Не зазначено у ввідній частині, які документи йому були надані для проведення експертизи органом досудового слідства, оскільки він не записав. Не розмежовував матеріали, є один об`єкт, а хто і що скупляв на його думку не є важливим. 63427грн. - це прямі витрати, на які згідно актів виконаних робіт, накручено ще додаткові витрати - кошторисний прибуток, адмінвитрати, ПДВ і це все разом дало 63427 грн. - це прямі витрати. Питання про те, що частину будівельних матеріалів придбавав замовник не досліджував. У висновку вказує про завищення прямих витрат по локальному кошторису на придбання ондуліну по ціні 44,34 грн. за квадратний метр, на цю суму ПДВ не нараховував. ПДВ тільки на 3556 грн., це сума на профіль на плівку. По всіх витратах, які йдуть по кошторису нараховується ПДВ. Завищення іде по заробітній платі і по людиногодинах, на них також нараховується ПДВ. ПДВ нараховується на всі витрати, які йдуть в кошторисі, на матеріали, на роботи, на загальновиробничі, на всі. Ліцензія на програмний комплекс АВК-5 редакція 2.9.0., у них є. Ремонтні роботи проводились на площі 672 метрів квадратних покрівлі. 108 метрів кубічних утеплення розраховані на 533 мертів квадратних. Покрівля складає майже 700 метрів квадратних, а дах складає 533 метри квадратних. В два шари утеплювача вкладено на площі 508 метрів квадратних, а на 25 метрів квадратних в один шар. На 508 метрах квадратних покрівлі укладено в два шари, загальна площа даху 580 метрів квадратних, а якщо забрати стіни і перестінки, що вверху і не лежить теплоізоляційний матеріал, то залишається 533 метри квадратних. Відповідно до свідоцтва про право власності площа кінотеатру, внизу, становить 1000 метрів квадратних, двох поверхах 1000 метрів квадратних приміщень, по технічному паспорту, але дах один поверх. Відповідно до кошторису і дефектного акту проводився ремонт усієї покрівлі. Там, де проводився ремонт, все це перемірялось. Металопрофіль було застосовано тільки на накриття вентканалу, більше ніде металопрофіль не застосовувався. На піддашки не застосовувався, вентканали обшиті ондуліном. Облицювання карниза металопрофільне 79, вони його не викидали, підрядник його не чіпав, він так і залишився. У висновку написав, що тільки всього використано 5,5 квадратів металопарофілю, це пункт 29 акту виконаних робіт, локальний кошторис, металопрофіль. Був на даху, через дах попадали на горище. На накриття вентканалів використано 5,5 квадратів металопрофілю, а слухові вікна накриті ондуліном і збоку обшиті ондуліном. Чи стінки вентеляційних каналів обшиті металопрофілем, не пам`ятає. Піддашок, карниз, на його думку обшиті вагонкою. Теплоізоляційні плити, які укладені, нічим не зашиті, просто укладені. Експерт Гнаток в «Техбудексперт» працює за договором.
ТОВ «Контакт-Сервіс» як юридична особа існує в м.Черкаси. Виконував висновок експерта він разом з експертом Гнатком. Експерт Гнаток на місце не виїзджав, у висновку написано, що оглядав спеціаліст. Експерт Гнаток до нього не приїзджав, а він їздив у Черкаси до експерта Гнатка показував усі матеріали, усе розбирали і робили. Печаті на Висновку не має тому, що експерт Гнаток своєї печаті не має. Він вважає, що він має право, робити висновки і затверджувати їх своєю печаткою, якщо підписує судовий експерт. Розрахунок по металопрофілю, різниця склала 4700 грн. - це вартість 77 квадратних метрів металопрофілю. Всього металопрофілю 88 по даху використано 5,5 кв.м на ремонт даху, більше ніде не використовувався. Завищення витрат по пожежній драбині взято з акту виконаних робіт, який був підписаний у 2011 році, а сама пожежна драбина з`явилася тільки місяць назад. Позаду кінотеатру є драбина вихід на техповерх на службові приміщення та на другий поверх, вона була, а самої пожежної драбини, яка вказана в акті, не було. Технічна драбина була, на його думку, з моменту будівництва кінотеатру, а пожежна з`явилася тільки місяць назад. До тієї технічної драбини, що була зверху, доварили три чи чотири метри і вийшла пожежна драбина. Сума 51651 грн. прямі витрати, взята з семи пунктів, де є перевищення. В неї не включений будівельний матеріал ондулін та інші, які були придбані замовником на суму 95000 грн. Сюди входить перевищення по ціні ондуліна, різниця майже 10 грн. на квадратному метрі ондуліну. Офіційного документу про вартість ондуліну немає, брав з будівельних магазинів. Офіційних паперових документів немає, давали в усній формі на ціну ондуліну, літо 2011 року. Цифра 882 - це перевищення по заробітній платі і по підвищенню обліку впливу, у нього є розроблений кошторис на об`єми, які повинні бути. Прямі витратистановлять 51651грн. Увисновку експертизине записанопро ціпрямі витрати.Там єзагальні витратиз нарахуваннями.11000грн.склали:кошторисний прибуток-5770грн.,адміністративні витрати-2450грн.і ПДВ-3556грн.Цього немаєв висновкуекспертизи,оскільки тамє загальні витрати.Є прямівитрати посеми пунктахі єзагальні.Можна сказати,що цекомісійна експертиза.Питання проте,чи станомна грудень2011року буладрабина,він недосліджував.Він маєбудівельно-технічнуосвіту.Закінчував будівельно-технічнийтехнікум вм.ШевченковоЗвенигородського району.Середньотехнічна освіта,достатній фаховийрівень,спеціальність технік-будівельник,спеціалізація промисловегромадянське будівництвоі водопостачання.Постанову від07.03.2014 пропризначення будівельно-технічноїекспертизи йомунаправив слідчий,постанова зсупровідним листомзареєстрована уїхній установі.Чи направляласьтака постанова уТОВ «Контакт-Сервіс»йому невідомо.Установили,що саме25метрів квадратнихутеплювача застеленов одиншар, промірянабула всяплоща,півметра наметр листамилежить інічим ненакрито,де дваслої видно-20см,а деодин -10см,його можнапідняти,він нічимне закріплений,піднімали частково,вибірково ізаглядали нарозріз,це реальноподивитись.На 25квадратних метрахтам завищенняє надаху десь на15см,воно піднятеі тампоклали тількиодин шар. Перемірявпласти,які булиукладені. Мінватине вистачилона 25квадратних метрівпо факту,25листів немає.Якби додати25листів,то вклалося бв тукількість,яка закуплена.Закуплено булопо документахдостатню кількість.Не всякількість лежитьта що,закуплена,недостає 2,5метра кубічних,його простоне доклали.Пункти 1-7прямі витрати,загальна вартістьскладається зпрямих витрат51651грн.,плюс всівиди нарахувань,на кошториснийприбуток,адмінподаток іПДВ.Сума 11776грн.складається задмінвитрат,прибутку іПДВ навиди робіт. Тому в сумі воно складає з усіма нарахуваннями на прямі затрати 63420 грн. Він описав, що там загальні витрати, а там з урахуванням всіх нарахувань. Прямі витрати це тільки ті витрати, які ідуть в одному пункті акту виконаних робіт або в локальному кошторисі. Там написано всі види нарахувань, 63000 грн. - це по семи пунктах, плюс всіх нарахувань на локальний кошторис, бо це прямі витрати, в кожному пункті написано «прямі витрати» - це витрати, які не несуть за собою нарахування адмінприбутку, адмінвитрат, прибутку, ПДВ. Всі обрахунки виконувала програма.
