УХВАЛА
25 вересня 2018 року
Київ
справа № 522/10652/17
провадження № К/9901/60808/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Смоковича М. І.,
суддів: Бевзенка В. М., Данилевич Н. А.,
перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2018 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Відділу ведення Державного реєстру виборців Приморської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в :
Верховний Суд ухвалою від 18 вересня 2018 року залишив без руху вказану касаційну скаргу з підстав її невідповідності вимогам статті 330 КАС України в частині необхідності надання документа про сплату судового збору.
Автор скарги подала клопотання про звільнення від сплати судового збору з звернення з касаційною скаргою.
За приписами частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому відповідно до частин першої, другої статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною другою цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Клопотання заявника про звільнення від сплати судового збору мотивовано скрутним матеріальним становищем. Аналіз доданих до вказаного клопотання документів дає підстави для висновку, що розмір судового збору, що підлягає сплаті за звернення з цією касаційною скаргою, перевищує 5 відсотків розміру річного доходу заявника за попередній календарний рік.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення заявника від сплати судового збору за звернення з касаційною скаргою на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2018 року в зазначеній справі.
В іншій частині касаційна скарга відповідає вимогам статті 330 КАС України, подана з дотриманням строку на касаційне оскарження, підстави для її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Керуючись статтями 329-332, 334, 335, 338 КАС України, Верховний Суд
у х в а л и в :
1. Звільнити ОСОБА_2 від сплати судового збору за подання касаційної скарги на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2018 року у справі № 522/10652/17.
2. Відкрити касаційне провадження за скаргою ОСОБА_2 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 липня 2018 року у справі № 522/10652/17.
3. Витребувати з Приморського районного суду м. Одеси матеріали адміністративної справи № 522/10652/17.
4. Надіслати учасникам справи копію цієї ухвали разом із копією касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.
5. Установити десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на касаційну скаргу та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
6. Роз'яснити, що особа, яка подала касаційну скаргу, має право доповнити чи змінити її протягом строку на касаційне оскарження, обґрунтувавши необхідність таких змін чи доповнень. У разі доповнення чи зміни касаційної скарги особа, яка подала касаційну скаргу, повинна подати докази надсилання копій відповідних доповнень чи змін до касаційної скарги іншим учасникам справи, інакше суд не враховує такі доповнення чи зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач М. І. Смокович
Судді В. М. Бевзенко
Н. А. Данилевич