Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/714/16-а
Провадження № 2-а/499/17/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" вересня 2016 р. смт.Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області в складі: головуючого судді Тимчука Р.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Іванівського районного суду Одеської області із зазначеним позовом, в якому просить суд: зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області переробити первинний розрахунок основного розміру його пенсії з урахуванням стажу з 01 червня 2004 року по 25 лютого 2012 року, вилучити із розрахунку період з 01.06.2004 року по 25.02.2012 року, як такий за який заробітна плата визначається як нульова, виплатити йому недоплачену різницю суми пенсії з 26 лютого 2012 року по теперішній час, зробити всі необхідні перерахунки.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що з 26.02.2012 року йому призначена пенсія за віком, обчислена із страхового стажу 33 роки, 5 місяців, 14 днів та заробітної плати за період з 01.03.1984 року по 23.02.1989 року та з 01.07.2000 року по 01.06.2004 року. Далі за 2004 рік та до 26 лютого 2012 року – період догляду за дитиною інвалідом другої групи, який становить 8 років 8 місяців, 24 дні до його страхового стажу не включено.
З ухваленням Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» відбулися зміни як в періоді, за який визначається зарплата так і в періодах, які можуть бути вилучені під час визначення зарплати. У зв’язку із цими змінами, зберігши норму щодо вилучення періоду до 60 календарних місяців поспіль за умови, що цей період становить не більше 10% тривалості страхового стажу, надана можливість під час визначення пенсії за періоди роботи після 1 липня 2000 року, вилучати ті періоди, які зараховуються до страхового стажу, але за які враховується або мінімальна зарплата або взагалі зарплата визначається як нульова. Такі періоди знижують індивідуальний коефіцієнт зарплати, відповідно і пенсії. До таких періодів віднесені періоди догляду за дитиною інвалідом, віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду.. речення саме такого змісту доповнене з 1 жовтня 2011 року ст..40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, це свідчить про те що вказані періоди попередньо включаються до страхового стажу.
Позивач зазначає, що здійснює догляд за дитиною - інвалідом, інвалідом другої групи, пенсіонером, його сином з 1990 року по теперішній час, що підтверджує довідками Іванівської селищної ради та управління праці та соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації Одеської області.
Його син ОСОБА_2 визнаний інвалідом з дитинства з березня 1990 року. 22.07.2008 року він отримав пенсійне посвідчення інваліда 2 групи, вид пенсії дитина-інвалід.
На свої звернення позивач від відповідача отримував відмови, тому факт здійснення догляду за інвалідом з дитинства, інвалідом пенсіонером другої грипи, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду не був відомий.
21 січня 2016 року зазначений факт був встановлений рішенням Іванівського районного суду Одеської області та на підстав цього позивач повторно звернувся до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області та отримав відмову 10 березня 2016 року.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернувся за захистом своїх прав до суду.
Позивач в судове засідання не з’явився надав на адресу суду заяву, в якій підтримав свої позовні вимоги, просив їх задовольнити та справу слухати у його відсутність.
У встановлений строк представник відповідача надав заперечення до позову та клопотання про слухання справи у їх відсутність, де просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, мотивуючи відмову тим, що зарахувати відомості до стажу роботи за період з 01.06.2004 року по 26.02.2012 року не має можливості, так як відсутні індивідуальні відомості про застраховану особу за цей час. Крім того син позивача являється інвалідом 2 групи, тому час догляду за ним не враховується до стажу.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Позивачу з 26.02.2012 року призначена пенсія за віком, обчислена із страхового стажу 33 роки, 5 місяців, 14 днів та заробітної плати за період з 01.03.1984 року по 23.02.1989 року та з 01.07.2000 року по 01.06.2004 року. Далі за 2004 рік та до 26 лютого 2012 року – період догляду за дитиною інвалідом другої групи,який становить 8 років 8 місяців,24 дні до його страхового стажу не включено.
На свої звернення позивач від відповідача отримував відмови, тому факт здійснення догляду за інвалідом з дитинства, інвалідом пенсіонером другої грипи, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду не був відомий.
21 січня 2016 року зазначений факт був встановлений рішенням Іванівського районного суду Одеської області та на підстав цього позивач повторно звернувся до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області та отримав відмову 10 березня 2016 року.
