УХВАЛА
26 червня 2024 року
м. Київ
справа №280/5268/20
адміністративне провадження №К/990/38001/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Загороднюка А.Г.,
суддів: Єресько Л.О., Соколова В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» - адвоката Комракова Сергія Володимировича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В провадженні Верховного Суду перебуває адміністративна справа №280/5268/20 за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - ПАТ «Запоріжжяобленерго») до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) про визнання протиправною та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою Верховного Суду від 05 червня 2024 року справу №280/5268/20 призначено до розгляду в судовому засіданні на 20 червня 2024 року о 10 годині 00 хвилин у приміщенні суду за адресою: вул. Князів Острозьких 8, корпус 5, м. Київ.
У судовому засіданні 20 червня 2024 року оголошено перерву. Учасників справи повідомлено, що судове засідання відбудеться 27 червня 2024 року о 10:00 за адресою: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 5.
20 червня 2024 року до Верховного Суду надійшло клопотання представника ПАТ «Запоріжжяобленерго» - адвоката Комракова Сергія Володимировича, в якому він ставить питання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Розглянувши зазначене клопотання, колегія суддів дійшла таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Згідно із частиною другою статті 195 КАС України учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Частиною третьою статті 195 КАС України визначено, що Учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
17 серпня 2021 року Вища рада правосуддя рішенням №1845/0/15-21 затвердила Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення).
З 05 жовтня 2021 року офіційно почала функціонувати підсистема відеоконференцзв`язку, яка забезпечує учасникам справи можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою свого Електронного кабінету та власних технічних засобів (пункт 45 розділу ІІІ Положення).
Відповідно до пункту 46 розділу ІІІ Положення за наявності в суді технічної можливості учасник справи у порядку, встановленому процесуальним законом, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів. Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву..
Згідно з пунктами 49, 50 розділу ІІІ Положення для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції учасник справи повинен попередньо зареєструватися в Електронному кабінеті. Учасник справи також повинен перевірити наявні у нього власні технічні засоби на відповідність технічним вимогам, визначеним Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв`язку, для роботи із системою відеоконференцзв`язку. Суд ухвалює рішення про можливість проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості (наявність обладнання та можливість його використання у визначені день і час).
Заява представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів подана з дотриманням правил процесуального закону. Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду має технічну можливість провести судове засідання у режимі відеоконференції.
Зважаючи на наведене, з метою забезпечення права учасника судового процесу на участь у судовому засіданні, заява представника позивача підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 195, 248, 256 КАС України, Суд
УХВАЛИВ:
Заяву представника Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» - адвоката Комракова Сергія Володимировича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у цій справі - задовольнити.
Забезпечити участь представника Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» - адвоката Комракова Сергія Володимировича у касаційному розгляді справи №280/5268/20, засідання у якій призначено на 27 червня 2024 року о 10:00 год, в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів.
Відеоконференція буде проведена за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку "ВКЗ" (https://vkz.court.gov.ua).
Роз`яснити заявнику, що для участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції він зобов`язаний зайти та авторизуватися в підсистемі відеоконференцзв`язку за 10 хвилин до часу судового засідання, активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру) та перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою підсистеми відеоконференцзв`язку, очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.
Роз`яснити заявнику, що ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Копію цієї ухвали надіслати особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Г. Загороднюк
Л.О. Єресько
В.М. Соколов
Судді Верховного Суду