ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983,
e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
_____________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" червня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/3156/17
Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів:
головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Малярчук І.А., Погребна К.Ф.
При секретарі судового засідання Воровіній Т.О.
розглянувши справу №916/3156/17
За позовом: Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК"
До відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС"
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні позивача: Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД"
Про визнання недійсним договору
за участю представників:
від позивача: Соботник Р.В., представник за довіреністю
від відповідача: Воробйов А.В., представник за довіреністю
від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб: не з'явився
від Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД": не з'явився
Встановив: Позивач - Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" звернувся до господарського суду Одеської області із позовною заявою (вх. № ГСОО 3386/17 від 18.12.2017р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", у якій просив суд застосувати наслідки недійсності Договору про розірвання Договору застави майнових прав, сторонами якого були Акціонерним Товариством „ІМЕКСБАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", повернувши сторони у стан, який існував до укладання цього правочину, шляхом скасування державної реєстрації припинення обтяжень щодо майнових прав на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 кв.м, який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС".
Позовні вимоги позивача у справі - Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" направлено на застосування наслідків недійсності Договору від 23.12.2014р. про розірвання Договору застави майнових прав, сторонами якого були Акціонерне Товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", яким було розірвано Договір застави майнових прав від 15.08.2014р., укладеного в забезпечення виконання зобов'язань за Кредитним договором про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., який укладено між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД".
15 грудня 2017 року набрав чинності Господарський процесуальний кодекс України в редакції Закону №2147-VIII від 03.10.2017 року. Згідно з пунктом 11 Перехідних положень даного Закону визначено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не порушено на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.12.2017р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД" та підготовче засідання призначено до розгляду в засіданні суду.
22.01.2018р. до господарського суду Одеської області представником Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" надано клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, у якому заявник просив суд залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 22.01.2018р. залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.02.2018р. продовжено строк проведення підготовчого провадження до 21.03.2018р. та відкладено підготовче засідання.
12.02.2018р. до господарського суду Одеської області представником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб надані письмові пояснення про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину, відповідно до яких Фонд гарантування вкладів фізичних осіб просив суд задовольнити позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК". (а.с. 96-101, т. 2).
23.02.2018р. до господарського суду Одеської області представником позивача - Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" надало клопотання про долучення документів до матеріалів справи. (а.с. 110-269, т. 1).
28.02.2018р. до господарського суду Одеської області представником позивача - Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" надано клопотання про витребування доказів, у якому він просив суд:
- витребувати у Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" для огляду у суді оригінальний примірник та належним чином засвідчену копію для долучення до матеріалів справи: Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали - майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", Договору про розірвання договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, укладеного 23.12.2014 року, сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС";
- витребувати у Державного підприємства „Інформаційний центр" Міністерства юстиції України: витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС"; витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна вилучення запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору про розірвання Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС";
- витребувати у Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мудрої Ольги Миколаївни витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС" та витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна вилучення запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору про розірвання Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС" (а.с. 1-39, т. 2.).
Щодо причини неможливості самостійного отримання доказів позивачем було зазначено суду наступне. АТ „ІМЕКСБАНК" ретельно проаналізував наявну у банку інформацію щодо наявності Договору застави та Договору про розірвання, а також відповідних витягів з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, встановлено, що кредитна справа №30/14, позичальник - Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД", яка зберігається в АТ „ІМЕКСБАНК", не містить Договору застави та Договору про розірвання, разом з витягами з ДРОРМ.
За даними Доповідної записки Начальника управління великих кредитів до Голови правління АТ „ІМЕКСБАНК", 22.12.2014 року, відповідно до наказу 648-в від 10.12.2014, управління великих кредитів передало поточну документацію на зберігання до приміщення відділення №28 АТ „ІМЕКСБАНК" у м. Одеса. У зв'язку з виробничою необхідністю 29.12.2014 року, документація в кількості 44 кредитних справ була повернута до Головного офісу банку. Вночі 05.01.2015 року в приміщенні відділення сталася пожежа, внаслідок якої пошкоджено та знищено значна частина документів, в тому числі кредитна справа № 30/14 від 15.08.2014 року.
Акт розслідування причин пожежі, складений 19.01.2015 року комісією складеною із співробітників АТ „ІМЕКСБАНК", та підписаний в тому числі Слідчим Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області Голубковим В.М. свідчить, що пожежа відбулось 04.01.2015 року, і підтверджує факт пошкодження документів кредитної справи №30/14 від 15.08.2014 р. позичальник ТОВ „ФРІЗ БУД".
За фактом виникнення пожежі в приміщенні відділення №28 АТ "ІМЕКСБАНК", розташованого за адресою м. Одеса, вул. Посмітного, буд. 24. відкрито провадження. Встановлено, що причиною пожежі став підпал.
З урахуванням вищевикладеного, у АТ „ІМЕКСБАНК" відсутній Договір застави, Договір про розірвання, Витяг про реєстрацію обтяження та Витяг про реєстрацію вилучення обтяження, а отже, зазначені документи вважаються втраченими.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.02.2018р. клопотання Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" від 28.02.2018р. вх. № ГСОО 2-1326/18 про витребування доказів задоволено.
Витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" для огляду у судовому засіданні оригінальний примірник та належним чином засвідчену копію (для долучення до матеріалів справи):
- Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали - майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС";
- Договору про розірвання договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, укладеного 23.12.2014 року, сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС".
Витребувано у Державного підприємства „Інформаційний центр" Міністерства юстиції України:
- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС";
- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна вилучення запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору про розірвання Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС".
Витребувано у Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мудрої Ольги Миколаївни:
- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС";
- витяг про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна вилучення запису про державну реєстрацію обтяження рухомого майна на підставі Договору про розірвання Договору застави майнових прав від 15.08.2014 року, сторонами якого були АТ „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу № 4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" на підставі договору укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС".
