КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/10972/16 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
11 січня 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Межевича М.В.
Федотова І.В.
за участю секретаря Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Державної регуляторної служби України, Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, за участю третьої особи без самостійних вимог Приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" про визнання неправомірними дій та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної регуляторної служби України, Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування про:
- визнання неправомірними дій Експертно-апеляційної ради щодо прийняття рішення на засіданні, що відбулося 30.06.2016 р., про зобов'язання НКРЕКП усунути порушення вимог Законів України "Про ліцензування видів господарської діяльності" (далі - Закон) та "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", скасувавши постанову від 06.06.2016 р. №911 щодо анулювання ліцензій приватного акціонерного товариства "Білоцерківська теплоелектроцентраль" (далі - ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ");
- скасування розпорядження Державної регуляторної служби України від 02.07.2016 р. №74 про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, виданого за результатами розгляду скарги ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" від 15.06.2016 р.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
На вказану постанову НКРЕКП подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, постановою НКРЕКП від 06.06.2016 р. №911 "Про анулювання ліцензій на право провадження підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії та право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, виданих ПрАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" анульовано ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" ліцензію на право провадження підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, видану згідно з постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 16.08.2000 р. №849 "Про видачу ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії ЗАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль", та ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, видану згідно з постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 27.07.2006 р. №1001 "Про видачу ЗАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" та переоформлення на безстрокові згідно з постановою НКРЕКП від 10.11.2015 р. №2734 "Про переоформлення ліцензій на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії та виробництво електричної енергії, виданих ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" (далі - постанова №911).
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що підставою для її прийняття стало: у результаті розгляду 06 червня 2016 року на засіданні, яке проводилося у формі відкритого слухання, акту про відмову ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" у проведенні позапланової перевірки Умов та правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії від 30 травня 2016 року №72, встановлено, що ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" не допустило уповноважених осіб НКРЕКП до здійснення позапланової перевірки додержання Умов та правил здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і Умов та правил (ліцензійних умов) провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, без передбачених для цього законом підстав, що, відповідно п. 8 ч. 2 ст. 16 Закону, вважається відмовою ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування.
ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" на постанову №911 подало скаргу до Державної регуляторної служби України, яку розглянуто 30.06.2016 р. на засіданні Ради, результати якого оформлено протоколом №07-16.
За результатами розгляду зазначеної скарги Радою встановлено порушення НКРЕКП під час прийняття постанови №911:
- вимог ч. 2 ст. 9, п. 8 ч. 2 ст. 16, ч. 7 ст. 19 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності": відсутність правових підстав для здійснення заходів контролю за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов та прийняття рішень (у тому числі складання акту про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування) за їх результатами за відсутності затверджених Кабінетом Міністрів України Ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами, крім виробництва, транспортування та постачання теплової енергії за нерегульованим тарифом та Ліцензійних умов з провадження діяльності у сфері електроенергетики, яка ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про електроенергетику", крім діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом (постачання незалежним електропостачальником), на момент здійснення заходів контролю (на сьогодні Умови та правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії затверджені постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 08.02.1996 р. №3, Умови та правила (ліцензійні умови) провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, ТЕС, АЕС, когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії затверджені постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 26.04.2006 р. №540);
- ч. 10 ст. 19 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності": не отримання НКРЕКП погодження спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування на проведення позапланової перевірки дотримання ліцензіатами вимог ліцензійних умов з підстав, передбачених п. 5 ч. 9 ст. 19 цього Закону; вимог ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" в частині невідповідності підстав для здійснення позапланового заходу.
На підставі виявлених порушень Державною регуляторною службою України прийнято рішення зобов'язати НКРЕКП усунути порушення вимог Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" шляхом скасування постанови №911.
На виконання зазначеного, 02.07.2016 р. Державною регуляторною службою України видано оскаржуване розпорядження №74, яким зобов'язано НКРЕКП усунути порушення вимог Закону та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" шляхом скасування постанови №911.
Відповідно до п. 1, 2, 3 Положення про Державну регуляторну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2014 р. №724, Державна регуляторна служба України (ДРС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.
ДРС є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" Експертно-апеляційна рада з питань ліцензування є постійно діючим колегіальним органом при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування та діє за регламентом, що затверджується спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування.
Регламент Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування затверджено наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Державної регуляторної служби України від 14.07.2015 р. №783/40 (далі - Регламент).
Відповідно до ч. 2, 11 ст. 5, п. 8, 9 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону, обов'язками Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування є: розгляд апеляцій та інших скарг здобувачів ліцензії, ліцензіатів на дії органу ліцензування або інших заявників щодо порушення законодавства у сфері ліцензування; розгляд звернень органів ліцензування або спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування щодо проведення позапланових перевірок додержання ліцензіатами вимог ліцензійних умов на підставах, передбачених пунктами 4 та 5 частини дев'ятої статті 19 цього Закону.
Рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування приймається більшістю голосів її членів і оформлюється протокольним рішенням, що підписується особою, яка головувала на засіданні Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування, та секретарем ради, який призначається головою ради з числа її членів.
Спеціально уповноважений орган з питань ліцензування: видає розпорядження про усунення порушення законодавства у сфері ліцензування та розпорядження про відхилення або задоволення апеляцій чи скарг з урахуванням рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування; порушує питання щодо відповідальності посадових осіб органів ліцензування, які прийняли рішення, скасоване на підставі рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування.
Відповідно до п. 1, 2, 3 розділу ІІІ Регламенту, формою роботи Ради є засідання, що проводяться за потреби, але не рідше одного разу на місяць, та є правомочними за присутності не менше половини членів Ради.