Свідок ОСОБА_21 показала, що вона є фізичною особою підприємцем, згідно кваліфікаційного сертифікату серії АР № 004009, який виданий 05.10.2012, є інженером-проектувальником інженерно-будівельного проектування в частині кошторисної документації (т.1, а.с. 236-237). В кінці2011року їйпринесли кошторис,який бувскладений напрограмному комплексіВК-5,вона працюєна комплексіВК-кошторис.Їй булинадані накладніна матеріали,оскільки частина матеріалів,більша частинаондуліну,дерево,паробар`єр були закупленізамовником заздалегідь,всього на суму95965грн.На нихПДВ ненараховувалось.Вона зробилакошторис,зробила актина виконаніроботи згіднотого,що їйдали,матеріали замовникавключені потій ціні,без транспортної складової,без заготівельно-складськихвитрат.З самогопочатку об`єктназивається «Капітальнебудівництво частинипокрівлі кінотеатру«Промінь»».Вона вважає,що цекапітальний ремонт. Назва ідевідповідно достатей фінансування,хоча малоб бути:«Капітальний ремонтз лаштуваннямчастини покрівлікінотеатру».Оскільки,будинок небув закритийповністю,були договориоренди,через цепідрядник несепевні ризикиі застосувавсякоефіцієнт 1,2.Замовник іпідрядник вирішуютьразом цепитання,застосовувати йогочи незастосовувати,у даномувипадку будівляне закривалась,вона працювала.Коефіцієнт 1,2пов`язаний зурахуванням впливуумов виконанняробіт.Цей коефіцієнттягне засобою дужевелику суму-33000грн.,тому,що тутпідвищуються трудовитрати,тобто підрядникнесе певніризики.Вона проектуне бачилаі кошторисуне розробляла.На базітого кошторису,який їйдали,вона робилакошторис тому,що казначействовимагає,щоб кошторисі актбули ідентичні.Металопрофіль уних бувна карнизах,слухових вікнахі наобшитті вентиляційнихканалів.Коефіцієнти К-15,К-16використовувалися набудівельні роботи.Коефіцієнт 1,2 незастосовуєтьсяна витрат напридбання матеріалів,ПДВ нацей коефіцієнтнараховується .33875грн.розділити на6і будеПДВ.Кошторисні прибутки,адміністративні витратиобраховуються взалежності відтрудовитрат,тобто 2,71грн.на однулюдиногодину цебуде прибутокі 1,23на однулюдиногодину цеадмінвитрати.Це всередньому такіберуться показники.В локальномукошторисі,якщо єзавищення,то вонопрослідковується,оскільки це бюджетнікошти.По застосуваннюкоефіцієнту К-15,К-16ніяких застереженьнемає. К-15 будівельні роботи, К-16 монтажні роботи. Монтажних робіт тут немає. Коефіцієнт К-16 взагалі не використовується, якщо його зняти, то він на сумі взагалі нічого не покаже. Риштування використовувалось при підшивці карнизів, якщо будівля до 8 м, то там риштування не використовується, а карнизи треба підшивати, через то тут використовується риштування. За рештою пунктів ідуть матеріали, крім пожежної драбини, яка там є в натурі. Як написано, що вона не в повному обсязі, це не відповідь, що не в повному обсязі, її просто треба обміряти, перевести в кілограми і бачити, що в повному, а що не в повному обсязі. Прибуток і адмінвитрати нараховуються не на матеріали, а тільки на роботу, там де є трудовитрати. А вони можуть бути в драбині, в металопрофілі, тобто ніякого ні прибутку ні адмінвитрат бути в природі не може. Коефіцієнт К-15 включив в себе всі трудові проценти і тому склав таку суму. Адмінвитрати можуть бути включені тут де металопрофіль, і в пожежній драбині. Може бути включено адмінвитрати і прибуток, бо там є робота, є заробітна плата, є трудовитрати. Локальний кошторис вона складала на основі локального кошторису, який їй дали. Вона його просто перевела в програму на основі тих даних, що там були. Підрядника не бачила. Зведений кошторис, локальний кошторис вона зробила, підписала і віддала замовнику. Під час складання локального кошторису ціни брала з накладних, по яких уже були закуплені матеріали. Ціни не перевіряла, чи вони відповідають ринковим. За ціни відповідає особа, яка їх використовує. На об`єкт не виїжджала.
Капітальні вкладення ідуть на капітальний ремонт і капітальне будівництво. На капітальний ремонт розцінки ідуть під шифром «ЕМ», а на нове будівництво під шифром «ЄМ», тобто на ремонтні роботи дорожчі розцінки на 20%. Якби застосовувалися розцінки для капітального ремонту, то вони були б вищі на 20%. Конфігурація самого будинку не мінялась, частину робіт - розборки, добудови, проводили як капітальний ремонт. Локальний кошторис 2.1.2. розділ «Покрівля», у їхньому ціноутворенні немає прямого розділу для облаштування покрівель ондуліном на дерев`яних латах, тому до нього застосовується розділ «облаштування покрівель шифером звичайного профілю». Під шифер потрібно облаштувати обрушівку з прозорами, а під ондулін суцільну, через це дошки були винесені за розцінку, оскільки їх було більше. Таке дозволяється робити, якщо там подібні роботи. Роботи подібні - влаштування лат. але кількість лат при цьому, суцільних, більша, оскільки під ондулін по технології потрібна суцільна обрушівка, при покрівлях з невеликими ухилами від 5% до 10%. Вона перевірила по нормі, їй замовник давав накладну, пішло 15,766 кубів на суцільну обрушівку, на таку площу пішло дошки, перевитрати не було. У них по накладних було 15 кубів. Через це вона його винесла за розцінку по фактичній ціні, яка була вказана в накладній. Дошки купував сам замовник, це був матеріал замовника, а не виконавця робіт, матеріал замовника наданий підряднику безоплатно. Матеріали замовника виносяться за розцінку, тому що вони відразу передаються підряднику. Вони були придбані по накладній без ПДВ. Розрахунок загальновиробничих витрат проводиться по кожній розцінці.
Вона виготовляла акт виконаних робіт, їй принесли кошторис, вона включила в програму і зробила акт виконаних робіт. На місце вона не виїжджала, не перевіряла акт виконаних робіт, оскільки вона не зобов`язана це робити, за це відповідає підрядник. На ту суму, на яку їй дали, вона і виготовила. Там були матеріали замовника, вона включила матеріали замовника на ту суму по якій вони були. З ОСОБА_5 вона познайомилась в суді. З ОСОБА_15 знайома, він у них, як у підприємців, брав будівельні матеріали. Акт виконаних робіт підписується підрядником і замовником. Локальний кошторис складала на основі того кошторису, який їй дали. Коефіцієнт 1,2 застосовується до діючих будівель, де проводяться роботи на фасадах та покрівлях. Де є ускладнюючі фактори виконання робіт. Про застосування цього коефіцієнта вказано в дефектному акті, який підписаний представниками замовника, там їх три чоловіки, вони всі підписались і підтвердили, тобто, обґрунтували застосування цього коефіцієнта. Було застосовано коефіцієнт 1,2; коефіцієнти К-15 - будівельні роботи, К-16 -монтажні роботи не застосовувалися. Акт виконаних робіт мав би бути підписаний фахівцем замовника, архітектором райдержадміністрації, який підписав дефектний акт, він мав би перевірити, оскільки він має будівельну освіту.
Експерт ОСОБА_40 показав,що вінвизначав об`ємвиконаних робітпо кінотеатру«Промінь».Об`єм виконанихробіт перевірявобмірами,оглядав об`єкт 11.03.2015.Ним булидосліджені всіматеріали,які буливикористані.По дошкахконкретно булипроведені підрахунки.Кількість співпалаз актомвиконаних робіт.На часколи об`єктбудувався вресурсних документальних кошториснихнормах фактичнобули відсутнірозцінки навлаштування ондуліну.Але законодавствопередбачає використанняподібних ресурнихдокументальних кошториснихнорм длявизначення вартостібудівництва.В даномувипадку булавикористана нормапо влаштуваннюпокрівель ізхвилястого шиферу.Кількість дошокпід ондулінпотрібна більша,майже суцільнийнастил,а підшифер потрібно3дошки надовжину листашиферу.По цьомуоб`єкту частинаматеріалів булазакуплена зарахунок замовникаі переданапідряднику длявикористання.Всього вартість,яка неоподатковується ПДВ,згідно йогорозрахунків 94972,09грн.Дошки булив переліку,вони закупленіі ПДВна нихне нараховувалось.Влаштування пароізоляціїперевіряв ушести місцях.Він піднімав матеріалутеплення,щоб подивитисьчи підним єшар пароізоляції.Відповідно дойого висновкучітко видно,що матеріалпароізоляції є,розбіжностей невстановлено,відповідає актувиконаних робіт.Під часрозрахунків,які нимбуло зроблено,були використанівсі коефіцієнтивідповідно додоговірної ціни,яка булаукладена міжзамовником тапідрядником.В томучислі двапонижуючих коефіцієнти(0,4132і 0,78). Під час дослідження пожежної драбини було встановлено, що сходи металеві є довшими ніж вказано в акті виконаних робіт на 1,5 метра, це було зроблено за рахунок самих сходів та площадки, яка знаходиться зверху. Відповідно доакту довжинадрабини повиннабула складати3,2метра,а фактичноскладає 4,7метра.По кошторисахсхідці драбиниповинні булибути виготовленііз стержневоїарматури діаметром20см,а пофакту виготовленііз трубидіаметром 20см.Кількість арматуривідповідає тій,яка вказанав акті,вона використанадля влаштуванняплощадки зверху.По вартостістержнева арматурадешевша.Технологічно кінцітруб булидеформовані вмісцях приєднання.Для збільшенняплощі приєднанняв місцяхзварювання кінцітруб булирозплющені.Це виконуєтьсячисто технологічнодля того,щоб зміцнитиз`єднання ініяким чиномне впливаєна якістьвиконаних робіт.Свій висновокпідтверджує. На площадцізверху єарматура,вона укошторисі увагу драбинивходить. Ондулін більшм`який матеріал,тому піднього робитьсябільш щільнаобрушівка.Під часдослідження нимбула фактичновстановлена кількістьдошки,яка булавикористана.Вона співпадаєз заявленоюв актівиконаних робіт.