Відповідно до ч. 5 ст. 81 ГПК України, уповноважено представника позивача - Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" на отримання витребуваних судом доказів, відповідно до ухвали господарського суду Одеської області від 28.02.2018р. у справі №916/3156/17.
15.03.2018р. до господарського суду Одеської області позивачем - Публічним акціонерним товариством „ІМЕКСБАНК" надано заяву про зміну предмету позову (вх. №ГСОО 2-1591/18), у якій позивач просить суд визнання недійсним нікчемний договір про розірвання Договору застави майнових прав, укладений 15.08.2014р. сторонами якого були Акціонерне Товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали - майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 кв.м, який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС".
15.03.2018р. представником позивача до господарського суду Одеської області супровідним листом було залучено заяву приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мудрої Ольги Миколаївни від 15.03.2018р. вих. №12/01-16, у якій було повідомлено суд, про неможливість надання витребуваних судом доказів на виконання ухвали господарського суду Одеської області від 28.02.2018р. у справі №916/3156/17 по технічним причинам.
16.03.2018р. до господарського суду Одеської області від Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" надійшли письмові пояснення, у яких було зазначено суду, що Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" не має можливості надати ні оригінали, ні належним чином засвідчені копії документів, витребуваних ухвалою господарського суду Одеської області від 28.02.2018р. у справі №916/3156/17, оскільки відповідні документи були втрачені з боку Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та відновити їх не вбачається за можливе (а.с. 78, т. 1).
16.03.2018р. до господарського суду Одеської області від відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить суд визнати поважними причини неподання з боку Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" відзиву із підтверджуючими заперечення доказами у встановлений судом строк, поновити Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" процесуальний строк на подання відзиву на позов та прийняти документи і докази та врахувати їх при вирішення спору по справі №916/3156/17 та в задоволенні позову Акціонерного Товариства „ІМЕКСБАНК" відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування причин несвоєчасного подання відзиву та документів відповідачем було зазначено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" не мало можливості своєчасно виконати відповідний процесуальний обов'язок, оскільки пошук доказів на підтвердження заперечень, якими обґрунтовується даний відзив на позов, зайняв значний проміжок часу.
Також, як зазначає відповідач, ухвалою суду від 28.02.2018р. судом у Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" було витребувано документи, пошук яких, за посиланням відповідача, не дало результату, у зв'язку з чим відповідні документи вважаються втраченими.
Посилаючись на положення ст.ст. 80,119 ГПК України відповідач просив суд визнати поважними причини неподання відзиву з підтверджуючими заперечення доказами, поновити відповідачу відповідний строк та прийняти до розгляду вказаний відзив на позов із підтверджуючими запереченнями доказами.
Представником позивача було зазначено суду, що він не заперечує проти визнання поважними причини пропуску неподання відзиву відповідачем та поновлення останньому строків , що зафіксовано у протоколі судового засідання від 16.03.2018р.
Судом було задоволено клопотання відповідача, визнано поважними причини неподання відзиву у встановлений судом строк та поновлено відповідачу строк на подання відзиву у даній справі.
У наданому відзиві відповідачем було зазначено суду наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" заперечує проти задоволення Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" в повному обсязі.
У поданому відзиві відповідачем було зазначено суду, що у відповідності до положень п. 17 ст. 2, ст. 3, ст. 4 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та ст. 19 Конституції України визначено, що здійснення Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та його уповноваженими особами заходів щодо виведення будь-якого банку із ринку має здійснюватись у цілковитій відповідності із процедурою, визначеною законом.
Так, у відзиві Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" наголошувалось, що згідно ч.ч. 1,3 ст. 34, ч. 1, п. 4 ч.ч. 2, 3 ст. 37, ч. 2 ст. 38, ч.ч. 4,5 ст. 38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Уповноважена особа Фонду саме на тимчасову адміністрацію, а не на ліквідацію АТ „ІМЕКСБАНК" була зобов'язана належним чином виявити відповідні правочини, які вона вважає нікчемними, прийняти відповідне рішення, яке оформити відповідним розпорядчим актом. Виключно повідомлення про таке рішення іншої сторони договору, який Уповноважена особа Фонду на тимчасову адміністрацію вважає нікчемним, покладене як на Уповноважену особу Фонду на тимчасову адміністрацію, так і на ліквідацію АТ „ІМЕКСБАНК".
Рішення про визнання спірних договорів нікчемними із передбачених ч. 3 ст. 38 4 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" підстав Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію АТ „ІМЕКСБАНК" не приймалось. Як стверджує відповідач, навпаки таке рішення та повідомлення було прийнято саме Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ „ІМЕКСБАНК" з подальшим повідомленням сторін за допомогою рекомендованих листів та шляхом публікації оголошення в газеті „Голос України" від 30.03.2016р.
Також, відповідачем було зазначено суду, що копія документу, надана позивачем, під назвою „Акт перевірки правочинів на предмет нікчемності" не містить дати його складання, а також містить підписи лише двох із чотирьох осіб-членів комісії, а саме: підпис напроти прізвища голови комісії Северина Ю.П. та підпис напроти прізвища члена комісії Камаранської І.В. Тобто, за посиланням відповідача, із невідомих причин на цьому документі відсутні підписи половини членів комісії, що ставить під сумнів як факт його реального складання реально уповноваженою комісією АТ „ІМЕКСБАНК" на виявлення нікчемних правочинів, так і взагалі наявність саме таких висновків відповідної комісії.
Додатково відповідачем було зазначено суду, відповідно до витягу із протоколу засідання кредитного комітету Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" №92/5 від 27.11.2014р. кредитним комітетом за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД" було прийнято рішення з приводу виконя вказаним позичальником зобов'язань за кредитним договором №30/14 від 15.08.2014р., а саме:
- вивести з-під застави майнові права на Договір від 004.07.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині житлових приміщень, площею 16509,47 м.кв., який укладено між ТОВ „ІНВЕСТСЕРВІСКОМПАНІ" та АТ „ЧОРНОМОРСЬКА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ". Заставна вартість об'єкту застави згідно оцінки ТОВ „АПРАЙЗЕР", складає 171700000 грн.;
- вивести з-під застави майнові права на Договір від 11.07.2012р., із Додатковою угодою до нього від 05.03.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., який укладено між ТОВ „АВЕНСІС" та ТОВ „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС". Заставна вартість об'єкту застави, згідно оцінки ТОВ „АПРАЙЗЕР", складає 99280000 грн.;
- узгодити вартість іпотеки , згідно актуалізованого висновку ТОВ „АПРАЙЗЕР" від 20.11.2014р., яка належить майновому поручителю АТ „ФК Чорноморець" та предметом якої є нежитлові будівлі центрального стадіону „Чорноморець", загальною площею 80289 кв.м. , розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська (вул. Енгельса), буд. 1/20, в сумі 7800000000 грн.
Також було зазначено, що в свою чергу, 25.12.2014р. між АТ „ІМЕКСБАНК", як Іпотекодержателем та майновим поручителем ПрАТ „ФК "Чорноморець" було укладено іпотечний договір, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу ЧужовськогоН.Ю., зареєстрований в реєстрі за №6134, за умовами якого Іпотекодавець з метою забезпечення виконання зобов'язань 41 юридичних осіб - боржників за 41 кредитними договорами, в тому числі і зобов'язань ТОВ "ФРІЗ БУД" за договором про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., передав в іпотеку Іпотекодержателю нерухоме майно: нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", загальною площею 80289кв.м., розташовані на земельній ділянці площею 62403кв.м., яка знаходиться в оренді АТ "ФК "Чорноморець", розташовані за адресою: м.Одеса, вул. Маразліївська,1/20, оціночною та заставною вартістю предмету іпотеки 7800000000грн.
Отже, за посиланнями відповідача, у спірних правовідносинах мала місце заміна первісного забезпечення, яке було припинено на підставі спірного договору, новим забезпеченням - іпотекою нежитлових будівель центрального стадіону "Чорноморець", при цьому, заставна та оціночна вартість нового предмету забезпечення значно перевищувала відповідні показники первісних об'єктів.
Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" вказувалось суду, що протягом травня 2017 року АТ "Імексбанк" здійснило позасудове задоволення своїх вимог шляхом реєстрації за собою права власності на нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", з огляду на що відповідач зазначає, що у відповідності до ч.4 ст.36 Закону України "Про іпотеку" будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання боржником основного зобов'язання є недійсними. У зв'язку з вищенаведеним, відповідач не вбачає підстав для задоволення позовних вимог про визнання недійсним нікчемного правочину та зазначає, що в даному випадку відсутній факт порушення права, на відновлення якого поданий відповідний позов, що за твердженням відповідача, додатково свідчить про необґрунтованість заявлених позивачем позовних вимог.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 19.03.2018р. призначено справу №916/3156/17 до колегіального розгляду.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів від 19.03.2018р. справу №916/3156/17 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Малярчук І.А., Погребна К.Ф.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.03.2018р. прийнято справу №916/3156/17 до колегіального розгляду у складі суддів: головуючий суддя Д'яченко Т.Г., судді Малярчук І.А., Погребна К.Ф. Розгляд справи №916/3156/17 почато спочатку та призначено підготовче засідання у справі до розгляду.
Господарський суд Одеської області листом від 26.03.2018р. зобов'язав Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мудру О.М. повідомити, які технічні причини зумовили невиконання ухвали суду про витребування доказів.
05.04.2018р. до господарського суду Одеської області представником позивача було залучено, зокрема, заяву Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мудрої О.М., у якій було зазначено суду, що на виконання ухвали господарського суду Одеської області від 28.02.2018р. надається Витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №55106002 від 14.03.2018р., №55324690 від 04.04.2018р. та повідомляється про неможливість надати Витяг про реєстрацію в Державному реєстрі рухомого майна вилучення запису про державну реєстрацію обтяжень рухомого майна на підставі Договору про розірвання Договору застави майнових прав від 15.08.2014р., укладеного між АТ „Імексбанк" та ТОВ „Авенсіс", у зв'язку з його відсутністю в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
18.04.2018р. до господарського суду Одеської області представником позивача надано клопотання про приєднання доказів по справі та врахування правових висновків Верховного Суду.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.05.2018р. закрито підготовче провадження у справі № 916/3156/17 за позовом Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" до Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні позивача: Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД" про визнання недійсним договору. Призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 22 травня 2018р. о 12:30.
23.05.2018р. до господарського суду Одеської області представником позивача залучено до матеріалів справи копію рішення виконавчої дирекції ФГВФО №261 від 29.01.2018р. та копію довіреності.
31.05.2018р. до канцелярії господарського суду Одеської області представником позивач було надано заяву за вх. № ГСОО 10777/18 про поновлення строку подання доказів та їх долучення до матеріалів справи, у якій позивач просить суд поновити Акціонерному товариству „ІМЕКСБАНК" пропущений строк для подання доказів по справі №916/3156/17 та долучити до матеріалів справи №916/3156/17 додаткові докази, додані до цієї заяви, та врахувати їх при розгляді справи, а саме: копію банківської виписки по особовому рахунку ТОВ „Фріз Буд." про операції з 15.08.2014р. по 18.05.2018р.; копію протоколу засідання кредитного комітету АТ „ІМЕКСБАНК" №92/5 від 27.11.2014р.; докази підтвердження направлення копії заяви разом з додатками іншим учасникам процесу.
06.06.2018р. до господарського суду Одеської області представником позивача надано супровідний лист про залучення до матеріалів справи докази, а саме копію листа АТ „ІМЕКСБАНК" №1142 від 04.06.2018р.
