АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.04.2017 р. м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Чернівецької області у складі:
головуючого Височанської Н. К.
суддів: Перепелюк І.Б., Яремко В.В.
секретар: Герман Я.І.
за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Букагропром» про розірвання договорів оренди, за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Букагропром» на рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 03 березня 2017 року, -
В С Т А Н О В И Л А :
В лютому 2017 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до ТОВ «Букагропром» про розірвання договорів оренди.
Посилалася на те, що вона є власником земельних ділянок площею 0,8610 га з кадастровим номером 7321085400:01:005:0037 та площею 0,5001 га з кадастровим номером 7321085400:01:005:0036, які розташовані в с. Тереблече на території Тереблеченської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
01 січня 2014 року між нею та ТОВ «Букагропром» було укладено договори оренди вищезазначених земельних ділянок.
Згідно умов укладених договорів земельні ділянки були передані в оренду для вирощування товарної сільськогосподарської продукції (п. 15 Договорів).
Проте, що з часу укладення договорів оренди земельні ділянки ТОВ «Букагропром» не обробляються та не використовуються за цільовим призначенням, а саме: не орються, посів сільськогосподарських культур не проводиться, не здійснюються заходи боротьби з бур'янами, земельні ділянки знаходяться в занедбаному стані, забур'яненні та залісені.
№22ц-794/465/17 Головуючий у І інстанції ЦуренкоВ.А.
Категорія: 23 Суддя-доповідач ОСОБА_5
Посилаючись на викладені обставини та вимоги статей 24, 25 Закону України «Про оренду землі», позивач просила розірвати договори оренди землі від 01 січня 2014 року.
Рішенням Глибоцького районного суду Чернівецької області від 03 березня 2017 року позов задоволено.
Розірвано договори оренди землі від 01 січня 2014 року, укладені між ОСОБА_4 та ТОВ «Букагропром» площею 0,8610 га з кадастровим номером 7321085400:01:005:0037 та площею 0,5001 га з кадастровим номером 7321085400:01:005:0036, які розташовані в с. Тереблече на території Тереблеченської сільської ради Глибоцького району Чернівецької області, цільове призначення яких для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
На дане рішення суду ТОВ «Букагропром» подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позову. Посилається на порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги та вимог позовної заяви, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду – залишенню без змін з наступних підстав.
Задовольняючи позов про розірвання договорів оренди, суд першої інстанції виходив із того, що ТОВ Букагропром» не виконує обов»язків, передбачених договорами оренди щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Такі висновки суду першої інстанції є правильними, відповідають фактичним обставинам справи, наявним доказам, яким дана належна правова оцінка й вимогам закону.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 на праві власності належать дві земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,8610 га з кадастровим номером 7321085400:01:005:0037 та площею 0,5001 га з кадастровим номером 7321085400:01:005:0036, розташовані на території с.Тереблече Тереблеченської сільської ради Глибоцького району Чернівецькій області (а.с.7).
01 січня 2014 року між ОСОБА_4 та ТОВ «Букагропром» укладено договори оренди цих ділянок строком на 10 років (а.с.8-13).
Відповідно до п.п.15-17 договорів оренди земельна ділянка передається в оренду для вирощування товарної сільськогосподарської продукції. Умови збереження стану об»єкта оренди: орендар зобов»язаний дотримуватись вимог протиерозійної організації території.
Згідно п.28 договорів оренди орендодавець вправі вимагати від орендаря використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням згідно з цим договором, дотримуватись екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів.
Згідно п.31 договорі оренди орендар зобов»язаний приступити до використання земельної ділянки в строки встановлені цим договором.
За п.20 договорів оренди передача земельної ділянки орендарю здійснюється упродовж 5 днів після державної реєстрації права оренди за актом її приймання-передачі.
Як встановлено судом, що протягом трьох років ТОВ «Букагропром» не приступило до використання орендованих земельних ділянок. Земельні ділянки не оброблялися, посів сільськогосподарських культур не проводився, заходи боротьби з бур»янами не застосовувалися, унаслідок чого земельні ділянки перебувають у занедбаному стані (забур»янені та заліснені).
Пунктом 38 договорів оренди передбачена можливість розірвання договору оренди за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов»язків, передбачених договором.
Статтею 5 Земельного Кодексу України визначені основні принципи земельного законодавства, зокрема й принцип раціонального використання та охорони земель.
Раціональним вважається таке використання земель, у ході якого забезпечується одержання сталих високих урожаїв сільськогосподарських культур, запобігання необґрунтованому вилученню земель зі сфери сільськогосподарського виробництва для потреб інших галузей народного господарства, збереження та підвищення родючості ґрунтів, охорона навколишнього середовища.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря: використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку; виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі; дотримуватися режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення; у п'ятиденний строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки державної або комунальної власності надати копію договору відповідному органу доходів і зборів.
Відповідно до вимог ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 , 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.
Установивши, що тривалим невикористанням земельних ділянок за призначенням ТОВ «Букагропром» як орендар порушило істотні умови договорів, що призвело до порушення режиму використання земельних ділянок, забур'янення і залісення, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Зазначена правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду України від 23 грудня 2015 року № 6-2271цс15, від 20 січня 2016 року №6-1980цс15, від 03 лютого 2016 року №6-1999цс15, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для судів.
Є безпідставними доводи апеляційної скарги про те, що чинне законодавство не передбачає такої підстави для розірвання договору як невикористання земельної ділянки.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Таким чином, невиконання обов'язку з використання земельної ділянки за цільовим призначенням є порушенням умов договору оренди земельної ділянки.
Порушення умов договору може бути підставою відповідно до ст.32 Закону України «Про оренду землі» для розірвання договору оренди.
Колегія суддів відхиляє також доводи апеляційної скарги про те, що акт обстеження земельних ділянок повинен складатися лише Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальних органів.
Відповідно до ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов»язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтю 61 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, що позивач на підтвердження обставин невикористання відповідачем земельної ділянки надав Акт обстеження земельних ділянок від 27.12.2016 року з фототаблицями, який складений комісією в складі в.о.начальника відділу Держгеокадастру в Глибоцькому районі, провідного фахівця Чернівецької обласної фітосанітарної лабораторії, начальника відділу виробництва та маркетингу сільськогосподарської продукції, землевпорядника Тереблечанської сільської ради. Даний Акт затверджений начальником управління агропромислового комплексу та економічного розвитку райдержадміністрації (а.с.15-17).
З даного Акту та доданих до нього фототаблиць вбачається, що земельні ділянки знаходяться в занедбаному стані, забур»янені та залісені.
В той же час, ТОВ «Букагропром», заперечуючи проти позов, не спростувало зазначений доказ і належними та допустимими доказами не довело, що спірні земельні ділянки товариством оброблялися та використовувалися за цільовим призначенням.
Колегія суддів вважає даний Акт належним та допустимим доказом, оскільки він підписаний посадовими особами, яким надані функції щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель.
Що стосується Державної інспекції сільського господарства України та її територіальних органів, які на думку відповідача, повинні були складати Акт обстеження земельних ділянок, то вони ліквідовані.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України №910-р від 30 листопада 2016 року функції і повноваження Державної інспекції сільського господарства, що припиняється, із здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів покладені на Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст.303, 307, 308 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну Товариства з обмеженою відповідальністю «Букагропром» відхилити.
Рішення Глибоцького районного суду Чернівецької області від 03 березня 2017 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий: підпис ОСОБА_5
Судді: підпис ОСОБА_6
підпис ОСОБА_7
З оригіналом згідно: