ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/2245/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Редкевич О.Р.,
за участі представників:
представника позивача Пендерецький В.І.,
представник відповідача 1 Чабан О.С.,
представник відповідача 2 Прийма Ю.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Галич Екофрукт" про зобов'язання Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії.
Обставини справи.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Галич Екофрукт", звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій міститься вимога:
- зобов'язати Державну фіскальну службу України та Державне Казначейство України вчинити дії, щодо перерахунку узгоджених та невиплачених коштів бюджетної дотації як сільськогосподарському товаровиробнику Товариству з обмеженою відповідальністю "Галич Екофрукт" в загальній сумі 1120971,97 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Галич Екофрукт", що є сільськогосподарським товаровиробником, включене 29.03.2017 року до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, що підтверджується Квитанцією № 2, набуло статусу отримувача бюджетної дотації 01.02.2017 року.
На виконання норм Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" позивачем подано звітну податкову декларацію за звітний податковий період "Квітень 2017 року" та заявлено 504252,00 грн. до бюджетного відшкодування.
За звітний податковий період "Вересень 2017 року" заявлено в звітній податковій декларації 975912 грн. В жовтні такий заявлено 520659,00 грн., а в листопаді 2017 року в податковій декларації вказано суму в 634008 грн. до бюджетного відшкодування.
Однак, у відповідності до інформації, що розміщена в особистому кабінеті отримувача бюджетної дотації, 12.06.2017 року перераховано 504 252,00 грн. за звітний податковий період "Квітень 2017 року", 08.11.2017 року перераховано 792 538,13 грн. за звітний податковий період "Вересень 2017 року", 13.12.2017 року перераховано 216 978,90 грн. за жовтень 2017 року, за листопад 2017 року не отримано. Тому, сума заборгованості по визнаних та невиплачених бюджетних дотаціях за 2017 рік склала - 1120971,97 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 04 червня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження у підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 26 липня 2018 року закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просить позов задовольнити.
Відповідач 1, Державна фіскальна служба України (далі- ДФС України), у поданому відзиві зазначив, що згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83 затверджено Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році (далі - Порядок № 83) бюджетна дотація виплачується сільгоспвиробникам- платникам ПДВ, які відповідають критеріям, визначеним ст. 16 прим 1.1 Закону України від 24 червня 2004 року №1877 «Про державну підтримку сільського господарства України» (далі - Закону №1877), після їх внесення контролюючим органом до Реєстру отримувачів бюджетної дотації. Відповідно до п.5 Порядку № 83 бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог п. 4 Порядку № 83 пропорційно частці сплаченої до бюджету суми ПДВ за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати ПДВ за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з ПДВ на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.
Відповідач 2, Державна казначейська служба України у Львівській області, у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив повністю з тих підстав, що для проведення розрахунків з товаровиробниками Міністерство аграрної політики України (далі - Мінагрополітики) відкриває в Казначействі небюджетний рахунок і балансовим рахунком групи рахунків 375 "Інші спеціальні рахунки" в системі електроніці адміністрування податку на додану вартість (далі - небюджетний рахунок) та доводить відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції». Відповідно до Порядку № 83 для перерахування бюджетної дотації сільськогосподарським товаровиробникам - отримувачам бюджетної дотації ДФС визначає її суму для кожного отримувача та надсилає до Казначейства електронний Реєстр отримувачів бюджетної дотації. Казначейство на підставі надісланого ДФС Реєстру отримувачів бюджетної дотації в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації, небюджетного рахунку Мінагрополітики. Інформацію про перерахування бюджетної дотації сільськогосподарським товаровиробникам Казначейство передає до ДФС та Мінагрополітики. Тому, зазначає, що Казначейство не приймає участі у визначенні отримувачів бюджетної дотації розрахунках суми бюджетної дотації, а лише перераховує розраховану ДФС суму визначеним отримувачам бюджетної дотації.
Представники відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечили повністю з підстав наведених у відзивах, просять у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд заслухав вступне слово представника позивача та представників відповідачів, повно, всебічно та об'єктивно оцінив подані сторонами докази та
встановив:
Згідно даних Реєстру отримувачів бюджетної дотації Товариство з обмеженою відповідальністю «Галич Екофрукт» включено до Реєстру отримувачів бюджетної дотації 29.03.2017 року та набуло статусу отримувача бюджетної дотації 01.02.2017 року. (а.с.14)
Позивачем подано звітні податкові декларації за квітень 2017 року та заявлено 504252,00 грн. до бюджетного відшкодування, (а.с.15-16), за вересень 2017 року заявлено 975912 грн. до бюджетного відшкодування (а.с.24-25), за жовтень 2017 року заявлено 520659,00 грн. до бюджетного відшкодування (а.с.33-34), за листопад 2017 року в податковій декларації вказано суму в 634008 грн. до бюджетного відшкодування (а.с.42-43).
Оскільки позивачу не перераховано кошти бюджетної дотації на загальну суму 1120971,97 грн. , останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Правовідносини, які склалися між сторонами, врегульовані Законом України «Про державну підтримку сільського господарства України», Податковим кодексом України та Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83.
Відповідно до пунктів 16-1.1 статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» сільськогосподарський товаровиробник, основною діяльністю якого є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, причому питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно (далі - сільськогосподарський товаровиробник), який здійснює види діяльності, визначені пунктом 16 1.3 цієї статті, має право на бюджетну дотацію для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції (далі - бюджетна дотація) після його внесення контролюючим органом до Реєстру отримувачів бюджетної дотації.
Пункт 16-1.3 ст. 16-1 наведеного Закону містить перелік видів діяльності, які дають право на отримання бюджетної дотації.
За приписами пунктів 16-1.4, 16-1.6 статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» порядок ведення та форма Реєстру отримувачів бюджетної дотації, а також порядок надання відповідної інформації центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
За бюджетною програмою центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну аграрну політику, на підставі даних Реєстру отримувачів бюджетної дотації та інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, в автоматичному режимі здійснюють розподіл такої дотації між отримувачами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2017 року № 83 затверджено Порядок розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році (далі - Порядок № 83).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 83 бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог пункту 4 цього Порядку пропорційно частці сплаченої до бюджету суми податку на додану вартість за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати податку на додану вартість за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.
Згідно з статтею 203 Податкового кодексу України податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
З матеріалів справи встановлено, що позивач подав звітні податкові декларації за квітень 2017 року, де заявлено 504252,00 грн. до бюджетного відшкодування, (а.с.15-16), за вересень 2017 року, де заявлено 975912 грн. до бюджетного відшкодування (а.с.24-25), за жовтень 2017 року, де заявлено 520659,00 грн. до бюджетного відшкодування (а.с.33-34), за листопад 2017 року в податковій декларації вказано суму в 634008 грн. до бюджетного відшкодування (а.с.42-43).
Механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням електронних рахунків визначено Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 із змінами і доповненнями.
Відповідно до пункту 200-1.2 статті 200-1 ПК України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Розрахунки з бюджетом у системі електронного адміністрування податку на додану вартість здійснюються з цих рахунків, крім випадку, передбаченого абзацом другим пункту 87.1 статті 87 цього Кодексу. Платникам - сільськогосподарським підприємствам, що обрали спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, додатково відкриваються: а) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг (крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу); б) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання зернових та технічних культур, визначених у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу; в) рахунки в системі електронного адміністрування податку, призначені для перерахування коштів до Державного бюджету України та на їх спеціальні рахунки, відкриті в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для здійснення операцій з постачання продукції тваринництва, визначеної у пункті 209.19 статті 209 цього Кодексу.
Кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах "а" - "в" пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня. Реквізити такого спеціального рахунка платник - сільськогосподарське підприємство, що обрав спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, зобов'язаний зазначати у податковій звітності з податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 83 визначено механізм розподілу коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників», які спрямовуються за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» (далі - бюджетна дотація).
Згідно з пунктом 6 Порядку для проведення розрахунків з товаровиробниками Мінагрополітики відкриває в Казначействі небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - небюджетний рахунок) та доводить до відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом "Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції".
Пунктом 8 Порядку визначено, що на другий день після відкриття планових асигнувань Казначейство перераховує з бюджетних пакунків Мінагрополітики суму, на яку відкрито асигнування за бюджетною програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції», на відкритий небюджетний рахунок Мінагрополітики та повідомляє ДФС про суму перерахованих коштів та залишку коштів на небюджетному рахунку попереднього періоду.