У судовому засіданні, яке відбулось 08.06.2018р. судом було оголошено протокольну ухвалу без виходу до нарадчої кімнати в порядку ч.ч. 4,5 ст. 233 ГПК України, якою відповідно до ч. 2 ст. 207 ГПК України залишено без розгляду заяву Акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" про поновлення строку подання доказів та їх долучення до матеріалів справи від 31.05.2018р. вх. № ГСОО 10777/18 у справі №916/3156/17.
Відповідно до ст. 207 ГПК України, головуючий з'ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов'язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи. Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Приймаючи до уваги, що представником позивача не були доведені та доказані поважні причини не подання відповідних пояснень з документами та доказами в підготовчому провадженні, судом відповідно до ч. 2 ст. 207 ГПК України залишено без розгляду заяву Акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" про поновлення строку подання доказів та їх долучення до матеріалів справи від 31.05.2018р. вх. № ГСОО 10777/18 у справі №916/3156/17.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив.
15 серпня 2014р. між Публічним акціонерним товариством "Імексбанк" (Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД" (Позичальник) було укладено Кредитний договір про відкриття кредитної лінії №30/14, за умовами якого Кредитор зобов'язується надати Позичальнику кредит шляхом відкриття відновлювальної кредитної лінії на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Відповідно до п. 1.1.1. Кредитного договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., надання кредиту буде здійснюватися окремими частинами або в повній сумі на умовах, визначених цим договором в межах відновлювальної кредитної лінії з максимальним лімітом заборгованості в сумі 296590000грн. (надалі - транш), зі сплатою 18,1% процентів річних та кінцевим терміном повернення заборгованості за всіма траншами не пізніше 11.08.2017р. (включно) на умовах, визначених цим договором.
Згідно п. 1.3. Кредитного договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., сторонами погоджено, що у якості забезпечення позичальником виконання своїх зобов'язань, щодо появлення кредиту, сплати нарахованих процентів, комісій, можливих штрафних санкцій, а також інших витрат на здійснення забезпеченої заставою вимоги Кредитор, не пізніше 29.08.2014р., укладає із майновими поручителями ТОВ "Інвестсервіскомпані" - договір застави майнових прав на договір від 04.07.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині житлових приміщень, площею 16509,47кв.м., який укладено між ТОВ "Інвестсервіскомпані" та АТ "Чорноморська транспортна компанія", заставна вартість об'єкту застави згідно оцінки ТОВ "АПРАЙЗЕР" складає 171700000грн.; ТОВ "Авенсіс" - договір застави майнових прав на договір від 11.07.2012р., із додатковою угодою до нього від 05.03.2013р., на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285кв.м., який укладено між ТОВ "Авенсіс" та ТОВ "Південінвестсервіс", заставна вартість якого згідно оцінки ТОВ "АПРАЙЗЕР" складає 99280000грн.; ТОВ "Блек Сі Ріелті Груп" - договір іпотеки, предметом якого є нежитлові приміщення №202, загальною площею 3324кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка,2-А, заставна вартість яких згідно оцінки ТОВ "АПРАЙЗЕР" складає 90000000грн. Кредит, виданий кредитором, також забезпечується всім належним позичальнику майном і коштами.
Відповідно до п.7.3. Кредитного договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., цей договір набирає чинності з дати його укладання та діє до остаточного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань.
Додатковою угодою №1 від 29.09.2014р. Публічне акціонерне товариство "Імексбанк" та Товариство з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД" дійшли згоди викласти п.1.3. Договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р. в наступній редакції: "У якості забезпечення позичальником виконання своїх зобов'язань щодо погашення кредиту, сплати нарахованих процентів, можливих штрафних санкцій, а також інших витрат на здійснення забезпеченої заставою вимоги кредитор укладає із майновим поручителем ТОВ "Блек Сі Ріелті Груп" - договір іпотеки, предметом якого є нежитлові приміщення №202, загальною площею 3324кв.м., розташовані за адресою: м.Одеса, пр-т Шевченка,2-А, приміщення №202, заставною вартістю, згідно оцінки ТОВ "АПРАЙЗЕР", 90000000грн., який діє до моменту передачі в іпотеку наступного майна майновим поручителем: АТ "Футбольний клуб "Чорноморець" іпотечний договір наступної черги, за яким в іпотеку надаються нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", загальною площею 80289кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська (вулиця Енгельса), будинок 1/20, заставною вартістю 4000000000грн., згідно оцінки ТОВ "АППРАЙЗЕР". Кредит, виданий кредитором, також забезпечується всім належним позичальнику майном і коштами.".
Додатковою угодою №2 від 10.10.2014р. до Договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р. сторонами було змінено порядок нарахування процентів.
23.12.2014р. сторонами укладено додаткову угоду №3 до Договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., якою викладено пп.1.1.1. договору у наступній редакції: "Надання кредиту буде здійснюватися окремими частинами або в повній сумі на умовах визначених цим договором в межах відновлювальної кредитної лінії з максимальним лімітом заборгованості в сумі 296590000,00 (двісті дев'яносто шість мільйонів п'ятсот дев'яносто тисяч) гривень, надалі за текстом кожна частина окремо - "Транш", а у сукупності - "Транші", зі сплатою фіксованої процентної ставки - 18% (вісімнадцять) процентів річних (далі процентна ставка) та кінцевим терміном повернення заборгованості за всіма траншами не пізніше 11.08.2017 року (включно) на умовах, визначених цим договором.".
Також додатковою угодою №3 від 23.12.2014р. викладено п.1.3. договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р. у новій редакції: "У якості забезпечення позичальником виконання своїх зобов'язань, щодо погашення кредиту, сплати нарахованих процентів, комісій, можливих штрафних санкцій, а також інших витрат на здійснення забезпеченої заставою вимоги кредитор, не пізніше 31.12.2014 року укладає із майновим поручителем АТ "Футбольний клуб "Чорноморець" іпотечний договір, за яким в іпотеку надаються нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", загальною площею 80289кв.м., розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська (вулиця Енгельса), будинок 1/20, заставною вартістю 7800000000,00 (сім мільярдів вісімсот мільйонів) гривень, згідно оцінки ТОВ "АПРАЙЗЕР". Кредит, виданий кредитором, також забезпечується всім належним позичальнику майном і коштами.".
