Дата документу 16.07.2024
Справа № 335/7105/23
Провадження № 8/334/10/24
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
16 липня 2024 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Баруліна Т.Є., розглянувши цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про перегляд рішення у цивільній справі за виключними обставинами, -
ВСТАНОВИВ:
12.07.2024рокузасобамипоштового зв`язкудосудузвернувся ОСОБА_1 з заявою про перегляд рішення у цивільній справі за виключними обставинами, яка надійшла до суду 15.07.2024 року.
Згідно автоматизованогорозподілу вказаназаява булапередана на розгляд колегії суддів, які визначені у порядку, встановленому ст.33 ЦПК України: головуючий суддя (суддя-доповідач): Баруліна Т.Є., склад колегії суддів: Філіпова І.М., Коломаренко К.А.
У якості підстави для перегляду рішення суду відповідач посилається на встановлену в рішенні Конституційного Суду України від 22.11.2023 № 10-р(ІІ)/2023 неконституційність пунктів 1, 5 частини шостої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, застосованих судом при вирішенні справи, яка передбачена пунктом 1 частини третьої статті 423ЦПК України.
Просить суд: 1) Заяву-звернення на захистправ споживачівта користувачівнадр безпосередньона підставіст.ст.1,3,8,13,19,24,27,32,40,42,55,57,64,92,124,144,151-2Конституції Українита впорядку змінч.6ст.19ЦПК Українипро переглядрішення уцивільній справі№335/7105/23у зв`язкуз виключнимиобставинами прийнятидо розгляду; 2) Розглянути заяву-звернення на засадах верховенства права відповідно Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ч.2 ст.10 ЦПК України); 3) Скасувати Рішення від 25.12.2023 по справі №335/7105/23, як таке, що ухвалено із застосуванням при розгляді неконституційних норм з посиланням на ч.6 ст. 19 ЦПК України та відмовити у задоволенні позову неналежному позивачу; 4 ) Застосувати при розгляді справи Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику ЄСПЧ.
Дослідивши подану заяву, суд дійшов висновку, що заява підлягає залишенню без руху з огляду на наступні обставини.
Згідно ч.1 ст.423 ЦПК України рішення, постанова або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно ч.3 п.1 ст.423 ЦПК України підставами для перегляду судових рішень у зв`язку з виключними обставинами є: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 424 ЦПК України передбачено, що заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 423ЦПК України, може бути подано учасниками справи протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України.
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Конституційний Суд України» оприлюднення всіх актів Суду за результатами конституційного провадження, крім висновків Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою, здійснюється на офіційному веб-сайті Суду або в окремих випадках за ухвалою Суду - в Залі засідань Суду.
Рішення Конституційного Суду України від 22.11.2023 № 10-р(ІІ)/2023 оприлюднено 22.11.2023 року (https://ccu.gov.ua/docs/6443).
Вимоги до форми та змісту заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами визначені ст. 426 ЦПК України.
Пунктом 6 ч. 3 ст. 426 ЦПК України передбачено, що у разі пропуску строку на подання заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, до заяви додається клопотання про його поновлення.
Відповідно до частини першої статті 127 ЦПК України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Оскільки рішення Конституційного Суду України від 22.11.2023 № 10-р(ІІ)/2023 оприлюднено 22.11.2023, заява про перегляд рішення суду за виключними обставинами подана заявником з пропуском строку.
Отже, заявнику слід додати до заяви клопотання про поновлення пропущеного строку на її подання разом із доказами на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду із заявою.
Відповідно ч.ч. 1, 2 ст.426 ЦПК України заяви про перегляд судових рішень суду за нововиявленими або виключними обставинами за формою і змістом повинні відповідати вимогам цього Кодексу щодо оформлення заяв до суду першої інстанції. У заяві зазначаються: 1) найменування суду, якому адресується заява; 2) ім`я (найменування) особи, яка подає заяву, місце її проживання чи місцезнаходження; 3) інші учасники справи; 4) дата ухвалення і зміст судового рішення, про перегляд якого подано заяву; 5) нововиявлені або виключні обставини, якими обґрунтовується вимога про перегляд судового рішення, дата їх відкриття або встановлення; 6) посилання на докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин.
Згідно п.3 ч.3 ст.426 ЦПК України до заяви додаються докази, що підтверджують наявність нововиявлених або виключних обставин.
До заяви ОСОБА_1 не додано доказів, що підтверджують наявність виключних обставин, також додані до заяви копії рішень та ухвал суду також не містять ідентифікації особи (ОСОБА 1, ІНФОРМАЦІЯ 1 тощо), відносно якої вони винесені. Таким чином, заявнику слід зазначити у заяві зміст судового рішення відносно конкретної особи та надати копії долучених до заяви судових рішень засвідчених належним чином, судом що їх видав (з відміткою про набрання законної сили).
Невідповідність поданої відповідачем заяв вимогам ст. 426 ЦПК України унеможливлює відкриття провадження за виключними обставинами
Окрім того, суд звертає увагу, що заява ОСОБА_1 не містить саме вимоги про перегляд судового рішення за виключними обставинами як такої, оскільки, як зазначено вище останній у своїй заяві просить прийняти заяву до розгляду, розглянути заяву-звернення на принципах верховенства права, скасувати рішення Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 25.12.2023 року та відмовити у задоволенні позову неналежному позивачу.
Відповідно ч.ч. 2, 3 ст.427 ЦПК України протягом п`яти днів після надходження заяви до суду суддя (суддя-доповідач) перевіряє її відповідність вимогам статті 426 цього Кодексу і вирішує питання про відкриття провадження за нововиявленими або виключними обставинами. До заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 426 цього
Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 14 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
Дотримання вимог ЦПК України при пред`явленні заяви в суд є імперативним правилом в тому числі і для суду на предмет перевірки заяви і долучених до неї матеріалів і недопущення відкриття провадження і призначення непідготовленої справи (позову) до розгляду. Заява не може ґрунтуватися на припущеннях.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасник цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975 року, «Жоффр де ля Прадель проти Франції» від 16.12.1992 року. Відтак в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Стаття 185 ЦПК України визначає обов`язок суду постановити ухвалу про залишення позовної заяви без руху у разі її невідповідності вимогам ЦПК України.
Згідно ч.3 ст.185 ЦПК України якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною та повертається заявнику.
З огляду на наведене, відповідно ч.3 ст.427 ЦПК України вважаю за необхідне залишити заяву без руху та надати заявнику строк для усунення вищезазначених недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Керуючись ст.ст. 185, 423, 424, 425, 426, 427 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про перегляд рішення у цивільній справі за виключними обставинами - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення зазначених у мотивувальні частині ухвали недоліків вказаної заяви шляхом оформлення заяви у відповідності до вимог ст.426 ЦПК України, зазначенням посилання на докази, що підтверджують наявність виключних обставин і підстав для перегляду рішення за виключними обставинами, зазначення змісту вимог заяви щодо необхідності перегляду рішення за виключними обставинами, додання до заяви її копій по кількості інших учасників справи, додання доказів, що підтверджують наявність виключних обставин, - 5 (п`ять) днів з дня вручення копії цієї ухвали, роз`яснивши, що у разі не усунення недоліків заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Баруліна Т. Є.