Справа № 420/6641/22
УХВАЛА
30 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22,
встановив:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 420/6641/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при проведенні перерахунку його пенсії з 01.12.2019 р.; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.12.2019 р. обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії, перерахованої з 01.12.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-6237 від 23.10.2021 р., виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням встановлених її підвищень, надбавок, доплат, індексації, без обмеження максимальним розміром (з урахуванням раніше проведених виплат).
Рішення набрало законної сили 11.08.2022 р.
01.09.2022 р. Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/6641/22 про зобов`язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити з 01.12.2019 р. обчислення та виплату ОСОБА_1 пенсії, перерахованої з 01.12.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-6237 від 23.10.2021 р., виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням встановлених її підвищень, надбавок, доплат, індексації, без обмеження максимальним розміром (з урахуванням раніше проведених виплат).
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.10.2022 р. заяву позивача про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Одеській області під час виконання рішення суду у справі № 420/6641/22 задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка полягає у невиконанні рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22, яке набрало законної сили; встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22 та зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій ухвалі.
Ухвалами Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2022 р., 13.02.2023 р., 24.04.2023 р. частково були задоволені заяви ГУ ПФУ в Одеській області про прийняття звіту про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22; встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22 та ГУ ПФУ в Одеській області продовжувався строк для подачі звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цих ухвалах.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 р. прийнято поданий ГУ ПФУ в Одеській області звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 08.08.2023 р. скасовано ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 30.06.2023 р. про прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; ухвалено судове рішення, яким встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для надання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2022 р. по справі № 420/6641/22; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати у 90 денний строк до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22, яке набрало законної сили.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 р. відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-денний строк з моменту отримання копії ухвали звіт про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
11.01.2024 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/6641/22.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 р. відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
18.03.2024 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/6641/22.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 р. відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
06.06.2024 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/6641/22.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 12.06.2024 р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про застосування до відповідача наслідків, встановлених у ч.2 ст.382 КАС України за невиконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
12.08.2024 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/6641/22.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 р. відмовлено у задоволенні клопотання позивача про застосування до відповідача наслідків, встановлених у ч.2 ст.382 КАС України за невиконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 15.10.2024 р. ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 06.09.2024 р. залишено без змін.
07.11.2024 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/6641/22.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 22.11.2024 р. відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у 60-ти денний строк з моменту отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
20.01.2025 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/6641/22.
Згідно поданого звіту, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 р. повідомляє, що Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22, яке набрало законної сили 11.08.2022 р., з урахуванням ухвал від 03.10.2022 р., 28.11.2022 р., 13.02.2023 р. та 24.04.2023 р. ОСОБА_1 28.09.2022 р., 14.12.2022 р., 21.02.2023 р. та 30.05.2023 р. проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-6237 від 23.10.2021 р., виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням встановлених її підвищень, надбавок, доплат, індексації, без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2023 р. становив 40254,00 грн. Виплата ОСОБА_1 нового розміру пенсії підтверджується скріншотом з його електронної пенсійної справи. Сума доплати за період з 01.12.2019 р. по 31.05.2023 р. з урахуванням фактично виплачених сум склала 314625,50 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. Щодо виплати позивачу доплати зазначено, що бюджет Пенсійного фонду України на 2022 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.10.2022 р. № 1167. В бюджеті Головного управління на 2022 р. зі змінами на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду передбачено 41695,80 тис. грн. Бюджет Головного управління, передбачений на 2022 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, вичерпано. Бюджет Пенсійного фонду України на 2023 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2023 р. № 631. Головному управлінню зі змінами передбачено коштів на фінансування видатків, пов`язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, в сумі 22,637 млн. грн. Бюджет Головного управління, передбачений на 2023 рік для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів, вичерпано. Бюджет Пенсійного фонду України на 2024 рік затверджено постановою Кабінетом Міністрів України від 11.10.2024 р. № 1156. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік Кабінетом Міністрів України не затверджено. Тому Головне управління на сьогодні діє на підставі тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на 1 квартал 2025 року, яким не передбачені кошти на виплати за рішенням суду. Станом на 02.01.2025 р. за рахунок виділеного Пенсійним фондом України фінансування Головним управлінням здійснено погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду з датою набрання рішеннями законної сили по 19.11.2020 р. включно На лист Головного управління від 09.12.2024 р. № 1500-0403-5/188579, яким здійснено запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів для виплати ОСОБА_1 нарахованого боргу по справі № 420/6641/22 Пенсійний фонд України листом від 16.12.2024 р. № 2800-030101-9/77569 повідомив, що фінансування пенсій, призначених за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Згідно з пунктами 20 та 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Виплата заборгованості, обчисленої на виконання судових рішень, здійснюється органами Пенсійного фонду України, визначеними судом боржниками, в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету З огляду на те, що Головним управлінням включено нараховані суми пенсії до реєстру судових рішень та поставлено у відповідну чергу на безпосередню виплату пенсії (станом на 06.01.2025 р. за № 297753), необхідно дійти висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Проведення такої виплати не може бути здійснено за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, зокрема Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що надійшли від сплати єдиного внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. Тобто, пенсійні виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат Головне управління не має. Враховуючи викладене, Головне управління просить прийняти звіт про виконання рішення суду у справі № 420/6641/22.
