Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2015 року м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області - одноособово суддя Довгий І.І.
при секретарі – Сосюк Н.В.
за участю позивача – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі, заборгованості по аліментам, пені за прострочення плати по аліментах,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, в розмірі 400 гривень на кожну дитину щомісяця до їх повноліття, у зв’язку з тим, що відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання дітей; стягнення суми боргу по аліментах в розмірі 72116,85 грн.; стягнення неустойки в зв’язку з заборгованістю по сплаті аліментів на її користь з відповідача в розмірі 223278,18 гривень.
Позивачка підтримала позов повністю, просить його задовольнити. Пояснила, що відповідач, який не має постійної роботи, ухиляється від сплати аліментів та виконання рішення суду.
Відповідач згідно заяви позов визнав частково та просить стягувати аліменти на утримання неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_3, дочки ОСОБА_4, сина ОСОБА_5, в розмірі 100 гривень на кожну дитину щомісяця до їх повноліття, вважає, що заявлений позов про стягнення неустойки є необґрунтований та стягненню підлягає сума в розмірі 1000 гривень, оскільки він не має постійних заробітків. Щодо стягнення суми боргу по аліментах в розмірі 72116,85 грн., то вказує, що позов в цій частині підлягає відхиленню, оскільки щодо стягнення вказаної суми відкрите виконавче провадження, вказує, що у нього неповнолітня дитина від іншого шлюбу та він не може працевлаштуватися на постійну роботу.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
З відповідача на користь позивачки згідно рішення суду Сарненського районного суду Рівненської області від 13.04.2009 року на утримання трьох дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, стягувались аліменти у розмірі в розмірі 1/2 частини всіх видів заробітку відповідача, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку до їх повноліття. Згідно довідки ДВС Сарненського районного управління юстиції від 24.04.2014 року № 672 станом на 31.03.2014 року заборгованість по сплаті аліментів складала 60948,30 грн. Згідно довідки ДВС Костопільського районного управління юстиції від 03.10.2014 року № 11629/13-49/1 станом на вказану дату заборгованість по сплаті аліментів складала 66755,80 грн.
Рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 05.01.2015 року на утримання трьох дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, стягуються аліменти у розмірі в розмірі 250 гривень на кожну дитину щомісяця з дня набрання вказаним рішенням законної сили, та вирішено відкликати з ДВС Костопільського районного управління юстиції раніше виданий виконавчий лист про стягнення аліментів. Згідно довідки ДВС Костопільського районного управління юстиції від 26.02.2015 року № 1634 станом на вказану дату заборгованість по сплаті аліментів складала 72116,85 грн.
Згідно зі ст. 192 Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них.
Позивач ОСОБА_1 не надала суду належних та допустимих доказів, які б обґрунтовували заявлені вимоги, зокрема, щодо зміни матеріального стану сторін, збільшених витрат на утримання дітей, не наведено інших обставин, що мають істотне значення для підстав збільшення розміру стягуваних аліментів, у зв’язку з чим у частині збільшення розміру стягуваних аліментів позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Разом з тим п.9 ч.3 ст.129 Конституції України та ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачено, що рішення суду є обов'язковим до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом. Враховуючи, що рішенням Сарненського районного суду Рівненської області від 05.01.2015 року відкликано з ДВС Костопільського районного управління юстиції раніше виданий виконавчий лист про стягнення аліментів та згідно довідки ДВС Костопільського районного управління юстиції від 26.02.2015 року № 1634 заборгованість по сплаті аліментів складає 72116,85 грн. позов в цій частині підлягає задоволенню та ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 слід стягнути вказану заборгованість по сплаті аліментів, що складає 72116,85 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 СК України за наявності вини відповідача позивачка має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів на кожен день прострочення.
Пунктом 22 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» №3 від 15 травня 2006 року роз’яснено, що відповідальність платника аліментів за прострочення їх сплати у виді неустойки (пені), визначеної ст.196 СК України, настає лише за наявності вини цієї особи, на платника аліментів не можна покладати таку відповідальність, якщо заборгованість утворилася з незалежних від нього причин, зокрема, у зв'язку з несвоєчасною виплатою заробітної плати, затримкою або неправильним перерахуванням аліментів банками. В інших випадках стягується неустойка за весь час прострочення сплати аліментів. Суд може зменшити розмір неустойки з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
Відповідачем не доведено суду тієї обставини, що заборгованість зі сплати аліментів виникла не з його вини, а посилання останнього на наявність у нього неповнолітньої дитини від іншого шлюбу та на те, що він не може працевлаштуватися на постійну роботу, не позбавляє його обов'язку своєчасно платити аліменти.
Статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що розмір заборгованості із сплати аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення у порядку, встановленому Сімейним кодексом України. Державний виконавець обчислює розмір заборгованості із сплати аліментів, складає відповідний розрахунок та повідомляє про нього стягувачу і боржнику.
Із зазначених вище правових норм слідує, що розмір заборгованості зі сплати аліментів визначається державним виконавцем, про що останні повідомляються. Визначивши розмір, на заборгованість, яка виникла з вини боржника, нараховується пеня.
З урахуванням того, що відповідно до положень Сімейного кодексу України аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, за змістом ст. 196 цього Кодексу пеня нараховується не на всю суму заборгованості, а її нарахування обмежується лише сумою несплачених аліментів за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів.
Це пов'язано з тим, що ст. 61 Конституції України забороняє притягнення до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, а за положеннями ч. 2 ст. 550 ЦК України відсотки на неустойку (як повторна пеня) не нараховуються. У зв'язку з цим сума заборгованості зі сплати аліментів за попередні місяці не додається на наступні, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того, скільки днів прострочено до сплати певної суми заборгованості. При цьому пеня нараховується не з часу фактичного ухилення від утримання і не з часу подання позовної заяви про стягнення аліментів чи з часу набрання рішенням про стягнення аліментів законної сили, а з часу невиконання рішення суду.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду України, що висловлена в ухваленій за наслідками розгляду справи № 6-81цс13 постанові від 11.09.2013р., оскільки зобов'язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинно виконуватися щомісяця, то при розгляді спорів про стягнення на підставі ч. 1 ст. 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з'ясувати розмір несплачених аліментів по кожному з цих зобов'язань, яке мало бути виконано, та з урахуванням встановленого обчислити розмір пені, виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо, від дня порушення платником аліментів свого обов'язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України і в постанові від 1 жовтня 2014 року за наслідками розгляду справи №6-149цс14.
Застосований позивачем спосіб нарахування розміру неустойки та наведений у позовній заяві не відповідає наведеній правовій позиції, яка згідно із ч. 1 ст. 360 (7) ЦПК України, є обов'язковою для всіх судів України.
Так, неустойку (пеню) за виконавчим листом від 28.04.2009 р. № 2611 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, необхідно нараховувати з 28.04.2009 р. – дати видачі виконавчого листа по 16.01.2015 р. – дати відкликання вказаного виконавчого листа згідно рішення Сарненського районного суду Рівненської області від 05.01.2015 року, яка по цій причині є кінцевою датою нарахування неустойки за щомісячними платежами, яке в той день набрало законної сили, а саме: кількість днів прострочення множиться на один відсоток від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
З матеріалів справи вбачається, що розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, відображено у довідках: ДВС Сарненського районного управління юстиції від 24.04.2014 року № 672; ДВС Костопільського районного управління юстиції від 03.10.2014 року № 11629/13-49/1; ДВС Костопільського районного управління юстиції від 26.02.2015 року № 1634. За змістом вказаних довідок відповідачу ОСОБА_2 нараховувалась до сплати щомісячно: у 2009 році по 744,23 грн., у 2010 році по 896,50 грн., у 2011 році по 1008,00 грн., у 2012 році по 1193,50 грн., у 2013 році по 1322,00 грн., з січня по березень 2014 року по 1322,00 грн., з квітня по вересень 2014 року по 1241,50 грн., з жовтня по грудень 2014 року по 1326,00 грн.; з 01.01.2015 року по 15.01.2015 року 641,55 грн.
Відповідачем ОСОБА_2 за змістом вказаних довідок сплачено – у 2009 році: в червні, серпні, листопаді, грудні по 100 грн., в липні - 200 грн.; у 2010 році: в січні, березні, квітні, червні, липні, серпні, вересні, жовтні, грудні по 100 грн., в лютому - 200 грн.; у 2011 році: в січні, лютому, квітні, травні, червні, липні, серпні, вересні, жовтні, грудні по 100 грн.; у 2012 році: в січні, лютому, квітні, травні, серпні, вересні по 100 грн., в березні - 200 грн.; у 2014 році : в липні, вересні, жовтні по 200 грн., в листопаді, грудні по 100 грн.; в січні 2015 року 100 грн. В інші місяці ОСОБА_2 аліменти не сплачувались. Будь-які інші належні й допустимі докази щодо періодичного виконання відповідачем своїх обов'язків, чи їх невиконання по сплаті аліментів відсутні.
