Справа № 128/1464/24
Провадження № 22-ц/801/1480/2024
Категорія: 82
Головуючий у суді 1-ї інстанції Фанда О. А.
Доповідач: Шемета Т. М.
УХВАЛА
20 червня 2024 рокуСправа № 128/1464/24м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд у складі судді Шемети Т. М., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького районного суду Вінницької області від 14 травня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та відшкодування матеріальної шкоди, -
в с т а н о в и в:
11 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Вінницького районного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та відшкодування матеріальної шкоди.
14 травня 2024 року ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області заяву ОСОБА_1 визнано неподаною та повернуто заявнику.
03 червня 2024 року ОСОБА_1 подав до Вінницького апеляційного суду апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Вінницького районного суду Вінницької області від 14 травня 2024 року, справу передати до суду першої інстанції, для вирішення питання про відкриття провадження. Зазначає, що копію оскаржуваної ухвали отримав 28 травня 2024 року.
Ухвалою Вінницького апеляційного суду від 05 червня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, а саме: надання заяви про поновлення строків на апеляційне оскарження та надання документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Виконавши частково вимоги, зазначені в ухвалі апеляційного суду від 05 червня 2024 року, ОСОБА_1 подав заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження із значенням підстав для поновлення строку, крім того, просить звільнити його від сплати судового збору, оскільки сума 605 грн. 60 коп. є для нього непід`ємною, у нього немає жодних доходів, що підтверджується копіями довідок з ПФ та ДФС України.
Відповідно до частини 1 статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частини 3 статті 136 ЦПК України з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Статтею 8Закону України«Про судовийзбір» передбаченіумови,за якихсуд можевідстрочити тарозстрочити сплатусудового збору,зменшити йогорозмір абозвільнити особувід сплатисудового збору,а самеє,якщо:1)розмір судовогозбору перевищує5відсотків розмірурічного доходупозивача фізичної особиза попереднійкалендарний рік;або 2)позивачами є: а)військовослужбовці; б)батьки,які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироків абодитину зінвалідністю,якщо іншийз батьківухиляється відсплати аліментів; в)одинокі матері(батьки),які маютьдитину вікомдо чотирнадцятироківабо дитинуз інвалідністю; г)члени малозабезпеченоїчи багатодітноїсім`ї; ґ)особа,яка дієв інтересахмалолітніх чинеповнолітніх осібта осіб,які визнанісудом недієздатнимичи дієздатністьяких обмежена;або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
З аналізу статті 8 Закону України «Про судовий збір» чітко вбачається, що законодавець, застосувавши конструкцію «суд, враховуючи майновий стан сторони, може…», тим самим визначив, що питання звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду навіть за наявності однієї з умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 14 січня 2021 року у справі № 0940/2276/18 (провадження № 11-336апп20).
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Визначення судом майнового стану сторони є оціночним і залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Вичерпного і чіткого переліку документів про майновий стан особи закон не містить, тому суд встановлює можливість сплатити судовий збір на підставі поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням.
Оцінюючи фінансовий стан особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (рішення ЄСПЛ у справах: «Княт проти Польщі» («Kniat v. Poland») від 26 липня 2005 року; «Єдамскі та Єдамска проти Польщі» («Jedamski and Jedamska v. Poland») від 26 липня 2005 року).
Отже, скрутний майновий стан, на підтвердження якого заявником надані відповідні документи, може бути підставою для задоволення судом клопотання про звільнення його від сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору.
Безпідставне звільнення від сплати судового збору є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливих судових процедур і рівності учасників судового процесу перед законом.
Звернувшись до суду із заявою про звільнення від сплати судового збору, на підтвердження скрутного майнового стану ОСОБА_1 подав до суду:
- копію довідки про відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 20 березня 2024 року № 0228-24-05296, згідно якої за період з 1 кварталу 2023 року по 4 квартал 2023 року інформація щодо джерел/сум нарахованого (виплаченого) доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків щодо ОСОБА_1 відсутня;
- копію довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 31 березня 2023 року № 1225-0200-0206-11, згідно якої ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниці та у Вінницькій області (м. Вінниці та у Вінницькому районі) пенсію та інші виплати не отримує (субсидію, пільги).
Надані заявником копії довідок на підтвердження майнового стану заявника не підтверджують неможливість сплати ним судового збору при зверненні до суду з апеляційною скаргою: копії довідок належним чином не завірені, не містять повної інформації про дійсний майновий стан заявника ОСОБА_1 , як от наявність чи відсутність нерухомого майна, транспортних засобів тощо.
Оскільки ОСОБА_1 не надано належних доказів його матеріального становища суд не може вирішити питання про звільнення його від сплати судового збору на підставі частини 2 статті 8 З Закону України «Про судовий збір».
З огляду на викладене, клопотання ОСОБА_1 про звільнення його від сплати судового збору до задоволення не підлягає, тому слід надати додатковий строк для усунення недоліків: сплати судового збору.
Згідно з підпунктом 9 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою до суду апеляційної скарги на ухвалу суду ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 грн.
Отже, сплаті ОСОБА_1 підлягає сума судового збору в розмірі 605,60 грн. (3028 грн. х 0,2).
Отримувач коштів ГУК у Він.обл./м.Вінниця/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37979858
Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA478999980313101206080002856
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), на рішення від ______ (Дата оскаржуваного рішення) по справі _________ (Номер справи), Вінницький апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа)
При заповненні платіжного документа у графі «Код платника» платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ, а платником - фізичною особою - ідентифікаційний код, а при його відсутності, у зв`язку з релігійними переконаннями, зазначаються його паспортні дані.
Ураховуючи вищенаведене, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького районного суду від 14 травня 2024 року, слід залишити без руху та надати строк протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали для усунення зазначених недоліків, а саме: надання документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Керуючись ст. 185, 356, 357 ЦПК України, апеляційний суд -
п о с т а н о в и в:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Вінницького районного суду Вінницької області від 14 травня 2024 року залишити без руху та надати строк для усунення недоліків апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз`яснити, що у разі невиконання вимог ухвали у строк, встановлений судом, апеляційна скарга вважатиметься неподаною та повертається особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Вінницького
апеляційного суду Т. М. Шемета