Під час своїх досліджень використовував лазерний далемір, або лазерну рулетку, тому на небезпеку не наражався. Завдяки їй можна визначити необхідні довжини і висоти, потім побудувати креслення і виходячи з нього порахувати всі площі. Кількість дошки на всій площі використана однакова. Розцінка 121387 «Сходи маршеві» стосується лише лінійної частини драбини, самих сходів, вона не стосується верхньої частини площадки, яка має окрему позицію розцінки. Він у своєму висновку врахував драбину так як вона була виготовлена.
Експерт ОСОБА_41 показав, що для того, щоб йому розрахувати вартість матеріалів, які були закладені в кошторис і акт йому потрібні електронні дані програми, або чеки. Коефіцієнт 1,2 застосовувався в кошторисі і в акті. Коефіцієнт 1,2 може застосовуватися. В локальному кошторисі і в акті розцінки встановлені не на ремонтні роботи, а на нове будівництво. На нове будівництво коефіцієнт 1,2 не застосовується. Кошторис і акт розроблені з порушенням, не правильно брати розцінки на нове будівництво при проведенні капітального ремонту. З одного боку не можна застосовувати на нове будівництво коефіцієнт 1,2, а з іншого боку, за фактом, це був капітальний ремонт. До зняття в експлуатацію коефіцієнт 1,2 можна брати, але тоді в кошторисі і в акті потрібно було брати не розцінки «Є», а розцінки «Г», тобто на ремонт. Свої висновки підтверджує. При своїх замірах використовував лазерну рулетку (лінійку). Розцінки для облаштування ондуліну по дерев`яних латах не було. Різниця між облаштуванням покрівлі ондуліном і шифером в тому, що під ондулін обрушівка повинна бути більш щільною, оскільки ондулін більш м`який матеріал. Коли обрахувавсуми,вартість дошоктакож включавзгідно проектуі податокна доданувартість такожнараховував. Вартість дошок він розраховував згідно договірної ціни і актів виконаних робіт. Вартість невиконаних робіт 8117 грн., зазначена у локальному кошторисі і у робочому проекті. На його думку не можливо обрахувати дошки. Він перевіряв усі роботи. Перевіряв візуально пароізоляція відсутня. Теплоізоляція є. Відносно металевої драбини, сходи виконані, але виконані з деформованих металевих труб замість арматури. Труби деформовані не в тому плані, що вони якісь не якісні, а в тому плані, щоб виготовити якусь конструкцію з них. Драбина є, але вона не відповідає проекту, тому він зняв усю вартість драбини. На драбині є використана арматура. Він не піднімався драбиною, бачив сходи тільки з фасаду. Арматура є, але це не та арматура. На верх на площадку не піднімався. Він зняв із використаного фактично матеріалу 17 кг арматури. Все, що не по проекту, він не враховував. Ту частину, яка заходить на покрівлю він не досліджував. Не можна робити капітальний ремонт без проекту. За фактом він не може технічно вирахувати використаний матеріал. Щоб вирахувати, потрібно дістатися самого верху, а він технічно це зробити не може, оскільки це небезпечно. Визначити ширину дошки можна, а товщину дошки ні. Він не може встановити технічно кількість використані дошки, чи відповідає факт використаному. Щоб виміряти всю обрушівку потрібно дістатися верхньої частини покрівлі, він не може знизу виміряти ширину дошки під покрівлею. Труби, як матеріал дорожчі. Він виключив з драбини арматуру і роботу, матеріал, труби крашені погрунтовані і пофарбовані довжиною 3,2 м (довжина сходів) виключені, оскільки вони уже двічі враховані в акті. Зняв з розцінки 1705 грн., вартість матеріалу, з якого ці сходи виготовлялись.
Він підтримує свій висновок, робив розрахунки на підставі документів, які були йому надані, на підставі цін, які були в акті виконаних робіт. Експертизу проводив шляхом візуально-інструментального огляду. Перевіряв ті матеріали, які можна було перевірити. Позиція «Дошка обрізна» не перевіряв. Весь обсяг деревини встановити неможливо через приховані роботи. Обсяг лат не перевіряв, оскільки частина лат була прихована. Фактичні об`єми використання дошки обрізної невідомі. ПДВ він розраховував один раз у своєму розрахунку. Він не досліджує правомірність застосування ПДВ.
Будівництво будь-якого об`єкту проводиться за проектом. Якщо встановити було не можливо, то він встановив за проектом будівництва (т.2, а.с.266, 267 Робочий проект). Він на нього спирався як на документ. При проведенні капітального ремонту, проектна документація повинна бути тому, що це буде порушення ДБН. Будь-яких даних, що робочий проект не можна використовувати у матеріалах справи він не бачив, а будь-яке будівництво повинно здійснюватися по проекту. Якби не брати до уваги проект, то тоді б, дошку він не порахував, а написав би, що не вбачається можливим. Якщо проект не можна використовувати, він є неправомірним, тоді звичайно, висновок був би інший. Він взяв кількість дошки обрізної з робочого проекту і використав у своєму висновку. Свій висновок підтримує, оскільки використовував ті документи, які йому були надані і не має права давати оцінку доказам. Встановити об`єм дошки не можливо, не було доступу до всього об`єму матеріалу. Він рахував ПДВ за актом виконаних робіт.
Згідно письмовоївідповіді експерта ОСОБА_42 на питання, поставлені учасниками судового провадження в судовому засіданні 25.09.2017 року:
Щодо пожежної драбини:
В акті КБ-2в застосовано наступні роботи: виготовлення сходів з огорожею, їх монтаж та окремо розцінено сходи як готову конструкцію, в зв`язку з чим відбувається подвійне врахування сходів як матеріалу. У відповідності до норм повинні бути присутні роботи наступним набором:
- або виготовлення сходів з огорожею та їх монтаж,
- або монтаж сходів та сходи як готова конструкція.
Враховуючи те, що пожежну драбину виготовлено з використанням деформованих металевих труб, не передбачених проектом, експерт вважає, що застосування норми для сходів як для готової конструкції (заводського виготовлення) є порушенням будівельних норм та умов договору підряду. В зв`язку з чим було застосовано для перерахування роботи з виготовлення сходів з огорожею та їх монтаж.
Щодо застосування понижуючих коефіцієнтів для загальновиробничих витрат:
Як зазначеноу вступнійчастині висновкуна дослідженняексперту ненадано інформаційнийблок даних(файлзберігається програмою«Інпроект -Випуск Кошторисів»,в якійскладено локальнікошториси таакти заформою КБ-2в,з розширеннямабо bsdu,або bcdu,або bds, абоbdd) дляімпорту договірнихрозрахунків допрограми АС-4. Саме з метою розуміння, що включно до акту №1, і було запитано додаткову інформацію, оскільки друкована версія акта не відображає багатьох нарахувань, коригувань на ресурси тощо. Експерту невідомо застосовані чи не застосовані понижуючі коефіцієнти до загальновиробничих витрат, акт №1 в друкованому вигляді такої інформації не містить. Понижуючі коефіцієнти повинні бути застосовані, вразі необхідності, ще на етапі договірної ціни. Проте, для розрахунків, виконаних без застосування спеціалізованого кошторисного програмного комплексу, у висновку використано дані акту, якщо в акті присутні понижуючі коефіцієнти, то вони присутні і в розрахунках у висновках, відповідно, якщо не присутні в акті - не присутні і у висновку.