Суд, вважає таку відмову необґрунтованою та протиправною виходячи із застосування норм матеріального права.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У відповідності до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативне - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Згідно з ст.9 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до частини 1 статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із вимогами ч.1 ст.3 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788 -Х11 від 05.11.1911 року, право на трудову пенсію мають особи, які здійснюють догляд за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
Ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону.
Відповідно до пункту «є» ч.3 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується час догляду за інвалідом 1 групи або дитиною-інвалідом до 16 років, а також за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
Відповідно ч.І ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина 1 статті 71 КАС України закріплює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 ст. 71 КАСУ України саме на представника влади покладається обов’язок доводити правомірність своїх рішень, дій.
Згідно частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Порядок встановлення часу догляду за інвалідом 1 групи, дитиною-інвалідом віком до 16 років, а також пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду встановлений п. 10 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року, а саме зазначений час догляду встановлюється на підставі: -акта обстеження фактичних обставин здійснення догляду; -документів, що засвідчують перебування на інвалідності (для інвалідів I групи і дітей-інвалідів) і вік (для перестарілих і дітей-інвалідів).
Акт обстеження фактичних обставин здійснення догляду складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей, одержаних від органів управління житловим фондом, сільських, селищних ОСОБА_3 народних депутатів, опитування осіб, за якими здійснюється догляд, та їхніх сусідів, інших даних.
Документами, які підтверджують перебування на інвалідності, можуть бути виписка із акта огляду медико-соціальної експертної комісії, медичні висновки, пенсійне посвідчення, посвідчення одержувача допомоги або довідка органів праці та соціального захисту населення або Пенсійного фонду та інші документи.
Зазначені позивачем обставини підтверджуються дослідженими судом доказами, а саме: довідкою управління Пенсійного фонду України, про те, що ОСОБА_2 являється пенсіонером та знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області та отримує пенсію по інвалідності з дитинства 2 групи з 05.02.2001 року довічно; довідкою управління праці та соціального захисту населення Іванівської районної державної адміністрації, як одержувач компенсації по догляду за інвалідом ІІ групи, який за експертним висновком потребує стороннього догляду; довідкою управління праці та соціального захисту населення Іванівської РДА від 01.03.2012 року № 178, з якої вбачається, що ОСОБА_1 знаходився на обліку, як одержувач компенсації по догляду за інвалідом ІІ групи, який за експертним висновком потребує стороннього догляду з 31.01.2008 року по 28.01.2009 року, з 12.02.2009 року по 10.02.2010 року з 22.02.2010 року по теперішній час; довідкою Іванівської селищної ради з якої вбачається, що позивач здійснює догляд за інвалідом ІІ групи, який за експертним висновком потребує стороннього догляду за весь період з 1990 року по 31.01.2008 року; рішенням Іванівського районного суду Одеської області від 21 січня 2016 року про встановлення здійснення догляду за інвалідом з дитинства, інвалідом-пенсіонером другої групи, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду з 01.06.2004 року до 26 лютого 2012 року.
Судом встановлено, що позивач отримував компенсацію як особа, що надає соціальні послуги за сторонній догляд за пенсіонером, що свідчить про те, що позивач відноситься до категорії застрахованих осіб, на яких розповсюджується дія Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що особи, визначені цим законом, мають право на зарахування до трудового стажу роботи час догляду за пенсіонером, який птребує стороннього догляду, а тому вимоги позивача є законними та обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для задоволення позову.
Відповідач не довів суду правомірності свого рішення, що є його обов’язком.
В свою чергу посилання позивача знайшли своє підтвердження доказами, які містяться в матеріалах справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8,22,46 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, ч.2 ст. 41, 71, 72, 94, 99, 158-163 КАС України, ст. ст. 56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області переробити первинний розрахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням стажу з 01 червня 2004 року по 25 лютого 2012 року.
Для запобігання зниженню індивідуального коефіцієнта заробітної плати, а відповідно і пенсії, під час визначення заробітної плати для обчислення пенсії, крім оптимізації, додатково вилучити із розрахунку період з 01.06.2004 року по 25.02.2012 року, як такий за який заробітна плата визначається як нульова.
Виплатити ОСОБА_1 недоплачену різницю суми пенсії з 26 лютого 2012 року по теперішній час, зробити всі необхідні перерахунки.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного адміністративного суду Одеської області через Іванівський районний суд Одеської області суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови, з направленням копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.
Суддя
ОСОБА_3