21.01.2025 р. від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відмову у прийнятті звіту, оскільки нарахована сума заборгованості так і не виплачена Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, що свідчить про невиконання рішення суду у повному обсязі.
Розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду у справі № 420/6641/22, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
У Рішенні від 30.06.2009 р. № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За приписами ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. ОСОБА_1 28.09.2022 р., 14.12.2022 р., 21.02.2023 р. та 30.05.2023 р. проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 р. на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-6237 від 23.10.2021 р., виданої Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України, з урахуванням встановлених її підвищень, надбавок, доплат, індексації, без обмеження максимальним розміром. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2023 р. становить 40254,00 грн. Сума доплати за період з 01.12.2019 р. по 31.05.2023 р. з урахуванням фактично виплачених сум склала 314625,50 грн., обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації, однак, станом на день подання звіту до суду - не виплачена.
Згідно п.12, пп.5 п.4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 р. № 28-2 (далі - Положення № 28-2), головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс та кошторис видатків, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
Головні управління здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій.
Таким чином, з викладених норм вбачається, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій є дискреційними повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України.
Відповідно до приписів пп.4, 5 п.4 Положення № 28-2 Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Кабінетом Міністрів України 16.12.2020 р. прийнято постанову № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" (далі - Постанова № 1279).
Пунктом 3 Постанови № 1279 встановлено, що Пенсійному фонду України до 01.08.2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
Також вищевказаною постановою затверджено "Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку" та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. № 1596, від 23.07.2014 р. № 280 та від 11.05.2017 р. № 312 відповідні зміни.
Так, відповідно до п.4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 р. № 280 (в редакції Постанови № 1279) Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Згідно п.п.12, 13, 14 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 р. № 1596, органи Пенсійного фонду (головні управління Пенсійного фонду України в областях, м. Києві) на підставі заяв, передбачених п.10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки згідно з додатком 3 у трьох примірниках.
Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду.
Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України.
На підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам кошти, необхідні для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Отже, з викладеного вбачається, що з 01.04.2021 р. повноваження щодо здійснення фінансування виплати нарахованої пенсії перейшли від головних управлінь до Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст.ст.23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду, виділених з Державного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.
Верховний Суд у постанові від 06.05.2019 р. у справі № 826/9960/15 зазначив, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов`язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції визнається заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист. Специфіка застосування штрафної санкції, полягає в тому, що вона накладається на керівника суб`єкта владних повноважень, яким не забезпечено виконання судового рішення та який є відповідальним за діяльність державного органу, який він очолює. Можливість накладення штрафу розглядається не самостійно, а за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або у разі неподання такого звіту. Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Зважаючи на приписи наведених положень процесуального закону, з урахуванням характеру спірних правовідносин та фактичних обставин справи суд дійшов висновку про відсутність таких підстав, оскільки відповідачем надані докази виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. у справі № 420/6641/22 і вжиття заходів залежних від ГУ ПФУ в частині нарахування і виплати доплати за період з 01.12.2019 р. по 31.05.2023 р. з урахуванням фактично виплачених сум у розмірі 314625,50 грн.
Верховний Суд України у своїх постановах (зокрема, від 24.01.2018 р. у справі № 405/3663/13-а, від 13.06.2018 р. у справі № 757/29541/14-а від 21.08.2019 р. у справі № 754/3105/17, від 21.05.2020 р. у справі № 310/6910/16-а) неодноразово вказував про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Разом з тим, суд зазначає, що не можна вважати фактично виконаним таке рішення шляхом перерахунку пенсії та внесення заборгованості до реєстру судових рішень, адже порядок та спосіб у який таке судове рішення мало бути виконано, встановлений у його резолютивній частині.
Відтак, відповідачем не доведено повного та фактичного виконання рішення суду у даній справі, не надано доказів виплати на користь ОСОБА_1 належних йому коштів.
Невиконання в повному обсязі рішення суду, яке набрало законної сили, щодо пенсійних виплат, позбавляє пенсіонера права отримати заборгованість з перерахованої (нарахованої) пенсії на виконання рішення суду, що в свою чергу, позбавляє його гарантованого Конституцією України (ст.46) права на соціальний захист в повному обсязі.
Так, у рішенні ЄСПЛ від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" Суд зазначив, що, право на судовий захист було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
Крім того, відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено п.1 ст.1 Першого протоколу.
Згідно ч.2, 3 ст.382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
На підставі вищевикладеного та з урахуванням вказаних у звіті відповідачем обставин, суд вважає за необхідне встановити Головному управління Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22, а саме: протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст.ст.248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд -
ухвалив:
Відмовити у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 р. по справі № 420/6641/22 - протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
Копію цієї ухвали надіслати заявнику та іншим учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції, за винятком частини про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, яка є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя О.І. Бездрабко