Для обчислення суми заборгованості по кожному з платежів застосовуються загальні правила щодо обчислення боргу, зокрема у випадку надмірної переплати за щомісячним платежем. Різниця, що склалася, зараховується в погашення боргу за попередніми платежами.
Застосовуючи вказаний механізм розрахунку пені у даній справі, підлягає до стягненню:
- березень 2009 року 744,23 грн. х 1% х 2089 день = 15546,96 грн.
- квітень 2009 року 744,23 грн. х 1% х 2086 днів = 15524,64 грн.
- травень 2009 року 744,23 грн. х 1% х 2055 день = 15293,93 грн.;
- червень 2009 року 644,23 грн. х 1% х 2025 день = 13045,66 грн.;
- липень 2009 року 544,23 грн. х 1% х 1994 день = 10851,95 грн.
- серпень 2009 року 644,23 грн. х 1% х 1963 день = 12646,23 грн.;
- вересень 2009 року 744,23 грн. х 1% х 1933 днів = 14385,96 грн.
- жовтень 2009 року 744,23 грн. х 1% х 1902 день = 14155,25 грн.;
- листопад 2009 року 644,23 грн. х1% х 1872 днів = 12059,99 грн.
- грудень 2009 року 644,23 грн. х 1% х 1841 день = 11860,27 грн.;
- січень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1810 день = 14416,65 грн.;
- лютий 2010 року 696,50 грн. х 1% х 1782 день = 12411,63 грн.
- березень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1751 день = 13946,71 грн.
- квітень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1721 днів = 13707,77 грн.
- травень 2010 року 896,50 грн. х 1% х 1690 день = 15150,85 грн.;
- червень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1660 день = 13221,90 грн.;
- липень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1629 день = 12974,99 грн.
- серпень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1598 день = 12728,81 грн.;
- вересень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1568 днів = 12489,12 грн.
- жовтень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1537 день = 12242,21 грн.;
- листопад 2010 року 896,50 грн. х1% х 1507 днів = 13510,26 грн.
- грудень 2010 року 796,50 грн. х 1% х 1476 день = 11756,34 грн.;
- січень 2011 року 908 грн. х 1% х 1445 день = 13120,60 грн.;
- лютий 2011 року 908 грн. х 1% х 1417 день = 12866,36 грн.
- березень 2011 року 1008 грн. х 1% х 1386 день = 13970,88 грн.
- квітень 2011 року 908 грн. х 1% х 1356 днів = 12312,48 грн.
- травень 2011 року 908 грн. х 1% х 1325 день = 12031,00 грн.;
- червень 2011 року 908 грн. х 1% х 1295 день = 11758,60 грн.;
- липень 2011 року 908 грн. х 1% х 1264 день = 11477,12 грн.
- серпень 2011 року 908 грн. х 1% х 1233 день = 11195,64 грн.;
- вересень 2011 року 908 грн. х 1% х 1203 днів = 10923,24 грн.
- жовтень 2011 року 908 грн. х 1% х 1172 день = 10641,76 грн.;
- листопад 2011 року 1008 грн. х 1% х 1142 днів = 11511,36 грн.
- грудень 2011 року 908 грн. х 1% х 1111 день = 10087,88 грн.;
- січень 2012 року 1093,50 грн. х 1% х 1080 день = 11809,80 грн.;
- лютий 2012 року 1093,50 грн. х 1% х 1051 день = 11492,69 грн.
- березень 2012 року 993,50 грн. х 1% х 1020 день = 10133,70 грн.
- квітень 2012 року 1093,50 грн. х 1% х 990 днів = 10825,65 грн.
- травень 2012 року 1093,50 грн. х 1% х 959 день = 10496,67 грн.;
- червень 2012 року 1193,50 грн. х 1% х 929 день = 11087,62 грн.;
- липень 2012 року 1193,50 грн. х 1% х 898 день = 10717,63 грн.
- серпень 2012 року 1093,50 грн. х 1% х 867 день = 9480,65 грн.;
- вересень 2012 року 1093,50 грн. х 1% х 837 днів = 9152,60 грн.
- жовтень 2012 року 1193,50 грн. х 1% х 806 день = 9619,61 грн.;
- листопад 2012 року 1193,50 грн. х 1% х 776 днів = 9261,56 грн.
- грудень 2012 року 1193,50 грн. х 1% х 745 день = 8891,58 грн.;
- січень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 714 день = 9439,08 грн.;
- лютий 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 686 день = 9068,92 грн.