За приписами п. 9 Порядку на підставі повідомлення Казначейства про суму перерахованих коштів ДФС визначає щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з податку на додану вартість суму коштів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності та таблиці відповідності кодів видів економічної діяльності згідно з КВЕД, визначених у статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України», кодам товарів згідно з УКТЗЕД, наведеної у додатку.
Відповідно до пункту 12 Порядку ДФС надсилає до Казначейства та Мінагрополітики Реєстр, в якому зазначається інформація про отримувача бюджетної дотації, його податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, сума бюджетної дотації, яка підлягає перерахуванню отримувачу, реквізити рахунка такого отримувача, з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронний цифровий підпис».
Пунктом 13 Порядку встановлено, що на підставі отриманого від ДФС Реєстру Казначейство в автоматичному режимі перераховує відповідним отримувачам суми бюджетної дотації з небюджетного рахунка Мінагрополітики.
Згідно з п.15 Порядку Казначейство протягом трьох робочих днів з дня перерахування бюджетної дотації передає до ДФС та Мінагрополітики інформацію про здійснення відповідних операцій для внесення до реєстру.
Відповідно до пункту 2 та 5 Порядку №83 бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог пункту 4 Порядку №83 пропорційно частці сплаченої до бюджету суми ПДВ за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати ПДВ за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з ПДВ на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.
З матеріалів справи судом встановлено, що ТзОВ «Галич Екофрукт» перераховано бюджетну дотацію з рахунку Мінагрополітики України, а саме: 13.04.2017 року в сумі 15830,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 року №178; 12.06.2017 року в сумі 504252,00 грн. за звітний період квітень 2017 року; 08.11.2017 року перераховано 792538,13 грн. за звітний період вересень 2017 року, 12.12.2017 року перераховано 216 978,90 грн. за звітний період жовтень 2017 року. (а.с.56)
Відповідно до листа Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження, встановлено, що при формуванні реєстру отримувачів бюджетної дотації у вересні, жовтні 2017 року, ТзОВ «Галич Екофрукт» за результатами діяльності задекларованими у декларації ПДВ із застосуванням коефіцієнтів пропорційності визначено суми бюджетної дотації за вересень 2017 року - 792538,13 грн., у жовтні 2017 -216978,90 грн. (а.с.84-86).
Відповідно до використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників у 2017 році затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 року №77, головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Відповідно до пункту 3-1 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки сільськогосподарських товаровиробників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2017 № 77 (зі змінами), передбачено, що розподіл коштів за напрямами затверджується Міністерством аграрної політики та продовольства України.
Наказом Міністерства аграрної політики України від 27.02.2018 №102 «Про розподіл видатків, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» за КПКВ 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» фінансова підтримка сільгосптоваровиробників за напрямом «Бюджетна дотація для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції не передбачена.
Бюджетна дотація за результатами діяльності у листопаді 2017 року, не перерахована, оскільки, для проведення таких розрахунків з товаровиробниками Мінагрополітики відкриває в Казначействі небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 «Інші спеціальні рахунки» в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та доводить до відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом «Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції».
Оскільки ДФС України не отримало інформацію про відкриття планових асигнувань за бюджетною програмою 280180 «Фінансова підтримка сільськогоспвиробників» за результатами діяльності сільськогосподарських товаровиробників у листопаді 2017 року, суд дійшов висновку, про правомірність дій відповідачів, щодо неперерахування бюджетних дотацій ТзОВ «Галич Екофрукт» за листопад 2017 року та перерахування із застосуванням коефіцієнтів пропорційності визначеної суми бюджетної дотації за вересень, жовтень 2017 року.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки у даній справі оспорюється рішення прийняте відповідачем, суб'єктом владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевіряє чи прийнято (вчинено) воно: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом на підставі досліджених доказів встановлено, що відповідні положення відповідачами дотримані повністю. З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 139 КАС України позивачеві відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,
у х в а л и в :
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст складений 08.10.2018р.
Суддя Коморний О.І.