«Ціноутворення у будівництві» №8, 2002.
«Усредненные показатели, приведенные в Приложении 3 и 4 к ДБН Д. 1.1-1-2000 для определения общепроизводственных расходов, рассчитаны для подрядных организаций, имеющих в своем составе обособленные производственные структурные подразделения (строительно-монтажный трест - юридическое лицо и строительно-монтажные управления в его составе). Определение размера общепроизводственных расходов подрядными организациями производится в порядке, изложенном в разделе 4 ДБН Д. 1.1-1-2000. В случае, если при формировании договорных цен и при взаиморасчетах за выполненные работы применяются усредненные показатели Приложений 3 и 4, для подрядных организаций - юридических лиц, не имеющих в своем составе обособленных производственных структурных подразделений, усредненные показатели граф 3 и 4 Приложений 3 и 4 должны быть уточнены (исключены затраты на заработную плату, отчисления на социальные мероприятия и остальные затраты, относящиеся к содержанию и обслуживанию аппарата управления обособленных производственных структурных подразделений)...»
Щодо будівельного матеріалу деревини:
Ненадання експерту інформаційного блоку даних (як зазначено вище) унеможливлює визначення переліку будівельних матеріалів з відповідними обсягами, які були передані замовником підряднику (в кошторисному програмному комплексі існує окрема графа, де позначаються матеріали замовника, в друкованому вигляді в акті №1 присутній лише їх підсумок без переліку та обсягів, тому визначити, які саме матеріали були передані, неможливо).
Вразі якщодошки обрізніпри влаштуванніпокрівлі булиматеріалом замовникавартість будівельнихробіт,включених доакту,але невиконаних (таблиця№ 2висновку)зменшиться на13627,50*1,2=16353грн. табуде становити 62117-16353 = 45764 грн.
При складанні висновкудеревину буловраховано та виконано порівняння даних акту № 1 з даними проекту, оскільки точно виконати заміри використаної деревини в стані змонтованої конструкції неможливо через відсутність доступу до її окремих частин, як наслідок, результати при таких замірах будуть імовірними.
Інструментальне обстеження (вимірювання) об`єкта дослідження проводилось в частині тих конструкції, які можливо було заміряти.
Щодо застосування ПДВ в розрахунках.
Правила визначення вартості будівельних робіт регламентують взаємовідносини в господарській діяльності між замовником та підрядником і саме ці відносини в межах договору і досліджуються. Ремонтно-будівельні роботи виконувались за бюджетні кошти, в даному випадку обмеження щодо незастосування ПДВ відсутні. Окрім того, застосування ПДВ передбачено договором підряду. Враховуючи зазначене експертом при розрахунках також враховано ПДВ.
Вразі якщо замовником були придбані будівельні матеріали у юридичної або фізичної особи, що були звільнені від ПДВ, то ці взаємовідносини (господарська діяльність) не можуть досліджуватись експертом-будівельником, а досліджуються експертом-економістом, оскільки такі відносини знаходяться поза межами договору підряду і потребують знань в галуззі оподаткування.
Експерт ОСОБА_43 показала,що дляпроведення експертизиу неїбуло достатньоматеріалів.Вона проводиларозрахунки відповіднодо вимог законодавства. Документів длярозрахунку загально-виробничихвитрат,які булипоставлені впитання,було достатньо. Покрівлю об`єктувона неоглядала.Вона проводитьекспертизу тількипо документах,вона небудівельник.Нею проведенотільки дослідженнярозрахунків.Розрахунки проводилаз застосуваннямпонижуючих коефіцієнтівяк передбаченочинним законодавствомта ДБНами.Якщо коефіцієнтпониження незастосовується,тоді фактичнавартість збільшується.До загально-виробничихвитрат матеріалине враховуються.Розрахунки проводилаз застосуваннямпонижуючих коефіцієнтів.Різниця всумі 2941грн.за рахунок подвійногонарахування ПДВна обрізнудошку,наявність загальновиробничих витрат,прибутку зменшує суму62117грн.
Згідно витягуз кримінальногопровадження №42014250220000001від 28.01.2014 до ЄРДР внесені відомості про кримінальне правопорушення за ч.1 ст.367 КК України про те, що службові особи відділу культури і туризму Монастирищенської районної державної адміністрації в період часу з 01.04.2011 06.03.2012 в порушення вимог ст. 7, 13 ,19, 22, 26 Бюджетного кодексу України, згідно яких зобов`язані були раціонально та ефективно використовувати фінансові ресурси, неналежно виконували свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, а саме: не перевірили локальні кошториси по реконструкції приміщень Монастирищенської музичної школи та капітальному будівництві частини покрівлі кінотеатру «Промінь» в м.Монастирище Черкаської області, внаслідок чого допущено перевищення прямих витрат бютжетних коштів за об`єктами будівництва і ремонту відділу культури і туризму райдержадміністрації на загальну суму 59720 грн., що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам (т.1, а.с.63).
Згідно витягу кримінального провадження № 42014250220000001 від 28.01.2014 в ЄРДР внесені зміни, згідно яких особою, яку повідомлено про підозру є ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (т.1, а.с.64).
Згідно данихдоговору №19/06/11від 21.07.2011, який укладений між ТОВ «ВКФ Світ Будівельних Технологій» (Підрядник) в особі директора ОСОБА_12 та відділом культури і туризму Монастирищенської РДА (Замовник) в особі начальника відділу ОСОБА_5 , предметом договору є капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» в м.Монастирище Черкаської області по вул. Леніна, 124. Загальна ціна робіт складає 275000 грн., в тому числі ПДВ 45833,3 грн. Загальна вартість робіт включає всі витрати, зокрема вартість матеріалів, вартість робіт; всі витрати підрядника, пов`язані з виконанням робіт, а також сплата всіх податків, зборів, що сплачуються підрядником, або мають бути сплачені ним, в тому числі прямі, загальновиробничі витрати на прибуток, які планується отримати (т.1, а.с.92-96).
Згідно данихрахунку-фактури№ СФ-0000228від 21.12.2011 постачальник-одержувач ТОВ «ВКФ Світ Будівельних Технологій» видав рахунок одержувачу Монастирищенському відділу культури на розрахунок згідно акту виконаних робіт всього на суму 275000 грн., в т.ч.ПДВ 45833,33 грн. (т.1, а.с.98).
Згідно даних платіжного доручення № 1 від 06.03.2012 Монастирищенський районний ВКіТ РДА перерахував ТОВ «ВКФ Світ Будівельних Технологій» 275000 грн., призначення платежу: погашення заборгованості за виконані роботи по кап.ремонту даху РЦКД зг.рахунку № 228 від 21.12.2011, згідно договору № 19/06/11 від 21.07.2011, згідно акту від 20.12.2011, ПДВ 45843,33 грн. Згідно штампу управління Державної казначейської служби України в Монастирищенському районі Черкаської області оплачено 06.03.2012 (т.1, а.с.99).
Згідно даних акту № 1 за грудень 2011 року приймання виконаних будівельних робіт всього по акту без матеріалів замовника 275000 грн., в т.ч. ПДВ 45833 грн. Вартість ресурсівпоставки замовника95965грн., на якіПДВ ненараховується. Цей акт підписаний представником генпідрядника ТОВ «ВКФ Світ Будівельних Технологій» ОСОБА_12 , представником замовника відділу культури і туризму Монастирищенської РДА начальником відділу ОСОБА_5 та директором Центру культури і дозвілля ОСОБА_16 . На акті є штамп управління Державної казначейської служби України в Монастирищенському районі Черкаської області про оплату 06.03.2012 (т.1, а.с.100-106).
Згідно даних довідки про вартість виконаних будівельних робіт /та витрат/ за 2011 рік всього вартістьбудівельних робітпо будовіз врахуваннямПДВ 370,96500тис.грн.,виключається вартість матеріальнихресурсів поставкизамовника 95,96500тис.грн.,всього досплати 275,00000тис.грн.Довідка підписана представником генпідрядника ТОВ «ВКФ Світ Будівельних Технологій» ОСОБА_12 , представником замовника відділу культури і туризму Монастирищенської РДА начальником відділу ОСОБА_5 та директором Центру культури і дозвілля ОСОБА_16 (т.1, а.с.107).
Згідно протоколу огляду предметів від 18.06.2014 старшим слідчим СВ Монастирищенського РВ УМВС України в Черкаській області під час огляду предмету виявлено: локальний кошторис № 2-1-2 на загальнобудівельні роботи капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 »; підсумкова відомість ресурсів витрат замовника до акту приймання виконаних будівельних робіт №1 (капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 » АДРЕСА_3 ); зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва № 1 на капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м. Монастирище вул.Леніна, 124; локальний кошторис № 2-1-1 на роботи по розбиранню конструкцій капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м. Монастирище, вул.Леніна, 124; дифектний акт на капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м. Монастирище, вул.Леніна, 124; договір № 16/06/11; копія довідки АА № 210733 з Єдиного Державного реєстру підприємств ТВ організацій України (ЄДРПОУ); рахунок фактура № СФ-0000228 від 21 грудня 2011 року; платіжне доручення № 1 від 06 березня 2012 року; акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року про капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м. Монастирище, вул.Леніна, 124; довідка про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року про капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 » м. Монастирище, вул.Леніна, 124 (т.1, а.с.108-110).
Згідно постанови про приєднання предметів до матеріалів кримінального провадження як речових доказів від 18.06.2014 речові докази: фінансово-бухгалтерську документацію відносно використання бюджетних коштів, пов`язаних із будівництвом частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м.Монастирище, вул. Леніна, 124, а саме: локальний кошторис № 2-1-1, локальний кошторис № 2-1-2, підсумкова відомість ресурсів, зведений кошторисний рахунок, дефектний акт, договір про капітальне будівництво, платіжне доручення, акт приймання виконаних робіт, довідка про вартість виконаних робіт, рахунок фактура, приєднано як речові докази до матеріалів кримінального провадження № 42014250220000001 від 28 січня 2014 року (т.1, а.с.111, 112).
Згідно розпорядженняМонастирищенської районної державної адміністрації ОСОБА_5 призначено на посаду начальника відділу культури і туризму райдержадміністрації з 09.09.2010 (т.1, а.с.113).
Згідно данихпосадової інструкціїначальника відділу культури і туризму Монастирищенської РДА начальник відділу розпоряджається коштами відділу культури і туризму в межах затвердженого кошторису витрат на його утримання (т.1, а.с. 114-116, 152-153; т.2, а.с.121-123).
Згідно характеристик Монастирищенської районної ради та Монастирищенської міської ради ОСОБА_5 харектеризується позитивно (т.1, а.с.121,128).
Згідно рішення Монастирищенської районної ради № 6-6/УІ від 30.05.2011 з додатком, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 21933523 від 19.02.2009, свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.02.2009 приміщення районного центру культури та дозвілля, що знаходиться по АДРЕСА_3 , є об`єктом районної комунальної власності Монастирищенської районної ради (т.1, а.с.135-141; т.2, а. с.74, 91).
Згідно статуту Монастирищенського районного центру культури та дозвілля він заснований на районній комунальній власності, підпорядкований районній раді та переданий в управління відділу культури і туризму районної державної адміністрації, є юридичною особою (т.1, а.с.142-146; т.2, а.с.96-99).
Згідно даних Положення процентралізовану бухгалтерію відділу культури, яке затверджене рішенням № 6-1 Монастирищенської районної ради від 22.01.2003, централізована бухгалтерія відділу культури здійснює бухгалтерське забезпечення діяльності районного Будинку культури, дитячої музичної школи, районної бібліотеки, музею, районної ради ветеранів, відділу у справах сім`ї та молоді, апарату віддлілу культури. Документи без підпису головного бухгалтера або його заступника вважаються недійсними і не приймаються до виконання (т.1, а.с.147-151; т.2, а.с.111-120).
Згідно даних рішення №3-2/УІ від 29.12.2010 Монастирищенської районної ради «Про районний бюджет на 2011 рік» з додатками до нього, рішення № 5-1/УІ від 04.04.2011 Монастирищенської районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради № 3-2/УІ від 29.12.2010 «Про районний бюджет на 2011 рік», рішення № 12-3/УІ від 27.02.2012 Монастирищенської районної ради «Про внесення змін до рішення районної ради від грудня 2011 року № 11-22/УІ «Про районний бюджет на 2012 рік» по коду видатків та кредитування місцевих бюджетів 110204 «Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу» виділено 162900 грн., за рахунок вільного залишку збільшено видатки спеціального фонду на погашення заборгованості, зареєстрованої в органах Державного казначейства на загальну суму 507344 грн., в тому числі по КФКВ 110204 «Будинок культури» на суму 275000 грн. (т.1, а.с.154-179; т.2, а.с.79-84).
Згідно даних договору № 138 від 21.07.2011, який укладений між постачальником - ПП ОСОБА_15 , та замовником - Монастирищенським районним центром культури і дозвілля; рахунку №3від 21.07.2011 та накладної №6 від 22.07.2011 на будівельні матеріали на загальну суму 95965 грн; відомості видачі матеріалів на потреби організації за жовтень 2011 року ПП ОСОБА_15 поставив Монастирищенському РЦКіД будівельні матеріали на суму 95965 грн. Згідно платіжного доручення№ 4 від22.07.2011 Монастирищенський відділ культури і туризму РДА перерахував 95965 грн. ПП ОСОБА_15 , призначення платежу: по КЕКВ-2123 за матеріали для капітального будівництва згідно рахунку від 21.07.2011 та договору 138 від 21.07.2011 без ПДВ (т.1, а.с.180-185, 202; т.2, а.с.12-19, 124).
Дані будівельні матеріали в послідуючому при виконанні договору підряду з ТОВ «ВКФ Світ Будівельних Технологій» використовувалися і враховувалися як матеріли замовника.
Згідно наданих стороною захисту листа відділу культури і туризму Монастирищенської РДА № 60/01-10 від 24.07.2014, листа Монастирищенського районного центру культури та дозвілля № 10/01-10 від 13.02.2015; рішень Монастирищенської райради № 34-10/У від 04.03.2010 та № 34-16/У від 04.03.2010; договорів оренди № 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8 від 19.04.2010; актів передачі-приймання від 19.04.2010, до початку проведення будівельних робіт даху Монастирищенського районного центру культури і дозвілля частина йогоприміщень перебувалав орендіу підприємцівта громадськихорганізацій (т.1, а.с.130-220; т.2, а.с.89-90, 100-110, 234-259; т.4, а.с.87-107).
Згідно даних висновку експерта № 84/15-23 від 16.04.2015, який виконаний на підставі ухвали Монастирищенського районного суду від 03.09.2014 експертом Черкаського відділення КНДІСЕ ОСОБА_44 , фактична вартість виконаних робіт щодо капітального будівництва покрівлі кінотеатру «Промінь», який знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Монастирище, вул.Леніна, 124, не відповідає вартості, яка зазначена в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року, локальних кошторисах № 2-1-1 та № 2-1-2 станом на 2011 рік, зведеному кошторисному розрахунку вартості будівництва № 1 та довідці про вартість будівельних робіт, на момент складання вказаних документів.
Роботи, які зазначені в акті приймання будівельних робіт за грудень 2011 року, щодо будівництва частини покрівлі кінотеатру « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (вул.Леніна, 124, м.Монастирище, Черкаська область) частково не виконані (т.2, а.с.150-186).
Згідно даних висновку експерта № 62/4 від 17.06.2015, який виконанийна підставізвернення Монастирищенськоїрайонної прокуратурипро проведеннясудової будівельно-технічноїекспертизи, експертом НДЕКЦ при УМВС України в Черкаській області ОСОБА_45 , фактичні об`єми виконаних будівельних робіт та витрачених матеріалів по об`єкту будівництва: «Капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м. Монастирище, вул. Леніна 124» на підставі договору будівельного підряду № 19/06/11 від 21.07.2014, не відповідають роботам та витраченим матеріалам, що включені до акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року форми КБ-2в по зазначеному об`єкту. Визначення факту завищення вартості будівельних матеріалів наданих замовником підряднику по об`єкту дослідження не входить до компетенції експерта у сфері будівельно-технічної експертизи.
Загальна вартість невиконаних будівельних робіт та невитрачених матеріалів по об`єкту будівництва: «Капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м. Монастирище, вул. Леніна, 124 на підставі договору будівельного підряду № 19/06/11 від 21.07.2014, відповідно до Акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року становить 63578,00 грн. з ПДВ (т.2, а.с.220-231).
Згідно даних висновку експерта № 22/17 від 13.03.2017, який виконаний експертом TOВ Центр судових експертиз «Альтернатива» ОСОБА_46 на підставі ухвали Монастирищенського районного суду Черкаської області від 13.03.2017:
1. За фактом роботи, які зазначені в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року, локальних кошторисах № 2-1-1 та № 2-1-2 станом на 2011 рік частково не виконані, їх перелік та вартість відповідно до розрахунку, що міститься в таблиці №2, станом на час складання документів становить 62117грн.з ПДВ. Проте, за фактом існують роботи виконані,але невключені ні до локальних кошторисів № 2-1-1 та № 2-1-2, ні до акту №1, їх вартість розрахована окремо в таблиці №3 та становить 2154грн. з ПДВ. Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва №1 та довідка про вартість виконаних будівельних робіт щодо капітального будівництва частини покрівлі кінотеатру «Промінь» по вул. Леніна (в даний час вулиця Соборна), 124 в м. Монастирище Черкаської області не містять переліку виконаних будівельних робіт, в зв`язку з чим порівняння не виконується.
2. Визначити відповідність вартості будівельних матеріалів, які використані під час капітального будівництва частини покрівлі кінотеатру «Промінь» по вул. Леніна (в даний час вулиця Соборна), 124 в м. Монастирище Черкаської області, тій вартості, яка вказана в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року, локальних кошторисах №2-1-1 та №2-1-2 станом на 2011 рік, на момент складання вказаних документів не вбачається можливим через ненадання на дослідження товарних накладних, товарних чеків тощо. Окрім того, у відповідності до вимог нормативної документації за твердої договірної ціни підтвердження вартості матеріалів не вимагається. Зведений кошторисний розрахунок вартості будівництва №1 та довідка про вартість виконаних будівельних робіт щодо капітального будівництва частини покрівлі кінотеатру «Промінь» по вул. Леніна (в даний час вулиця Соборна), 124 в м. Монастирище Черкаської області не містять переліку будівельних матеріалів, в зв`язку з чим порівняння не виконується.
3. За наявності суперечливих вихідних даних:
- робочим проектом визначено вид будівництва «капітальне будівництво частини покрівлі», який не передбачений нормативною будівельно-технічною документацією;
- робочим проектом не передбачено виведення кінотеатру з експлуатації;
- документи, які б підтверджували факт зняття кінотеатру з експлуатації, відсутні;
- роботи, передбачені проектом відносяться до капітального ремонту, що дозволяє при складанні локальних кошторисів застосовувати коефіцієнти до норм витрат праці робітників-будівельників, машиністів, часу експлуатації будівельних машин та механізмів для обліку впливу умов провадження робіт - виконання ремонтно-будівельних робіт на покрівлях і фасадах експлуатованих будівель і споруд величиною 1,2;
- при складанні локальних кошторисів № 2-1-1 та № 2-1-2 станом на 2011 рік прийнято ресурсні норми на будівельні роботи, що не дозволяє використовувати підвищуючий коефіцієнт 1,2 для обліку впливу умов провадження робіт;
- встановити, чи підлягав застосуванню коефіцієнт для обліку впливу умов виробництва будівельних (монтажних) робіт в розмірі 1,2 при складанні локальних кошторисів №2-1-1 та №2-1-2 станом на 2011 рік, у відповідності до вимог державних будівельних норм, не вбачається можливим.
4. Загальна вартість невиконаних будівельних робіт та невитрачених матеріалів по об`єкту будівництва «Капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» по вул. Леніна (в даний час вулиця Соборна), 124 в м. Монастирище Черкаської області», за актом приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року на підставі договору будівельного підряду №19/06/11 від 27.07.2011 становить 62117грн. з ПДВ (вилучити вартість будівельних матеріалів окремо від вартості робіт не вбачається можливим в зв`язку з відсутністю інформаційного блоку даних програми «Інпроект - Випуск Кошторисів», в якій складено локальні кошториси та акт №1 за формою КБ-2в) (т.3, а.с.166-184).
Згідно даних висновку експерта № 1199/17-23від 30.10.2017,який виконанийекспертом Черкаськоговідділення КНДІСЕ ОСОБА_47 за клопотаннямсторони захисту: за результатами дослідження розрахунково підтверджено, що Підрядником - ТОВ «ВКФ Світ Будівельних технологій» при включені до акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року по об`єкту «Капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м.Монастирище, вул. Леніна, 124» загальновиробничих, адміністративних витрат та прибутку застосовувало усереднені показники, рекомендовані Держбудом за погодженням з Мінекономіки та наведені в Додатках до ДБН Д.1.1-1-2000, та понижуючі коефіцієнти 0,4123 та 0,7821 при розрахунку І і III блоків загальновиробничих витрат. Тоді як, застосування понижуючих коефіцієнтів до усереднених показників, рекомендовані Держбудом за погодженням з Мінекономіки, при розрахунку І і III блоків загальновиробничих витрат до вартості невиконаних робіт на суму 62117,0 грн., проведеним в ході дослідження розрахунком, не підтверджено (т.4, а.с.111-117).
Прокурор надав суду розсекречений протокол № 611т від 15.09.2015 про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії (т.3, а.с.94-101), яка проведена на підставі ухвал Апеляційного суду Черкаської області № 1881т від 18.07.2014, № 2774т від 05.11.2014 та № 226т від 28.01.2015, згідно даних якого обвинувачена ОСОБА_5 спілкувалася із посадовими особами експертної установи, яка виконувала експертизу у даному кримінальному провадженні за ухвалою суду. Дана негласна слідча (розшукова) дія проведена під час судового розгляду кримінального провадження про обвинувачення ОСОБА_5 за ч.1 ст.367 КК України, поза судовим провадженням, тому суд визнає протокол № 611т від 15.09.2015 недопустимим доказом відповідно до ст.89 КПК України.
За клопотанням прокурора суд ухвалою від 22.03.2016 призначив проведення комплексної будівельно-технічної та судово-бухгалтерської експертизи, виконання якої доручив ТОВ «Центр судових експертиз «Альтернатива» (т.3, а.с.103-104).
Згідно роз`яснень експерта ОСОБА_42 під час судового розгляду, його письмових відповідей на запитання учасників справи (т.4, а.с.12-19) при складанні висновку деревину було враховано, тобто враховано вартість матеріалів замовника. Вразі якщо дошки обрізні при влаштуванні покрівлі були матеріаломзамовника вартість будівельних робіт, включених до акту, але не виконаних (таблиця № 2 висновку) зменшиться на 13627,50 *1,2 = 16353грн. та будестановити 62117-16353 = 45764грн., що не відповідає розміру істотної шкоди і є підставою для розумного сумніву доведеності вини особи.
Застосування будівельних матеріалів замовника на суму 95965 грн. при будівництві даху Монастирищенського районного ЦКіД підтверджено довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за 2011 рік (т.1, а.с.107); договором № 138 від 21.07.2011, рахунком №3від 21.07.2011, накладною №6 від 22.07.2011 на будівельні матеріали на загальну суму 95965 грн; відомістю видачі матеріалів на потреби організації за жовтень 2011 року; платіжним дорученням№ 4 від22.07.2011 (т.1, а.с.180-185, 202; т.2, а.с.12-19, 124).
Згідно даних висновку експерта № 22/17 від 13.03.2017 1. За фактом роботи, які зазначені в акті №1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року, локальних кошторисах № 2-1-1 та № 2-1-2 станом на 2011 рік частково не виконані, їх перелік та вартість відповідно до розрахунку, що міститься в таблиці №2, станом на час складання документів становить 62117грн.з ПДВ. Проте, за фактом існують роботи виконані,але невключені ні до локальних кошторисів № 2-1-1 та № 2-1-2, ні до акту №1, їх вартість розрахована окремо в таблиці №3 та становить 2154грн. з ПДВ.
Експерт ОСОБА_48 роз`яснила, що сума 62177 грн. повинна бути зменшена на суму 2941 грн. - різниця за рахунок подвійного нарахування ПДВ на обрізну дошку, наявність загальновиробничих витрат, прибутку. Експерт ОСОБА_49 не заперечував проти цього.