В підтвердження наявності заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД" за Кредитним договором №30/14 від 15.08.2014р. станом на 01.02.2018р., позивачем до матеріалів справи було залучено розрахунок заборгованості та виписки по рахунку боржника.
Як вбачається із витягу з протоколу №92/5 засідання кредитного комітету Публічного акціонерного товариства "Імексбанк" від 27 листопада 2014р., кредитним комітетом прийнято рішення внести зміни в частині забезпечення в умови кредитування ТОВ "ФРІЗ БУД" згідно кредитного договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р.
- вивести з-під застави майнові права на Договір від 04.07.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині житлових приміщень, площею 16509,47 м.кв., який укладено між ТОВ „ІНВЕСТСЕРВІСКОМПАНІ" та АТ „ЧОРНОМОРСЬКА ТРАНСПОРТНА КОМПАНІЯ". Заставна вартість об'єкту застави згідно оцінки ТОВ „АПРАЙЗЕР", складає 171700000 грн.;
- вивести з-під застави майнові права на Договір від 11.07.2012р., із Додатковою угодою до нього від 05.03.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., який укладено між ТОВ „АВЕНСІС" та ТОВ „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС". Заставна вартість об'єкту застави, згідно оцінки ТОВ „АПРАЙЗЕР", складає 99280000 грн.;
- узгодити вартість іпотеки , згідно актуалізованого висновку ТОВ „АПРАЙЗЕР" від 20.11.2014р., яка належить майновому поручителю АТ „ФК Чорноморець" та предметом якої є нежитлові будівлі центрального стадіону „Чорноморець", загальною площею 80289 кв.м. , розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська (вул. Енгельса), буд. 1/20, в сумі 7800000000 грн.
Зміни здійснити без стягнення комісії банка, не пізніше 31.12.2014р.; внести зміни в предмет забезпечення після підписання додаткової угоди до кредитного договору; інші умови кредитного договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р. залишити без змін; заперечень на здійснення такої операції з боку Департаменту банківської безпеки та юридичного управління немає.
25.12.2014р. між Публічним акціонерним товариством "Імексбанк" (Іпотекодержатель) та Приватним акціонерним товариством "Футбольний Клуб "Чорноморець" (Іпотекодавець) було укладено іпотечний договір, згідно з яким іпотекодавець виступив майновим поручителем за зобов'язаннями 41 юридичної особи - боржників, серед яких Товариство з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД", який забезпечує вимоги іпотекодержателя за кредитним договором про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р. з додатковою угодою №1 від 29.09.2014р., додатковою угодою №2 від 10.10.2014р., додатковою угодою №3 від 23.12.2014р., який укладено між іпотекодержателем та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД", стосовно повернення отриманої суми кредиту, несплачених відсотків, комісій, неустойок і штрафів у повному обсязі тощо. Кредит відповідно до вищевказаного кредитного договору надається боржнику іпотекодержателем - кредитором на наступних умовах: сума кредиту - 296590000грн., строк повернення кредиту - 11.08.2017р., розмір відсоткової ставки визначається кредитним договором в розмірі 18% річних (п.1.1. іпотечного договору).
Згідно п.п.1.3., 1.4., 1.5. іпотечного договору від 25.12.2014р., предметом іпотеки є нерухоме майно: нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", які складаються з будівель, загальною площею 80289кв.м., основною площею 67037,5кв.м., що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/20, та розташовані на земельній ділянці, площею 62403кв.м., яка знаходиться в оренді АТ "ФК "Чорноморець", згідно договору оренди землі, посвідченого 20.09.2010р. приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Чужовською Н.Ю. за реєстровим №3088, зареєстрованого у Одеському міському відділі ОРФ ДП "ЦДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.09.2010р. за №041050500068. Оціночна вартість предмета іпотеки згідно висновку №112014/7-1 від 20.11.2014р. експертом - оцінювачем ТОВ "АППРАЙЗЕР", становить 7800000000грн. Заставна вартість предмета іпотеки визначається сторонами в сумі 7800000000грн.
Як вбачається із Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №100287849 від 13.10.2017р., право власності на об'єкт іпотеки - нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець" зареєстроване 16.05.2017р. за АТ "Імексбанк". (а.с.133-140, т. 2).
На підставі постанови Правління Національного банку України від 26 січня 2015 року №50 "Про віднесення ПАТ „ІМЕКСБАНК" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 26 січня 2015 року №16 "Про запровадження тимчасової адміністрації в АТ „ІМЕКСБАНК" строком на три місяці з 27.01.2015р. по 26.04.2015р. включно, призначено уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в АТ "Імексбанк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Северина Ю.П.
Згідно рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №105 від 27.05.2015р. розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Імексбанк" з відшкодуванням з боку Фонду гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до Плану врегулювання, з 27.05.2015р., призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ "Імексбанк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Северина Ю.П. строком на 1 рік з 27.05.2015р. по 26.05.2016р. включно.
02.03.2015р. Тимчасовою адміністрацією ПАТ "Імексбанк" видано наказ №66-в "Про додаткову перевірку правочинів", згідно якого утворено комісію для проведення перевірки у складі: голова комісії - Северін Ю.П., члени комісії - Дмітрішина Д.М., Камаринська І.В., Горбатенко К.С., зобов'язано комісію у строк до 20.03.2015р. здійснити детальну перевірку правочинів (у тому числі договорів), укладених або розірваних у період з 27.01.2014р. по 27.01.2015р., які підпадають під критерії, зазначені у ч.3 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", результати роботи оформити актом.
