ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
20.12.2017
Справа № 910/22824/17
Суддя Господарського суду міста Києва Ващенко Т.М., розглянувши матеріали позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Сингаївський комбінат хлібопродуктів» (20615, Черкаська обл., Шполянський район, село Сигнаївка, вул. залізнична, 1; ідентифікаційний код 00952508) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інтайм Фінанс» (04050, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 77; ідентифікаційний код 39692262), Товариства з обмеженою відповідальністю «Каре Компані» (01033, м. Київ, вул. Тарасівська, 3; ідентифікаційний код 39962872) про визнання недійсними договорів,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Сингаївський комбінат хлібопродуктів» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Інтайм Фінанс», Товариства з обмеженою відповідальністю «Каре Компані» про визнання недійсними договорів купівлі-продажу нерухомого майна № 387 від 29.09.17. та № 388 від 29.09.17., які укладені між відповідачами.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху, зважаючи на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У п. 10 ч. 3 ст. 162 ГПК України зазначено, що позовна заява повинна містити підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд встановив, що вона не містить підтвердження про те, що позивачем не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позовна заява повинна містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи (п. 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України).
Однак, позовна заява № 130 від 13.12.17. не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи.
Згідно з приписами п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Положеннями ч. 1 ст. 172 ГПК України унормовано, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Такі приписи згаданих норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п. п. 2, 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України), так і аналогічних приписів ст. ст. 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 року).
У Рішенні у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Разом з тим, з наданих позивачем описів вкладення у цінний лист № 1800208021664 та № 1800208021656 від 13.12.17. вбачається, що позивачем відповідачам було надіслано лише додатки до позовної заяви без самої позовної заяви № 130 від 13.12.17., що є порушенням вимог Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Гарантією реалізації права на судовий захист в аспекті доступу до правосуддя є встановлення законом помірного судового збору для осіб, які звертаються до суду. Це відповідає Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя, від 14.05.1981 N R (81) 7: "В тій мірі, в якій судові витрати становлять явну перешкоду доступові до правосуддя, їх треба, якщо це можливо, скоротити або скасувати" (підпункт 12 пункту D).
Отже, сплата судового збору за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів є складовою доступу до правосуддя, який є елементом права особи на судовий захист, гарантованого статтею 55 Конституції України, що має беззаперечно виконуватись сторонами в разі необхідності реалізації цього права.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Якщо в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, пов'язаних між собою підставами виникнення або поданими доказами, судовий збір сплачується окремо з кожної з таких вимог.
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з двома вимогами немайнового характеру:
- про визнання недійсним договору купівлі-продажу № 387 від 29.09.17.;
- про визнання недійсним договору купівлі-продажу № 388 від 29.09.17..
При цьому, у відповідності до квитанції № П6786 від 13.12.17. позивачем сплачено 1 600,00 грн. судового збору лише за одну вимогу немайнового характеру, замість належних до сплати 3 200,00 грн. за дві вимоги немайнового характеру.
Отже, позивачу належить доплатити 1 600,00 грн. судового збору.
До позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача (ч. 5 ст. 164 ГПК України).
Позовна заява - процесуальний документ, за допомогою якого реалізується право на звернення до господарського суду.
Подання позовної заяви є формою реалізації права на позов.
Подання позову включає в себе дії позивача (самостійно або через уповноважених представників) щодо його безпосереднього звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Юридична особа бере участь у справі через свого керівника або члена виконавчого органу, уповноваженого діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення (самопредставництво юридичної особи), або через представника (ч. 3 ст. 56 ГПК України).
Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Таким чином, право на представництво юридичної особи пов'язане не з конкретною фізичною особою, а з наявністю акта органу управління юридичної особи, котрим ця юридична особа наділяє посадову особу повноваженнями вчиняти певні юридичні дії від імені підприємства.
З поданої позовної заяви № 130 від 13.12.17. вбачається, що її підписано директором ОСОБА_1, проте серед документів, доданих до позовної заяви, відсутні докази, які б підтверджували посадове становище вказаної особи на підтвердження її повноважень діяти від імені позивача в якості директора.
Згідно з п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви (ч. 2 ст. 80 ГПК України).
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 91 ГПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
З матеріалів позовної заяви № 130 від 13.12.17. вбачається, що позивачем додано незасвідчені копії документів.
Крім того, у вказаній позовній заяві позивач посилається на: договір про надання банківських послуг № CR11-015/28-2 від 11.04.11., звернення позивача з проханням утриматись від звернення стягнення на майновий комплекс, однак не надає таких доказів до позовної заяви чи відомостей про їх відсутність у позивача та клопотанням про їх витребування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 162, 164, 172, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Залишити позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Сингаївський комбінат хлібопродуктів» без руху.
2. Встановити Публічному акціонерному товариству «Сингаївський комбінат хлібопродуктів» строк на усунення недоліків позовної заяви 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали.
3. Встановити Публічному акціонерному товариству «Сингаївський комбінат хлібопродуктів» спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- подання до суду письмової заяви, яка буде містити: підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; докази направлення цієї заяви відповідачам;
- подання до суду письмової заяви, яка буде містити попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи; докази направлення цієї заяви відповідачам;
- надати докази направлення відповідачам копії позовної заяви № 130 від 13.12.17.;
- надати докази сплати судового збору в розмірі 1 600,00 грн.; докази направлення такої сплати відповідачам;
- надати докази, які б підтверджували посадове становище ОСОБА_1 на підтвердження її повноважень діяти від імені позивача в якості директора; докази направлення таких доказів відповідачам;
- надати належним чином засвідчені копії всіх доданих до позовної заяви документів, тадоговір про надання банківських послуг № CR11-015/28-2 від 11.04.11., докази звернення позивача з проханням утриматись від звернення стягнення на майновий комплекс; докази направлення вказаних документів відповідачам.
4. Ухвала набрала законної сили 20.12.17., оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Ващенко