Відповідно, вартість будівельних робіт, включених до акту виконаних робіт, але не виконаних фактично зменшиться ще на суми 2154 грн. та 2941 грн. і буде становити 40669 грн. (62177 грн.-16353 грн.-2154 грн.-2941 грн.=40669 грн.).
Згідно постанови про призначення експертизи від 07.03.2014 у кримінальному провадженні призначена будівельно-технічна експертиза, виконання якої доручено експертам ТОВ «Контакт-Сервіс» м.Черкаси. Проте, ця постанова до ТОВ «Контакт-Сервіс» м.Черкаси на виконання не надходила, що вбачається з листа № 149 ТОВ «Контакт-Сервіс» від 28.08.2014, дана постанова фактично направлена на виконання до ПП «ТехБудЕксперт», який є окремою від ТОВ «Контакт-Сервіс» організацією.
Згідно висновку №14/04-14/БУД будівельно-технічної експертизи по визначенню вартості будівельних робіт та якості будівельно-монтажних робіт, який складений 12.05.2014 ПП «ТехБудЕксперт», який покладенийв основуобвинувачення, на аркуші другому розділу «2.Дослідження спеціаліста» у відповіді на третє та четверте питання вказано, що загалом завищення з урахуванням всіх нарахувань по локальних кошторисах капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь», м. Монастирище, вул. Леніна,124, склало - 63427,00 грн.
При перевірці судом цієї суми шляхом арифметичного підрахунку п.1-7 встановлено, що завищення прямих витрат по локальному кошторису за пунктами 1-7 у відповіді на третє та четверте питання складає 51651 грн. (т. 1, а.с.72). ОСОБА_50 , який підписав цей висновок як спеціаліст-будівельник, помічник судового експерта не зміг пояснити причину розбіжності в розмірі 11776 грн.
Відповідно до діючого законодавства про судову експертизу та ст. 242, 243, 332 КПК України експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, відповідно висновок підписується судовим експертом. Підпис висновку спеціалістом-будівельником, помічником судового експерта не передбачений.
Згідно листа № 149 від 28.08.2014 року ТОВ «Контакт-Сервіс», який підписаний судовим експертом ОСОБА_51 , ТОВ «Контакт-Сервіс» не отримувало постанови старшого слідчого від 10.03.2014 про проведення будівельно-технічної експертизи, судовий експерт ОСОБА_52 як експерт не виконував цієї експертизи і не підписував її (т.1, а.с. 235).
Висновок № 14/04-14/БУД, який складений ПП «ТехБудЕксперт» 12.05.2014, складений без належних правових підстав без постанови слідчого, та особою, яка не є експертом. Даний висновок суд визнає недопустимим доказом відповідно до ст.89 КПК України.
02.11.2015 прокурорнадав судуяк доказобвинувачення висновокексперта №62/4від 17.06.2015,який виконаний експертом науково-дослідного експертно-криміналістичногоцентру УМВСУкраїни вЧеркаській област ОСОБА_45 на підставі листа прокурора Монастирищенського району № (25-11)42-14 від 03.03.2015. Відповідно до цього висновку фактичні об`єми виконаних будівельних робіт та витрачених матеріалів по об`єкту будівництва: «Капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» в м.Монастирище, вул.Леніна, 124» на підставі договору будівельного підряду № 19/06/11 від 21.07.2014 не відповідають роботам та витраченим матеріалам, що включені до акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень місяць 2011 року форми КБ-2в, по зазначеному об`єкту. Визначення факту завищення вартості будівельних матеріалів, наданих замовником підряднику по об`єкту дослідження не входить до компетенції експерта у сфері будівельно-технічної експертизи. Загальна вартість невиконаних будівельних робіт та невитрачених матеріалів по об`єкту будівництва: «Капітальне будівництво частини покрівлі кінотеатру «Промінь» в м.Монастирище, вул.Леніна, 124» на підставі договору будівельного підряду № 19/06/11 від 21.07.2014, відповідно до Акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року становить 63578 грн. (т.2, а.с.220-231).
Згідно ч.8 ст.223 КПК України слідчі (розшукові) дії не можуть проводитися після закінчення строків досудового розслідування, крім їх проведення за дорученням суду у випадках, передбачених ч.3 ст.333 КПК України. Будь-які слідчі (розшукові ) дії, проведені з порушенням цього правила, є недійсними, а встановлені внаслідок них докази недопустимими.
Цей висновоквиконаний напідставі листапрокурора,який надісланийним доекспертної установипід чассудового розглядусправи,поза судовимпровадженням, тому судвизнає висновок експерта № 62/4 від 17.06.2015, який виконаний експертами науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України в Черкаській області згідно листа прокурора Монастирищенського району № (25-11)42-14 від 03.03.2015, недопустимим доказом відповідно до ст.89 КПК України.
Обвинувачена ОСОБА_5 показала, що робочий проект, як документ під час будівництва не використовувався, а було створено нові локальні кошториси на основі дефектного акту, який склав ОСОБА_19 . Відсутність проекту при виготовлені нею локальних кошторисів на підставі дефектного акту підтвердила свідок ОСОБА_21 . Доказів, які підтверджують використання робочого проекту під час виконання будівельних робіт, суду не надано, тому суд вважає його неналежним доказом.
Відповідно до ч.1 ст.22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом.
Частина 2 ст.9 КПК України покладає на прокурора та слідчого обов`язок всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Положеннями ст.91КПКУкраїнипередбачено,щоу кримінальномупровадженніпідлягають доказуванню,зокрема, подіякримінального правопорушення(час,місце,спосіб таіншіобставини вчиненнякримінального правопорушення); винуватістьобвинуваченогоувчиненні кримінальногоправопорушення,формавини,мотиві метавчиненнякримінального правопорушення; вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат.
Згідно з ч.1 ст.92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених ст.91 КПК України, покладається на слідчого, прокурора.
Згідно обвинувального акту обвинувачена «не вжила заходів щодо перевірки їх на відповідність фактичним обсягам робіт, а прийняла та підписала як замовник наданий їй для перевірки Підрядником акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року на суму 275000 грн.».
Інкримінований обвинуваченій злочин, передбачений ч. 1 ст. 367 КК України з об`єктивної сторони характеризується діянням, яке полягає у невиконанні або неналежному виконанні службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, наслідками у вигляді істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам фізичних чи юридичних осіб, державним чи громадським інтересам, причинним зв`язком між вчиненим діянням та наслідками.
Вказівка закону на невиконання чи неналежне виконання службових обов`язків через несумлінне ставлення до них характеризує перш за все об`єктивну сторону вчиненого і свідчить про те, що службова особа не тільки повинна була, а й мала реальну можливість виконати покладені на неї службові обов`язки належним чином. Згідно матеріалів кримінального провадження в умовах, що склалися, обвинувачена ОСОБА_5 не мала реальної можливості належним чином виконати свої посадові обов`язки. Обвинувачена не володіє спеціальними будівельно-технічними знаннями, які необхідні для з`ясування дійсної вартості та фактичного об`єму виконаних робіт, цього не вимагає і посадова інструкція начальника відділу культури і туризму (т.1, а.с.151), а тому суд вважає, що службові порушення у причинному зв`язку з наслідками, що настали не перебувають, шкода була заподіяна внаслідок недосвідченості, недостатньої кваліфікації, дані обставини виключають реальну можливість неналежного виконання покладених на неї службових обов`язків. Доказів наявності умислу до діяння як суб`єктивної сторони у обвинуваченої ОСОБА_5 суду не надано.
Відповідно до ч.1 ст.84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ст.85 КПК України належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів.
Згідно п.2 ст.6 Європейської конвенції про захистправ людиниі основоположнихсвобод кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Основна мета ст.6 Конвенції стосовно розгляду кримінальних справ полягає в забезпеченні справедливого судового розгляду судом, компетентним встановити обґрунтованість будь-якого … кримінального обвинувачення. Вимоги ст.6, зокрема §.3, можутьтакож бутизастосованими щедо того,як справунаправлено нарозгляд суду,якщо і тієюмірою,якою недотримання такихвимог на самомупочатку може серйознопозначитися насправедливості судового розгляду(Шабельникпроти України,19.02.2009,§52). Серед елементів справедливості судового розгляду є змагальність судового розгляду справи та рівність сторін у наданні доказів суду, їх дослідженні та доведенні їх переконливості перед судом; презумпція невинуватусті (§ 2 ст.6 Конвенції).