У разі надходження апеляції до спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування вона реєструється відповідним структурним підрозділом ДРС та надходить безпосередньо до відділу, відповідального за забезпечення діяльності Експертно-апеляційної ради (далі - відділ). Посадова особа відділу протягом трьох робочих днів з дня одержання ним апеляції: повідомляє здобувача ліцензії чи ліцензіата і орган ліцензування про прийняття апеляції до розгляду; запрошує відповідного здобувача ліцензії чи ліцензіата і орган ліцензування до участі в засіданні Ради; запитує в органу ліцензування копії (фотокопії) документів, що стосуються прийняття оскаржуваного рішення; передає заяву (скаргу) до Ради.
Апеляції розглядаються на засіданні Ради у строк, що не перевищує десяти календарних днів з дня одержання від органу ліцензування запитуваних документів стосовно оскаржуваного рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, листом Державної регуляторної служби України від 21.06.2016 р. №3788/0/2016 повідомлено НКРЕКП про надходження скарги ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" від 15.06.2016 р. та запрошено взяти участь у черговому засіданні Ради, яке відбудеться 30.06.2016 року о 10 год. 00 хв. у приміщенні Регуляторної служби (адресу зазначено). Вказаний лист направлений засобами поштового зв'язку 22.06.2016 р., що підтверджується витягом із реєстру на відправку кореспонденції, який міститься в матеріалах справи.
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що скарга ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ" надійшла до спеціально уповноваженого органу з питань ліцензування 15.06.2016 р. за реєстраційним номером 4932/0/16-16, що підтверджується вхідним штампом та одержана посадовою особою відділу забезпечення діяльності експертно-апеляційної ради Департаменту ліцензування та дозвільної системи 16.06.2016 р., про що свідчить резолюція директора департаменту на скарзі. Тому, враховуючи положення ст. 253 Цивільного кодексу України, строк у межах якого було необхідно вчинити певні дії почався 17.06.2016 р. та закінчився 22.06.2016 р. (враховуючи, що 18, 19, 20 червня 2016 року були не робочими днями).
Отже, НКРЕКП повідомлено про надходження скарги та про її розгляд (дата, час, місце) відповідно до визначеного порядку.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" акт про відмову ліцензіата у проведенні перевірки органом ліцензування є підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії.
Разом з тим, відповідно до ст. 7 вказаного Закону, діяльність у сфері електроенергетики ліцензується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про електроенергетику", крім діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом (постачання незалежним електропостачальником).
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про електроенергетику", ліцензія на здійснення діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії видається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Ліцензія видається окремо на кожний вид діяльності відповідно до інструкції, умов і правил здійснення окремих видів діяльності, що затверджуються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Умови та правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії затверджені постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 08.02.1996 р. №3.
Діяльність з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, крім виробництва, транспортування та постачання теплової енергії за нерегульованим тарифом ліцензується відповідно до Закону.
Ліцензійні умови з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, на сьогодні не затверджені постановою Кабінету Міністрів України відповідно до вимог Закону.
Відповідно до ч. 7 ст. 19 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов здійснюють у межах своїх повноважень органи ліцензування шляхом проведення планових і позапланових перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Однак, Умови та правила здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 08.02.1996 р. №3 (далі - Умови та правила №3) не приведені у відповідність до вимог Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", а саме Кабінетом Міністрів України не затверджені постановою відповідно до вимог Закону відповідні Ліцензійні умови.
Таким чином, не приведення підзаконного нормативно-правового акту компетентного державного органу (Умов та правил №3), не може звужувати права суб'єктів тих чи інших правовідносин за наявності Закону, який регулює відповідні суспільні відносини.
Отже, Експертно-апеляційної ради прийшла до обґрунтованого висновку щодо невідповідності постанови НКРЕКП від 06.06.2016 р. №911 вимогам чинного законодавства.
Крім того, колегія суддів зазначає, що незаконність постанови НКРЕКП від 06.06.2016 р. №911 була в подальшому встановлена судом, а саме постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2016 р. в адміністративній справі №826/9263/16, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06.12.2016 р., визнано протиправною та скасовано постанову НКРЕКП від 06.06.2016 р. №911.
Також, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.09.2016 р. в адміністративній справі №826/8674/16, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.10.2016 р., визнано протиправним та скасовано наказ НКРЕКП від 18.04.2016 р. №69 про проведення позапланової перевірки ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ", на підставі якого видано посвідчення про проведення позапланової перевірки від 25.04.2016 р. №64, визнано протиправними дії посадових осіб НКРЕКП щодо проведення позапланової перевірки на підставі посвідчення про проведення позапланової перевірки від 25.04.2016 р. №64, виданого відповідно до наказу НКРЕКП від 18.04.2016 р. №69.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Разом з тим необхідно зазначити, що згідно ч. 11 ст. 5, п. 8 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" рішення Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування щодо розгляду апеляцій або інших скарг здобувачів ліцензії чи ліцензіатів, проектів нормативно-правових актів та/або пропозицій про запровадження чи скасування ліцензування виду господарської діяльності є обов'язковими для розгляду спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування у триденний строк з дня ухвалення відповідного рішення Експертно-апеляційною радою з питань ліцензування і є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування розпорядження про задоволення апеляції або про відхилення апеляції, про розгляд скарг, про погодження чи відхилення проектів нормативно-правових актів та/або усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Регуляторна служба відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" видає розпорядження про усунення порушення законодавства у сфері ліцензування та розпорядження про відхилення або задоволення апеляцій чи скарг з урахуванням рішення Ради і жодним чином не впливає на рішення Ради.
Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позову, тому апеляційну скаргу НКРЕКП необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 листопада 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Межевич М.В.
Федотов І.В.
Повний текст ухвали складено 16.01.2017 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.