Згідно рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №189 від 19.10.2015р. відкликано всі повноваження ліквідатора ПАТ "Імексбанк" у Северина Ю.П. з 20.10.2015р., призначено уповноваженою особою Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ "Імексбанк", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-51 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Гаджиєву Сергію Олександровичу з 20.10.2015р.
Строк здійснення процедури ліквідації АТ "Імексбанк" продовжено на два роки по 26.05.2018р. включно, продовжено повноваження ліквідатора АТ "Імексбанк" Гаджиєва С.О. на два роки по 26.05.2018р. включно за рішенням Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №638 від 28.04.2016р.
01.09.2016р. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №1697, відповідно до якого відсторонено від виконання обов'язків уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ "Імексбанк" та відкликано всі повноваження ліквідатора банку у Гаджиєва С.О. з 05.09.2016р., призначено уповноваженою особою Фонду та делеговано всі повноваження ліквідатора АТ "Імексбанк", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", в тому числі з підписанням всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Матвієнку А.А. з 05.09.2016р.
Відповідно до рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №261 від 29.01.2018р., зокрема, продовжено строки здійснення процедури ліквідації АТ „Імексбанк" на два роки за 27.05.2018р. по 26.05.2020р. включно. Продовжено повноваження ліквідатора АТ „Імексбанк", визначені, зокрема, статтями 37, 38, 47-52, 52-1, 53 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", в тому числі з підписанням всіх договорів, пов'язаних з реалізацією активів банку у порядку, визначеному Законом, окрім повноважень в частині організації реалізації активів банку, провідному професіоналу з питань врегулювання неплатоспроможності банків департаменту управління активами Матвієнку А.А. строком на два роки з 27.05.2018р. по 26.05.2020р. включно.
З Акту перевірки правочинів на предмет нікчемності, який не має дати його складання та підписаний лише головою комісії Севериним Ю.П. та членом комісії Камаранською І.В., вбачається, зокрема, що правочин (договір про розірвання договору застави від 23.12.2014р.), укладений банком, що став підставою для припинення договору застави майнових прав від 15.08.2014р., предметом якого є майнові права на договір від 11.07.2012р., із Додатковою угодою до нього від 05.03.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м.кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „Авенсіс", та виступав в якості забезпечення зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД" за кредитним договором про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., з огляду на приписи ч. 3 ст. 38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", п.2 ст. 215, п. 1 ст. 216 ЦК України - є нікчемним та до нього мають бути застосовані наслідки їх недійсності, що зумовлює проведення відповідних дій, спрямованих на відновлення порушеного права банку.
30 листопада 2017 року позивачем надіслано ТОВ "ФРІЗ БУД" та ТОВ "Авенсіс" повідомлення №4025 про нікчемність правочину, в якому було зазначено, що Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію АТ „Імексбанк" під час здійснення тимчасової адміністрації при здійсненні перевірки правочинів було виявлено Договір про розірвання договору застави майнових прав, укладений 23.12.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „Авенсіс", та зазначено, що на підставі зазначеного Договору про розірвання було розірвано Договір застави майнових прав, укладений 15.08.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „Авенсіс", предметом якого виступали майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтованою загальною площею 21285 м. кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „Авенсіс".
В силу положень ст. 202 ЦК України, п. 1 ч. 3 ст. 38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" повідомлено про нікчемність Договору про розірвання договору застави майнових прав, укладеного 23.12.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та зазначено, що застава за договором застави майнових прав, укладеним 15.08.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" не є припиненою, заставодержателем є АТ „ІМЕКСБАНК".
Як вбачається із Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №55106002 від 14.03.2018р., за договором застави майнових прав від 15.08.2014р. 14.10.2014р. зареєстровано за АТ "Імексбанк" обтяження на майнові права, що випливають із договору від 11.07.2012р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", заставною вартістю 99280000грн., в порядку забезпечення договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р.
Під час розгляду даної справи позивачем не було надано суду а ні оригіналу, а ні належним чином посвідченої копії як Договору застави майнових прав від 15.08.2014р., та і Договору про розірвання договору застави майнових прав.
За даними Доповідної записки Начальника управління великих кредитів до Голови правління АТ „ІМЕКСБАНК", 22.12.2014 року, відповідно до наказу 648-в від 10.12.2014, управління великих кредитів передало поточну документацію на зберігання до приміщення відділення №28 АТ „ІМЕКСБАНК" у м. Одеса. У зв'язку з виробничою необхідністю 29.12.2014 року, документація в кількості 44 кредитних справ була повернута до Головного офісу банку. Вночі 05.01.2015 року в приміщенні відділення сталася пожежа, внаслідок якої пошкоджено та знищено значна частина документів, в тому числі кредитна справа № 30/14 від 15.08.2014 року.
Акт розслідування причин пожежі, складений 19.01.2015 року комісією із співробітників АТ „ІМЕКСБАНК", та підписаний в тому числі Слідчим Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області Голубковим В.М. свідчить, що пожежа відбулось 04.01.2015 року, і підтверджує факт пошкодження документів кредитної справи №30/14 від 15.08.2014 позичальник ТОВ „ФРІЗ БУД".
За поясненнями позивача, за фактом виникнення пожежі в приміщенні відділення №28 АТ "ІМЕКСБАНК", розташованого за адресою м. Одеса, вул. Посмітного, буд. 24, відкрито провадження. Встановлено, що причиною пожежі став підпал.
З урахуванням вищевикладеного, за твердженням позивача, в АТ „ІМЕКСБАНК" відсутній Договір застави, Договір про розірвання, Витяг про реєстрацію обтяження та Витяг про реєстрацію вилучення обтяження, зазначені документи вважаються втраченими.
Позовні вимоги позивача у справі Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" направлено на визнання недійсним нікчемного договору про розірвання Договору застави майнових прав, укладеного 15.08.2014р., сторонами якого були Акціонерне Товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали - майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 кв.м, який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС".
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши у судових засіданнях пояснення представників позивача та відповідача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
У відповідності до ч. 1 ст.11 Цивільного Кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності;завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти. (ч. 2 ст. 11 Цивільного Кодексу України).