Згідно §.1 ст.7 Європейської конвенції про захистправ людиниі основоположнихсвобод нікого не може бути визнано винним у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення на підставі будь-якої дії чи бездіяльності, яка на час її вчинення не становила кримінального правопорушення згідно з національним законом або міжнародним правом.
Згідно 62Конституції України, ст. 17 КПК України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.
Європейський суд з прав людини наголошує, що відповідно до його прецедентної практики при оцінці доказів він керується критерієм доведеннявини поза розумним сумнівом. Таке доведення має випливатиізсукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Перевіривши зібраніпід часдосудового розслідуваннята наданіпрокурором докази,на підставіяких ОСОБА_5 було пред`явленообвинувачення зач.1ст.367КК України,суд надавналежну оцінкукожному зних тау їхсукупному взаємозв`язкуі встановив,що жоденз цихдоказів недоводить фактуневиконання абоненалежного виконанняслужбовою особою ОСОБА_5 своїх службовихобов`язків та заподіяння істотної шкоди.
Кваліфікуючою ознакою злочину, передбаченого ч.1 ст. 367 КК України, є завдання істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб.
Службова недбалістьналежить дозлочинів ізматеріальним складом,який зач.1ст.367КК Українивизнається закінчениміз моментузаподіяння істотноїшкоди. Відповіднодо примітки дост.364КК Україниістотною шкодоюу статтях364-367КК Українивважається шкода,яка всто ібільше разівперевищує неоподатковуваниймінімум доходівгромадян. Станом на 06.03.2012, на час вчинення інкримінованого обвинуваченій ОСОБА_5 злочину за ч.1 ст.367 КК України, неоподатковуваний мінімум доходів громадян був 536,5 грн., відповідно до примітки до ст.364 КК України істотною шкодою для ст.367 КК України на той час була 53650 грн. і більше.
Стороною обвинувачення не надано суду належних та допустимих доказів завдання істотної шкоди державним інтересам службовою недбалістю обвинуваченої ОСОБА_5 у передбаченому розмірі, жоден із досліджених судом висновків експерта цього не доводить.
Прокурор 06.12.2018заявив клопотанняпро призначенняще однієїекспертизи,посилаючись на наявніпротиріччя у висновкахекспертів.В задоволенніданого клопотаннясуд відмовив,оскільки цепризведе дозатягування строкурозгляду даногокримінального провадження.Суд невбачає протирічу висновкахекспертів зврахуванням роз`ясненьекспертів,які вонидали під чассудового розгляду, якідосліджувалися судом.У всіхцих висновкахє спільнимте,що вонине доводятьнаявності завданняістотної шкоди державним інтересамобвинуваченою ОСОБА_5 . Стороною обвинувачення не доведена наявність об`єктивної сторони службової недбалості.
Суд враховує, що практика Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) вказує на необхідність оцінювати докази, керуючись критерієм доведення «поза розумним сумнівом». Таке доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою (Рішення ЄСПЛ від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України», § 43). Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов протиУкраїни», §86).
Європейський суд з прав людини у справі «Барбера, Мессегуе і Джабардо проти Іспанії», рішення від 06.12.1988, зазначив, що ч.2 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень суди відійшли від упередженої думки, що підсудний вчинив злочинне діяння, так як обов`язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь підсудного.
Обвинувальний вирок може бути постановлений судом лише в тому випадку, коли вина обвинуваченого доведена поза розумним сумнівом.
Згідно ст.2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених ст.91 КПК України покладається на сторону обвинувачення, яка має довести перед судом за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів, що існує єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити факти, встановлені в суді, а саме - винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, щодо якого їй пред`явлено обвинувачення
Згідно висновків,викладених впостановах ВерховногоСуду ускладі колегіїсуддів Першоїсудової палатиКасаційного кримінальногосуду від12червня 2018року усправі №712/13361/15, від 4 липня 2018 року у справі № 688/788/15-к, від 09.10.2018 № 372/4155/15-к, дотримуючись засади змагальності, та виконуючи свій професійний обов`язок, передбачений ст.92 КПК України, обвинувачення має довести перед судом за допомогою належних, допустимих та достовірних доказів, що існує єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити факти, встановлені в суді, а саме - винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, щодо якого їй пред`явлено обвинувачення.
Відповідно до ч.1, 3 ст.373 КПК України обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення у ході судового розгляду винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення. Виправдувальний вирок ухвалюється в разі, якщо не доведено, що в діяннях обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Судом вичерпанівсі можливостіпо з`ясуваннюобставин таперевірці доказів вчиненнязлочину обвинуваченою.
Виходячи із загальних засад кримінального судочинства, а саме: верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, створивши необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків, дослідивши та оцінивши на підставі безстороннього та неупередженого аналізу докази, надані учасниками кримінального провадження, суд вважає, що пред`явлене ОСОБА_5 обвинувачення у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, не знайшло свого підтвердження під час судового розгляду, побудоване на доказах, які не є безсумнівними, беззаперечними та переконливими і не можуть бути покладені в основу обвинувального вироку, оскільки не доведено, що в діянні обвинуваченої є склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, тому суд приходить до висновку про виправдання обвинуваченої.
Згідно досудової доповіді від 02.04.2018 обвинувачена характеризується позитивно, ризики вчинення повторного кримінального правопорушення та небезпеки для суспільства, в тому числі для окремих осіб, оцінені як низькі (т.4, а.с.83-86).
Питання щодо речових доказів необхідно вирішити у відповідності до ст.100 КПК України.
Відповідно доч.3ст.129КПКУкраїниу разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення, суд залишає цивільний позов без розгляду.
Арешт майна, який накладений ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 11.07.2014 (т.2, а.с. 46-47) на автомобіль марки «CHEVROLET AVEO SF69Y» реєстраційний номер НОМЕР_1 , який на праві приватної власності належить ОСОБА_5 , необхідно скасувати.
Судові витрати у даному кримінальному проваджені необхідно віднести на рахунок держави.
Керуючись ст.62Конституції України, ст.6 Європейської конвенції про захистправ людиниі основоположнихсвобод; рішеннями Європейського суду з прав людини: від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України», від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України»; від 19.02.2009 «Шабельник проти України», від 06.12.1988 у справі «Барбера, Мессегуе і Джабардо проти Іспанії»; постановами Верховного Судуу складіколегії суддівПершої судовоїпалати Касаційногокримінального судувід 12.06.2018у справі№ 712/13361/15,від 04.07.2018 усправі №688/788/15-к; від 09.10.2018 № 372/4155/15-к; ст. 5, 7, 17, 100, 128, 337, 368-369, 370, 373, 374, 395 КПК України, суд
у х в а л и в :
Обвинувачену ОСОБА_5 визнати невинуватою у предявленому обвинуваченні за ч.1 ст.367 КК України та виправдати у зв`язку з тим, що не доведено, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Цивільний позов прокурора в сумі 62117,00 грн. залишити без розгляду.
Судові витрати у даному кримінальному проваджені віднести на рахунок держави.
Зняти арешт майна, який накладений ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 11.07.2014 на автомобіль марки «CHEVROLET AVEO SF69Y» реєстраційний номер НОМЕР_1 , який на праві приватної власності належить ОСОБА_5 .
Речові докази: фінансово-бухгалтерську документацію відносно використання бюджетних коштів, пов`язаних із будівництвом частини покрівлі кінотеатру «Промінь» м.Монастирище, вул. Леніна, 124, а саме: локальний кошторис № 2-1-1, локальний кошторис № 2-1-2, підсумкову відомість ресурсів, зведений кошторисний рахунок, дефектний акт, договір про капітальне будівництво, платіжне доручення, акт приймання виконаних робіт, довідку про вартість виконаних робіт, рахунок-фактуру, які знаходяться в кримінальному провадженні № 1-кп/702/1/18 залишити в матеріалах цього кримінального провадження.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано, або у разі подання апеляційної скарги після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, якщо вирок не скасовано.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Апеляційного суду Черкаської області протягом 30 діб з дня його проголошення через Монастирищенський районний суд.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити виправданому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1