- березень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 655 день = 8659,10 грн.
- квітень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 625 днів = 8262,50 грн.
- травень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 594 день = 7852,68 грн.;
- червень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 564 день = 7456,08 грн.;
- липень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 533 день = 7046,26 грн.
- серпень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 502 день = 6636,44 грн.;
- вересень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 472 днів = 6239,84 грн.
- жовтень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 441 день = 5830,02 грн.;
- листопад 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 411 днів = 5433,42 грн.
- грудень 2013 року 1322,00 грн. х 1% х 380 день = 5023,60 грн.;
- січень 2014 року 1322,00 грн. х 1% х 349 день = 4613,78 грн.;
- лютий 2014 року 1322,00 грн. х 1% х 321 день = 4243,62 грн.
- березень 2014 року 1322,00 грн. х 1% х 290 день = 3833,80 грн.
- квітень 2014 року 1241,50 грн. х 1% х 260 днів = 3227,90 грн.
- травень 2014 року 1241,50 грн. х 1% х 229 день = 2843,04 грн.;
- червень 2014 року 1241,50 грн. х 1% х 199 день = 2470,59 грн.;
- липень 2014 року 1241,50 грн. х 1% х 168 день = 1749,72 грн.
- серпень 2014 року 1241,50 грн. х 1% х 137 день = 1700,09 грн.;
- вересень 2014 року 1241,50 грн. х 1% х 107 днів = 1114,41 грн.
- жовтень 2014 року 1326,00 грн. х 1% х 76 день = 855,76 грн.;
- листопад 2014 року 1326,00 грн. х 1% х 46 днів = 563,96 грн.
- грудень 2014 року 1326,00 грн. х 1% х 15 день = 183,90 грн.;
- січень 2015 року 0 грн. (заборгованість відсутня – відкликано виконавчий лист 16.01.2015 року).
Отже, загальний розмір пені, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача становить 658990,86 грн., а саме:
15546,96 + 15524,64 + 15293,93 + 13045,66 + 10851,95 + 12646,23 + 14385,96 + 14155,25 + 12059,99 + 11860,27 + 14416,65 + 12411,63 + 13946,71 + 13707,77 + 15150,85 + 13221,90 + 12974,99 + 12728,81 + 12489,12 + 12242,21 + 13510,26 + 11756,34 + 13120,60 + 12866,36 + 13970,88 + 12312,48 + 12031,00 + 11758,60 + 11477,12 + 11195,64 + 10923,24 + 10641,76 + 11511,36 + 10087,88 + 11809,80 + 11492,69 + 10133,70 + 10825,65 + 10496,67 + 11087,62 + 10717,63 + 9480,65 + 9152,60 + 9619,61 + 9261,56 + 8891,58 + 9439,08 + 9068,92 + 8659,10 + 8262,50 + 7852,68 + 7456,08 + 7046,26 + 6636,44 + 6239,84 + 5830,02 + 5433,42 + 5023,60 + 4613,78 + 4243,62 + 3833,80 + 3227,90 + 2843,04 + 2470,59 + 1749,72 + 1700,09 + 1114,41 + 855,76 + 563,96 + 183,90 = 658990,86 грн.
Неустойка підлягає стягненню відповідно до положень ст.ст. 549, 550, 611, 614, 624 ЦК України, так як з вини відповідача порушено зобов’язання по сплаті аліментів, а він відповідно до ст. 617 ЦК України не довів, що порушення зобов’язання сталося не з його вини. Та обставина, що відповідач не має регулярних заробітків не є підставою для звільнення від сплати аліментів. Проте позов підлягає частковому задоволенню, враховуючи, що відповідач не має постійного місця роботи, з відповідача на користь позивача, виходячи з засад розумності, слід стягнути 120000 гривень неустойки (пені) в зв’язку з заборгованістю по сплаті аліментів.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача стягуються документально підтверджені судові витрати – 2953 гривень 95 копійок витрат на оплату судового збору.
На підставі викладеного, ст. 196 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 549, 550, 611, 614, 617, 624 ЦК України, керуючись ст. ст. 213-215, 226 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 72116 гривень 85 коп. заборгованості по сплаті аліментів.
Стягнути ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 120000 гривень неустойки в зв’язку з заборгованістю по сплаті аліментів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 2953 гривень 95 коп. судових витрат.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Рівненської області через Сарненський районний суд Рівненської області шляхом подачі протягом десяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя :