УХВАЛА
19 січня 2018 р.
Справа № 816/1352/17
Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Тацій Л.В., суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М. , перевіривши матеріали апеляційної скарги Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2017р. по справі № 816/1352/17
за позовом ОСОБА_1
до Державного кадастрового реєстратора відділу у Кобеляцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Петренко Ольги Вікторівни , Відділу у Кобеляцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області , Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області
про визнання рішень протиправними,зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2017р. частково задоволено позов ОСОБА_1 до Державного кадастрового реєстратора відділу у Кобеляцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Петренко Ольги Вікторівни , Відділу у Кобеляцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області , Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання рішень протиправними,зобов'язання вчинити дії.
На зазначену постанову суду Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області подано апеляційну скаргу.
До апеляційної скарги заявник додає клопотання про відстрочення сплати судового збору, посилаючись на обмежене фінансування та відсутність коштів.
Зазначене клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що відповідач подав апеляційну скаргу 02.01.2018 року.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України", яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції.
Згідно ч.3 ст.3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
В п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, що діяла на момент подання апеляційної скарги) встановлено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Таким чином, за подання апеляційної скарги на рішення суду підлягає сплаті судовий збір у розмірі 2880 грн. (1920*150%).
Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
За приписами ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Так, порядок і підстави відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати передбачені ст. 8 Закону України "Про судовий збір", відповідно до ч. 1 якої, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Частиною 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" регламентовано, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що відстрочення та звільнення від сплати судового збору можливо з підстав та колу осіб, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", і вказаний перелік є вичерпним.
Відстрочення сплати судового збору відпловідачу - суб'єкту владних повноважень не передбачено ст. 8 Закону України "Про судовий збір".
Таким чином, для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 КАС України повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі "Креуз проти Польщі", вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Виходячи з наведеного, клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись 3, 73, 74, 133 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про відстрочення сплати судового збору - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя
Л.В. Тацій
Судді
З.Г. Подобайло А.М. Григоров