При цьому, ст.12 Цивільного Кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Положеннями ст. 15 Цивільного кодексу України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до приписів ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як встановлено судом, 15 серпня 2014р. між Публічним акціонерним товариством "Імексбанк" (Кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД" (Позичальник) було укладено Кредитний договір про відкриття кредитної лінії №30/14, за умовами якого Кредитор зобов'язується надати Позичальнику кредит шляхом відкриття відновлювальної кредитної лінії на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.
Стаття 1054 Цивільного кодексу України визначає, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Згідно до ч. 1 ст. 604 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється за домовленістю сторін. Зобов'язання припиняється внаслідок звільнення (прощення боргу) кредитором боржника від його обов'язків, якщо це не порушує прав третіх осіб щодо майна кредитора. (ч. 1 ст. 605 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1 ст. 572 Цивільного кодексу України, в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави). Застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду (ч.1 ст.574 ЦК України).
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3, 5 ст.203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Положеннями ч.ч.1, 2, 3 ст.215 Цивільного кодексу України встановлено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Приписи п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" від 06.11.2009р. №9 передбачають, що угода може бути визнана недійсною лише з підстав і з наслідками, передбаченими законом. Отже, в кожній справі про визнання угоди недійсною суд повинен встановити наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання угоди недійсною і настання певних юридичних наслідків.
Положення абз.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про іпотеку" визначають, що іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 3 Закону України „Про іпотеку", іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду. До іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, застосовуються правила щодо іпотеки, яка виникає на підставі договору, якщо інше не встановлено законом. Взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають з моменту державної реєстрації іпотеки відповідно до закону.
Положеннями ч.ч. 4-7 ст. 3 Закону України „Про іпотеку" визначено, що іпотекою може бути забезпечене виконання дійсного зобов'язання або задоволення вимоги, яка може виникнути в майбутньому на підставі договору, що набрав чинності. Іпотека має похідний характер від основного зобов'язання і є дійсною до припинення основного зобов'язання або до закінчення строку дії іпотечного договору. У разі порушення боржником основного зобов'язання відповідно до іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити забезпечені нею вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно зареєстровані після державної реєстрації іпотеки. Якщо пріоритет окремого права чи вимоги на передане в іпотеку нерухоме майно виникає відповідно до закону, таке право чи вимога має пріоритет над вимогою іпотекодержателя лише у разі його/її виникнення та реєстрації до моменту державної реєстрації іпотеки. Пріоритет права іпотекодержателя на задоволення забезпечених іпотекою вимог за рахунок предмета іпотеки відносно зареєстрованих у встановленому законом порядку прав чи вимог інших осіб на передане в іпотеку нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації іпотеки. Зареєстровані права та вимоги на нерухоме майно підлягають задоволенню згідно з їх пріоритетом - у черговості їх державної реєстрації.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про іпотеку", обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно п. 1.3. Кредитного договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., сторонами погоджено, що у якості забезпечення позичальником виконання своїх зобов'язань, щодо надання кредиту, сплати нарахованих процентів, комісій, можливих штрафних санкцій, а також інших витрат на здійснення забезпеченої заставою вимоги Кредитор, не пізніше 29.08.2014р., укладає із майновими поручителями, зокрема, ТОВ "Авенсіс", договір застави майнових прав на договір від 11.07.2012р., із додатковою угодою до нього від 05.03.2013р., на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285кв.м., який укладено між ТОВ "Авенсіс" та ТОВ "Південінвестсервіс", заставна вартість якого згідно оцінки ТОВ "АПРАЙЗЕР" складає 99280000грн..
В подальшому, із укладенням 23.12.2014р. між ПАТ "Імексбанк" та ТОВ "ФРІЗ БУД" додаткової угоди №3 до договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., сторони визначили у якості єдиного забезпечення вимог кредитора укладення між банком та АТ "Футбольний клуб "Чорноморець" іпотечного договору про передання в іпотеку нежитлових будівель центрального стадіону "Чорноморець", загальною площею 80289 кв.м., розташованих за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/20, заставною вартістю 7800000000грн.
Надалі, 25.12.2014р. між ПАТ "Імексбанк" та ПрАТ "ФК "Чорноморець" було укладено іпотечний договір, згідно з яким в іпотеку банку за зобов'язаннями 41 юридичної особи - боржників, серед яких ТОВ "ФРІЗ БУД" (договір про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р.), передано нежитлові будівлі центрального стадіону "Чорноморець", які складаються з будівель, загальною площею 80289кв.м., основною площею 67037,5кв.м., що знаходяться за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/20, оціночною та заставною вартістю 7800000000грн. Право власності на об'єкт іпотеки за договором іпотеки від 25.12.2014р. зареєстровано за АТ "Імексбанк" 16.05.2017р.
За положеннями п. 4ч.2 ст.37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", фонд безпосередньо або уповноважена особа Фонду у разі делегування їй повноважень має право: повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті. Правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;
банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність"; банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України; здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства. Порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.
Згідно до ч.ч. 4,5 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів; вживає заходів до витребування (повернення) майна (коштів) банку, переданого за такими договорами;має право вимагати відшкодування збитків, спричинених їх укладенням. У разі отримання повідомлення Фонду про нікчемність правочину на підставах, передбачених частиною третьою цієї статті, кредитор зобов'язаний повернути банку майно (кошти), яке він отримав від такого банку, а у разі неможливості повернути майно в натурі - відшкодувати його вартість у грошових одиницях за ринковими цінами, що існували на момент вчинення правочину. Такий нікчемний договір не може бути використаний для визначення ринкової ціни.
Як то передбачено ч.1 ст.547 Цивільного кодексу України, правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі.
