ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2024 рокуСправа №160/17962/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4, в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо відмови в оформленні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та ненадання йому довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, шляхом видачі йому, а саме направлення на поштову адресу: АДРЕСА_1 , довідки про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у зв`язку з вихованням та утриманням своєї падчерки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є дитиною з інвалідністю до 18 років. 16.05.2023 він письмово та особисто звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про анулювання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 про уточнення облікових даних. Однак відповідачем відмовлено йому в оформленні відстрочки у зв`язку з тим, що у його падчерки є батько, про що зазначено у листі-відповіді № 2863 від 25.05.2023. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки батько його падчерки - ОСОБА_3 , не бере участі у житті та вихованні доньки, не утримує її, має заборгованість зі сплати аліментів, яка виникла з 2018 року. Позивач виконує обов`язки батька своєї падчерки ОСОБА_2 , виховує та утримує її з 2016 року. Її мати - ОСОБА_4 , з якою позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з 20.07.2016, не працює, оскільки постійно займається дитиною, доходів не має. На підтвердження зазначених обставин до заяви від 16.05.2023 було додано відповідні документи. Згоди на призов на військову службу позивач не надавав. Вважає, що не зобов`язаний проходити військово-лікарську комісію, оскільки її проходження передбачено тільки для осіб, які оформлюють відстрочку як тимчасово непридатні за станом здоров`я до шести місяців, з наступним проходженням військово-лікарської комісії. Також позивач вважає, що він не зобов`язаний особисто з`являтися до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою оформлення відстрочки та має право уточнювати дані про себе, подавати заяви особисто та дистанційно - за допомогою засобів поштового зв`язку або через свого адвоката. На повторне звернення позивача із заявою від 05.06.2023 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та про анулювання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 про уточнення облікових даних відповіді надано не було.
Ухвалою від 25.07.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
22.08.2023 до суду надійшов відзив ІНФОРМАЦІЯ_4, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 перебуває офіцер запасу ОСОБА_1 . На заяву позивача від 16.05.2023 йому було направлено відповідь № 2863 від 25.05.2023 з роз`ясненнями про необхідність прибути особисто до ІНФОРМАЦІЯ_4 для проходження медичного огляду та встановлення ступеню придатності для проходження військової служби. Також було зазначено, що порушене у заяві питання надання відстрочки від призову на військову службу на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є передчасним, та що при попередньому вивченні доданих до звернення копій документів встановлено, що вони не є підставою для відстрочки від призову на військову службу під час загальної мобілізації відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». До заяви позивача від 16.05.2023 не було додано документів, які б підтверджували відсутність батька неповнолітньої ОСОБА_2 або поважні причини, з яких він не може брати участь у вихованні дитини, або його звільнення від обов`язку щодо виховання доньки. До відповіді на звернення було додано повістку про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 06.06.2023 для уточнення облікових даних, оскільки у заяві ОСОБА_1 зазначив адресу свого місця проживання на території Шевченківського району м. Дніпра поза межами території (зони) відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_4. Востаннє ОСОБА_1 був в органі військового управління Соборного (Жовтневого) району у червні 2003 року. 10.06.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшла повторна заява позивача з того самого питання, на яку надано відповідь рекомендованим листом № 3218 від 15.09.2023.
29.08.2023 надійшла відповідь на відзив, у якій позивач просив задовольнити позов з підстав, наведених у позовній заяві. Зазначив, що після реєстрації у 2016 році шлюбу з ОСОБА_4 - матір`ю дитини з інвалідністю ОСОБА_2 вони проживають однією сім`єю, позивач здійснює виховання ОСОБА_2 , яка перебуває на його утриманні. Батько ОСОБА_2 не бере участі у її житті, не здійснює її виховання та не утримує її, не сплачує аліменти. Дружина позивача, яка здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, не має можливості працювати. Позивач є єдиним годувальником у сім`ї. Неоформлення позивачу відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією матиме серйозні негативні наслідки для його неповнолітньої падчерки з інвалідністю та порушуватиме її інтереси.
05.09.2023 надійшло заперечення, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві. Вказав, що під час розгляду заяв ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_4 діяв виключно в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, Положенням про ІНФОРМАЦІЯ_4. Натепер відсутній нормативний акт, який би визначав порядок надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією особам, зазначеним починаючи з абзацу четвертого частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
07.09.2023 надійшли пояснення представника позивача - адвоката Байрамової Катерини Петрівни, у яких представник позивача просила задовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив. Зазначила, що місце проживання позивача зареєстроване у Соборному районі м. Дніпро та він разом із сім`єю періодично там проживає. Підстави для зміни місця військового обліку та отримання дозволу від керівника РТЦК та СП на зміну місця проживання відсутні. Позбавлення падчерки позивача єдиної особи, яка її забезпечує, буде грубим порушенням її інтересів.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 як офіцер запасу.
З 20.07.2016 позивач перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого повторно 15.09.2022 Центральним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
ОСОБА_4 є матір`ю, а ОСОБА_3 - батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 17.01.2008 Бабушкінським відділом реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є дитиною з інвалідністю.
Відповідно до посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу, серії НОМЕР_3, виданого 18.11.2022 Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради, ОСОБА_4 є законним представником дитини з інвалідністю ОСОБА_2 , державну соціальну допомогу призначено з 09.03.2022 до 28.12.2025 у сумі 2100,00 грн.
27.02.2018 Бабушкінським районним судом м. Дніпропетровська у справі № 200/3046/18 видано судовий наказ про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання неповнолітної доньки - ОСОБА_2 в розмірі 1/4 частини його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого державою для дитини відповідного віку, щомісяця, починаючи з 22.02.2018 і до досягнення дитиною повноліття.
Виконавче провадження № НОМЕР_5 з примусового виконання зазначеного судового наказу перебуває у провадженні Першого Правобережного відділу державної виконавчої служби у Шевченківському та Центральному районах міста Дніпра Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Згідно з виданим 24.08.2023 державним виконавцем розрахунком заборгованість ОСОБА_3 зі сплати аліментів на ОСОБА_2 станом на 01.08.2023 становила 203627,05 грн. За змістом розрахунку ОСОБА_3 не сплачує аліменти з лютого 2018 року.
Комісією Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Прибрежний» 02.05.2023 складено довідку (акт) про спільне проживання однією сім`єю, в якій зазначено, що в результаті обстеження квартири АДРЕСА_1 встановлено факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
До позовної заяви додано індивідуальні відомості про застраховану особу з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (довідку форми ОК-5, сформовану станом на 08.06.2022) стосовно ОСОБА_4 за 2005-2010, 2012, 2016-2020 роки. У вказаній довідці за 2016-2019 роки відсутні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії, за 2020 рік наявні відомості про суму заробітку для нарахування пенсії за червень-серпень, страхувальником зазначено ОСОБА_4 .
До відповіді на відзив додано нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_4 від 25.08.2023, у якій вона підтверджує спільне проживання однією сім`єю з 2016 року її, доньки - ОСОБА_2 та чоловіка - ОСОБА_1 . У заяві зазначено, зокрема, що ОСОБА_1 як вітчим виховує разом з нею її доньку ОСОБА_2 , вона та її донька перебувають на утриманні ОСОБА_1 . Батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 не бере участі у вихованні та житті доньки, не виконує обов`язок з її утримання, має заборгованість зі сплати аліментів.
Також до відповіді на відзив було додано заяву від імені неповнолітньої ОСОБА_2 від 25.08.2023, непосвідчену нотаріально, у якій наведено обставини, тотожні викладеним у заяві ОСОБА_4 від 25.08.2023.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 засобами поштового зв`язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою від 16.05.2023, у якій просив:
1) оформити йому звільнення/відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та надати йому виписку з книги протоколів комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 або довідку про оформлення звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
2) виписку з книги протоколів комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 або довідку про оформлення звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації надіслати йому поштою;
3) проставити відповідну відмітку у військовому квитку про оформлення йому звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
4) анулювати видану йому в січні 2023 року повістку про виклик на 31.01.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних на підставі поважної причини неявки - перебування на лікарняному з 30.01.2023 до 06.02.2023.
До заяви ОСОБА_1 від 16.05.2023 було додано такі документи: опис вкладення у цінний лист; копію посвідчення серії НОМЕР_3 стосовно дитини з інвалідністю - ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 ; копію свідоцтва про шлюб, зареєстрованого з ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 ; копії паспортів ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ; довідку (акт) ОСББ «Прибрежний» № 1 від 02.05.2023 про їх спільне проживання однією сім`єю; копії судових рішень Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська у справі № 200/3046/18 про стягненя з ОСОБА_3 аліментів на ОСОБА_2 ; розрахунок заборгованості ОСОБА_3 зі сплати аліментів; довідку форми ОК-5 стосовно ОСОБА_4 ; копію повістки про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 31.01.2023; копії медичних довідок про лікарняний ОСОБА_1 з 30.01.2023 до 06.02.2023.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 № 2863 від 25.05.2023 на заяву ОСОБА_1 від 16.05.2023 було повідомлено, що для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією йому необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4, пройти обов`язковий медичний огляд для встановлення ступеню придатності для проходження військової служби. Також було зазначено, що порушене у заяві позивача питання надання відстрочки від призову на військову службу на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є передчасним, та що при попередньому вивченні доданих до звернення копій документів встановлено, що вони не є підставою для відстрочки від призову на військову службу під час загальної мобілізації відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки згідно з ч. 2 ст. 141, ч. 2 ст. 157 Сімейного кодексу України розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини; той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. У відповіді на звернення зазначено, що до неї додано повістку про виклик позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 06.06.2023.
У подальшому ОСОБА_1 звернувся засобами поштового зв`язку до ІНФОРМАЦІЯ_4 із повторною заявою від 05.06.2023, у якій просив:
1) оформити йому звільнення/відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та надати йому виписку з книги протоколів комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 або довідку про оформлення звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
2) виписку з книги протоколів комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 або довідку про оформлення звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації надіслати йому поштою;
3) проставити відповідну відмітку у військово-обліковій справі та в документах ІНФОРМАЦІЯ_4, військовому квитку про оформлення йому звільнення/відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації;
4) анулювати видану йому в січні 2023 року повістку про виклик на 31.01.2023 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних на підставі поважної причини неявки - перебування на лікарняному з 30.01.2023 до 06.02.2023;
5) анулювати неналежну повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 06.06.2023, яку не надіслано та не вручено особисто йому, про яку йдеться у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_4 № 2863 від 25.05.2023 на його первинну заяву від 16.05.2023, та яку не додано до відповіді/не вкладено у конверт із відповіддю.
До повторної заяви ОСОБА_1 від 05.06.2023 було додано такі документи: опис вкладення у цінний лист; копії документів про направлення Укрпоштою 16.05.2023 та вручення первинної заяви ОСОБА_1 ; копію медичної довідки про перебування ОСОБА_1 на лікарняному з 05.06.2023; ордер про надання правничої (правової) допомоги Байрамовою К.П. серії АЕ 1203787 від 05.06.2023; копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДП № 5169; копію посвідчення адвоката Байрамової К.П.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 № 3278 від 15.06.2023 на заяву ОСОБА_1 було повідомлено, що за результатами розгляду його звернення від 16.05.2023 було направлено відповідь № 2863 від 25.05.2023, та зазначено, зокрема, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Роз`яснено право оскарження наданої відповіді у разі незгоди з нею.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі також Закон № 2232-ХІІ) здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Частинами першою, п`ятою статті 1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Від виконання військового обов`язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до частини третьої статті 1 цього Закону військовий обов`язок включає: підготовку до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною сьомою статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з частиною дев`ятою статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:
допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;
призовники - особи, приписані до призовних дільниць;
військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;
військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Згідно з частиною десятою статті 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов`язані:
прибувати за викликом районного (об`єднаного районного), міського (районного у місті, об`єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов`язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов`язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров`я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов`язок у запасі;
виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Резервісти зобов`язані прибувати до військової частини, в якій вони проходять службу у військовому резерві, за викликом командира цієї військової частини.
Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (ч. 4 ст. 2 Закону № 2232-XII).
Виконання військового обов`язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов`язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов`язків військової служби в особливий період (ч. 8 ст. 2 Закону № 2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 3 цього Закону правовою основою військового обов`язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов`язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 5 ст. 33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1 ст. 34 цього Закону ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався та діє станом на час розгляду справи.
24.02.2022 видано Указ Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію».
Закон України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» № 3543-XII від 21.10.1993 встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Відповідно до абзаців 1, 2 частини першої статті 22 цього Закону громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Підпунктами 2, 8, 11 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів - додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, встановлено, що призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні:
прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов`язаних та резервістів;
особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
Відповідно до абз. 6 ч. 1 ст. 23 цього Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Частиною другою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» передбачено, що особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
Під час розгляду справи встановлено, що після отримання повістки про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення облікових даних на 31.01.2023 ОСОБА_1 до РТЦК та СП за місцем військового обліку не прибув, направив відповідачу засобами поштового зв`язку заяву від 16.05.2023 про оформлення відстрочки/звільнення від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та про анулювання зазначеної повістки про виклик.
Відповідачем було розглянуто вказану заяву та повідомлено позивача про те, що для вирішення питання про надання відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією йому необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4, пройти обов`язковий медичний огляд для встановлення ступеню придатності для проходження військової служби. Також зазначено, що порушене у зверненні питання про надання відстрочки від призову на військову службу є передчасним.
Щодо посилання позивача на наявність передбаченої абз. 6 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» підстави для оформлення йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 157 Сімейного кодексу України той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
Згідно з частиною першою статті 260 Сімейного кодексу України якщо мачуха, вітчим проживають однією сім`єю з малолітніми, неповнолітніми пасинком, падчеркою, вони мають право брати участь у їхньому вихованні.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 Сімейного кодексу України мачуха, вітчим зобов`язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Позивач не заперечує, що неповнолітня донька його дружини ОСОБА_2 має батька. Відомості на підтвердження тієї обставини, що батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 з поважних причин не може надавати їй належне утримання відсутні.
У матеріалах справи також відсутні докази на підтвердження тієї обставини, що позивач працевлаштований, отримує дохід, є єдиним годувальником у сім`ї, утримує дружину - ОСОБА_4 та її неповнолітню доньку з інвалідністю - ОСОБА_2 .
Кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Судом не встановлено порушення відповідачем прав позивача у спірних правовідносинах. Вимога позивача про зобов`язання відповідача як РТЦК та СП за місцем його військового обліку оформити йому відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації є передчасною. Відомості про здійснення відповідачем призову ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, норми чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
За подання до суду позовної заяви позивачем понесено судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією № 0.0.3106644689.1 від 19.07.2023.
У зв`язку з відмовою в задоволенні позову відповідно до ст. 139 КАС України розподіл зазначених судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4, місцезнаходження: АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_6.
Повний текст рішення складено 29.01.2024.
Суддя В.В. Рянська