Справа № 806/2104/17
Провадження № 2-а/282/30/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2017 року смт.Любар
Суддя Любарського районного суду Житомирської області Гуцал П.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
04 вересня 2017 року від Житомирського окружного адміністративного суду на адресу суду надійшла для розгляду адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до північного регіонального управління Державної прикордонної служби України про визнання дій незаконними, зобов’язання вчинити дії.
Позивач зазначає, що відповідно до наказу начальника Північного регіонального управління ДПС України від 08.06.2017 року його звільнено з військової служби за п. «ї», п. 1 ч. 8 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу».
Згідно даного наказу на момент звільнення його з військової служби вислуга років становила 10 років 11 місяців 6 днів, з яких календарних 8 років 10 місяців 25 днів, пільгова 2 роки 11 місяців.
На час звільнення він мав право на отримання грошової допомоги на підставі ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».
Однак, на його звернення про отримання такої допомоги він отримав відмову, яка була мотивована тим, що його вислуга років у календарному обчисленні становить 8 років 10 місяців 25 днів.
Позивач вважає дану вимогу не правомірною, а тому він звернувся до суду з проханням ухвалити рішення, яким визнати бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги протиправною та зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу на підставі ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».
19 вересня 2017 року по справі було відкрито скорочене провадження. Цього ж дня на адресу північного регіонального управління Державної прикордонної служби України була надіслана копія ухвали про відкриття скороченого провадження із зазначенням строків подання заперечень на позовну заяву та додатково була надіслана копія позовної заяви з доданими документами. Дані документи були отримані відповідачем 22 вересня 2017 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 1310100933686 (наявного у матеріалах справи)
03 жовтня 2017 року на адресу суду від північного регіонального управління Державної прикордонної служби України надійшли заперечення на позовну заяву.
Заперечення є мотивовані тим, що на момент звільнення позивача із військової служби його вислуга років становила 10 років 11 місяців 6 днів з яких 2 роки 11 місяців пільгова, тобто календарна становить 8 років 10 місяців 25 днів, що не дає підстави для призначення одноразової грошової допомоги на підставі ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей».
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заперечення відповідача, приходжу до наступного.
Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Як вбачається із витягу з наказу начальника Північного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України № 260-ОС від 20 червня 2017 року, старшого лейтенанта ОСОБА_1 (п-006673) старшого офіцера (старшого оперуповноваженого з організації оперативно-розшукової діяльності) оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Овруч) звільненого з військової служби в запас наказом начальника Північного регіонального управління (І категорії) від 08.06.2017 року № 233-ОС за пунктом «ї» (які в особливий період (крім проведення мобілізації та введення воєнного стану)) проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу, крім випадків визначених абз. 2 ч. 3 ст. 23 цього Закону) п.1ч. 8 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу» без права носіння військової форми одягу. Вислуга років становить: календарна 8 років 10 місяців 25 днів, пільгова 2 роки 11 днів, всього вислуга років становить: 10 років 11 місяців 6 днів.
20 червня 2017 року ОСОБА_1, звернувся із рапортом до Начальника другого сектору оперативно розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Овруч) оперативно-розшукового управління про виплату йому одноразової грошової допомоги, яка передбачена ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» у зв’язку з звільненням по закінченню строку контракту.
Листом № 30-875/0/2-17 від 08.07.2017 року Начальника північного регіонального управління Державної прикордонної служби України відмовлено ОСОБА_1, у виплаті йому одноразової грошової допомоги, яка передбачена ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців та членів їх сімей» у зв’язку з тим, що на момент звільнення його вислуга у календарному обчисленні складала 8 років 10 місяців 25 днів.
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», установити, що строкова військова служба зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, у календарному обчисленні, а в разі її проходження в умовах, визначених у пункті 3 цієї постанови, у віддалених і високогірних місцевостях або в інших умовах, які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні.
Згідно п.п. 4.10.1. п. Інструкції «Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України», військовослужбовцям, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв’язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.
Згідно п.п. 4.10.5. п. 4 Інструкції, строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Тобто, як вбачається із змісту вказаних нормативно-правових актів, у разі звільнення з військової служби за закінченням строку контракту одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше. При цьому слід зазначити, що відсутня пряма вказівка на те, що до строку служби не враховується пільговий період, а навпаки, зазначено, що певним категоріям військовослужбовців строк служби вираховується у пільговому обчисленні.
Оскільки, з матеріалів справи вбачається, що позивач на час звільнення його з військової служби у запас у зв’язку з закінченням строку дії контракту його загальна вислуга років становила 10 років 11 місяців 6 днів, що у відповідності до ч. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» дає право на отримання одноразової грошової допомоги, приходжу до висновку, що позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Керуючись ст. 46 Конституції України, п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року,ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. ст. 2, 6, 10, 11, 17, 158-163, 183-2, 186, 207, 267 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити повністю.
Бездіяльність Північного регіонального управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби встановленої ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» - визнати протиправною.
Зобов’язати Північне регіональне управління (1 категорії) Державної прикордонної служби України нарахувати та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожен повний календарний рік служби встановленої ч. 2 ст. 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до апеляційного адміністративного суду Житомирської області через Любарський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Постанова набирає законної сили після спливу строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Гуцал П. І.