Відповідно до ч.ч.2, 3, 4 ст.214 Цивільного кодексу України, особи, які вчинили дво- або багатосторонній правочин, мають право за взаємною згодою сторін, а також у випадках, передбачених законом, відмовитися від нього, навіть і в тому разі, якщо його умови повністю ними виконані. Відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин. Правові наслідки відмови від правочину встановлюються законом або домовленістю сторін.
Як свідчать наявні у справі рішення Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №16 від 26.01.2015р., Виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №105 від 27.05.2015р., АТ "Імексбанк" віднесено до категорії неплатоспроможних, а з 27.01.2015р. запроваджено тимчасову адміністрацію, призначено уповноважену особу Фонду, а з 27.05.2015р. розпочато процедуру ліквідації АТ "Імексбанк" та призначено уповноважену особу Фонду на ліквідацію.
На виконання наказу тимчасової адміністрації ПАТ "Імексбанк" №66-в від 02.03.2015р. "Про додаткову перевірку правочинів", було складено Акт перевірки правочинів на предмет нікчемності, який не має дати його складання та підписаний лише головою комісії Севериним Ю.П. та членом комісії Камаранською І.В., в якому зазначено, що правочин (договір про розірвання договору застави від 23.12.2014р.), укладений банком, що став підставою для припинення договору застави майнових прав від 15.08.2014р., предметом якого є майнові права на договір від 11.07.2012р., із Додатковою угодою до нього від 05.03.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м.кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „Авенсіс", та виступав в якості забезпечення зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД" за кредитним договором про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р., з огляду на приписи ч. 3 ст. 38 Закону України „Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", п.2 ст. 215, п. 1 ст. 216 ЦК України - є нікчемним та до нього мають бути застосовані наслідки його недійсності, що зумовлює проведення відповідних дій, спрямованих на відновлення порушеного права банку.
Як вбачається із Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна №55106002 від 14.03.2018р. за договором застави майнових прав від 15.08.2014р. 14.10.2014р. було зареєстровано за АТ "Імексбанк" обтяження на майнові права, що випливають із договору від 11.07.2012р., укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", заставною вартістю 99280000грн., в порядку забезпечення договору про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р.
Однак, з наданих суду документів не є за можливим встановити факт того, що між Публічним акціонерним товариство "Імексбанк" та Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" 23.12.2014р. було дійсно укладено договір про розірвання договору застави, що став підставою для припинення договору застави майнових прав від 15.08.2014р., предметом якого є майнові права на договір від 11.07.2012р., із Додатковою угодою до нього від 05.03.2013р. на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21 285 м.кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „Авенсіс" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „Авенсіс", та виступав в якості забезпечення зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРІЗ БУД" за кредитним договором про відкриття кредитної лінії №30/14 від 15.08.2014р.
Заява Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мудрої О.М., надана на вимогу суду, засвідчує неможливість надання Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі рухомого майна вилучення запису про державну реєстрацію обтяжень рухомого майна на підставі Договору про розірвання Договору застави майнових прав від 15.08.2014р., укладеного між АТ „Імексбанк" та ТОВ „Авенсіс", у зв'язку з його відсутністю в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна.
Таким чином, суд за відсутності у справі спірного правочину - Договору від 23.12.2014р. про розірвання Договору застави майнових прав, укладеного 15.08.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", відсутності інформації щодо державної реєстрації припинення обтяження на підставі такого договору, не має достатньо обґрунтованих та підтверджених підстав встановити наявність як самого право чину так і наявності чи відсутності в такому договорі умов що, передбачені ч.3 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", та які вказували б на законодавчо визначену нікчемність такого правочину, як і не може взагалі без тексту договору встановити його відповідність чи невідповідність вимогам чинного законодавства.
Також, слід зазначити, що матеріали справи не містять належних доказів проведення перевірки та зроблених комісією висновків за результатами такої перевірки. Посилання позивача у справі на Акт перевірки правочинів на предмет нікчемності, не є належним та допустимим доказом, оскільки надано до матеріалів справи лише перша та дві останніх сторінки (арк. справи 32-34, т .1) згаданого документу під такою назвою, перша сторінка цього документу не містить посилання на дату його складання та 14 сторінка зазначеного документу не містить підписів всіх членів комісії, що свідчить про те, що комісією не було досягнуто згоди по висновкам щодо нікчемності зазначених в Акті правочинів.
Згідно зі ст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" до Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні позивача: Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД" про визнання недійсним нікчемного Договору про розірвання договору застави майнових прав, укладений 15.08.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали - майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", не підлягають задоволенню судом, у зв'язку з їх не відповідністю фактичним обставинам справи, вимогам чинного законодавства, недоведеністю та безпідставністю, у зв'язку з чим, в задоволенні позову судом відмовляється.
Згідно ч.1 ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Положення п.2 ч.1 ст.129 ГПК України передбачають, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що позовні вимоги позивача не підлягають судом задоволенню у повному обсязі, сплачений позивачем за розгляд даного спору судовий збір покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.У задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства „ІМЕКСБАНК" до Товариства з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні позивача: Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю „ФРІЗ БУД" про визнання недійсним нікчемного Договору про розірвання договору застави майнових прав, укладеного 15.08.2014р., сторонами якого були Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК" та Товариство з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС", предметом якого виступали - майнові права на будівництво об'єкту дольової власності сторін в частині двоповерхової будівлі складу №4 із двома підземними поверхами, орієнтовною загальною площею 21285 м. кв., який укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" та Товариством з обмеженою відповідальністю „ПІВДЕНІНВЕСТСЕРВІС", які належать майновому поручителю Товариству з обмеженою відповідальністю „АВЕНСІС" - відмовити повністю.
2.Витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. покладаються на Публічне акціонерне товариство „ІМЕКСБАНК".
Повний текст рішення складено 14 червня 2018 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та відповідно до п.п. 17.5. п. 17 Розділу ХІ „Перехідні положення" ГПК України може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Головуючий Т.Г. Д'яченко
Суддя І.А. Малярчук
Суддя К.Ф. Погребна